Almanya, özellikle Berlin, Frankfurt, Hamburg, Köln ve Münih şehirlerindeki dünya çapında ün yapmış üniversiteleriyle meşhurdur. Her yıl bu üniversitelerde eğitim almak için birçok uluslararası öğrenci başvuru yapar. Hem uluslararası eğitim hem de staj için popüler olan Almanya, 2018'de uluslararası öğrenciler için bir numaralı istikamet oldu.

Almanya'da alacağınız yüksek eğitimin sizin için çok faydalı olmasının çeşitli nedenleri vardır. Ve dünyanın her yerinden sayısız öğrenci bu avantajlardan yararlanmak için geliyorlar. Bazı yabancı öğrenciler bir Almanca'yı daha iyi öğrenebilmek için Almanya'da eğitim almak istiyor. Diğerleri, bir değişim programı ile kendi lisans programlarının belirli bir kısmını mevcut burslarla Almanya'da okumak istiyor. Bazılarıysa Almanya'nın doktora araştırmaları için sağlamış olduğu bütçeden yararlanma amacıyla Alman üniversitelerini doktora yapmak için tercih ediyor.

Almanya'da eğitim ve Almanya'da Erasmus sırasında kafede arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz.
Almanya'nın öğrenci dostu birçok kafesi vardır ve büyük paralar harcamak zorunda kalmadan arkadaşlarınızla dışarıda sosyalleşebilirsiniz! Kaynak: Unsplash

Üniversitenizin ilgili departmanıyla iletişime geçerek uluslararası programları, son başvuru tarihlerini ve başvuru sürecini öğrenebilirsiniz. Almanya'daki üniversitelerde okumak için İngilizce veya Almanca dil yeterliliğine ihtiyacınız vardır. Bir dönem Almanya'da okumayı düşünüyorsanız, ERASMUS + aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz.

Bu aynı zamanda size giriş, kayıt, başvuru veya öğrenim ücretleri, yaşam masrafları, öğrenci sağlık sigortası ve öğrenci hibesi gibi konularda kolaylık sağlar.

İşte Almanya'da okuyup bu güzel ülkeyi sonuna kadar deneyimlemeniz için nedenler!

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (34 yorum)
Filiz
₺320
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (12 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (12 yorum)
Elif
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (34 yorum)
Filiz
₺320
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (12 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (12 yorum)
Elif
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Almanya'da Eğitim Görmek İçin En Önemli Nedenler

 • Alman Dilini Öğrenmek Almanya'da Daha Kolay

Almanya'ya gitmeden önce Almanca dersleri alıp öğrenmenin sizi oldukça zorlayacağını düşünmeniz çok normaldir. Ama bir kez gittiğinizde, sokak tabelalarında ve reklamlarda yazılı olan yeni kelimeler ilginizi çekecektir. İngilizce'yi zaten bildiğinizi düşünürsek üçüncü bir dile sahip olmanız sizi çok daha öne çıkarır. Yeterince hevesliyseniz, Almanca'nız hızla ilerleyecektir. Yerliler birbirleriyle konuşurken kulak misafiri olabilir ve birkaç kelimeyi daha ilk haftadan tanıyabilirsiniz.

Alman arkadaşlarınız sizinle İngilizce konuşabilseler de, kendi aralarında Almanca konuşurken kendinizi biraz dışlanmış hissedebilirsiniz. Bu nedenle, Almanya'da yaşarken Almanca öğrenmek sahip olmanız gereken önemli bir beceridir. Bu dilin konuşulduğu ülkede yaşamak, dili öğrenme sürecinizi büyük oranda kolay hale getirir; ülkeye ve kültüre tamamen alışmanıza olanak tanır. İngilizce biliyorsanız Almanca'yı öğrenmek çok daha kolay olacaktır. Gerektiğinde seviyenizi göstermek için bir dil sınavına girebilirsiniz.

 • Almanya Çok Komşusu Olan Bir Ülke

Almanya, 8'i AB üyesi olmak üzere 9 ülkenin merkezinde yer almakta ve sınırlarını paylaşmaktadır. Danimarka, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg, İsviçre (AB dışı komşu), Avusturya, Polonya, Hollanda ve Belçika.... Almanya, bu ülkelerle sınırları paylaştığı gibi, bazılarıyla da Cermen kültürünü paylaşıyor. Bu ülkelerin birçoğu Almanca ya da Flemenkçe gibi bir tür Cermen dili konuşuyor.

Almanya'nın Avrupa içindeki elverişli konumu ve uygun fiyatlı ulaşım imkanları da öğrenciler için büyük bir avantajdır! Bütün bu noktalar Almanya'yı, keşfetmeyi ve seyahat etmeyi seven öğrenciler için mükemmel bir yer yapar. Almanya, Avrupa'nın daha fazlasını keşfetmek isteyenler için mükemmel bir üs oluşturuyor. Flixbus, Megabus ve Eurolines gibi birçok firmayla seyahat etmek için oldukça fazla seçeceğiniz var!

