İngilizce ve Almanca arasındaki benzerlik hakkında biraz konuşmak istedik. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi ise, Almanca öğrenmeye karar vermiş ve şu an bu yazıyı okuyor olan kişilerin büyük çoğunluğunun İngilizce'yi hali hazırda konuştuğunu düşünmemiz. Aslında, İngilizce ve Almanca arasındaki benzerlikler, İtalyanca ve İspanyolca arasındaki benzerlikler kadar fazla vurgulanan bir konu değildir. Halbuki, Almanca'nın zor bir dil olduğu klişesinden daha söz edilesi bir gerçek!

Ancak yine de bu, İngilizce'yi bilen kişilerin Almanca öğrenirken İngilizce bilmeyenlere göre daha avantajlı olacağı gerçeğini de değiştirmiyor. Almanca ve İngilizce benzer kelimeler, İngilizce konuşanlar için Almanca'yı daha az karmaşık bir hale getirecektir diyebiliriz! Almanca öğrenmek isteyenler için bazı ipuçlarına değinelim!

Sprechen Sie Deutsch? Almanca Konuşabiliyor musunuz?
İngilizce bilenler için bazı Almanca kelimeleri anlamak hiç de zor olmayacaktır. | Kaynak: Pixabay

Bunun büyük bir dezavantaj olarak karşımıza çıktığı zamanlar da yok değil! Evet, İngilizce diğer pek çok Avrupa diliyle ilişkilidir ancak İngilizce bilmek "başka dili konuşmaya gerek olmadığı" düşüncesiyle yeni bir dil öğrenme motivasyonunuzun da önüne geçebilir.

Bu yüzden teorik olarak, dil öğrenimi, ana dili İngilizce olan ya da İngilizce bilen kişiler için Almanca iletişim kurmayı öğrenen herkesten daha zor da olabilir!

Almanca dersleri başlangıç seviyesinde almaya başlayarak sizde iletişim kurmaya başlayabilirsiniz.

İngilizce müzik, televizyon ve filmlerin yer aldığı popüler kültür nedeniyle, öğrenciler diğer dillere çok az maruz kalıyorlar ve bu nedenle, Almanca öğrenme veya diğer yabancı dillerdeki yeterliliklerini geliştirme ihtiyacı hissetmiyorlar.

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (28 yorum)
Filiz
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (15 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺40
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (19 yorum)
Deniz
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (10 yorum)
Krhn
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (9 yorum)
Ceren
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tülay
5
5 (8 yorum)
Tülay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (7 yorum)
Mert
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (28 yorum)
Filiz
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (15 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺40
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (19 yorum)
Deniz
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (10 yorum)
Krhn
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (9 yorum)
Ceren
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tülay
5
5 (8 yorum)
Tülay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (7 yorum)
Mert
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Ortak Payda

Aslında İngilizce ve Almanca aynı dil ailesine üyedir. Tıpkı Avrupa dillerinin çoğunluğunda olduğu gibi, eski zamanlarda Kuzey Avrupa'da konuşulan lehçeleri içeren birçok ortak noktayı paylaşırlar. Henüz 17. yüzyılda bilim adamlarının Yunanca, Latince ve modern Avrupa dilleri arasındaki benzerlikleri fark ettiğini de ekleyelim...Söz konusu gözlemden, diller arasında bu benzerlikleri açıklayabilecek olası bir ortak soy aramaya başladılar.

Bununla birlikte, o dönemde dinin etkisi, İbranice'nin temel dil oluşunu sorgulayacak her türlü bilimsel araştırmayı sürdürmeyi zorlaştırdı. Bu nedenle, "Hint-Avrupa" terimin ortaya çıkması 19. yüzyılın başlarını buldu ve dilbilimsel analiz gelişmeye başladı.
Bu araştırma, İngilizce ve Almanca'nın aslında dilbilimcilerin "Hint-Avrupa" olarak adlandırdıkları aynı ilkel dilden geldiğini gösterdi. Yazılı kelimeden ve hatta alfabeden çok önce konuşulan bu dil, zamanla bölünerek bugün dünyanın her yerinde konuşulan dillere dönüştü.

Diller arasındaki ilişlileri inceleyen filoloji, bir dilin soy ağacını oluşturmada çok önemli bir rol oynadı.

Bu tür bir soy ağacı, Hint-Avrupa lehçelerinin nasıl farklı dil ailelerine ayrıldığını açıklamaya da yardımcı oldu. Örneğin Fransızca, Roma dilleri ailesine aitken, Almanca, Cermen dil ailesinin bir parçasıdır. Hint-Avrupa soy ağacının merkezinde, Almanca konuşmayı İngilizce konuşan öğrenciler için çok daha kolay hale getiren günümüz Avrupa dilleri arasındaki göze çarpan benzerlikleri bulacaksınız.

