Yeni bir dil öğrenmek çoğu zaman sinir bozucu olabilir. Haftalık yeni başlayanlar için Fransızca kursuna gidiyorsunuz, boş zamanınızı harcıyorsunuz, fiil ve sıfat çekimlerini yalayıp yutuyorsunuz, Fransızca kelimelerinizi ezberliyorsunuz ve Fransızca dilbilgisini anlamak için elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz. Latin dilleri ve Latince'den nasıl evrimleştiklerini, tatile çıktığınızda Portekizce ile benzerliklerini fark ederek hakkında her şeyi biliyorsunuz.

Online Fransızca kursu da tercih edilen ve etkili bir seçenektir.

Yine de ne zaman Fransızca konuşmaya çalışsanız, ağzınızdan sadece bonjour ve merci çıkıyor.

Normal Fransızca dil kursunuzun yanında hızlı bir şekilde Fransızca öğrenmenize yardımcı olacak birkaç ipucu.

En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (49 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (23 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (49 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (23 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Günlük Fransızca Dersleri: Post-It'ler ve Bilgi Kartları ile Fransızca Dil Öğrenimi

Fransızca öğrenmenin eğlenceli bir yolu kartları kullanmaktır. Kartları kelime hazinesi kelimeleri ve cümleleri, dil bilgisi ve hatta anlama alıştırmaları için kullanabilirsiniz.

Flaş kartlar: hareket halindeyken Fransızca öğrenmek

İster Hollandaca, Korece, Mandarin Çincesi, Arapça veya Fransızca olsun, yabancı bir dil öğrenirken flaş kartlar ezberleme için dilbilgisi kitaplarından veya kelime listelerinden daha iyidir. Birincisi, bilgileri kopyalamak, zihninizde pekiştirmeye yardımcı olur. Diğer faydası ise, belirli bir sırayla bir şeyler öğrenmeyeceksiniz, böylece beyniniz önceki dersle veya sayfada bir kelimenin bulunduğu yerle (fotoğraf hafızası olanlar için) çağrışımlara geri dönemez. Gerçekten öğrendiklerinizi özümsemeniz gerekiyor.

Kelime bilgi kartlarının bir tarafında artikeli (eril veya dişil) ve çoğul hali ile Fransızca kelime ve diğer tarafında Türkçe çevirisi olmalıdır. Bunları her zaman tek bir sıra halinde öğrenmeyin ve sık sık karıştırın. Bazen Fransızca'dan Türkçe'ye bazen Türkçe'den Fransızca'ya çeviri yapmanız gereksin ki aklınızda tam olarak yer edinebilsin.

Dilbilgisi bilgi kartlarının bir tarafında bir dilbilgisi kuralının özetlenmiş bir versiyonu ve diğer tarafında kuralın açıklaması olabilir veya bir tarafta sorularla çalışabilirsiniz (pluperfect'i ne zaman kullanırsınız? Pluperfect nasıl oluşur? Pluperfect nerede oluşur?) ve cevabı diğer tarafa ekleyebilirsiniz.

Bilgi kartlarının üzerlerine yapıştırılmış küçük metinler (daha büyük dizin kartları) veya Türkçe çevirileri veya sadece diğer taraftaki sözcükleri içeren basit ifadeler vardır. Bunları yapmak daha zordur ve daha uzun sürer, ancak ünlü Fransız yazarlardan alıntılar veya en sevdiğiniz Fransızca çizgi romanlarından alıntılarla Fransızca öğreniminize renk katacaktır.