 • Almanca Avrupa'da En Çok Konuşulan Dillerden Biridir

Almanya'da yaşayıp 80 milyondan fazla anadili konuşan insan ve dünya çapında 500 milyondan fazla konuşanı ile Almanca epey popüler bir dil!. Almanca öğrenmeniz demek, iletişim kurma konusunda asla sıkıntıya düşmeyeceğiniz anlamına gelir ve bu kendiniz için yapacağınız büyük bir yatırımdır. Sadece Avrupa'da 200 milyondan fazla Almanca konuşan kişi var ve bu da Almanca'yı Avrupa'nın en çok konuşulan dillerinden biri yapıyor.

 • Alman Şehirlerinin Kültürel Zenginliği Görülmeye Değerdir

Almanya tarih, kültür ve sanat açısından zengin bir ülkedir. Etkinlikler, festivaller, sanat ve tarih için mutlaka ziyaret edilmesi gereken Avrupa ülkelerinin de başında gelir. Bu merkezi konumdaki Avrupa ülkesinde kaldığınız süre boyunca birçoğu Kutsal Roma İmparatorluğu döneminden günümüze kalmış güzellikleri görmenizi öneririz!

İşte Popüler Alman Şehirleri ve Kasabalarından Bazıları:

Almanya'nın başkenti Berlin, Berlin duvarı gibi kalıntılara ev sahipliği yapıyor.
Münih, Bavyera denildiğinde ilk akla gelen şehirdir. Aynı zamanda Almanya'nın üçüncü en büyük şehridir.
Bamberg, küçük bir Venedik olarak anılır
Köln, ünlü Köln katedraline ev sahipliği yapmaktadır
Hamburg, tarih ve modernliğin şehridir, tarihi yerleriyle meşhurdur. Aynı zamanda eğlenebileceğiniz birçok mekana da ev sahipliği yapar.

Almanya'da eğitim ve Almanya'da erasmus mutlaka tecrübe etmeniz gereken bir süreç olacaktır.
Almanya'da bulunan birçok yapı tarihi bir öneme sahiptir ve dünya kültür mirası olarak anılır. Siz de Almanya'ya gidip bu yapılardan birçoğunu görebilirsiniz! Kaynak: Unsplash

Almanya'nın 44 noktası Unesco tarafından Dünya Mirası olarak kabul edildi.
Almanya'nın muhakkak görülmesi gereken noktalarından bazıları:

 • Berlin'in Brandenburg Kapısı
 • Berlin'deki Fernsehturm
 • Berlin duvarı
 • Reichstag Sarayı (Alman parlamentosu)
 • Berlin'deki Zafer Sütunu
 • Fussen kasabasındaki Neuschwanstein Kalesi
 • Rothenburg'un Eski Kenti
 • Köln Katedrali

Almanya'da ister kampüste ister kampüs dışında yaşayın çok yüksek bir yaşam kalitesine sahip olacaksınız ve aynı şekilde güçlü bir altyapıya erişiminiz olacak. Kültür, gastronomi, festivaller, konserler...Almanya'da herkese hitap edecek bir organizasyon vardır!
Numbeo'ya göre Almanya'nın makul bir yaşam maliyeti var. Berlin, dünyadaki 389 şehir arasındaki pahalılık sıralamasında 150. sıradadır. İngiltere'nin başkentiyle kıyaslarsak, Londra bu listede 28. sıradadır. Bu da yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için birçok AB ve AB dışı ülke arasında Almanya'yı daha çekici hale getiriyor.
Almanya'da Yiyecek İçin Bulunan Ortalama Fiyatlardan Bazıları (Euro):

 1. Süt, 1 litre 0.80
 2. Bir ekmek 1.35
 3. 1 kg portakal 2.11
 4. 5 litre su 0.51

En ucuz Alman şehri Hannover'dir ve en pahalısı Münih'tir. Şaşırtıcı bir şekilde ülkenin başkenti olan Berlin, uygun kiralar ve uygun fiyatlı ulaşım ile çoğu Avrupa ülkesinin başkentine göre çok da yaşanabilirdir.

 • Almanya İş Piyasası İyi Gidiyor

Almanya'ya ister mesleki gelişim isterseniz de eğitim için gidiyor olun ülkenin gayet sağlıklı bir ekonomiye sahip olması sizi de iyi yönden etkiler. Öğrenciler için bu öğrenci vizenizin izin verdiği koşullarda bir iş bulabilecekleri anlamına gelir. Bu şekilde, Almanya'nın sunduğu tüm kültürel yerlerin tadını çıkarmanız için para da biriktirebilirsiniz. Aynı zamanda, eğitiminizden sonra Almanya'da kalırsanız, orada bir iş bulabileceğiniz anlamına gelir.Almanya, Avrupa'da önde gelen bir ekonomik güç olmakla birlikte, özellikle otomobil üretimi, Farmasötik yenilik , mühendislik ve ticaret alanlarında uluslararası seviyede parlıyor. Bu alanlardan herhangi birinde okumayı düşünüyorsanız veya mezun olduktan sonra Almanya'da bir iş bulmak istiyorsanız muhtemelen geniş bir iş yelpazesiyle karşılacaksınız.

