Sınıf dışında Fransızca öğrenmek ister misiniz? Kendinizi Fransızca diline bırakın ve kelime dağarcığınızı geliştirin, ancak yurt dışına çıkmayı göze alamıyor musunuz?

Fransızcaya hakimiyetinizi geliştirmenin mükemmel bir yolu, Fransızca haberler de dahil olmak üzere Fransızca filmler ve Fransızca TV izlemektir.

Ama belki Netflix'te bulunan tüm Fransız filmlerini zaten izlemişsinizdir ya da haberler çok soyut veya takip edemeyeceğiniz kadar hızlı konuşuluyor da olabilir. Belki yazılı Fransızcanıza ve okuduğunuzu anlamanıza odaklanmak istiyorsunuz.

Öyleyse, okurken Fransızcanızı geliştirmenin eğlenceli yolları hakkında bazı ipuçları!

En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (49 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (23 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (49 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (23 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Çevrimiçi Fransız Gazeteleri ile Öğrenin

Gazeteler yabancı dil öğrenmenin harika bir yoludur. Başyazılardan makalelere, ölüm ilanlarına ve hatta reklamlara kadar kapsadıkları çeşitli konular, Fransızca kelime dağarcığınızı önemli ölçüde geliştirecektir. Elinizde sözlüğünüzle bir sütunu okumayı seçebilir veya yalnızca başka bir yerde International Herald Tribune veya New York Times veya uluslararası haberleri kapsayan diğer İngilizce gazeteler gibi okuduğunuz içeriğe sahip makaleleri inceleyebilirsiniz.

Fransa'da yayınlanan ilk gazete, adını Venedik gibi İtalyan şehirlerinde yayınlanan ve sayı başına bir gazeteye (yerel para birimi) mal olan hükümet haber broşürlerinden alan 1615'te Gazette de France ya da sadece Gazette idi. 1631'de haftalık bir dergi haline geldi. On sekizinci yüzyılda gazeteler, yalnızca 1789 ile 1799 (Fransız Devrimi ve Terreur sırasında) arasındaki dönemden bilinen yaklaşık 1.300 tarihi gazeteyle çoğaldı. Çoğu çok uzun sürmedi.

Bugün, Le Monde gibi günlük gazetelerden La voix du nord (Nord-Pas-de-Calais bölgesi için) gibi bölgesel gazetelere ve Nice Matin gibi yerel gazetelere kadar uzanan, uluslararası üne sahip birçok Fransız gazetesi bulabilirsiniz. Fransız basınının daha iyi bilinen günlük gazete başlıklarından bazılarının listesi:

 • Merkez sağdan günlük bir Fransız gazetesi olan Le Monde; muhtemelen en iyi bilinen ve Fransa dışına çıkması en kolay olanlardan biri. Kültür ve dış ilişkilere (sol kanat) odaklanan aylık Le Monde Diplomatique ("Le Diplo") ile karıştırılmamalıdır.
 • Fransa'nın uluslararası gazetelerinden ikincisi Le Figaro. Yine kendi görüşüne göre merkez sağ, halen dolaşımda olan en eski Fransız gazetesidir. Bu tarihi gazete 1826'da kuruldu ve adını Pierre Beaumarchais'in 18. yüzyıl oyunu, Figaro'nun Mariage'ı (Mozart buna dayalı bir opera besteledi), aşırı ayrıcalıklılar üzerine yazılmış bir hicivden almıştır.
 • Günlük gazete Le Parisien, Fransa'da en çok okunan gazetedir. Le Parisien'in ulusal gazete baskısı, Aujourd'hui en France'dır.
 • Daha çok iş ve ekonomi odaklı bir gazete arıyorsanız Les Echos tam size göre.

Fransa'dan haftalık haberler aşağıdaki yayınlarda bulunabilir:

 • Haftalık olarak yayınlanan bir merkez sağ gazetecilik dergisi olan L'Express, Times Magazine'in ABD gazeteleri için ve Der Spiegel'in Alman gazeteciliği için geldiği anlamı Fransız basınına getirmek için 1953'te kuruldu. 1964'te L'Express'te çalışan birkaç gazeteci, Le Nouvel Observateur gazetesini kurmak için ayrıldı.
 • Artık sadece l'Obs olarak bilinen Le Nouvel Observateur, güncel olaylar hakkında derinlemesine makaleler içeren haftalık bir merkez sol genel bilgidir yazı dizisidir.
 • Haftalık tabloid Paris Match, Fransız ünlüler hakkında her türlü bilgi için bakılacak yerdir. Son zamanlarda, Nicolas Sarkozy ve François Hollande'ın (yeni kız arkadaşı Paris-Match'in muhabiriydi!) aşk hayatını haberleştirmesiyle manşet oldu.
Fransız gazetesi Le Monde ve kruvasan
Fransız gazetesi dediğimizde elbette aklımıza ilk gelen isim Le monde olacaktır. Politik olarak merkez sağda yer alan le monde Fransa dışında erişmesi en kolay olan gazetedir. | Pixabay

