Yurtdışında özellikle üniversite okumak birçok öğrenci için rüya gibidir... Neyse ki uluslararası eğitimi destekleyen birçok program ve burs olanakları sayesinde bunu gerçekleştirmek çok da zor değil.

Avrupa ülkeleri arasında bir değerlendirme yapacak olursak, birçok öğrenci değişim programları aracılığıyla Almanya'ya gitmeyi tercih ettiğini söyleyebiliriz. AB'deki tüm farklı ülkeler arasından Almanya'yı seçen en yüksek uluslararası öğrenci sayısıyla açık bir kazanan olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca Almanca A1 dersleri alabilirsiniz.

Ancak uçuşunuzu rezerve etmeden önce yapmanız gereken birkaç pratik şey vardır. Yurtdışında eğitim hakkında bazı gerçekleri ve ayrıca bir Alman üniversitesinde eğitim almayı seçmenin önemli noktalarını her zaman göz önünde bulundurmalısınız.

Almanya'da okumak size birçok uluslararası arkadaş kazandırır.
Birçok öğrenci, uluslararası öğrenci olarak Almanya'da öğrenim görmeyi tercih ediyor. Almanya, üniversite okumak için oldukça iyi bir ülkedir. Kaynak: Pixabay
En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Alman Üniversiteleri Neden Uluslararası Öğrencileri Çekiyor?

Almanya yaşamak, okumak ve seyahat etmek için harika bir ülkedir. İster sadece bir sömestr, bir eğitim yılı veya tüm lisans programınız için eğitim almak isteyin, Almanya'nın yabancı öğrencilerine sunacağı çok imkan vardır. Bu yalnızca lisans için de geçerli değil! Almanya'da lise okumak da yaygın! Almanya'da okumak için gerekenler konusunda kapsamlı bir araştırma yapmanız yeterlidir.

 • Almanya'da yaşayacaksınız: Almanya mükemmel ulaşım imkanlarına, yaşam standardına sahip ve nispeten güvenli olan bir ülkedir.
 • Sanat ve kültür, Alman yaşam tarzının merkezinde yer alır. Müzelerden, etkinliklerden tutun da tarihi ilgi çekici yerlere kadar her zaman görülecek ve yapılacak çok şey vardır.
 • Almanya'daki Eğitim sistemi, uluslararası eğitim ve yüksek öğrenim için harikadır. 'Öğrenim ücreti' kavramı neredeyse yok gibi olduğundan, bu tüm öğrencilere okuma şansı veriyor. Ancak, yaşam masraflarınızı karşılamak için tabii ki belirli bir bütçeye sahip olmanız gerekecek.
 • Almanların büyük çoğunluğu akıcı bir şekilde İngilizce konuşuyor. Okumak için Almanya'ya taşınırken Almanca öğrenmek için bir fırsattır. Ancak sadece İngilizce biliyorsanız da iletişim kurmanız çok olasıdır.
 • Almanya, öğrenci dostu birçok kafeye sahiptir. Çok fazla para harcamak zorunda kalmadan karnınızı doyurabilirsiniz.
 • Almanlar genellikle arkadaş canlısıdır, bu yüzden orada arkadaş edinmek ve sosyal hayatınızı daha keyifli hale getirmek kolay olacaktır.
 • Seyahat etmekten hoşlanıyorsanız, turistik şehrinizden çıkıp Almanya'da daha fazlasını görebilirsiniz. Ayrıca Almanya merkezi bir konumda olduğu için Danimarka, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Fransa, İsviçre, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya'ya yakındır. Tatillerinizde ya da boş zamanlarınızda uluslararası seyahati mümkün kılar.
 • Deneyebileceğiniz çok fazla yiyecek ve içecek var. Şinitzel'i bir de Almanya'da yemenizi tavsiye ederiz!
 • Almanya'nın zengin bir tarihi var. Bu ülkede yaşamak olmak söz konusu tarihi yakından gözlemlemeniz için iyi bir fırsat olabilir.
 • Almanya ekonomik bir güçtür. Siz de işlerin nasıl yürüdüğünü ve nasıl verimli olduğunu yakından göreceksiniz. Eğitiminiz sırasında çalışmanıza izin verilirse, harika iş fırsatları da yakalayabilirsiniz.

