Uzmanların çoğu, bugün dünya çapında yaklaşık 6000 dil konuşulduğu konusunda hemfikirlerdir. Bu da doğal olarak yabancı dil öğrenmek isteyenlerin seçim yapmakta zorlanmalarına neden olabilir! Bununla birlikte, ilginç bir şekilde, Birleşmiş Milletlere göre, tüm bu dillerin sadece % 1'i küresel nüfusun % 99'u tarafından konuşulmaktadır. Bazı açılardan bu, öğrencilerin hangi dilde çalışacaklarına karar verme konusunda daha az seçeneğe sahip oldukları anlamına da gelebilir.

Bu nedenle, kariyerinize yardımcı olmak için veya sadece hobi için Almanca öğrenmeye başlamak istiyorsanız, dil seçiminizin, dilinizin size kazandıracağı şeyler için de büyük bir rol oynadığını unutmayın. Almanca, sadece Avrupa'da değil, tüm dünyada önemli bir dildir ve bu dili nasıl konuşacağınızı öğrenmek, yeni kültür ve geleneklerin kapılarını aralamak demektir. Almanca dil öğrenme süreci her ne kadar azim ve sabır gerektirse de, öğrendikten sonra pişman olmayacağınıza eminiz.

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (28 yorum)
Filiz
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (15 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺40
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (19 yorum)
Deniz
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (10 yorum)
Krhn
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (9 yorum)
Ceren
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tülay
5
5 (8 yorum)
Tülay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (7 yorum)
Mert
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (28 yorum)
Filiz
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (15 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺40
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (19 yorum)
Deniz
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (10 yorum)
Krhn
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (9 yorum)
Ceren
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tülay
5
5 (8 yorum)
Tülay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (7 yorum)
Mert
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Almanca Öğrenme ve Almanca Dersi Almanın Avantajları

Alman dilinin kendine özgü zengin bir tarihi vardır. Almanca öğrenmenin en güzel noktalarından biri, bugün bildiğimiz dili şekillendiren bu tarihi keşfedebilmektir. Bugün bildiğimiz haliyle Almanca, hepsi eski Cermen lehçelerinden türetilen bir Cermen dilleri ailesine aittir. Yavaş yavaş, bu lehçeler, her biri kendi kelime dağarcığı ve gramer kurallarına sahip olan Almanca, Hollandaca ve hatta İngilizce dahil modern diller oluşturacak şekilde gelişti. İlginç bir şekilde, Alman dilinin standartlaştırılmasından sorumlu olan, Protestan Martin Luther'in İncil'in Almanca çevirisidir!

Almanca ayrıca kutsal Budist metinlerini yazıya dökmek için tercih edilen dildi. Goethe'nin dili, öğrenim yolculukları boyunca öğrenenlere müthiş bir haz verecek harika sırlarla doludur. İnsanlar, bir kültürün çok büyük bir kısmını yalnızca dilini öğrenerek keşfedebileceklerini gördüklerinde şaşırırlar - ve Almanca da bu konuda bir istisna değildir! Almanca'yı akıcı bir şekilde konuşmayı öğrenmek ufkunuzu genişletmenin yanı sıra, CV'niz için de avantajlı olacak gelecekte size daha fazla kapı aralayacaktır. İngilizce genellikle tek "iş dili" olarak kabul edilse de, özellikle Avrupa içerisinde ekonomi ve ticaret alanında Almanya en önemli yere sahiptir.

Almanca iletişim becerilerinizi geliştirerek, kariyer anlamında kendinize büyük bir fayda sağlayabilirsiniz.

Daha iyi Almanca iletişim becerilerine sahip olmak aynı zamanda Almanya'da çalışmayı düşünenler için de çok yararlı olacaktır. Aynı şekilde, ihracat ya da turizm sektöründe çalışanlar için de Almanca bilmek çok önemlidir.

Almanca ayrıca bilimsel yayınlar için dünyada en çok kullanılan ikinci dildir ve İngilizcenin hemen ardından gelmektedir.
Almanya, 2014 yılında 56.000'den fazla patent başvurusunda bulunarak bilimsel inovasyona öncülük ediyor. Bu nedenle, kendinizi geliştirmek isteyen bir bilim insanıysanız şimdi Almanca öğrenmeniz daha sonra sizin için çok büyük yarar sağlayacaktır.

Almanya'yla ilgili duyduğunuz bütün klişeleri unutun! Çünkü Almanya aslında çok canlı bir kültüre de ev sahipliği yapar.
Almancanızı geliştirmek, çok sayıda edebiyat, müzik ve filme orijinal dillerinde erişmenizi sağlayacaktır. Örneğin kitap severler, Alman edebiyatının gerçek bir simgesi olan Goethe'nin çalışmalarını Almanca olarak okumaktan çok büyük bir keyif alabilirler.

