Çizgi romanlar tüm dünyada büyük bir tarihe sahiptir. Beraber büyüdüğümüz ünlü çizgi roman karakterlerinden günümüzde adeta kült haline gelen yeni yorumlarına kadar her yıl çizgi roman hakkında daha fazla şey keşfediyoruz.

Uluslararası anlamda büyük bir takipçi ve hayran kitlesine sahip Japon menşeli manga gibi benzersiz tarzları ile çizgi roman dünyası çok dinamiktir.

Siz de Marvel karakterlerinin hepsini ezbere biliyor musunuz? Peki, günün birinde kendi çizgi romanınızı oluşturmayı hayal ediyor musunuz?

Çoğu zaman bir çırpıda okuyup bitirsek de, bu aslında çok karmaşık bir süreçtir. Bir hikaye ve farklı karakterler oluşturmak, ardından bunları çizimlerle hayata geçirmek ve hikayeyi okuyucularla buluşturmak her zaman kolay değildir.

Hadi hep beraber çizgi roman çizimi sürecinde atılması gereken temel adımlara bakalım!

En iyi Çizim öğretmenleri müsait
Eda
5
5 (3 yorum)
Eda
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serra
5
5 (3 yorum)
Serra
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nerime
5
5 (1 yorum)
Nerime
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ilayda
5
5 (2 yorum)
Ilayda
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edibe nur
Edibe nur
₺40
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
Merve
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Miuutsiu
Miuutsiu
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eda
5
5 (3 yorum)
Eda
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Serra
5
5 (3 yorum)
Serra
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nerime
5
5 (1 yorum)
Nerime
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ilayda
5
5 (2 yorum)
Ilayda
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edibe nur
Edibe nur
₺40
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
Merve
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Miuutsiu
Miuutsiu
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Çizgi Roman Nasıl Çizilir: Temeli Oluşturarak Başlayın

İlk karenizi çizmeye başlamadan önce yansıma aşaması önemlidir.

Çizgi romanlar, bir hikaye anlatması göz önünde bulundurulduğunda tek bir çizimden farklıdır. Bu nedenle, tıpkı bir yazarın öncesinde romanını planladığı gibi, siz de çizgi romana başlamadan önce birkaç unsuru bir araya getirmelisiniz.

Çizim öğrenme rehberimize göz atabilirsiniz!

Çizim yapan kadın
Çizgi romanınıza başlamadan önce karakterleri ve hikayeyi oluşturmanızı öneririz. Bu aşamada karakalem kullanabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash
 • Karakterler: Karakterleriniz kim? Fiziksel özelliklerini, kişiliklerini, içinde bulundukları ortamları ve onları birleştiren bağlantıları düşünün.
 • Ton: Birçok çizgi roman türü var, sizinki nasıl okunacak ve kulağa nasıl gelecek? Mizah, macera, fantezi, erotik, manga üzerine mi yoğunlaşacak? Bu seçimi yapmanız konuşma balonlarına ve çizimlere yansıyacağı için çizgi romanın yaratılması için mühimdir.
 • Tema: Çizgi romanında ne hakkında konuşmak istiyorsunuz? Ana tema ne olacak? Hikayenizde iletmek istediğiniz mesaj nedir?
 • Konu: Çizgi romanınızın konusu nedir? Çizime başlamadan önce, hikayenin nasıl başlayıp biteceğini bilmeniz gerekir.
 • Format: Başlangıç ​​için bir çizgi roman düzeni belirlemeniz gerekir. Bunun üzerine detaylar ekleyerek zenginleştireceksiniz.

Küçük resimlerle film şeridinizi - veya senaryonuzu - çizmek için tüm bu öğelere ihtiyacınız olacak. Bunu başarmak için, her küçük resmin hikayedeki bir sahneyi temsil etmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Çizgi romanınızın çerçevesi netleştikten sonra gerekli ayarlamaları yapabilir ve panolarınızı 2D veya 3D olarak çizmeye başlayabilirsiniz

Bu adım çok önemlidir çünkü aynı zamanda size çerçevelerinizin yapısını ve genel hikayeyi belirleme fırsatı verir. Süreç içerisinde her zaman çerçevelerinizin gerekli olup olmadığını ve gerçekten çizgi romana katkıda bulunup bulunmadıklarını sorgulayın.

