Yüksek maaş vaat eden iyi bir işe sahip olmak, rahat bir yaşam sürmek demektir çünkü her ne kadar para hayatımızdaki en önemli şey olmasa da kesinlikle ona ihtiyacımız var. Ayrıca para, elde edilmesi hayal gibi görünen birçok fırsatın kapısını da açar. Bu nedenle para, mutlulukla aynı anlama gelmese de son yıllarda yapılan araştırmaların ülke ortalamasının üzerinde para kazananların daha az stresli hissettiklerini ve parasal sorunların neden olduğu endişelerle daha az boğuştuklarını gösterdiğini söylemeliyiz. Daha dengeli bir ruh sağlığına yardımcı olacağı için iyi maaşlı bir iş bulmak istemenin hiç de yanlış bir düşünce olmadığını belirtebiliriz.

"Para hayattaki en önemli şey değil ama en az oksijen kadar sahip olunması gereken bir şeydir ölçeğinde oksijene makul derecede yakın." -Zig Ziglar

Şu anda, dünya genelinde en çok kazandıran ve talep gören istihdam alanlarından biri bilgisayar programlama ve kodlama alanıdır. Türkiye’de de son yıllarda revaçta olan bilgisayar programcıları, ortalamanın üzerinde bir maaş almaktadır ve kariyer gelişimi için neredeyse sonsuz olanaklara sahiptir. Hatta artık çok sık programlama dilleri derslerinin online olarak reklamlarını görmeye başladık, programlama dersleri veren özel öğretmenlerin ilanlarını duymaya başladık diyebiliriz.

Bununla birlikte bir bilgisayar programcısı olarak bir işi kabul etmeden önce, gelecek vadeden bir kodlama kariyerinde uzmanlaşmak için bir bilgisayar programlama dilinin seçilmesi gerektiğini belirtmekte fayda var.

Kitap laptop
kodlama dili öğrenmek size pek çok alanda fayda sağlar. | Kaynak: Unsplash

Peki hangi programlama dilini seçmek en iyisidir? Onca programlama dersi almanın karşılığı gelecekte ne olacak? Gelecekteki bilgisayar programcıları dayaları için kararı biraz daha kolaylaştırmak adına, Java ve Python dilleri arasında hangi bilgisayar programlama işlerinin daha yüksek maaş sunduğunu bu yazımızda anlatacağız.

En iyi Programlama öğretmenleri müsait
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (11 yorum)
Serkan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (28 yorum)
Mustafa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (17 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (14 yorum)
Emre
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayberk
5
5 (13 yorum)
Ayberk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serkan
5
5 (11 yorum)
Serkan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (28 yorum)
Mustafa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (17 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (14 yorum)
Emre
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayberk
5
5 (13 yorum)
Ayberk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (16 yorum)
Selim
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
4,9
4,9 (8 yorum)
İbrahim
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Acemi Bilgisayar Programcısı Olarak Nasıl İş Bulabilirim?

Kariyerlerinin ilk seviyelerinde bilgisayar programcılarının mevcutta aldıkları maaş bilgilerini konuşmadan önce, bilgisayar programcısı olarak iş bulma konusunda bazı yararlı bilgileri göz önünde bulundurmak faydalı olabilir. Daha önce iş tecrübesi olmayan yeni mezun bir aday olarak yazılım kariyerine adapte olmak asla kolay olmayacaktır. Çabanızı daha da sinir bozucu yapan şeyse ilk aşamalarda deneyim kazanmak, işi öğrenmek, sektörde kalıcı olabilmek adına becerinizin altında kalan ve keyif alamadığınız işlerde çalışmak zorunda kalmanızdır.