Almanca özel ders alarak dilinizi hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Almanya'da Üniversite Okumak İçin Gerekenler ve Almanya'da Öğrenci Yaşamı

Almanya, uluslararası öğrenciler için kesinlikle akıllıca bir seçimdir, ancak yurtdışında eğitim almak için bir adım atmadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var.

 • Almanca: Almanya'da yaşamak istiyorsanız Almanca konuşmayı öğrenmeniz sizin için çok faydalı olacaktır. Almanca harika bir dil ve Almanya'daki üniversitelerde okumak istiyorsanız, en azından temel bilgileri öğrenmelisiniz. Profesörleriniz dahil çoğu insanın İngilizce konuşacağı bir gerçek, ancak orada yaşarken dili öğrenme fırsatını değerlendirmelisiniz. Bu, insanlar ve kültür hakkında daha fazla anlayışa sahip olmanızı sağlayacaktır.Yalnızca İngilizce konuşmak, üniversitede okumak için sahip olduğunuz seçenekleri sınırlayabilir. Çünkü Almanlar İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşsa da anadilleri Almanca'dır ve bu dili en azından temel seviyede anlayabilmeniz size çok farklı kapılar açabilir.
 • 2014'ten beri Almanya'nın öğrenim ücretleri, diğer Avrupa ülkelerindeki ücretlere kıyasla oldukça düşüktür. Bu hem Alman hem de uluslararası öğrenciler için geçerlidir.
 • Tahmin edebileceğiniz gibi, Alman üniversiteleri tüm disiplinleri ve birkaç uzmanlık okulları da sunarlar. Mühendislik okulları, Uluslararası üniversiteler, profesyonel üniversiteler ve sanat okulları vb...
 • Hangi şehirde üniversite okumak istediğinize karar vermeniz önemlidir. Öncesinde bir araştırma yapmanız gerekir. Daha büyük şehirlerde İngilizce bilen kişi sayısı fazla olabilir ancak yaşamak da daha pahalıdır.
 • Kabul koşulları: Tüm üniversitelerin farklı giriş koşulları vardır. Almanya'da eğitim için başvururken her biri için ayrı ayrı araştırma yapmanız gerekir. Her üniversiteye, belirledikleri kurallara uyarak başvurmalısınız.
 • Almanya'daki üniversitelere başvuru prosedürü AB vatandaşları için genellikle farklı şekilde işler. Bu nedenle, AB vatandaşlığına sahip değilseniz mutlaka sizin için geçerli prosedürleri öğrenin.
 • Sağlık sigortası zorunludur ve Almanya'da geçireceğiniz tüm zamanı kapsamalıdır.
Almanyada okumak için Köln'ü araştırabilirsiniz.
Almanya'da gezip görmeniz gereken birçok şehir vardır. Fırsat bulabildiğiniz zamanlarda bol bol seyahat etmeye çalışın! Kaynak: Pixabay

Almanya'da Eğitim İçin Adım Adım Yapacaklarınız

Almanya'da eğitim almak için önceden plan yapmalısınız, Almanya öğrenciler için popüler bir seçenektir ancak her üniversitenin belirli bir kotası olduğunu da unutmamak gerekir. Berlin, Dresden, Frankfurt, Münih, Köln veya Hamburg gibi popüler şehirlerdeki üniversitelerde okumak istiyorsanız, sıkı bir program yapmanız daha da önemlidir.

Birinci Adım: Ne Okumak İstediğinize Karar Verin

Ne okumak istediğinizi bulduktan sonra, o bölüme sahip en iyi okulu bulabilirsiniz. Almanca konuşuyorsanız veya öğrenmeye istekliyseniz, sadece İngilizce programlara başvurmaktan çok daha fazla fırsatınız olması muhtemeldir. Erasmus programını kullanarak veya benzeri programlar aracılığıyla, ilgi alanlarınıza ve becerilerinize göre mükemmel üniversiteyi veya kursu bulabilirsiniz.

Dikkate almanız gereken önemli noktalar:

 • Üniversite ve konumu,
 • Bölüm ve içeriği (hangi dilde öğretildiğini kontrol etmeyi unutmayın)

İkinci Adım: Çok soru sorun

Gideceğiniz yer önümüzdeki 3-4 yıl boyunca öğrenci hayatı yaşayacağınız yer olacaktır. Bu nedenle bu konu hakkında olabildiğince fazla araştırma yapmanız gerekir. Bunun yanı sıra, Almanya'da değişim programı aracılığıyla yalnızca 1 dönem ya da 1 yıl kalmanız söz konusuysa bunun için de mutlaka araştırma yapmalısınız.

