Arapça dilinin önemini asla küçümsememeliyiz. Bu dili dünya çapında 300 milyondan fazla kişi konuşuyor. 26 ülke ise "Arapça konuşulan ülke" olarak geçiyor.

Anadili Fransızca, İspanyolca, Almanca ve Portekizce gibi Avrupa dillerinden biri olanların Arapça öğrenmesi biraz zor olabilir.

Çünkü Arapçada üç sesli harf vardır ve bu sesli harflerin uzunluğu kelimenin anlamını belirler. Ayrıca gırtlaktan seslendirilen birçok sessiz harf vardır. Ayrıca cümle yapısı İbranice gibi diğer Sami dillerinde de olduğu gibi fiil-nesne-özne şeklindedir.

Arapça öğrenmenin zor olmasının sebeplerinden biri de birçok farklı versiyonunun olmasıdır. Yazı dili temel olarak Modern Standart Arapça (MSA) ve Klasik Arapçadan oluşur. Bu ikisi arasındaki fark çok önemli değildir. MSA, gazete ve kitaplar gibi uluslararası pazarlardaki yazılı metinlerde kullanılır. Klasik Arapça ise İslam'ın kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'in dilidir ve Arapçayı Müslüman dünyasında önemli kılar.

Konuşulan Arapça ise biraz farklıdır. Her ülkenin kendi lehçesi vardır. Kullanılan kelimelerde, kalıplarda, ifadelerde, bu kelimelerin telaffuzlarında ve hatta bazen gramer yapısında da büyük farklılıklar olabiliyor. Yani anlayacağınız Mısır Arapçası Fas Arapçasından çok farklı. Lübnan Arapçası da Filistin Arapçasından farklıdır.

Gördüğünüz gibi Arapça hakkında öğrenmeniz gereken çok şey var. Ancak tüm bunlar ortak bir noktada buluşuyor: Arapça alfabe. Arapçanın tüm versiyonları aynı harfleri kullanıyor. Yani Katar'da bir yerde çalışmak veya Birleşik Arap Emirlikleri'nde tatile gitmek için Arapça öğrenmek istiyorsanız işe Arap alfabesiyle başlamanız gerekiyor.

Yeni başlayanlar için Arapça alfabe biraz göz korkutabiliyor. Ancak 28 harften oluşan Arap alfabesini bir aylık düzenli çalışmayla öğrenebilirsiniz.

Görüntülü Arapça dersleri alarak kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Şimdi geleneksel yöntemlerle ders almadan Arapça harfleri nasıl öğreneceğinizden bahsedelim!

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (17 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (19 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (6 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (7 yorum)
Emine gülsüm
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (13 yorum)
Gizem
₺22
/saat
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (2 yorum)
Meryem
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (11 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (17 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (19 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (6 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (7 yorum)
Emine gülsüm
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (13 yorum)
Gizem
₺22
/saat
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (2 yorum)
Meryem
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (11 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz>

Yeni Başlayanlar için Arapça Alfabesindeki Harfler

Arapça Alfabesinin Kökleri

Arami alfabesinden büyük ölçüde etkilenen Arapça (diyalektik veya konuşulan Arapça değil, Edebi Arapça) ilk kez 5. yüzyılda Suriye'de ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte Arapça zaten birkaç yüzyıldır konuşuluyordu ve gittikçe daha çok insan bu dili konuşmaya başlıyordu. Bu dil gittikçe daha önemli hâle geldi ve 4. yüzyılda son izleri de kaybolan Aramiceyi bile geçti.

Arapça alfabesi öğrenme yolları
28 harften oluşan Arapça alfabesini öğrenmek kesinlikle imkânsız değil! Hemen özel Arapça dersi almaya başlayın. | Kaynak: Visualhunt

Ancak Arapça alfabeyi normal alfabeler kadar kolay görmemelisiniz. Arapça yazılarda aksan işaretleri olmayabilir ancak noktalar ve harekeler vardır. Ayrıca Arap alfabesi en başta 22 harfti ancak zamanla doğal evrim süreçlerinden geçerek 28 harf oldu.  8. yüzyılda Arapça dilbilgisi uzmanları çalışmaları kolaylaştırmak için dilin alfabesini yeniden düzenlemiştir.

Arapça Kur'anların ve İslam'ın yayılmasıyla birlikte Arap alfabesi artık Kuzey Afrika halkı için bir zorunluluk hâline gelmişti. Günümüzde de Kur'an'ın çevirisini yapan dilbilimciler bazı kelimelerin tam olarak ne anlama geldiğini bilemiyor. Sadece Arapçaya hâkim olanların iyi bir fikir yürütebileceğini, kelimelerin hangi anlamda kullanıldığını tahmin edebileceğini düşünüyorlar. Bu nedenle Arap alfabesi, Arap kültürünü tanımak ve Arap dünyasının tarihini öğrenmek açısından vazgeçilmez bir araçtır.