Bazı ipuçlarının ve püf noktalarının, bir bilgisayar programcısı olarak iş bulmayı baştan daha kolay yönetilebilir hale getirdiğini belirtmek önemlidir. Kodlayıcı olarak iş bulmaya çalışırken atmanız gereken bazı faydalı adımlar aşağıdaki gibidir:

Online Beceriye Sahip Olun: İş aramaya başlamadan önce, bilgisayar programcılığını hedefleyenlerin benzersiz becerilerini, geçmiş eğitimlerini ve iş deneyimlerini vurgulayan web tabanlı bir portföye sahip olmaları şiddetle tavsiye edilir. Dünya çapında birçok profesyonel tarafından güvenildiği için LinkedIn gibi saygın bir site kullanabilirsiniz.

Ağ: LinkedIn'de veya başka bir profesyonel kariyer sitesinde profilinizi oluşturduktan sonra eski işverenlerle, sınıf arkadaşlarınızla ve bilgisayar teknolojisi sektöründe şiddetle tavsiye edilen diğer üyelerle bağlantılarınızı genişletin. Bağlantı oluşturma, size mezunlarla iletişim kurma, iş aramanızda size yardımcı olabilecek güvenilir kişilere ulaşma ve işe alım yapan potansiyel işverenleri bulma fırsatı sunar.

Tavsiyeyi Kabul Edin: Bilgisayar bilimi sektöründe yeterli bağlantı kurduktan sonra bu alandaki bazı güvenilir meslektaşlarınızdan veya danışmanlardan ilk işlerine nasıl girdiklerine, hatta nasıl başarılı olduklarına dair tavsiyeler almak akıllıca olabilir. Ayrıca, profiliniz hakkında size ek bilgi vermek için bilgisayar programcılarıyla küçük görüşmeler de planlayabilirsiniz.

Hesap makinesi sıfır
Yazılımcı maaşları ülkeden ülkeye değişse de genel olarak her zaman yüksek meblağlar olduğunu söyleyebiliriz! | Kaynak: Unsplash

Web'de Gezin: Dijital bir dünyada iş bulabilmek için dijital varlığınızın bulunması hatta fark edilebilir olması gerekmektedir. Potansiyel işlerin çoğu LinkedIn, Kariyer.net, Toptalent.co ve Glassdoor gibi iş siteleri aracılığıyla online olarak yayınlanır. Bu nedenle iş aramada yeniyseniz, günlük olarak takip yapıp bilgisayar programcılığında açık pozisyonları sürekli arıyor olmalısınız. Mümkün olduğu kadar çok işe başvurun ve hiçbir zaman daha fazla bilgi sunmaktan korkmayın.

Mülakat için hazırlanın: Birkaç işe alım uzmanından haber aldıktan sonra mülakat gününden önce mülakat becerilerinizi geliştirmenin yollarını arayın! Herkesin mülakatlar için pratik yapması gerekse de daha önce iş deneyimi olmayan bilgisayar programcıları için mülakat pratiği yapmak çok daha kritiktir. Zor soruları yanıtlamaya hazır olun, görüşme yaptığınız şirketin belirli özelliklerine ilgi gösterin ve fazla deneyiminiz olmasa da her zaman sahip olduğunuz bilgiye güvenileceğini göstermeye çalışın. Programlama derslerinde uyguladığınız senaryoların gerçek hayattaki versiyonlarını mülakatlarınızda örnek olarak kullanabilirsiniz de.

Takip: Gereksiz gibi olsa da başvurduğunuz şirketteki görüşmenizden sonra, işe alım görevlisine teşekkür eden bir e-posta göndermek iyi bir fikir olabilir. İş pozisyonu ve söz konusu şirket için neden mükemmel bir kişi olacağınız konusunda daha fazla coşku katabilirsiniz; bu, işverenin kafasında iyi bir düşünce kalmasını ve sizin hakkınızda olumlu bir izlenim bırakmasını sağlar.

Peki Python mu Java mı? Makalemizi okuyabilirsiniz!

