Bugünlerde giderek daha fazla sanatçı çizgi romanlar ve animasyon dizileri aracılığıyla sanat yapıyor. Dolayısıyla, manga ve animenin popülaritesi son yirmi yılda istikrarlı bir şekilde arttı ve artmaya da devam ediyor.

Peki anime ve manga nedir biliyor musunuz? Ya da ikisinin arasındaki farklar konusunda bilgili misiniz?

Anime de manga da Japonya'da gelişen farklı çizim stilleridir. Fransız-Belçika ya da Amerikan çizgi romanları Avrupa sanatı için neyse, anime ve manga da Japon sanatı için odur. Manga, çizgi romanlara benzeyen yazılı formdur. Karakterler sağdan sola ve yukarıdan aşağıya yazılırlar. Daha ayrıntılı bazı türleri canlı bir şekilde renklendirilmiş olsa da, genellikle gri tonlamalıdır. Anime, manga çizgi romanlarıyla aynı tarzda çizilmiş bir animasyon dizisidir. Birçok modern çocuk animasyon dizisi anime tarzındadır. Hatta Marvel çizgi romanları bile!

Animenin ne olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşıyor olsanız bile muhakkak bazı ünlü animelere rastlamışsınızdır.

Hatırlayabileceğiniz iyi bilinen bazı  anime dizileri ve filmleri aşağıda listeledik:

 • Pokémon, şimşek kuyruklu sarı-siyah yaratığın oynadığı Pikachu
 • Pikachu
 • Dragon Ball Z
 • Naruto
 • Yugi-Oh
 • Howl’s Moving Castle
 • Ghost in the Shell
 • Princess Mononoke
Kalem çeviren siyah beyaz anime karakteri
Geleneksel manga çizimleri içinde gri tonları barındırır. | Kaynak: Pixabay

Bu yazımızda anime karakterlerinin nasıl çizileceğine odaklanacağız. Yalnızca genel hatlarıyla değineceğimiz içinse mürekkeplemeye veya renklendirmeyi es geçeceğiz...

En iyi Çizim öğretmenleri müsait
Elyesa
5
5 (29 yorum)
Elyesa
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (6 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ezgi
5
5 (12 yorum)
Ezgi
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (6 yorum)
Deniz
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sena
5
5 (7 yorum)
Sena
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hanife
5
5 (6 yorum)
Hanife
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berfin
5
5 (4 yorum)
Berfin
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nursena
5
5 (5 yorum)
Nursena
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elyesa
5
5 (29 yorum)
Elyesa
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (6 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ezgi
5
5 (12 yorum)
Ezgi
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (6 yorum)
Deniz
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sena
5
5 (7 yorum)
Sena
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hanife
5
5 (6 yorum)
Hanife
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berfin
5
5 (4 yorum)
Berfin
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nursena
5
5 (5 yorum)
Nursena
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Manga ve Animenin Farklı Tarzları

Yukarıdaki listeye bakarsanız, hiçbiri geleneksel Batı animasyon tarzında değildir. Aynı zamanda, hiçbirinin birbirine benzemediğini fark edeceksiniz. Ghost in the Shell'deki karakterler Dragonball Z'dekilerden çok daha farklı görünüyor.

Manga ve anime farklı tarzlarla karşımıza çıkar. Bu kısmen anlatılan hikayenin türüne ve onu izleyen veya okuyan demografik yapıya göre değişir. Yani nasıl manga çizileceğiniz öğrenmek istiyorsanız ilk olarak bir manga stili seçmeniz gerekecek. Karakalemle çizim anime karakterleri için sizi oldukça tatmin edecektir!

Kodomomuke

Küçük çocuklara yönelik olan Kodomomuke, kawaii estetiği ve basit hikayelerde genellikle sevimli karakterlere sahiptir.

Kodomomuke tarzında tanınmış figürler, mangalar ve animeleri aşağıda listeledik:

 • Heidi
 • Anne of Green Gables
 • Astro Boy
 • Chibi Maruko-Chan
 • Hello Kitty

Dövme çizimlerinizde bu karakterlerden birini kullanmak ister misiniz?