Ve elbette hiciv gazeteleri, haberlerini Fransa'dan bir miktar espriyle isteyenler için bir parça alaycılıkla sunuluyor:

 • Le Canard Enchaîné, I. Dünya Savaşı'nda kuruldu. Adı, "ördek" anlamına gelen ve gazete için kullanılan argo bir kelime olan "canard"dan türemiştir. Özel sektöre ait (çoğunlukla kendi gazetecileri tarafından) ve özel olarak finanse edilmesi ve reklamsız olması nedeniyle neredeyse benzersizdir. Politik karikatürler, araştırmacı gazetecilik ve Fransızca'ya yeni başlayanlar için işleri biraz zorlaştırabilecek ünlüler için bir dizi dahili takma ad içerir.
 • Charlie Hebdo, Hz. Muhammed'in karikatürünü içeren hicivli bir karikatürü yayınladığı için manşet olmuştu. Kuran, peygamberin görüntülerini yasakladığı için ve bu alaycı tavır tüm İslam toplumunda kızgınlık ve kırgınlığa yol açtığı için Hebdo, İslam toplumunda büyük bir öfkeye neden oldu ve göçmen Cezayirlilerden gelen Fransız Müslümanlar tarafından kışkırtılan on iki personeli öldüren bir terör saldırısına yol açtı. Görüşleri çoğunlukla sol görüşlüdür.

Çevrimiçi Fransız Gazeteleri

Haberlerinizi çevrimiçi olarak okumayı tercih ederseniz, çoğu gazetenin dijital bir gazetesi de vardır ve manşetlerini ücretsiz olarak sunar. Bazıları gönüllü bağış ister, diğerleri makalelerin başlangıcını okumanıza izin verir, böylece onları tanıyabilirsiniz, ancak yalnızca bir abonelik alırsanız makalenin tamamının kilidini açarsınız. Online Fransızca dersleri alarak kendinizi geliştirip çok daha rahat okuma yazma yapabilirsiniz.

Genellikle sadece arşivler için buna değer; daha önce yerel kütüphanenize gidip bir Fransız gazetesinin mikrofiş arşivlerine sahip olup olmadıklarını görmek zorunda olurdunuz, şimdi ise birçok gazete arşivi dijitalleştirildi. Haber siteleri ayrıca genellikle kısa videolar ve ek içerik sunarak günlük konuşma dilindeki Fransızca kelimeleri ve ifadeleri öğrenmek için daha fazla yol sunar.
Yalnızca çevrimiçi olan birkaç gazete de vardır, örneğin:

 • Birkaç günlük çevrimiçi gazeteden biri olan France soir, 2014'te yalnızca çevrimiçine geçti
 • La Tribune, dijitalleşmesi 2012'ye dayanan bir ekonomik gazete. La Tribune hâlâ haftalık gazete versiyonunu yayınlıyor.

Fransızcanızı Geliştirmek için Fransızca Dergileri Kullanın

Haberler yabancı bir dilde mide bulandırıcıysa, Fransızca bir dergiye abone olmayı deneyebilirsiniz. Fransızca konuşan meraklılar tarafından yazılan makalelerde en sevdiğiniz hobi hakkında her şeyi öğrenin hatta bu, Fransızca dersleri kadar etkili olabilir!

Fransızca basılı dergiler

Hobiniz hakkında hangi Fransız dergilerinin yayınlandığı hakkında bir fikir edinmek için, büyük tren istasyonlarından birinde veya güzel Dordogne bölgesine bir sonraki uçuşunuzu beklerken uluslararası bir basım-yayım mağazasını ziyaret edin.

 • Bilimi seviyorsanız, bilimin tüm dallarındaki yenilikleri anlatan makalelerin yer aldığı Science&Vie'ı deneyebilirsiniz. Dil sizin için çok karmaşıksa, genç yetişkinlere yönelik olan Science&Vie Junior sürümünü deneyin. Gerçekten yeni başlayan bir Fransız öğrencisiyseniz, ilkokul çocukları (Astrapi) ve gençler (Okapi) için Fransızca çizgi romanlar ve oyunlar içeren bilim dergileri vardır.
 • Fotoğraf meraklıları, estetik ve sanata odaklanan Chasseur d'images'ın keyfini çıkarabilir. Fotoğraf konusunda çok teknik ve daha ileri düzey okuyucular için, Compétences ise başlayan fotoğrafçılara yöneliktir ve daha kolay okunur.
 • Fransız mutfağının amatörleri, yöresel tarifler için Cuisine & Vins de France veya Cuisine et terroirs'daki mutfak tariflerinin tadını çıkarabilir.

Hobilerinizle ilgili Fransızca bloglar

Fransız haberlerini tabletinden izleyen ve hayatında hiç gazeteye sahip olmayan bir çevrimiçi insansanız, neden hobinizle ilgili Fransız bloglarını internette araştırmıyorsunuz?

Telgrafın 19. yüzyıldan kalma Fransız kardeşi semaforu ve nasıl hacklendiğini, küçük süs eşyalarının nasıl dikileceğini veya eğlenceli el sanatlarının nasıl yapıldığını öğrenin.