Kafka’nın Dönüşüm isimli eseri de Almanca konuşanlar için mutlaka okunması gereken bir kitaptır. Film severler meşhur "Elveda Lenin"i orijinal dilinden izleyebilecekler! Aynı zamanda müzik de Mozart’ın Sihirli Flüt veya Beethoven’ın 9. senfonisi gibi dünyaca ünlü besteleriyle Alman kültürünün gelişmiş ve halen gelişmekte olan bir parçasıdır.

Dresten Mozart
Avusturya doğumlu olan Mozart'ın Almanca eserlerini dinleyip anlayabilmek ister miydiniz? | Kaynak: Pixabay

Almanca Öğrenmek Zor mu?

Almanca'nın öğrenmesi zor bir dil olduğunu siz de sık sık duymuşsunuzdur.

Ancak bir dili öğrenirken zorlanıp zorlanmayacağınız tamamen sizinle ilgili bir durumdur bu nedenle, bu tarz motivasyon kırıcı yargıların dil öğrenme süreciyle aranıza girmesine izin vermemelisiniz.

Yani size Almanca sözcük dağarcığının çok karmaşık olduğunu, dilbilgisinin çok zor olduğunu veya her ismin cinsiyetini öğrenmenin zor bir şey olduğunu söyleyenlere aldırış etmeyin!

Yeterli motivasyonunuz ve disiplininiz varsa, kim ne derse desin Alman diline hakim olacaksınız. Ek olarak, İngilizce bilenlere iyi bir haberimiz var! Amerikalı bir dilbilimci tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bu iki dil kelime dağarcığının % 60'ında benzerlikler paylaşıyor, bu yüzden İngilizce bilen öğrenciler Almanca'yı İngilizce bimeyenlere göre daha kolay öğrenebilir.

Örneğin,

  • "okul" için Almanca kelime "schule" dir. İngilizce içinse "school".
  • Ve "yaz", Almanca için "Sommer" iken İngilizce için "Summer"dır.

Almanca ve İngilizce arasındaki benzerlik yalnızca bununla da sınırlı değil! Çünkü her iki dil de Germen dil ailesine dahildir ve bu nedenle dilbilgisel anlamda da benzerlikler taşır. Ancak Almanca öğrenenler için, diğerlerinden çok daha fazla korkulan bir konu var: çekimler! Yine de, Almanca öğrenmeye başladıktan kısa bir süre sonra bu konuda da rahat edeceğinizi söyleyebiliriz. Pratik yapmak her şeyi daha iyi hale getirecektir...

Yeni bir dil öğrenmek aynı zamanda nasıl dilin nasıl öğrenileceğini öğrenmeyi de gerektirir. Almanca'da akıcı olabilmek için benimseyeceğiniz strateji çok önemlidir. İster bir Almanca öğretmeniyle ister kendi başınıza öğrenin, Almanca konuşmanızda daha rahat hissetmenize yardımcı olmak için hareket halindeyken tekrarlama ve kelime dağarcığını gözden geçirme gibi faydalı öğrenme ipuçlarını değerlendirmeniz gerekir. Almanca'yı ikinci dil olarak öğrenmek sadece iletişim yeterliliğinize değil, aynı zamanda öğrenme süreciniz için sorumluluk alma becerinize de yardımcı olacaktır. İngilizceden farklı olarak, Almanca daha çok fonetik bir dildir. Bu, kelimeleri yazıldıkları gibi telaffuz edebileceğiniz anlamına gelir! Bu da Almanca'nın başka bir güzel noktası ve yoğun bir kursa veya çevrimiçi Almanca derslerine kaydolmak için harika bir nedendir. Almanca A1 dersleri alarak CV'nize ekleyebilirsiniz.

Almanca incil
Almanca çoğu kelime yazıldığı gibi okunduğu için telaffuz bakımından daha rahat olacağınızı söyleyebiliriz. | Kaynak: Pixabay

İngilizce fiil çekimi ile karşılaştırıldığında Almanca daha zor görünse de, fiillerin nasıl çalıştığına alışmak uzun sürmez.

Yukarıda hali hazırda İngilizce bilenler için Almanca öğrenmenin daha kolay olacağından bahsetmiştik. Bu, ilk olarak, her biri "Hint-Avrupa" olarak adlandırılan ilkel bir dilden geldiği düşünülen bu dillerin kökeniyle ilgilidir. Bu terim, 17. yüzyıldan itibaren bir dizi Avrupa dili arasındaki benzerlikleri inceleyen dilbilimciler tarafından da kullanıldı.

