Almanca öğrenmeye başladıysanız ya da kısa zaman içinde öğrenmeye başlamayı planlıyorsanız mutlaka bunun ne kadar zaman alacağını düşünmüşsünüzdür. Bu da oldukça doğal! Ancak dil öğrenmek bir anda gerçekleşen bir durum değildir ve zamana yayılmıştır.

Peki, Almanca'ya aşina olabilmeniz için kaç saat derse ihtiyacınız var?

Tabii ki, bu büyük ölçüde motivasyon seviyenize ve Alman dili ve kültürü hakkında yeni şeyler öğrenme konusunda ne kadar azimli olduğunuza bağlıdır. Almanca öğrenmek için birçok nedeniniz olduğundan motive olmanızın daha kolay olduğunu hatırlatarak bu sorunuzu en doğru şekilde cevaplamaya çalışalım!

Bir Dili Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Bu, birkaç faktöre bağlı olduğu için cevaplanması zor bir sorudur:

 • Anadiliniz ile öğrenmekte olduğunuz dil arasındaki fark
 • Öğrenme sürecine yatırım yapmak istediğiniz saatler
 • Kullanabileceğiniz araçlar (dil öğretmeni, öğrenme uygulamaları, dil banyosu)
 • Bir dilde akıcı olmanın sizin için ne anlama geldiği
Kum saati zaman
Almanca öğrenme hızınızı etkileyebilecek birçok farklı faktör vardır. Ancak, gerekli motivasyonu sağladığınız sürece bu süreci kısaltabilirsiniz. | Kaynak: Pixabay

Almanca'da Akıcı Olmak Ne Demektir?

Bir dilin temellerini öğrenmek oldukça kolaydır: tuvaletin yerini kolayca sorabilirsiniz veya sorunsuz şekilde market alışverişi yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak her yerde dil ders kitaplarında bulunan türden basit bir diyalog ("Merhaba, benim adım ... Ben yaşım ... İngilizce konuşabiliyor musunuz?") gerçekleştirebilirsiniz. Bu sadece birkaç saat ve bir rehber kitap alır.

Bununla birlikte, kendi cümlelerinizi oluşturmak istediğinizde, dilbilgisini anlamanız, kelime dağarcığınızı geliştirmeniz ve olabildiğince sık Almanca yazma ve konuşma pratiği yapmanız gerekecektir. Peki ama hangi düzeydeyken akıcı Almanca konuştuğunuz düşünülebilir?

Dil akıcılığına işaret eden tek bir düzey yoktur. Dilbilgisini kavrayıp kavramadığınızı veya belirli bir temel kelime bilgisine sahip olup olmadığınızı test eden çeşitli dil yeterlilik testleri vardır, ancak akıcılık genellikle şu şekilde tanımlanır:

 • terimleri çevirmek yerine nesneleri doğrudan o dilde tanımlayabilmek
 • Kolayca cümleler kurabilmek ve sohbet ederken sorun yaşamamak
 • Haberleri okuyup kolayca anlayabilmek
 • Bir noktada Türkçe sözcükler yerine Almanca sözcükleri düşünmeye başlamak

Ancak, Almanca konuşulan bir ülkede yaşamadan Almanca'da gerçekten akıcı olmak neredeyse imkansızdır. Almanya'da uzun bir süre yaşamak bilimsel veya tıbbi metinler gibi karmaşık metinleri anlayabilmenizi ve ayrıca Almanca rüyalar görmeye başlamanızı sağlar. Ayrıca, iki dilli kişilerin genellikle çok dil bilgisi hatası yapmadan konuşmaları beklenir.

Almanca öğrenmek için zaman bulmak

Bir dilde hemen akıcı olmak imkansız olsa da, her gün (hafta sonları dahil) günde sekiz saatinizi gramer kurallarını öğrenerek, kelime bilginizi geliştirerek ve anadili İngilizce olanlarla Almanca konuşarak geçirirseniz, bir yabancı dili yaklaşık 93 gün (bu on üç hafta veya yaklaşık 3 ay) öğrenebilirsiniz.
Cumartesi veya Pazar günleri ara vermek isterseniz, bu üç aya 26 gün eklemeniz gerekecektir.
Günde sekiz saatinizi dil öğrenmeye ayıramıyor musunuz? Haftada beş gün günde sadece bir saat idare ederseniz, Almanca'yı akıcı hale getirmek yaklaşık üç yılınızı alır.
Ancak, okulda Almanca öğrenmeye başlarsanız, çok daha hızlı öğrenmeye başlarsınız.

Almanca Öğrenme Hızınızı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Alman turistlere yol tarif etmenin dışında Almancanızı günlük durumlarda yeterince düzenli bir şekilde kullanma fırsatınız çok olmayabilir!
Çoğu zaman, bir yabancı dil öğrenenler yazma becerilerine çok fazla güvenirler, ancak bir dilde sadece iletişimin bir yönüne yoğunlaşarak düzgün bir şekilde ustalaşmanın imkansız olduğu kesindir.
Sözlü becerilerini uygulama imkanına sahip olmamak, öğrencilerin özgüven eksikliği yaşayabileceği ve bu nedenle Almanca konuşma pratiği konusunda utangaç olabileceği anlamına da gelir.