Son olarak, kendi çizgi romanınızı oluşturmak için bu unsurlara dikkat etmek ve birkaç öğeye ayrıca özen göstermeniz önemlidir. Bu öğeler çerçeveler, baloncuklar ve okuma yönüdür.

Bir Çizgi Roman Karakteri Nasıl Oluşturulur?

Her çizgi romanın kalbinde bir hikaye yatar, ancak ana karakter başta olmak üzere karakterler bu hikayede çok büyük bir rol oynar. Bu yüzden de karakterleri oluşturmak için biraz zaman harcamanız gerekir.

Peki bir çizgi roman karakteri nasıl çizilir? Bunun için, az önce incelediğimiz tüm özellikleri hesaba katmanız ve kendinizden de bir parça katmanız gerekecek.

1. adım: Hayal gücü! Karakterlerinizi hikaye çiziminde hayata geçirmeden önce zihninizde canlanmaları gerekir. Bunun için gerekli ilhama sahip olmanız gerekir. Bazı insanlar için bu görece zorken bazıları için çok kolay olabilir. Özellikle de zengin bir hayal gücüne sahip olanlar için! Her halükarda, mesele sadece karakterlerinizi çizerek hayata geçirmek değil, karakterlerin çeşitli özelliklerini de hesaba katmaktır. Logo çizmek kadar fazla bir hayal gücü ve titizlik ister!

Deadpool çizgi roman
Çizgi roman karakterleriniz için en sevdiğiniz çizgi romanlardan ilham alabilirsiniz. Ancak kendi karakterinizin benzersiz olmasına dikkat etmelisiniz. | Kaynak: Unsplash

Çizgi roman karakteri nasıl çizilir hep birlikte inceleyelim:

Aşağıda listelediklerimizi detaylandırarak ana karakterlerinizin listesini çıkarabilirsiniz:

 • Karakterin adı, yaşı, cinsiyeti
 • Fiziksel özellikleri: İri ya da minyon, esmer veya sarışın, güçlü veya zayıf; piercing ya da ilginç dövmelere sahipler mi?
 • Karakter özellikleri: Her karakterin stili, daha derindeki özelliklerini yansıtmalıdır, bu nedenle mümkün olduğunca net kalabilmeniz çok önemlidir.
 • Kişisel geçmişleri: geçmişleri ve mevcut durumları nasıldır? Fikirleri ve huyları hakkında bilgi verin.
 • Davranışları: karakterinizin tutumu, tepkileri, eğilimi ve fikirleri belirlenmelidir.
 • Amaçları: Her karakterin hikayede bir bir amacı vardır. Karakterlerinizin her biri için kendinize bu soruyu sorarak başlayın.

Tüm bu unsurları tanımlamanıza yardımcı olması için etrafınıza bir göz atın ve tanıdığınız insanlardan ilham alın. Böyle baktığınızda ilham alınacak bir sürü insan olduğunu göreceksiniz.

Bu adımı tamamladıktan sonra karakterlerinizi nasıl çizeceğinizi öğrenmeye başlayabilirsiniz. Karakter çizimlerinizi, hikayenin akışı içinde karşılaştıkları durumlara göre geliştirmeniz gerekecek. Çizgi roman karakterleri çizimi bu anlamda kesinlikle durağan bir süreç değildir.

Yüz çizim teknikleriniz ve ayrıca vücut ifadesini ve tutumunu yansıtan teknikler üzerinde çalışmanızı tavsiye ederiz. Karakterleriniz benzersiz kalmalı ve mevcut karakterlerin kopyaları olmamalıdır.