Shojo ve Shonen Stilleri

Shoujo veya shojo hikayeleri daha çok kızlara yönelik olsa da, erkekler arasında da popülerliğini korur. Ana karakter genellikle bir kızdır ve hikaye genellikle hayatta karşılaşacağımız normal olaylar etrafında döner. Bununla birlikte, tarihi hikayeler (The Rose of Versailles mangası gibi), doğaüstü unsurlar içeren hikayeler (Sailor Moon, Young Witch Academy) veya bilim kurgu dünyasında geçen hikayeler (No. 6 ve Blank Slate) de vardır.

Bunun erkek çocuklar için eşdeğerine shonen denir. Genç bir erkek karaktere sahiptir ve genellikle bir macera hikayesini temsil eder. Pokémon ve One Piece yaygın olarak bilinen shonen anime'lerdir, ancak Yugi-Oh, Dragon Ball Z ve Naruto da bu kategorinin içindedir. Fullmetal Alchemist veya Death Note gibi bazılarıysa, çeşitli temalara daha çok yetişkinlere hitap edecek şekilde değinir.

Chibi Tarzı

Chibi stili, kawaii kültürünün önemli bir parçasıdır ve büyük kafaları ve minik gövdeleri ile deforme görünen karakterlere sahiptir.

Manga Karakterlerini Çizmek İçin Malzemeler

Anime veya manga karakterlerini dijital olarak çiziyorsanız iyi bir tablete sahip olmanız önemlidir. Örneğin daha üst düzey bir Wacom işinizi görecektir. Ancak yeni başlıyorsanız bu kadar profesyonel olmak zorunda değilsiniz. Logo tasarlamak söz konusu olduğunda da tahmin edeceğiniz gibi, ilk işler kalemle olabilir.

Kırımızı ejderhalı anime
Siz de anime ve manga hayranı mısınız? | Kaynak: Pixabay

Anime çizimine yeni başlayanların ihtiyaç duyacağı malzemeler:

 • Kağıt;
 • Kalem- Silinmesi kolay daha yumuşak kalemleri tercih edin!
 • Silgi

Manga ve Anime'de Yüz Nasıl Çizilir?

Yüz çizmek, anime çizmeyi öğrenme aşamasında son dere önemlidir. Çünkü genellikle hangi tarzda olursa olsun karakterin yüzü en etkileyici kısımdır ve bazı stillerde de en büyüğüdür.

Kafa Şekli

Bir manga yüzünün nasıl çizileceğinin temellerini gösterirken sadece önden görünümüne odaklanacağız. Yüzü diğer pozlarda çizmek için perspektif çalışmanız gerekecektir.

 • İlk önce bir daire çizin. Bazı insanlar gerçek şekli hemen elde etmek isterken, diğerleri önce işaretlerle kolaylaştırmayı tercih eder. Son şekil, Shojo ve Shonen için üstte hafifçe düzleşecek ve sivri bir çene olacak.
 • Ardından yüzü ikiye bölmek için dikey bir çizgi eklemeniz gerek. (Karakteriniz yana bakıyorsa, çizgi artık ortada olmayacaktır.) Daha yetişkin bir tarzda çizim yapıyorsanız, çizgiyi dairenin altından biraz öteye uzatın. Uzatacağınız bu çizgi sizin çene çizginiz olacaktır.
 • Yüzü eşit bir şekilde yarıya bölmek için için yatay bir çizgi ekleyin.
 • Bu çizgi ile çene arasına yaklaşık olarak başka bir çizgi çizin: bu, burnun alt kısmıdır.
 • Gözün alt kısmı, çizdiğiniz anime karakterinin stiline bağlı olarak burun çizgisine daha yakın veya daha uzak olacaktır.
 • Son olarak, ağız çizgisi, burun çizgisi ile çene arasındaki mesafenin yaklaşık üçte biri kadar olmalıdır.

Anime karakterleri yuvarlak yanaklara ve sivri bir çeneye sahiptir. Daha yetişkin karakterlerinse daha uzun yüzleri vardır, ancak kötü bir çocuk veya kötü bir adamı temsil etmediği sürece genellikle kara bir çeneye sahip olmazlar.