Kısacası, Almanca'da akıcı olmak istiyorsanız, çalışmanız ve oldukça sabırlı olmanız gerekir.
Ayrıca sıkı çalışmanız için kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın! Bu, motive olmanıza ve hedeflerinizi her zaman hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda, İngilizce bilenlerin Almanca öğrenme süreçlerinin daha kolay olacağını da söylemeliyiz.

Almanca Öğrenirken Gerekli Motivasyonu Sağlayın

Yeni bir dil öğrenirken en önemli noktalardan bir tanesi de motive olmaktır. Almanca öğrenmek bazen kolay olmayabilir; kelime bilgi kartlarınızı gözden geçirip gramer alıştırmalarınızı yapmakta zorlanabilirsiniz. İnsanların bir dili öğrenirken motivasyonlarının düşmesine neden olan bazı şeyler şunlardır:

 • Yeterince hızlı ilerlemediğiniz ve "asla öğrenemeyeceğiniz" duygusu
 • Anlayamadığınız belirli dilbilgisi yönleriyle ilgili sorun
 • öğrenmek için zaman bulmada zorluk

Tüm bu faktörler, Almanca öğrenmenin daha uzun sürmesine yol açabilir. Kelime bilginizi geliştirmezseniz, belli bir dilbilgisi noktasına takılıp kalırsanız ve belki haftalarınızı ders kitabınızı açmadan veya dil uygulamanızı kullanmadan geçirirseniz, Almanca bilginizi ilerletmeniz de zorlaşır. Bu da, aslında zor olmayan Almanca'ya karşı zamanla daha önyargılı olmanıza neden olur...

Öyleyse, motivasyon kaybıyla mücadele etmek ve hızlı Almanca öğrenmek için ne yapabilirsiniz?

Almanca Öğrenmek İçin Motive Olmak

Her gün düzenli olarak çalışmadan ya da haftada yalnızca bir saat çalışarak Almanca öğrenmeniz mümkün değildir. En azından ileri seviye hedefleyenler için...
Almanca'yı belirli aralıklarla rutininize dahil etmeye çalışmalısınız. Çok aktif bir yaşam tarzınız varsa, küçük zaman dilimleri ayırın - en fazla 10 dakika! - Bu da Almanca bilginizi önemli ölçüde geliştirebilir. Tuvalette kelime öğrenin, günlük işe gidip gelirken ders kitabınızı yanınıza alın, egzersiz yaparken Almanca podcast'leri dinleyin, her gün mutlaka kısa da olsa Almanca konuşmak da mutlaka yardımcı olacaktır. Bunların hepsi ortaya harika bir şey çıkarabilir. Bildiğiniz gibi, Almanca öğrenmek için motive olmak bu dilin getirilerinden dolayı çok kolay!

Bundestag Almanya Alman Bayrağı
Almanca'yı en etkili şekilde öğrenmek istiyorsanız Almanca konuşulan bir ülkede zaman geçirmenizi tavsiye ederiz. | Kaynak: Pixabay

Ezber Yapmak Her Zaman Kötü Değildir

Hiç kimse günlük kelimeleri anında hatırlamak için mükemmel bir yöntem bulamadı. Bu nedenle, öncelikle nasıl öğreneceğinizi öğrenmek ve kendi öğrenme stratejilerinizi geliştirmek ve öğrenme tarzınız için en iyi olanı bulmak önemlidir. Listelerden veya daha da iyisi bilgi kartlarından öğrenebilirsiniz. Görsel zekası daha yüksek olan biriyseniz, kartlardaki Türkçe sözcükler yerine nesnelerin resimlerini yapıştırmayı deneyebilirsiniz. Veya evin her yerinde, oradaki nesnelerin adının yazılı olduğu post-it'ler yapıştırın. Gün boyunca bunlarla göz göze geldiğinizde yazılı olan isimle basit cümleler kurmayı dene.

Öğrenmenizi Eğlenceli Hale Getirin

Öğreniminizde geriye doğru gittiğinizi hissediyorsanız ve en kolay çalışma sayfaları bile bir angarya gibi görünüyorsa, etkili öğrenme için doğru stratejiye sahip değilsiniz demektir.
Öğrenmenizi daha eğlenceli hale getirmek için, zevk aldığınız şeyleri aramalı ve bunları hedef dilinizde yapmalısınız.
Telefonunuza dil alışverişi yapabileceğiniz uygulamalar indirebilirsiniz veya hobilerinizle ilgili podcast'leri dinleyebilir veya YouTube kanallarını Almanca olarak izleyebilir veya ilgi alanlarınıza hitap eden bir Alman dergisi bulabilirsiniz.
Alternatif olarak, gramer ve kelime öğrenmeyi daha heyecanlı hale getirmek için çevrimiçi oyun ve eğlenceli öğrenme uygulamaları indirebilirsiniz.

