Bilgisayar programcıları, onlara haklarını verdiğimizden çok daha yaratıcı ve sanatsaldır. Çoğumuz bilgisayar programcılarını, filmlerin ve televizyon programlarının gösterdiği gibi loş odalarda çalışan ve toplumun dışında olan asi hackerlar olarak düşünürüz. Öte yandan durum gerçekte tam tersidir çünkü kod uzmanlarının karmaşık programlama dillerini öğrenmeleri için ekip üyeleriyle işbirliği yapması gerekmektedir.

Aynı zamanda programlama dilleri, ulusal bir lisandaki gibi bazı özelliklere sahip olduğundan herhangi bir yabancı dil öğrenmede gereken çaba ve azimi gerektirir. Ve yine ulus dillerinde olduğu gibi kodlayıcıların en az bir veya iki programlama dilinde akıcı olması, o işte niteliklerini ne kadar geliştirmiş ve yüksek eğitimli çalışan olduğunu belirten bir göstergedir. Dolayısıyla kodlayıcıların ve kodlayıcı adaylarının sarf ettiği emek göz önünde bulundurulduğunda kodlama öğrenmenin takdire layık bir nitelik olduğunu kabul etmek gerekir.

"Bir programlama dili, belirli metaforları, görüntüleri ve düşünme biçimlerini desteklediği için doğal, insani bir dile benzer." -Seymour Papert

Yeni başlayan kodlayıcılar bilgisayar programlamanın temellerini öğrenmeye ve programlama eğitimi almaya başlamadan önce kendilerine şu soruyu sorabilirler: Hangi programlama dili en iyisidir? Python m? Java mı? Hatta son zamanlarda programlama dilleri derslerinin revaçta olduğunu, programlama derslerinin çevrimiçi bile alınabildiğini söylesek abartmış olmayız.

Ancak programlama dersleri almadan önce ilk sorunun cevabını kesin olarak vermek için, en iyi programlama dilinin hangisi olduğunu belirlemek amacıyla hem Java hem de Python'un ayırt edici özelliklerini paylaşacağız.

En iyi Programlama öğretmenleri müsait
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (12 yorum)
Serkan
₺500
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayberk
5
5 (16 yorum)
Ayberk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (28 yorum)
Mustafa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (19 yorum)
Gökhan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (14 yorum)
Emre
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (12 yorum)
Serkan
₺500
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayberk
5
5 (16 yorum)
Ayberk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (28 yorum)
Mustafa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (19 yorum)
Gökhan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (14 yorum)
Emre
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Java'nın Özellikleri

Java'nın tüm artı ve eksi niteliklerini paylaşmadan önce, bilgisayar programlama alanında yeni başlayanları bilgilendirmek için öncelikle Java'nın temel özellikleri hakkında bir fikir vermekte fayda var.

Kızıl saçlı programcı
Programlama dillerinden birini öğrenmeye başlamadan önce mutlaka artı ve eksilerini tartın. | Kaynak: Unsplash

Java, son 25 yıldır var olan ve dünya çapında birçok programcı tarafından kullanılan üst düzey bir programlama dilidir. Java söylenişleri benzese de yine bir programlama dili olan Javascript ile karıştırılmamalıdır. Ek olarak Java, bilgisayar bilimi mühendisleri tarafından mümkün olduğunca az uygulama bağımlılığına sahip olacak şekilde oluşturuldu. Java, Oracle Corporation tarafından, genel halkın kullanabileceği büyük kurumsal uygulamalar yaratmak için yaratıldı. Java'nın küçük görevler için kullanılabileceği doğru olsa da daha çok kurumsal ortamda programlama projeleri üzerinde çalışırken en iyi şekilde hizmet verme amacıyla tasarlanmıştır.

Java birçok bilgisayar programcısı tarafından çok sevilir ve birçok medya kuruluşuna göre 1 numaralı bilgisayar programlama dilidir. Ayrıca Java programlama dilinde kod yazmanın, Byte olarak kullanılan kodu üretmenin başlıca yollarından biri olduğunu belirtmek önemlidir. Diğer byte kod derleyicileri arasında Python, Ada, Javascript ve Ruby bulunur.

