Tasarımcı ve grafik sanatçılarından bir çoğundan kariyerleri boyunca logo tasarlamaları istenmiştir. Bu, ilk bakışta kolay gibi görünen bir iş olsa da aslında oldukça uzun ve titizlik gerektiren bir süreçtir. Bir logo tasarlamak diğer sanat türlerinden çok farklı inceliklere sahiptir.

Stratejisi olmayan yaratıcılığa "sanat" denir; stratejisi olan yaratıcılığa ise "reklam"... - Jef L. Richards

Logo çizebiliyor olmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?

Öne çıkan ve fark yaratacak bir logo tasarlayabilmeniz için bu yaratıcı süreçte atmanız gereken tüm adımları sizin için bir araya getirdik.

Bir logo tasarımı sadece çekici olmakla kalmamalı aynı zamanda bir anlam da taşımalıdır. Bunun yanı sıra, akılda kalıcı ve herkes tarafından tanınabilir olması da önemlidir. Profesyonel bir logonun grafik tasarımı hiçbir şeyi şansa bırakmaz!

Çizim öğrenme aşamasında da size çok şey katar...

En iyi Çizim öğretmenleri müsait
Elyesa
5
5 (29 yorum)
Elyesa
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (7 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ezgi
5
5 (12 yorum)
Ezgi
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nursena
5
5 (6 yorum)
Nursena
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (6 yorum)
Deniz
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sena
5
5 (7 yorum)
Sena
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gaye
5
5 (4 yorum)
Gaye
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hanife
5
5 (6 yorum)
Hanife
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elyesa
5
5 (29 yorum)
Elyesa
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (7 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ezgi
5
5 (12 yorum)
Ezgi
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nursena
5
5 (6 yorum)
Nursena
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (6 yorum)
Deniz
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sena
5
5 (7 yorum)
Sena
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gaye
5
5 (4 yorum)
Gaye
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hanife
5
5 (6 yorum)
Hanife
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Logo Ne İşe Yarar?

Logolar birçok şirket için olmazsa olmaz niteliğe sahiptirler.

Her şeyden önce bir logo, şirketlerin görsel veya kurumsal kimliği, markasıdır. Şirketi hedef kitlesine bağlayan bir imaj olarak da nitelendirilebilir.

Şirket logosu olarak kullanılan bir küçük resim çok fazla bir şey söylemeden, tüketicinin sadece şirket adını değil, aynı zamanda ürününü ve kültürünü de bilmesini sağlar.

Apple elma şirket logosu
Apple denince akla gelen bu logo ikoniktir!
| Kaynak: Unsplash

İyi bir logonun bir mesaj iletmesi gerekir ve bu da tüm görsel iletişimin temelini oluşturur.

Logonun renkleri genellikle, kartvizitler, antetli kağıtlar, el ilanları, web siteleri ve broşürler gibi şirketle ilgili tüm iletişim platformlarında ve medyada yer alacak bir şemaya sahip olacaktır.

Bir şirketin logosu en basit tabiriyle tüm pazarlama ve iletişimlerinin çok önemli ve ayrılmaz bir parçasıdır. Halkın bir şirketi ve hizmet verdiğini bir bakışta anlamasına olanak tanır.

Logoların insanlar üzerinde önemli bir etkisi vardır. Hatta tamamen bunun üzerine eğlenceli bir logo oyunu bile var! Hangi logonun hangi şirketi temsil ettiğini bulmaya çalışacağınız eğlenceli bir oyundan bahsediyoruz...

Çocuklar genellikle bu oyunda gerçekten iyi bir performans sergilerler. Bu da, görüntülerin gerçek bir etkiye sahip olduğunun ve çok genç yaşta kolektif bilinçaltına yerleşebileceğinin kanıtı niteliğindedir.

İyi Bir Logoda Olması Gereken Nitelikler

Bir logo tasarlama süreci şansa bırakılmamalıdır. Nihai hedefinizi gerçekleştirebilmeniz için birkaç temel kriteri karşılayabilmesi çok önemlidir.

Şirketinizi temsil edecek imajınızı oluşturmaya başlamadan önce, ilk eskizlerinizi yaparken şirket hedeflerini ve değerlerini bir kez daha hatırlamaya çalışın. İsterseniz üç boyutlu çizimle de zenginleştirebilirsiniz.