Motivasyonunuzu Kaybetmeyin

Kendinizi geride kalmış veya motivasyonunuzu sürdürmekte zorlanırken bulursanız, sorunun Almanca'da olmadığını bilin!
Tek yapmanız gereken, yaklaşımınızı değiştirmek ve böylece olaylara yeni bir perspektiften bakabilmek. Bunu, tekrarlayan çalışma sayfaları yerine yukarıda bahsedilen eğlenceli ama etkili aktiviteleri seçerek başarabilirsiniz. Ya da zor kısımlarda size yardımcı olacak ve öğreniminize devam etmenize yardımcı olacak bir Almanca öğretmeniyle çalışmayı düşünebilirsiniz.

Almanca'ya Sık Sık Maruz Kalın

Sizin de tahmin edeceğiniz üzere, Almanca sözlükteki kelimelerin tekrarı sizi hiçbir yere götürmez. Sözlerinizi bir bağlama oturtmanız ve her kelimeyi bilmeseniz bile bir cümleyi anlamayı öğrenmeniz gerekir. Bu da tamamen ezbere öğrenmekten daha fazlasını gerektirir. Mümkünse her gün Almancanızı kullanın. Günlük olarak biraz Almanca yazdığınız bir dil günlüğü tutun - ister gününüzün bir özeti, ister yapılacaklar listesi veya izlediğiniz filmlerin özetleri olsun, Almanca yazmak ve sonrasında okumak sizin için iyi olacaktır. Almanca film izleyin.

Almanca öğrenenlerin Die Welt gibi Alman haber sitelerini sık sık ziyaret etmelerini tavsiye ederiz. Veya görsel medyayı tercih ediyorsanız, ZDF gibi Alman kamu televizyon web sitelerine göz atabilirsiniz. Almanca karşılıklı konuşma yapmak da bu dile maruz kalmanızı sağlayacağından ana dili Almanca olan arkadaş edinmenizi tavsiye ederiz!

İki papağan tekrar
Almanca bilen birisiyle gün içinde fırsat buldukça konuşmanız ve telaffuzunuzu geliştirmek için sürekli söylediklerini tekrar etmeniz çok önemlidir. | Kaynak: Pixabay

Almanca Öğrenmek İçin Özel Dersler Alın

Almanca konuşma becerilerinizde size yardımcı olabilecek bir öğretmen mi istiyorsunuz? Ya da belki de temel Almanca dilbilgisi kuralları konusunda problem yaşıyorsunuz ve spesifik olarak bu alanda yardım almayı hedefliyorsunuz. Bir eğitimci olarak, eğitmeniniz size öğrenme ipuçları verebilir ve Almanca fiillerin çekimi, yazım ve Almanca kelimelerin nasıl telaffuz edileceği gibi önemli noktaları tam olarak kavramanıza yardımcı olabilir.

Bir öğretmenden Almanca özel dersleri almak, öğretmenin tüm dikkatini size vereceği gerçeğini düşünürsek sizin için çok avantajlı olacaktır. Özel Almanca öğretmeniniz tamamen ihtiyaçlarınıza odaklanabilir, Almanca dilbilgisinin sorun yaşadığınız yönleri için size daha fazla alıştırma verebilir, iyi olduğunuz alıştırmalarla güveninizi güçlendirebilir ve en önemlisi, kendi hızınızda hareket ederek ustalaştığınızdan emin olabilirler.

Ek olarak, özel bir öğretmen ders dışında öğrenme zamanınızı yönetmenize yardımcı olacak ipuçları verebilir. Ayrıca biraz daha esnektirler - derslerinizi en zinde hissettiğiniz saatte alabilir, işinize göre planlayabilirsiniz.

Şanslısınız çünkü Superprof her alanda olduğu gibi Almanca konusunda da yanınızda! Güncel olarak Superprof aracılığıyla Almanca dersleri vermekte olan 2000'e yakın öğretmenimiz vardır. Ve Almanca için Türkiye genelinde ortalama ders saati ücreti yalnızca 70 TL! Tabii ki, Superprof farkıyla!

Başka bir iyi haberimize gelirsek, öğretmenlerimizin neredeyse hepsi ilk derslerini ücretsiz olarak sunarlar. Yani bu fırsatı öğretmeninizi ve metodolojisini daha yakından incelemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, neredeyse hepsi dersleri Webcam aracılığıyla online olarak da verirler. Dolayısıyla, yaşadığınız yerde size yakın bir Almanca öğretmeni bulamadıysanız online dersler almayı da deneyebilirsiniz...

"Almanca konuşmak istiyorum" diyenlere bunun o kadar da zor olmadığını anlatmaya çalıştık!

O zaman ne diyelim, Viel Glück!

Almanca öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 vote(s)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!