Çizimlerinizi arkadaşlarınıza ve ailenize göstermekten çekinmeyin. Bu sayede, karakterlerinizin başkaları tarafından nasıl algılandığını ve hayal ettiğiniz özellikleri gerçekten yansıtıp yansıtmadığını görebileceksiniz.

Çizgi Roman Çizmenin Ana Adımları

Artık görsel senaryo taslağı ve karakterleriniz var, bu yüzden geriye kalan tek şey çizim aşamasına geçmek!

Geleneksel kalem ve kağıt yöntemini mi yoksa grafik tabletli dijital yaklaşımı mı tercih edersiniz? Ya da belki her ikisiyle de çalışmayı seviyorsunuzdur... Her durumda, çizgi romanınızı oluşturmak için size en uygun tarzı seçebilirsiniz!

Tamamen kağıt üzerinde bir çizgi roman yaratmak da mümkündür. Bununla birlikte, tıpkı grafik tasarımda yapıldığı gibi bilgisayar ve çizim yazılımı da kullanabilirsiniz.

Çizgi romanınızı kalemle çizmek istiyorsanız, çizgi romanlarınızı hazırlayarak ve küçük resimler olarak da adlandırılan kutularınızı çizerek işe başlayın. Daha sonra bunları tek tek doldurmaya başlayabilirsiniz. Mümkün olan en iyi çizimleri elde etmek için çerçevelerinizin iyi yapılandırıldığından emin olmanızı tavsiye ederiz.

Tablet bilgisayar çizgi roman yazılımı
Çizgi romanlarınızı oluştururken yararlanabileceğiniz pek çok dijital çizim yazılımı vardır. | Kaynak: Unsplash

Bununla birlikte, kurşun kalemle çizmeye başlayabilirsiniz. Böylece, istediğiniz sonucu elde edene kadar silip tekrar çizebilirsiniz. Bu anlamda, ilk etapta mürekkepli bir kalem kullanmamaya çalışın.

Açıklık kazandırmak için anlatı metni eklemeniz gerekiyorsa, bunu bir resim kutusunun üstünde veya altında kalacak bir bilgi kutusuna koymanız gerekecektir. Ayrıca aksiyon çizgi romanlarının karakteristik yansımalarını unutmadan konuşma balonlarını diyalogla doldurmanız gerekecek!

Kutularınızda ve balonlarınızda bulunan renklendirme ve metne gelirsek de, iki seçenek sunabiliriz:

 • Eski modaya devam! Sayfanızdaki her şeyi elle yapmayı seçebilirsiniz.
 • Çalışmanızı bir bilgisayarda sonlandırmak için çizgi roman tahtalarınızı tarayın. Ardından oluşturduğunuz baloncuklardaki yazıya uygun yazı tipini seçebilecek ve renklerin canlı ve parlak olmasını sağlayabileceksiniz.

Tarama aşamasında, iyi bir çözünürlük (örneğin 600 dpi) seçtiğinizden emin olun. Bu, dijital ortamdaki çiziminizin kalitesini artıracak ve Photoshop gibi yazılımlarda daha rahat çalışmanıza imkan sağlayacaktır. Aynı zamanda, çizgi romanınızı çevrimiçi hale getirmek isteyenler için de harika bir çözümdür.

Anime çizim teknikleri için yazımıza göz atabilirsiniz!

Nasıl Çizileceğini Bilmeden Bir Çizgi Roman Yaratabilir Misiniz?

Çevrimiçi yazılımlar sayesinde, bir çizgi roman yaratmak için olağanüstü çizim becerilerine ihtiyacınız yok!

Çizgi romanlara en iyi yaklaşım çizmeyi öğrenmek olsa da, kendi çizgi romanınızı oluşturup çizim becerilerinizi geliştirirken çevrimiçi yazılımlarla denemeler yapmanız son derece doğaldır. Şu an küçük bir araştırmayla bu amaca hizmet eden birçok dijital araç ve yazılım bulabilirsiniz.

Çizgi roman çizim teknikleri yeterince kavrandığı takdirde her şey çok daha kolay olacaktır!

Kolay gelsin!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!