  • Logo benzersiz olmalıdır

Bu, işe koyulmadan önce hatırlamanız gereken ilk kriterdir. Logo kendi eseriniz olmalı ve mümkün olduğunca orijinal görünmelidir. Başka bir logoya benziyorsa, izleyicinin kafasını karıştırır ve hatta intihal ile suçlanabilirsiniz. Dolayısıyla, logo oluştururken özgün olmalısınız. Bu açıdan dövme tasarlamaya da benzediğini söyleyebiliriz. Her şeyden önce, kendi logonu yap!

  • Logo zamansız olmalıdır

Hızlıca geçip gidecek moda trendlerine dikkat edin. Bir logo kalıcı olmalıdır. İş geliştikçe gerektiğinde değiştirilebilecek olsa da, grafik kimliğini korumalıdır. Zaten bu yüzden konseptinde bu kadar dikkatli bir değerlendirmeye ihtiyaç duyar.

  • Logo basit olmalıdır

Logonun bir bakışta kolayca hatırlanabilmesi önemli bir noktadır. Eğer ki içinde çok fazla yazı ve ayrıntı barındırırsa bu işlevi yerine getiremeyecektir. İyi bir logo aynı zamanda siyah beyaz olarak okunaklı olmalıdır.

Bir şirketin logosu her zaman renkli olarak çıkarılamadığından, siyah beyaz veya çift tonlu olarak bile okunaklı kalabilmesi tavsiye edilir... Bu nedenle, logoyu siyah beyaz olarak kullanılamaz hale getirebilecek gradyanlara ve renk tonlarına dikkat edin.

  • Logo dikkat çekici olmalıdır

Logonuz asla gözden kaçmamalıdır. Her zaman insanların dikkatini çekmesi ve onları içine aşması gerekir. Bu, logo oluştururken en büyük zorluklardan biridir. Halk üzerinde etkisi olacak renkleri ve grafikleri bulmak, düşünce sürecinin en temel parçalarındandır.

Sosyal medya logoları
Logonuz, basit, akılda kalıcı ve uyarlanabilir olmalıdır. | Kaynak: Unsplash
  • Bir logo her yere uyum sağlamalıdır

Bir logo, hangi ortama entegre olursa olsun görünür ve okunabilir kalmalıdır. Hiç posterlerin altına basılmış küçük logolar fark ettiniz mi? Bazıları göze çarpar ve kolayca tanımlanabilirken, diğerleri neredeyse yok olur. Logonuzun esnek bir şekilde kullanılabilir olmasına dikkat edin ve gerekirse farklı medyalar üzerinde denemeler yapın.

Gördüğünüz gibi, son derece titiz bir süreçten bahsediyoruz. Yani "logo yap!" demekle olacak iş değil...

Bu anlamda, portre çizmekten de farklıdır.

Logo Nasıl Oluşturulur?

Doğrudan yaratıcı aşamaya geçmeden önce, logoyu karakterize edecek ana unsurlar hakkında enine boyuna düşünmeniz gerekir.

Bu aşamayı da bitirdikten sonra, bu öğelerin en iyi nasıl harmanlandığını görmek için logonuzun bazı sürümlerini tasarlamanız ve bunları karşılaştırmanız gerekir.

Logo tasarlamanın yansıma aşaması:

Logo öğeleri üzerinde çalışırken hesaba katmanız gereken bazı önemli özellikler vardır. Logo, tasarımınıza bağlı olarak zor veya çok ayrıntılı olabilir. Ancak bu kararı verirken size yardımcı olması adına işletmenin temel özelliklerine dikkat etmeniz büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Logo tasarlamak dövme tasarlamaya çok benzer çünkü ikisi de kişiseldir.

Ayrıca kendi alanınızdaki rekabete bir göz atmanızda fayda var, böylece logonuzu diğerleri arasında öne çıkartabilirsiniz.

Yeni bir görsel kimlik oluştururken hatırlanması gereken en önemli noktalar şunlardır:

  • Bir renk şeması seçme

Her rengin kendine özel bir anlamı vardır ve bu nedenle renk seçimi genellikle şirketin veya faaliyet gösterdiği sektörün faaliyetlerini temsil etmek için kullanılır (örneğin yeşil, ekoloji ve doğa için yaygın olarak kullanılır). Renk aynı zamanda dikkatleri üzerine çekmenin ve bir mesajı en doğru şekilde iletmenin güzel bir yoludur.