Fransızca Öğrenmenize Yardımcı Olacak Bazı Fransız Edebiyatı Klasikleri (ve Fransızca sesli kitaplar)

Kurgu dışı kitaplar size göre değilse veya Fransızca öğrenirken çeşitlilikten hoşlanıyorsanız, neden kitap okumuyorsunuz? Kurgu okumak sizi daha karmaşık anlatılara hazırlar ve mutlaka bir muhabir veya gazeteci tarafından kullanılmayan yeni kelimeler ve ifadeler sunar.

Fransızca yazılmış çocuk kitapları için kütüphanelere göz atabilirsiniz, bu yararlıdır, çünkü yayıncı genellikle bir yaş grubu verir, böylece zorluk seviyesini bilirsiniz. Belki kütüphaneciniz yeni başlayan Fransızca okuyucular için uygun bir şeyler önerebilir. Kitap okuma modunda değil ya da henüz okuma yazması yeterli seviyede olmayan bir öğrenciye Fransızca öğretiyorsanız oyunlar faydalı olabilir.

Ancak klasik Fransız edebiyatıyla ilgileniyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmek istiyorsanız, işte başlamanız için üç başlık.

Yeni Başlayanlar: Le Petit Prince

Havacı Antoine de St.-Exupéry tarafından yazılan Küçük Prens, aşk ve masumiyet hakkında buruk bir hikaye. Genç bir çocuk, kendisine bir arkadaş bulmak için yaşadığı asteroidi (üç volkanına yöneldiği, baobabları ayıkladığı ve narsist bir gülün ihtiyaçlarını gördüğü yer) terk eder ve buyurgan gülünü geride bırakır. Seyahatlerinde yetişkinliğin saçmalığını yansıtan pek çok tuhaf insanla tanışır, bir tilkiyi evcilleştirmeyi ve kalbiyle görmeyi öğrenir ve tüm kusurlarına rağmen gülünün kendisinin olduğunu ve ona ihtiyacı olduğunu anlar.

Bazen yıldızların arasında onun kristal gibi gülüşünü duyabilirsiniz.

Dili basit ve çekici, kitap genellikle üç sayfayı geçmeyen çok kısa bölümlere ayrılmış. Kalbi genç olanlar için Fransızca öğrenmek için ideal bir kitap. Fransızca dinlemenizi geliştirmek için yakın zamanda yapılmış filmini de izleyebilirsiniz.

Kırmızı bir çiçek ve yanında Küçük Prens kitabı
Küçük Prens dili en sade ve anlaşılması kolay kitap olsa da anlattıkları ve uyandırdığı derin imgelerle basitliğinin çok üstünde bir klasiktir. Hem çocuklar hem yetişkinler için... | Unsplash

Orta Seviye: Candide

Küçük Prens kadar sosyal bir yorum, ama çok daha fazla alayla, Voltaire'in Candide'i, leydi aşkıyla yeniden birleşmeye çalışan saf bir genç adamın maceralarını anlatan felsefi bir roman. Roman boyunca, hocası Doktor Pangloss, mümkün olan dünyaların en iyisinde yaşadığımıza ikna olduğundan iyimser bir şekilde yetiştirilmesinin üstüne dünyanın sert gerçekleriyle karşı karşıyadır.

İlk kez on sekizinci yüzyılda basılmış olmasına rağmen, dili çok karmaşık değil ve kitap oldukça kısa, bu da onu Fransızca'yı iyi derecede bilen, ancak çok fazla sabrı olmayan biri için iyi bir okuma haline getiriyor.

İleri Seviye: Les Trois Mousquetaires

Sabrı olanlar için, Alexandre Dumas'ın on dokuzuncu yüzyıl klasik savurgan macera hikayesi kesinlikle büyüleyecek. Genç D'Artagnan'ı sarı kısrak üzerinde, ayrılmaz yeni arkadaşları Athos, Porthos ve Aramis ile Paris'in siyasi entrikalarına kadar takip ediyoruz. Ana karakterlerin her birinin, D'Artagnan'ın aşk maceralarına ve onu Fransa Kraliçesi'nin onurunu kurtarmak için zamana karşı bir yarışa sürükleyen aceleci kararına kusursuz bir şekilde örülmüş özel bir hikayesi var!

Pek çok modern romandan kesinlikle daha açıklayıcı olmasına rağmen, Üç Silahşörler, diğer bazı on dokuzuncu yüzyıl klasikleri kadar uzun soluklu değildir, bu da onu ileri düzeyde bir Fransızca öğrencisi için iyi bir okuma yapar. Yine de dikkatli olun: yeni ve sıra dışı ifadelerle karşılaşacaksınız, bu yüzden sözlüğünüzü hazır bulundurun!

Okumak için zamanınız yok mu yoksa dinlediğini anlamaya odaklanmayı mı tercih edersiniz? En sevdiğiniz masalların Fransızca sesli kitabını alın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.