 • Almanya Yaşamak İçin Güzel Bir Yer

Almanya, güvenli, istikrarlı ve verimli olma konusunda dünyaca bir üne sahiptir ve bu konuda hayal kırıklığına uğramayacağınıza emin olabilirsiniz. Almanya'da yaşamak, standart olarak Alman verimliliği ve yüksek yaşam kalitesi ile harika bir altyapıya erişim sağlar. Yine de, bu ülkede yaşamk için en azından Almanca dersleri başlangıç düzeyinde de olsa alınmalıdır.

 • Alman Üniversiteleri Tanınmıştır

Almanya'da birçok üniversite vardır. Bu üniversitelerin fakülteleri ve bölümleri de düşünüldüğünde Almanya'da okumak isteyen öğrencilerin çok fazla seçeneği olduğunu söyleyebiliriz. Ülkenin en iyi üniversiteleri dünya çapında milyonlarca öğrenciden başvuru alıyor ve bu da Almanya'yı uluslararası öğrencilerin Avrupa'da eğitim görmeleri için en popüler yerlerden biri yapıyor

Almanya'daki En İyi 10 Üniversiteyi sizin için listeledik, ancak neredeyse tüm Alman üniversitelerinin ERASMUS programıyla anlaşmalı olduğunu da hatırlatalım..

 1. TUM Münih
 2. LMU  Münih
 3. La Ruprecht-Karls Üniversitesi,Heidelberg
 4. KIT , Karlsruhe
 5. La Humboldt Üniversitesi ,Berlin
 6. Freie Üniversitesi ,Berlin
 7. La Rhenish Friedrich-Wilhelms-Üniversitesi, Bonn
 8. Technical University ,Berlin
 9. L'Eberhard-Karls-Universität ,Tübingen
 10. L'Albert-Ludwigs-Universität ,Freiburg

Almanca, Avrupa'da, özellikle de Cermen ülkelerinde yaygın olarak konuşulmaktadır.

Vikipedi'ye göre Almanca'nın birinci dil olarak konuşulduğu ülkeler:

Almanya: mühendisliği, arabaları ve klasik müziğiyle bilinir
Avusturya kaleleri, sarayları ve binaları ile bilinir
Liechtenstein, bankacılığı ve çok küçük olmasıyla bilinir

Aşağıdaki ülkelerin ulusal dillerinden bir tanesi:

İsviçre, Çikolata, saatler, Alpler ve İsviçre çakısı

Belçika, çikolata ve waffle ile ünlü

Lüksemburg, dünyadaki en zengin ülkelerden biri ve AB'nin yanı sıra en küçük ülkelerden biridir.

Almanya'da eğitim ve Almanya'da erasmus sırasında her yerde Alman bayrağı uçtuğunu göreceksiniz!
Almanca, Avrupa Birliğinin resmi dillerinden biri olduğu gibi aynı zamanda en çok konuşulanıdır. Almanca'yı öğrenirseniz birçok ülkenin insanıyla iletişim kurabilirsiniz! Kaynak: Unsplash

Azınlık tarafından anadili olarak konuşulur:

Danimarka, laleler, yel değirmenleri ve domuz pastırması ile ünlü
Macaristan, başkenti Budapeşte ve bazilikası ile ünlü

Kuzey İtalya, yemek ve tarihle ünlü

Polonya, kaleleri ve peyniriyle ünlü

Oktoberfest'i hiç duydunuz mu? Bu festival dünya çapında ünlüdür ve dünyanın en iyi bira üreticilerinden biri olarak her ekim ayında dikkatleri Almanya'ya çeker. Her yıl ve Eylül sonu ile Ekim başında Münih'te düzenlenen bu festivale katılmayı siz de düşünebilirsiniz! Çoğu kişinin düşündüğünün aksine, Almanya ve diğer Almanca konuşan ülkeler tüm yıl boyunca soğuk olmazlar. Kışın gerçekten çok soğuk olsa da, yazın sıcak bir hava vardır.

Almanya'da yaşamaktan memnun olacağınızı işaret eden on sebepten bahsettik. Bu sebepleri Almanya'da bizzat deneyimlemek istiyorsanız siz de en kısa zamanda harekete geçebilirsiniz! Kapsamlı bir araştırma yapmanız çok önemlidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Almanya'ya birçok sebeple gitmeniz mümkündür. İster staj, ister iş deneyimi ister eğitim isterse de Erasmus aracılığıyla herhangi bir program olsun, bunlar için başvuru tarihlerine ve prosedürlerine önem göstermeniz gerekmektedir.

Size hitap edebilecek ilanlara göz gezdirirken muhakkak AB dışı ülkelerin vatandaşları için gerekli olan aşamaları takip edip ona göre evrak düzenlemeye çalışın. Özellikle eğitimle ilgili başvurular söz konusu olduğunda, son başvuru tarihi bizler için daha erken olabilir. Bu nedenle, Almanya'da üniversite okumaya hazırlıklı olmanız sizin için avantajlı olacaktır.

Şimdiden kolay gelsin!

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (34 yorum)
Filiz
₺320
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (12 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (12 yorum)
Elif
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (34 yorum)
Filiz
₺320
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (12 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (12 yorum)
Elif
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın
>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!