Arapça Alfabenin Özellikleri

Arapça yazı yazmayı öğrenmek biraz zaman alabilir. Arap alfabesinde günümüzde resmi olarak 28 harf vardır; bu yönüyle bile Türkçeden çok farklıdır. Ayrıca Arapça büyük ve küçük harflerin bulunmadığı bir dildir. Bu nedenle Arapça öğrenmeye yeni başlayanlar, bir metinde cümlelerin nerede başladığını ve nerede bittiğini anlamakta güçlük çekebilir.

Arapça sağdan sola yazılır ve sağdan sola doğru okunur. Ancak merak etmeyin, yukarıdan aşağıya doğru gidiyor!

Arapça harflerin 3 varyasyonu olur. Harflerin yazılışları kelimenin içindeki yerlerine göre değişir:

 • Harfin tek başına yazılışı
 • Harfin kelimenin başında yazılışı
 • Harfin kelimenin ortasında yazılışı
 • Harfin kelimenin sonunda yazılışı

Bu 28 harfli alfabe daha şimdiden 112 harf oldu!

Arapça alfabeye hâkim olmak için tüm bu varyasyonları öğrenmelisiniz. Ayrıca Arapça metin okurken bu değişikliklere dikkat etmeniz gerekir.

Ek olarak şu bilgiyi de verelim. Tek başına yazılan 18 harf birbirine çok benzer:

 • ع ve غ
 • ب, ت ve ث
 • ج, ح ve خ
 • د ve ذ
 • ر ve ز
 • س ve ش
 • ص ve ض
 • ط ve ظ

Bu şekillerin arasındaki farklar noktalardır. Bu nedenle nokta ve harekeleri iyice öğrenmeniz gerekecek.

Yani asıl meziyet harflerin hepsini öğrenmek değil, çeşitli varyasyonlarına da hâkim olmaktır.

Bilgisayarda Arapça Klavye Kullanma

21. yüzyılda öğrencilerin çoğu artık yabancı dili bilgisayarda öğreniyor!

Çince, Japonca ve Arapça öğrenmek isteyenler bu dillerin kullandığı farklı alfabelerden dolayı dijital bir ortamda bu dillerde yazı yazamayacaklarını düşünüyor olabilirler.

Ancak yanılıyorlar!

Arapça alfabeyi online kaynaklarla öğrenme
Bilgisayarınıza bir Arapça klavye indirerek alfabeyi daha kolay öğrenebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Arapça alfabeyle yazı yazmak için sürekli kopyalayıp yapıştırmakla uğraşmak zorunda değilsiniz.

Öncelikle eğer Microsoft Word'de çalışıyorsanız, yapmanız gereken tek şey belgenin dil ayarlarını değiştirmek. Geleneksel Arapça ve Basitleştirilmiş Arapça (bu Arapçada harekeler ve seslendirme ipuçları yer almaz) arasında seçim yapabileceksiniz.

OpenOffice'te Arapça bir belge düzenlerken Tercihler->Dil Kuralları->Diller->Arapça adımlarını izledikten sonra Karmaşık Yazılar kısmına tıklamanız gerekecek. Arapça yazılar sağdan sola yazıldığı için hizalamayı da değiştirmeniz gerekecek.

Bilgisayarınızın her yerinde Arapça klavye kullanmak istiyorsanız direkt klavye ayarlarından Arapça klavye ekleyebilirsiniz. Bunun dışında kullanabileceğiniz harici uygulamaları da mağazanızda bulabilirsiniz. Online kullanabileceğiniz Arapça klavyeler bile var!

Bu faydalı araçlar sayesinde Arapça harflerde pratik yapabilir ve Arapça alfabesini iyice kavrayabilirsiniz. Kendinize çalışma dosyaları oluşturabilirsiniz.

Harflerin Telaffuzu

Arapça alfabeyi öğrenirken bu harflerin nasıl seslendirildiğini de öğrenmeniz gerekiyor.

Arapça alfabedeki harfler Latin alfabemizdeki harflerden çok farklıdır. Bu nedenle ilk bakışta öğrenmesi imkânsız gibi gelebilir ancak dediğimiz gibi düzenli çalıştığınız sürece bu harfleri ve telaffuzlarını öğrenmek yıllarınızı almayacaktır.

Arapça harflerin telaffuzlarını öğrenmek, harfleri ezberlemenizi de kolaylaştıracaktır.