Java'yı diğer bilgisayar programlama dilleri arasında öne çıkaran en iyi işlevler ve yönlerden bazıları nelerdir derseniz aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

Java Kullanmanın Artıları

25 yılı aşkın bir süre önce kuruluşundan bu yana Java, bilgisayar bilimleri topluluğu üyeleri arasında mükemmel bir itibar kazanmıştır. Java, onu herhangi bir programlama görevi için mükemmel bir seçenek haline getiren aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Java Kullanıcı Dostudur: Java üst düzey bir bilgisayar programlama dili olsa da bu, kullanımının imkânsız olduğu anlamına gelmez. Java, en az bir bilgisayar programlama dilinde akıcı olmak isteyen yeni başlayanlar için özellikle önerilir. Java kullanırken yazmak, derlemek, hata ayıklamak ve ek kodlama dillerini öğrenmek diğerlerine nazaran daha kolaydır.
 • Java Nesne Yönelimlidir: Diğer bilgi işlem dilleriyle karşılaştırıldığında Java, modüler programlar oluşturmanıza ve kodu daha verimli bir şekilde yeniden kullanmanıza olanak tanıyan nesne yönelimine sahiptir.
 • Java, Platformdan Bağımsızdır: Java'nın bir başka parlak yönü, yalnızca tanıdığı platformlara bağlı olmamasıdır. Java kodu, bir bilgisayar sisteminden diğerine zahmetsizce taşınabilir. Gelişmiş bilgisayar programcıları, çeşitli işletim sistemlerinde aynı programı çalıştırma yeteneğini ifade ettiği için Java'nın platform bağımsızlığını takdir eder.
 • Java Nispeten Güvenlidir: Java'nın işaretçileri yoktur ve erişim kurallarını belirleyebileceğiniz bir Güvenlik Yöneticisi vardır.

Java kullanmak oldukça parlak görünse de Java kullanmanın bazı dezavantajları vardır:

Java Kullanmanın Eksileri

Java'yı bilgi işlem projeleri için kullanmaya başlamadan önce, dezavantajları göz önünde bulundurmak akıllıca bir fikirdir. Neden peki? Çünkü böylece bilinçli bir karar verebilir ve artıların eksilerden daha önemli olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Java'yı bir bilgisayar programlama dili olarak kullanmanın dezavantajları şunlardır:

 • Ayrıntılı (Verbose): Programcılar arasında iyi bilinen bir terim olan verbose, çok fazla kelime kullanıldığı anlamına gelir. Bir programlama dili öğrenirken çeşitli kod satırlarının yazıldığını görmek bir avantaj olsa da çoğu kodlayıcı bunu genellikle aşırı karmaşık ve daha az okunabilir olarak görür. Python ile karşılaştırıldığında, Java'da kullanılan kodlama oldukça karmaşıktır.
 • Düşük performans: Çöp toplayıcı seçeneği, yanlış önbelleğe alma yapılandırması, iş parçacığı kilitlenmeleri ve Yetersiz Bellek hataları uğraştığınız işlerin yavaşlamasına neden olur.

Artık Java ile programlamayı seçmenin hem artıları hem de eksileri hakkında daha fazla bilgi edindiğinize göre daha bilinçli bir karar verebilirsiniz. Yine de Java programlama dilinin en çok Android Uygulamaları, Yazılım ürünleri, finans programları ve ticaret uygulamaları gibi alanlarda çalışma konusunda uzmanlaşmış programcılar için uygun olduğunu unutmayın.

Java ve Python Developer maaşları için tıklayın!

Şimdi Java'nın baş düşmanına bir göz atabiliriz: Python!

Laptop gözlük çizgili tişört
Programalama öğrenmeye her yaşta başlayabilirsiniz! | Kaynak: Unsplash

Python’ın Özellikleri

Önceki başlıkta da Java ile yaptığımız gibi Python'ın artıları ve eksilerine odaklanmadan önce, onun bazı özelliklerinden bahsedeceğiz. Python ilk olarak 1991'de ortaya çıkan üst düzey bir programlama dilidir. Python, Python Yazılım Vakfı tarafından oluşturulmuştur ve çalışabilirliği geliştirmek ve hata düzeltmelerini ortadan kaldırmak için düzenli olarak güncellenmektedir.

Python, tasarımını ve kodunu tüm kullanıcılar için mümkün olduğunca okunabilir hale getirme mantığına sahiptir. Ayrıca Python, bilgisayar programlama topluluğunda kayda değer girinti kullanımıyla bilinir. Python genel amaçlı bir programlama dilidir, yani web geliştirmenin yanı sıra ek programlama ve yazılım geliştirme türleri için de kullanılabildiği için diğer dillerden farklıdır. Python ile Java arasında da farklar vardır.

Peki, Python kullanmanın artıları ve eksileri nelerdir? Yeni başlayan bir programcı neden Python kullanmayı öğrenmeyi tercih etmeli?