Yazılımcı Maaşları

Yazılımı yeni öğrenmiş, yeni mezun ve junior olarak en alt seviyede işe başlayan yazılımcılar, ilk başlarda birçok mesleğe göre çok iyi sayılabilecek maaşlar alırlar. Örnek vermek gerekirse, işe yeni başlayan bir junior yazılımcı ortalama 5 bin lira ile 7 bin lira arası bir maaş seviyesinde çalışır.  Söz konusu yazılımcı İngilizce bildiği takdirde maaşı 8 bin liraya kadar çıkabilir. Bu durum 2022 yılı itibari ile gelişti ve gelişmeye devam ediyor. Bu maaşı hala alamayan yeni adaylar var ancak bu konunun iş verenlere göre değişebildiğini belirtmekte fayda var.

Orta seviye, yazılımda yaklaşık 5-7 yıl deneyim kazanmış kişilerin sahip olduğu seviyedir. Herhangi bir kurumsal şirkette çalışmasanız dahi bu seviyeye kendiniz freelance olarak gelebilirsiniz, yani bu sadece işyerinde edindiğiniz deneyim anlamına gelmiyor. Üniversitede kendini çok iyi geliştirip Mid Level seviyesine gelen yazılımcılar, çok yüksek maaşla da işe başlayabiliyorlar. Bu pozisyon için genelde 8.000 TL ile 12.000 TL arası maaş ödenmektedir. Yazılımcının alacağı prim, satış komisyonu, ek yan haklar ve mesai ücretleri bu kazanca dahil edilmez.

Eş zamanlı kodlama bilgisayar
Yazılım alanında kariyer yapmayı hedefliyorsanız piyasaya da hakim olmanız önemlidir. | Kaynak: Unsplash

Üst seviye, yazılımcıların erişebileceği en yüksek seviyelerden biridir. Tabi bu pozisyon da kendi içinde ayrı pozisyonlara ayrılabiliyor. Senior yazılımcı olmak için ortalama 10-15 yıl deneyim gerekse de 20 yıl üstünde deneyimli olan çalışanlar elbette daha fazla kazanacaktır. Bu pozisyonda özellikle yabancı dil seviyesi çok önemlidir. Yabancı dilde üst seviyelere ait bir diplomanız veya belgeniz varsa maaşınızda ciddi farklar yaratabilirsiniz

Bu seviyedeki yazılımcılar ek olarak özel işler de alabiliyorlar, örneğin ek iş amaçlı yeni bir oyun veya program projesi alıp bundan 100 bin lira gibi rakamlar kazananlar oluyor.

En iyi programlama dilleri hakkında daha önce bilgi vermiştik, seçiminizi bunu baz alarak da yapabilirsiniz!

Acemi Yazılımcılar İçin Tavsiyelerimiz

Yazılımcı maaşları genel olarak bu seviyede görünse de hem seviyenize hem de işverenlere göre maaşların ve şartların değişken olabileceğini unutmayınız. Bir yazılım firması junior seviye yazılımcıya 5.000 TL vermek isterken başka bir firma ise 9.000 TL verebilmektedir. Özellikle start up olarak başlayan, sonrasında dev yazılım şirketleri tarafından satın alınan küçük markalardan birindeyseniz kazanacağınız parayı saymak için para sayma makinesine bile ihtiyaç duyabilirsiniz.

Aynı şekilde çok kurumsal bir şirkette olup uzun yıllar aynı maaşa sabit de kalabilirsiniz. Bu tamamen yazılımcı olarak çalıştığınız firmanın mali durumu ve yazılımcılara verdiği değer ile alakalıdır.

Yazılım konusunda acemiyseniz sizin için önerdiğimiz farklı kaynaklara da göz atabilirsiniz!

Fark yaratan işler ve trend olan yazılımlar genelde bu durumu belirleyen faktörlerdir. Türkiye’de de son yıllarda oyun yazılımı yapan şirketlerin bu anlamda çok büyüdüğünü ve fark yarattığını söyleyebiliriz. Peak Games ve Dream Games markaları, ülkemizin oyun sektöründe ismi duyulan, başarılı işlere imza atan, milyonlarca dolar yatırım alan ve çalışanlarını bu anlamda memnun eden örneklerden ikisidir. Bir örnek de sizinkisi neden olmasın?

Başarılar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!