Araştırmaları onları, yazı dilinin ortaya çıkmasından çok önce konuşulduğuna inanılan ortak bir dilin ana hatlarına götürdü.
Yüzyıllar geçtikçe, Almanca ve İngilizce dilleri birbirlerinden bağımsız olarak gelişti ve şimdi kendi lehçelerine sahipler.
Bu dillerin her ikisi de her zaman gelişime açık olacaktır - bu da dil kullanımının konuşmacıların ihtiyaçlarına ve güncel duruma göre değişebileceği anlamına gelir.

Yine de, İngilizce bilen biri olarak Almanca öğrenmeye karar verenleri motive edecek kadar benzerlik olduğunu söyleyebiliriz. Her şeyden önce, bu dili neden öğrenmek istediğiniz ve Almanca öğrenmek konusunda ne kadar kararlı olduğunuz çok önemlidir. Mesela, her gün en az 15-20 Almanca kelime öğrenip bunları bir cümle içinde kullanmak ve bu alışkanlığı uzun bir süre devam ettirmek çok işinize yarayacaktır.

Aynı şekilde, dil öğrenmenin en iyi yöntemlerinden olan dil banyosu yöntemini deneyimleyemeyecek durumdaysanız, Alman bir arkadaş edinip onunla düzenli aralıklarla Almanca konuşmayı deneyebilirsiniz. Arkadaşınız size almanca bilmenin faydaları ile birlikte bu dili nasıl öğreneceğinizle ilgili ipuçlarını da sunacaktır.

Almanca Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Almanca derslerine başladıktan kısa bir süre sonra, dili akıcı bir şekilde konuşmayı öğrenmek isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz. Almanca'da akıcılık kazanma sürecinde ilk adımı atmak için yapmanız gereken tek şey bir arama motorunda aşağıdaki terimlerden birini aramaktır:

  • Deutsch lernen / Almanca öğrenin
  • online Almanca öğren
  • Almanca dersleri
  • Almanca dil kursu
  • hızlı Almanca öğren
  • Almanca konuşmayı öğren

Bazı web siteleri, sizi yalnızca 5 dersle Almanca'da uzmanlaşmanın mümkün olduğuna veya 1 aylık ücretsiz bir kursla akıcı bir şekilde Almanca konuşabileceğinize inandırabilir. Ancak bunun doğru olmadığını hepimiz biliyoruz! İyi bir aksanla güvenli ve akıcı bir şekilde Almanca konuşabilmek, okulda öğrendiğiniz Almanca seviyesinin üzerinde ve ötesinde becerilere sahip olmayı gerektirir.

Klavye kahve Almanca araştırma
İnternette çok küçük bir araştırma yaparak Almanca'nızı geliştirecek materyallere ulaşabilirsiniz. | Kaynak: Pixabay

Mükemmele yakın Almanca telaffuzu ve yaygın deyimsel ifadelerin ve cümlelerin uygun kullanımı ile anadiliniz gibi Almanca konuşabilmeniz uzun yıllarınızı alacaktır.
Bu beceriye sahip biri Almanca düşünebilir ve hatta hayal kurabilir ve bazen Almanca kelimeler Türkçe kelimelerden önce hatırlanır. Almancayı tanımanın en iyi yolu şüphesiz Almanya'da yaşayarak Alman kültürüne ve diline kendimizi maruz bırakmak olacaktır.

Bu nedenle, ister Alman bir ailenin yanında bir çalışan olarak kalıyor, bir Alman üniversitesinde eğitim görüyor ya da sadece uzun bir tatil için Almanya'ya seyahat ediyor olun, dilinizi kullanma ve etrafınızda konuşulan kelimeleri özümseme fırsatı sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Yerel halkla sohbet etmek için zaman ayırın, konuşmalarını dinleyin ve mümkün olduğunca çok pratik yapın. Bu, hızlı ve etkili ilerleme kaydetmenin en iyi yoludur.

Almanya'yı ziyaret etme fırsatınız yoksa, yeterince pratik yaptığınızdan ve olabildiğince fazla bilgi almak için zaman ve çaba harcadığınızdan emin olmanız gerekir. Peki gerçekten Almanca konuşmak ne kadar sürer? Maalesef ki, bu sorunun bir cevabı yok! Almanca'yı ne kadar zamanda öğreneceğiniz akademik profiliniz, kararlılığınız ve hatta coğrafi konumunuz gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Almanca öğrenmek için planlarınız ne olursa olsun, bazı şeyleri ezbere öğrenmeli ve dili dinlemenin yanı sıra konuşup yazmak için çaba gösterecek kadar motive olmalısınız. Ve Almanca öğrenmekten zevk almanın başarının anahtarı olduğunu unutmayın!

Almanca öğrenmenin faydaları konusunda sizi yeteri kadar motive ettiysek şimdi sıra sizde! En kısa zamanda Almanca dersleri alarak siz de Almanca'da uzmanlaşabilirsiniz...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!