Python Kullanmanın Artıları

Python, diğer kodlama dillerinden daha uzun süredir var olan bir bilgi işlem dili olmasına rağmen, bu onun dikkate değer bir şekilde önerildiği veya yeni başlayanlar için en iyi kodlama dillerinden biri olduğu anlamına gelmez. Python'ın nasıl kullanılacağını öğrenmek için gerçekçi birkaç sebep aşağıdaki gibidir:

 • Kullanımı Kolay: Python üst düzey bir bilgisayar programlama dili olmasına rağmen, kullanımı oldukça kolaydır. Bu yüzden de yaratıcıları diğer programlama dillerine kıyasla daha iyi okunabilirliğe sahip olmasından gurur duyar. Python'ın öğrenme eğrisi çok kısadır ve yeni başlayanlar düzenli olarak birkaç hafta kodlama yaptıktan sonra kendilerini rahatlamış hissedebilirler. Dinamik olarak yazılır ve Java'ya kıyasla aynı noktaya ulaşmak için daha az kod gerekir.
 • Çok yönlü: Yalnızca belirli bir şeyi programlamak için kullanılmakla kalmayıp hızlı komut dosyası oluşturarak çok farklı amaçlar için de kullanılabilir. Dolayısıyla Python’ın çok yönlü olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda büyük şirketler için devasa yazılım projeleri geliştirmeyi de kolaylaştırır.
 • Geniş Bir Programcı Topluluğu: Python dünya çapında milyonlarca programcı tarafından kullanıldığından, çevrimiçi olarak aktif ve mevcut üyelerden oluşan geniş bir topluluğa sahiptir. Dünyadaki birçok deneyimli bilgisayar mühendislerinin Python hakkında akıllıca tavsiyeler sunarak çevrimiçi forumlara katkıda bulunduğunu belirtmek önemlidir. Bu noktada belki bu kişilerden programlama dilleri dersleri almanız bile mümkün olabilir.

Peki dezavantajları var mıdır? Kesinlikle var.

Python Kullanmanın Eksileri

Python kullanmanın artıları daha fazla olsa da bu, herhangi bir dezavantajı olmadığı anlamına gelmez. Deneyimli programcılara göre Python kullanmanın bazı dezavantajları şunlardır:

 • Mobil Geliştirme İçin Tavsiye Edilmez: En iyi programcıların çoğu, Python'ın mobil işlemciler için en zayıf kodlama dillerinden biri olduğu konusunda hemfikirdir. Hem Android hem de iOS'un bir programlama dili olarak Python'u desteklemediğini belirtmek önemlidir. Bu nedenle, mobil oyun veya uygulama geliştirmede çalışmanız gerekiyorsa Python dışında bir şey seçmek daha iyi olabilir.
 • Threading ile İlgili Ciddi Sorunlar: Çoğu programcı Python'ın threading için iyi olmadığından şikayet eder ve bazı sorunlar çıktığını söyler. Python, aynı anda yalnızca bir iş üzerinde çalışmasına izin veren bir Küresel Yorumlayıcı Kilidi'ne (Global Interpreter Lock - GIL) sahiptir.
Çalışma masası ofis laptop
Python dili dünyadaki birçok programlama uzmanı tarafından önerilir. | Kaynak: Unsplash

Python'un hem olumlu hem de olumsuz yönleri göz önüne alındığında, hala kullanılacak en iyi programlama dillerinden biri olduğunu söylemek mümkündür.

Python mu Java mı Daha İyi?

Öncelikle bir bilgisayar programlama dili seçmenin kişisel bir karar olduğunu belirtmekte fayda var. Belirli iş görevlerinizi gerçekleştirmek için bir kodlama dilinde ihtiyaç duyduğunuz işlevleri dikkatlice düşünmelisiniz. Dolayısıyla, çalışmak istediğiniz işin türüne göre programlama dillerinin size sağlayacağı artı ve eksiler de ona göre değişecektir. Bu noktada, üzerinde çalışacağınız projeleri göz önünde bulundurarak her bir bilgisayar programlama dilinin artılarını ve eksilerini analiz ederek karar verebilirsiniz.

Java ve Python hem yaygın olarak kullanıldığından hem de saygı duyulduğundan, özellikleri farklılık gösterse de hangisinin en iyisi olduğunu söylemek zordur. Ancak yeni başlıyorsanız ve bilgisayar programlama dünyasıyla adım adım tanışırken aynı zamanda yol boyunca size rehberlik edecek birçok kaynağa sahip olmak istiyorsanız Python'u seçmenizi öneririz. Python öğrenmek için de birçok programlama dil dersleri fırsatını internetten bile bulabilirsiniz.

Başarılar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!