  • Şirket adının logoya entegre edilmesi

Bu tamamen tasarımcının kendi zevkine bağlıdır. Apple'ın ikonik elması gibi bazı markalar, markanın adını yazmadan kimliklerini logolarında gösterebilir.

  • Logoya metin eklenip eklenmeyeceğinin kararlaştırılması

Bazı durumlarda, bir logo bazı ek metin gerektirebilirken, diğerlerinde sadece görsel yeterli olacaktır. Her durumda, resimler tutarlı olmalı ve şirket tanımlanabilir olmalıdır.

  • Logonun biçimi ve yönü

Görüntünün uzunluğunu ve yüksekliğini ve şeklin yuvarlak mı yoksa kare mi olacağını düşünmeniz gerekir.

  • Metin için kullanılan yazı tipi

Logonuzun özgün olabilmesi için mümkünse orijinal tipografi kullanmaya çalışın. İyi seçilmiş bir yazı tipi, şirketle ilgili temel bilgileri hedef kitlesine net bir şekilde iletecektir.

İşletmelerde beyin fırtınası, doğru soruları sormak, fikirleri belirlemek ve gelişime yönelik ilk adımları atmak için yaygın olarak yerine getirilen bir süreçtir. Bu, çizim yaparken de işe yarar. Ana görüntüden bir çizgi roman figürü, soyut bir tasarım veya hatta sadece harfler gibi farklı fikirler denemeye de açık olun.

Bir logonun ilk çizimleri:

İlk eskizlerden kastımız, tasarımınızı bir kara kalem yardımıyla elinizle kağıda çizmektir.

Farklı öğelerinizi bir araya getirmeye başlayacak ve neyin işe yaradığını bulana kadar birkaç eskiz üzerinde yeniden çalışacaksınız. Anlayacağınız üzere, ilk eskizlerin ortaya çıkacak son haliyle alakası olmayabilir. Eskizleriniz çoğaldıkça logonuz daha benzersiz ve orijinal hale gelecektir.

Logo çizen adam
Logonuz son halini alana kadar arada epey fazla taslak olacaktır! | Kaynak: Unsplash

Bazı logolar, ünlü altın oran veya ilahi oran olan Fibonacci dizisinden doğrudan esinlenmiştir. Örneğin Apple, BP, Pepsi ve National Geographic gibi logolar için bunu söyleyebiliriz.

Logo oluştururken zaman zaman geri bir adım atmanız önemlidir. Arada çalışmanızı bir kenara bırakın ve daha sonra tazelenmiş bir gözle yeniden bakın. Proje doğal olarak olgunlaşacak ve yeni fikirler ortaya çıkacaktır. Bu, anime çizerken bile hatırlanması gereken bir ipucudur.

Logonuzun tamamlanması:

Bir logo ancak yukarıda bahsedilen tüm unsurlar genel bir uyum içinde bir araya geldiğinde tamamlanmış sayılır.

Grafik tasarımcılar, çeşitli formlar üzerinde çalıştıkları ve farklı modeller üzerinde denemeler yaptıklarından bunu çok iyi bilirler. başka bir deyişle, grafik tasarım doğaçlama yapılamaz.

Profesyonel bir bakış açısıyla ayrıntılara gösterilen özen, herhangi bir kişininkinden kesinlikle farklı olacaktır. Bununla birlikte, logoda mükemmel bir uyum yoksa, o zaman herhangi bir kişinin de dikkatini çekmeyecektir. Logonun ana hedefinin insanların dikkatini çekmesi olduğunu düşünürsek de bu istenilen bir sonuç değildir.

Logonuzu oluşturmak için bir ajans, grafik stüdyosu veya serbest çalışan bir grafik tasarımcıyla çalışabilirsiniz. Ancak kimle çalışırsanız çalışın bunların hesaba katılması gerekir.

Her durumda, logoyu onaylamadan birkaç farklı kişiden fikir almak önemlidir. Herkesin farklı bir algısı olacağından logo yapımı tamamlanmadan önce gerekli ayarlarlamaları yapabilirsiniz.

Logo tasarımı nasıl yapılır bahsettik. Şimdi sıra sizde! Tasarımlarınızı konuşturmanın vakti geldi...

Başarılar...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!