Manga Gözleri Nasıl Çizilir?

Gözler bir manga yüzünün en karakteristik ve etkileyici kısmı olsa da, farklı türlere sahiptir. Shojo ve shonen, genellikle yuvarlak gözlere sahiptir.

Diğer stillerde karakterlerin gözleri daha ovaldir, ya içeride (genellikle bir manga kızı için) ya da dışarıda (bir manga erkeği) belirgin bir eğim vardır. Bununla birlikte, gözler genellikle Batı animasyon ve çizgi romanlarında gördüklerimizden daha büyük olarak karşımıza çıkar.

 • Kötü adamlar gibi ikincil karakterlerin daha dar gözleri ve ve küçük göz bebekleri vardır.
 • Kızların kirpikleriyse genellikle daha uzun olur; ancak nasıl göründüğü de kızın tipine bağlıdır.
 • Masum kız öğrenci karakterleri, ayrı ayrı çizilmiş tam bir sete sahip olacak.
 • Küçük kız havası olmayan masum kadınlarının gözlerinin dış kısımlarında kirpikler dikkatimizi çeker.
 • Femmes Fatales karakterlerin gözlerinin dış kısmında çoğunlukla kirpikler vardır, daha dolgun görünmeleri için de daha koyu çizilir.
 • Göz bebekleri genellikle oldukça iridir ve karakterin duygularını ifade edebilmesi için önemlidir. Örneğin, karakter neşeliyse göz bebeği geniştir.
Anime duvar sanatı
Anime çizimlerinde yüz ve göz son derece önemlidir. Göz çizerken karaktere göre farklı biçimler verebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Manga gözlerini birbirinden ayıran şeylerden biri de ışık yansımalarıdır. Yani, göz içindeki oval beyaz alanlardan bahsediyoruz. Genelde iki tane vardır:

 • Göz bebeği içerisinde
 • İris içerisinde

İrisdeki neredeyse her zaman üst göz kapağı boyunca görünür. Gözbebeği içinde olan da genel olarak tüm bölgeyi kapsar, ancak zaman zaman hafifçe aşağı doğru kayabilir.

Anime gözlerinin nasıl çizileceğini öğrenirken, duyguları veya belirli bir karakter türünü ifade edebilmek adına ışık yansımalarıyla nasıl çalışacağınızı bilmeniz gerekir.

Örneğin, kötü karakterler sadece bir iris yansımasına veya gözlerine düz, soğuk bir görünüm veren çok küçük bir gözbebeği yansımasına sahip olabilir.

Üç boyutlu çizimle gerçeklik katmak için tıklayın!

Burun ve Ağız

 • Manga burunları ve ağızları oldukça minimalist şekilde çizilir.
 • Burun, gözler arasında tek bir çizgi ve burnun alt kısmının olduğu yerde eğik bir ovaldir. Profilde, oldukça sivri olabilirler - erkekler için daha güçlüyken, kadınların daha küçük burunları vardır. Kapalı bir ağız da tek bir çizgi ile gösterilir. Bu nedenle ağzı çok geniş tutmamaya dikkat edin.

Bununla birlikte, karakter yoğun duygular yaşıyorsa bunu gösterebilmesi için ağız yüzün çoğunu kaplayabilir.

Manga Saçı

Manga çizerken saça biraz kişilik kazandırmayı unutmayın. Manga ve anime saçı oldukça hareketlidir! Bununla birlikte saç, karakterin kişiliğinin ve hissettiği duyguların dışa vurumudur.

Gerçekçi manga çizerken bile saç modelleri söz konusu olduğunda sınırlarınızı aşın. Shonen, shojo veya chibi stilleriyle çizerken daha da fazla aşın!

Bu alanda uzmanlaşmak istiyorsanız Superprof aracılığıyla çalışmaya başlayacağınız hocanız size adım adım anime çizimi nasıl olur detaylarıyla gösterecektir! Yeni başlayanlar için anime çizimi her zaman kolay olmasa da özellikle anime hayranları için çok zevkli bir süreç olacağını söyleyebiliriz.

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!