Arapçayı sürekli Türkçe ile karşılaştırmamalısınız. Çünkü Arapçanın ses özellikleri bizim dilimizle kıyaslanamaz; kendine özgüdür.

Arapça konuşulan ülkelerden Cezayir
Arapça eğitiminizde ilerledikten sonra Cezayir gibi Arapça konuşulan ülkelere gezi planları yapabilirsiniz! | Kaynak: Unsplash

Arapça alfabeyi ezberlemek için bol bol telaffuz alıştırması yapabilirsiniz. Hem duyup hem gördüklerinizi aklınızda tutmanız daha kolay olacaktır.

Arapça öğrenirken şu becerilerinizi geliştirebilirsiniz:

 • Dinleme: Öğrencinin nasıl dinleyeceğini bilmesi, doğru telaffuzları da öğrenmesini sağlar. İnternetteki eğitici videolarla Arap alfabesindeki harfleri ve telaffuzlarını öğrenebilirsiniz.
 • Arapça aksan: Harfleri okuyabiliyor olmak yeterli değildir. Her harfin doğru telaffuzunu öğrenmek gerekir. Bunun için öğrenciler tonlamalara ve aksana dikkat ederek dinlemeli ve konuşmalılardır.
 • Yazma: Mandarin Çincesinde olduğu gibi Arapça yazı yazmada da belli başlı kurallar vardır. Dilbilimcilerin önerdiği yazı türü, harfleri karıştırmaktan kaçınmanızı sağlar ve ezberleme sürecinizi hızlandırır. Harfleri doğru yazmak isteyen öğrenciler online eğitim videoları izleyebilirler.

Telaffuzunuzun doğru olup olmadığını anlamak için cep telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalar da mevcut.

Arapça alfabeyi öğrenmeye başlamadan önce öğrencilerin harfleri gruplara ayırmalarını öneriyoruz.

Öğrenciler şu kategorilerle harfleri gruplara ayırabilirler:

 • Değişken olan ve olmayan harfler
 • Yavaşça telaffuz edilen ve daha baskın telaffuz edilen harfler
 • Sağ ve sola eklenen harfler ve sağa eklenen ancak sola eklenmeyen harfler

Bu harf gruplarıyla ilgili doğru ve kısa notlar alan öğrenciler, Arapça alfabeyi bir ayda kolayca öğrenebilirler!

Düzenli Çalışarak Arapça Alfabeyi Ezberleme

Hangi dili öğreniyor olursanız olun yapmanız gereken şey hiç değişmez: Düzenli pratik!

Acele ederek öğrendiğiniz şeyleri birkaç ay içinde unutmanız mümkün. Hatta bazı dilbilimci araştırmacılar, aralıklı bir tekrar sistemi geliştirdiler: Öğrenci bir konuyu veya kelimeyi tam unutmak üzereyken tekrar eder. Bu sistemle öğrenciler Arapça harfleri 10 ile 15 gün içinde öğrenebilir ve uzun vadede unutmaz.

Bir yabancı dili en iyi uygulamalarla öğrenmek için en iyi yol o dilin uzmanlarıyla çalışmaktır. Bir Arapça özel ders öğretmeni ile öğrenci daha hızlı ilerleme kaydedebilir ve Arapça alfabe öğrenirken zorluk çekmez.

Arapça öğrenmek isteyen öğrenciler çeşitli kitaplardan yardım alabilirler:

 • Sıfırdan Arapça Öğreniyorum - Necla Yasdıman
 • Siyer Yayınları - Arapça Kolay Öğrenme Seti
 • Arapçayı Öğreten Kitap - Mehmet Maksudoğlu
 • Hikayelerle Arapça Öğreniyorum - Münevvere Kocaer
 • Arapçayı Öğrenenler İçin Kolay İmla - Zeynep Say & Nura Yamaç

Telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalarla nerede olursanız olun Arapça eğitiminize devam edebilirsiniz. Çoğu öğrenci bu yöntemi geleneksel derslere kıyasla çok daha eğlenceli buluyor. 

Çocukların Arapça öğrenmesine yardımcı olacak Arapça alfabe bulmacaları, oyunları ve kelime bulma oyunları da vardır. Bu eğitici oyunları online kaynaklarda veya kitapçılarda bulabilirsiniz.

Düzenli olarak Arapça dil becerileriniz üstünde çalıştığınızda sadece bir ay içinde Arapça alfabeyi öğrenebilirsiniz.

Online Arapça dersleri alarak bu becerileriniz üstünde bir uzmanla da çalışabilirsiniz. Superprof'ta sizi bekleyen binlerce öğretmen olduğunu unutmayın. Karar sizin!

Arapça öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 2 puan
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim. Yeni bir dil öğrenmekse hobilerim arasında.