 • Başvuru süreci,
 • Öğrenci yurtları gibi barınma seçenekleri,
 • Barınmanız ve eğitiminiz için finansman seçenekleri,
 • Almanca bilmiyorsanız İngilizce bölümlerin isimleri,
 • Yardımcı olmak için bir Almanca kursu sunulup sunulmadığı,
 • Ayrıca, Almanya'ya gelip okumaya başladığınızda herhangi bir desteğiniz olup olmayacağını öğrenmeniz de iyi olacaktır.
Almanya'da okumak Alman dili ve Almanca kelimeler konusunda bilginizi artırır.
Almanya'ya okumak için gittiyseniz Almanca öğrenmeye çalışmanız sizin için faydalı olacaktır. Kaynak: Pixabay

Üçüncü Adım: Başvuru Prosedürlerini Kontrol Edin

Her Alman üniversitesinin kendi giriş koşulları olacaktır. Bununla birlikte her üniversitenin yerli, AB vatandaşı ve AB vatandaşı olmayan öğrenciler için farklı kayıt aşamaları olabilir. Buna ek olarak, devlet üniversiteleri özel bir üniversitenin talep ettiğinden farklı evraklar görmek isteyebilir. Başvurunuzu düzgün bir şekilde kontrol etmeniz ve ihtiyaç duyduğunuzda yardım istemeniz önemlidir. Yanlış bir başvuruda bulunmak, ya kabulünüzü geciktirir ya da reddedilmesine neden olur.

Bunu engellemek için en iyi yol seçtiğiniz üniversitelerin web sitelerini kontrol etmektir. Sitelerinde başvuru prosedürlerini detaylı olarak yazılmış halde bulabilirsiniz. Bunu baştan sona okumalı ve neye ihtiyaç duyulduğunu anlamalısınız. Her küçük ayrıntı önemlidir, sadece kriterleri karşıladığınızdan değil, aynı zamanda adımları dikkatlice uyguladığınızdan da emin olmalısınız. Anlamadığınız bir şey varsa, üniversite ile iletişime geçip onlara sormaktan korkmayın! Size rehberlik etmekten ve başvurunuzu desteklemekten mutluluk duyacaklardır.

Dördüncü Adım: Başvurunuzu Gönderin

Başvuruyu düzgün bir şekilde tamamladığınızdan emin olsanız bile tekrar tekrar kontrol edin ve daha önce bu süreçten geçmiş ya da konuya hakim birinden de başvuru formunuzu ve hazırladığınız evrakları incelemelerini rica edin. Gerekli kontrollerden sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun üzerinde bu kadar durmamızın sebebi, yanlış ya da eksik bir başvurunun sizi bir sene daha geciktirebilecek olmasıdır. Kurallar sık sık değişebileceği için vize gereksinimlerinizi kontrol etmeniz de yerinde olacaktır.

Beşinci Adım: Bekleyin

Başvurunuzu gönderdikten sonra, başvurunun gerekli yere ulaştığını teyit eden bir mail almanız gerekir. Bu mail geldiğinde, artık başvuru sonucunuzu beklemekten başka yapacağınız çok da bir şey kalmadı! Başvuru sayısı genelde çok fazla olduğu için bu aşamada cevap almanız biraz uzun sürebilir. Çok sabırsızlanırsanız, Almanya'da başvurduğunuz üniversitenin öğrenci İşleri departmanına mail atıp, ne zaman sonuçlanacağına dair bilgi alabilirsiniz.
Almanya'da Eğitim Görmek, ufkunuzu genişleten ve kültürünüzü artıran bir deneyim olacaktır! Yeni bir kültür keşfedecek, Almanca öğrenmek ve Avrupa'da seyahat gibi yeni deneyimler elde edeceksiniz.

Peki, Almanya'da üniversite okumak zor mu? Eh, çok da kolay değil! Ama okula kabul aldığınız düşünülürse üstesinden gelinmeyecek gibi de değil! Sonuçta, Almanya'da eğitim görmek için onlarca neden vardır...

Umarız istediğiniz üniversite eğitim almaya en kısa zamanda başlarsınız!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!