Tüm bu diller arasındaki temel benzerlik, bükümlü olmalarıdır. Bu, kelimelerinin dilbilgisel olarak biçimlerinin değiştiği anlamına gelir.Almanca, özellikle bir gramer kuralıyla ünlüdür: ismin halleri. Bunların amacı, bir cümlede yer alan sözcükler arasındaki ilişkileri yazım ve telaffuzlarını değiştirerek açıklamaktır.

Danke Almanca teşekkür
Almanca genel olarak yazıldığı gibi seslendirilen kelimelere sahiptir. Bu bakımdan Almanca kelimeleri telaffuz etmek İngilizce kelimeleri telaffuz etmekten çok daha kolaydır. İşte buna teşekkür edebiliriz! | Kaynak: Pixabay

Almanca'da ismin 4 hali vardır:

 • Nominativ (Yalın hâl)
 • Akkusativ (-i hâli)
 • Dativ (-e hâli)
 • Genitiv (iyelik eki)

Ancak ismin bu kadar fazla halinin olması sizi endişelendirmesin! - birçok konuda olduğu gibi, ismin hallerinde de ne kadar pratik yaparsanız işinizi o kadar kolaylaştırırsınız. Hint-Avrupa dillerindeki benzerliğin bir başka kilit unsuru, konuşma dilinde fark edilir, özellikle bir soru sorulduğunda! İngilizcede, sözlü bir soru genellikle kelimelerin daha yüksek perdede telaffuz edimesiyle biter.

Ne tuhaftır ki, bunun yaşandığı tek dil İngilizce değil! 

Bir cümlenin sonunda sesinizin perdesini yükseltmek, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve Hint-Avrupa kökenli diğer birçok dilin ortak bir özelliğidir.

İngilizcenin Almanca üzerindeki etkisi yalnızca orijinal haliyle ödünç alınan kelimeleri  kapsamaz.

Bazen, yeni yabancı kelimeler bir dile girdiğinde, sözcükselleştirme adı verilen bir süreçten geçerler ve bu süreçte hedef dilin doğal eğilimlerine adapte olurlar. Yani, Almanca telaffuzuna yardımcı olmak için farklı bir şekilde yazılabilirler ve fiiller de konjuge formlarda var olacaktır.

Örneğin, İngilizce'de yazıldığı gibi telaffuz edilen "mountainbike", Almanca konuşanların telaffuz ve hecelemesini kolaylaştıran "monteinbieke" biçimini almıştır. Bunun gibi kelimelerin hala İngiliz etkisinin bir ürünü olduğu düşünülüyor.
İngilizceden ödünç alınan diğer kelimeler arasında "pullover", "teenager" ve "partyen" (to party) fiili vardır.

İngilizce kelimelerin Almanca'da kullanımı, özellikle gençler arasında o kadar yaygın hale geldi ki, Almanca'nın bu versiyonu artık Denglisch olarak adlandırılan dilin farklı bir lehçesi olarak kabul ediliyor. "Denglisch" terimi, her iki dilin Almanca adlarının bir karışımıdır; Deutsch ve Englisch, İngilizce kelimeleri ödünç alarak bunları aşırı kullanmayı ve hatta İngilizce grameri daha fazla benimsemeyi ifade eder. Almanca ve İngilizce arasındaki benzerlikler Almanca öğrenme sürecinizde mutlaka karşınıza çıkacaktır...

Almanca Kelime Hazinesine Giren İngilizce Kelimeler

Daha önce Almanya'da eğitim gördüyseniz veya düzenli olarak Almanca konuşanlar ile etkileşime giriyorsanız, Almanca kelime hazinesinin bir parçası haline gelen İngilizce kelimelerin miktarı karşısında çoktan şaşkınlığa uğramışsınızdır!
Sonuçta, dünyadaki sözlüklere her yıl yeni kelimeler giriyor - bu, dillerin evrim geçirmeyi asla bırakmayacağının açık bir örneğidir.

İngilizce Konuşarak Almanca Öğrenin!

Her ne kadar dünyaya hakim olan dil İngilizce olmasına rağmen, Almanca'yı üçüncü bir dil olarak öğrenmek birçok konuda işinize yarayacaktır. Peki Almanca kelimeleri arada İngilizce konuşurken kullandığınızı fark ettiniz mi? Hayır, Almanca İngilizce ortak kelimeler değil de, İngilizce'ye zamanla yerleşmiş Almanca kelimelerden bahsediyoruz...

İngilizce konuşanlardan sık sık duyabileceğiniz bazı Almanca kelimeler:

 • Rucksack
 • Doppelgänger
 • Wanderlust
 • Delikatessen
 • Angst
 • Fest
 • Poltergeist
 • Abseil

Aynı Almanca'daki İngilizce sözcükler gibi, bu terimler de sözcükselleştirilmiştir.Bu, Doppelgänger'daki çift noktalı çizginin kaldırılabileceği anlamına gelir, çünkü İngilizcede alfabesinde çift nokta veya aksan yoktur ve Rucksack'in çoğul formu, Almanca çoğullaştırma formu "Rucksäcke" yerine "s" takısının eklenmesiyle çoğul hale getirilir.

İki dilin bu kadar kaynaşmış olması, yüzyıllar boyunca İngiltere ve Almanya arasında sürdürülen özel ilişkilerle açıklanabilir.
Alman sınırlarının karmaşık tarihine ve birden fazla yıkıcı savaşa rağmen, İngiltere ve Almanya'nın pek çok ortak noktası var.
13. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar iki ülke, Londra da dahil olmak üzere Kuzey Avrupa'daki şehirler arasındaki ticareti kolaylaştırmak için Alman tüccarları kullanan Hansa Birliği'nin bir parçası olarak ticaretle uğraştı. Daha sonralarıysa, İngiliz ve Alman kraliyet aileleri, 17. yüzyılın sonlarında sağlıklı uluslararası ilişkileri sürdürmek için birbirleriyle evlenmeye başladılar.

Avrupa Birliği Almanya İngiltere bayrakları
Brexit'e rağmen Almanya ve İngiltere arasında siyasi ilişkilerle birlikte, Almanca ve İngilizce arasındaki bağ da kuvvetlidir. | Kaynak: Pixabay

Victoria devrine kadar, Almanlar ve İngilizler için aşağı yukarı bir kraliyet ailesini paylaştıklarını söyleyebiliriz.
Bilim ve teknolojide de İngiltere ve Almanya, 19. yüzyılın sonlarından bu yana fikirlerini paylaşan ve araştırmalara öncülük eden büyük müttefikler oldular. Alman inovasyon ruhu bugün hala tüm dünyada etkisini korumaktadır ve Almanca bilimsel araştırmalar söz konusu olduğunda en popüler ikinci dildir. Ve bu, Almanca öğrenmenin önemli olmasının nedenlerinden sadece biri!

Almanca ve İngilizce Konuşma Kültürü Arasındaki Bağlantılar

Dil ve kültür büyük ölçüde birbirine bağlıdır ve İngilizce ve Almanca dilleri çok yakından ilişkili olduğundan, ilgili dilleri konuşan ülkeler arasındaki jeopolitik ilişkilerde de buna şahit olabilirsiniz.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması üzerine ülkeler arasında rapor edilen anlaşmazlık ne olursa olsun, ekonomik ilişkiler her zaman gelişecektir. Bugün Almanya'da yaşayan ve çalışan yaklaşık 100.000 İngiliz var ve bazıları, Brexit sonucu olarak Alman vatandaşlığına başvurdukları için Alman kültürünün bir parçası olduğunu düşünüyor.

Almanca dersleri boyunca, iki dil arasındaki tüm farklılıklara rağmen adım adım da olsa, Almanca ve İngilizce konuşan kültürün, yüzyıllar öncesine dayanan ortak ekonomik ve politik değerlere sahip olduğunu anlayacaksınız.

Peki İngilizce bilmeyip ikinci ya da üçüncü yabancı dil olarak Almanca öğrenmek isteyenler için ne söyleyebiliriz?

Öncelikle, İngilizce bilmemeniz Almanca öğreniminizin yoluna taş koyacak bir unsur değildir. Bu yazımızda İngilizce bilenler için Almanca öğreniminin sadece görece daha kolay olacağından bahsettik! Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, İngilizce bilmek çoğu zaman başka bir dili konuşmaya duyulan gereksinimi azaltan bir faktör olarak karşımıza çıkar. Bunun söz konusu olmaması için sizi motive edebildiysek ne mutlu bize!

Bununla birlikte, yeni bir dili öğrenmek sahip olduğunuz bütün avantajlara rağmen son derece büyük bir azim ve sabır gerektirir. Bir dili öğrenmeye hemen başlayabilirsiniz, ama o dili hemen öğrenemezsiniz. Tabii ki, Almanca konuşulan bir ortamda bazı kelimelerin İngilizce kökenli olması, içeriği anlamanıza yardımcı olması yönünden büyük bir artıdır. Ancak bu, iki dil arasındaki çok bariz farklılıkları görebilmek için çok çalışmayacağınız anlamına da gelmez. İngilizce Almanca benzer kelimeler söz konusu olduğunda kendinizi daha motive hissetseniz de bu kelimeleri kullanacağınız cümleleri oluştururken Almanca'nın farklı dilbilgisi kurallarına dikkat etmeniz gerekir.

Almanca öğrenmek için mantıklı sebep o kadar çoktur ki hemen motive olacağınızdan şüphemiz yok!

İyi şanslar...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

4,67 (3 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!