Bunlardan bir desteyi ayakta duracağınız veya bir süre tek başınıza oturacağınız herhangi bir yere bırakabilirsiniz: Makarnanın pişmesini beklerken mutfakta, reklamlar sırasında veya Netflix filmlerini kurcalarken birkaç Fransızca rakamı ezberleyebilmeniz için kanepenin yanına, tuvaletin yanında, ya da neden işe gidip gelirken çantanıza bir kutu koymuyorsunuz? Dil bilgisi ve kelime bilgisini karıştırıp eşleştirmeyi veya tek bir yerde tek bir şeye odaklanmayı seçebilirsiniz. Tekrar, fiil çekimlerini, zamirleri ve temel kelimeleri öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Masaya dizilen küçük kartlar
Küçük flaş kartlar her yerde Fransızcanızı pekiştirmenizi sağlayacak. | Unsplash

Yapışkan notlar: Etiketlerle Fransızca çalışın

Kelime alıştırması yapmak için başka bir fikir de yapışkan notlar kullanmaktır. Temel fikir, çevrenizdeki en yaygın nesneler için sözcükleri post-it üzerine yazmak ve bunları asıl nesneye yapıştırmaktır.

Böylece kapınız la porte, telefonunuz le téléphone ve kanepeniz le canapé olarak etiketlenecek ve ezberlerken onları Türkçe sözcüklere çevirmek yerine ortak sözcükleri gerçek nesnelerle ilişkilendirmeyi öğreneceksiniz.

Yapışkan notlarla Fransızca öğrenmek için başka eğlenceli oyunlar da var. Kelime bilgisi yerine, dilbilgisi kurallarıyla ilgili küçük meydan okumaları evinizin her yerine dağıtabilirsiniz:

 • Düzensiz fiiller croire ve prendre'nin çekimlerini okuyun
 • Yardımcı fiil avoir olduğunda, past participle nesneyle ne zaman uyumlu olur?
 • souris'in çoğulu nedir?
 • İkinci çoğul şahıs için hangi zamir kullanılır?
 • Bu ifadelerden hangisi "Öğrenmek istiyorum" anlamına gelir?

Dilbilgisi ve kelime bilgisi çalışmak için daha fazla alıştırma, post-itlerinize Fransızca yüksek sesle cevaplamanız gereken sorular yazarak, odada ne olduğuna dayalı küçük bir anlatı oluşturmaktır.

Aşina olduğunuz nesnelerle ilgili bu ifadeler, konuşma becerilerinizi geliştirecek ve Fransızca'nızı çalışırken kullanmaya teşvik edecektir. Bu bir Fransızca sınavı gibidir, ancak baskı olmadan sizi test eder. Motive kalmanın çok daha iyi bir yolu! İşte bazı örnekler:

 • Qui est assis(e) sur le kanepe? (Koltukta kim oturuyor?) Je suis assis sur le canapé veya le chat est assis sur le canapé veya hatta Personne n'est assis sur le canapé şeklinde yanıtlayabilirsiniz.
 • Qui met la table? (Masayı kim hazırlıyor?)
 • Comment fonctionne le micro-ondes? (Mikrodalgayı nasıl kullanıyorsunuz?)

Bir Dil Günlüğü ile Fransızca Nasıl Öğrenilir?

Hızlı Fransızca öğrenmenize yardımcı olacak post-it ve bilgi kartlarının bir diğer alternatifi, bir Fransızca dil günlüğü tutmaktır.

Hiç şüphe yok ki dil okulunuzda Fransızca öğretmeniniz, yazılı Fransızcanızı geliştirmek için bazen çok basit kompozisyonlar veya en azından Fransızca cümleler yazmaktadır. İşte bu da aynısı.

Her gün - sabah veya akşam, hatta günün hangi saati olduğu fark etmeksizin Fransızca yazacaksınız.

Bir alışveriş listesi olabilir. O gün yapmak istediklerinizin veya yaptıklarınızın özeti olabilir. Düşünceleriniz veya duygularınız olabilir.

Yeni bir dil öğrendiğinizde, öğrenme sürecini güçlendirmek için temel dilbilgisi alıştırmalarına ek olarak onu kullanmak önemlidir. Fransızca'ya yeni başlayan biri olarak cümlelerinizi olabildiğince basit tutmalısınız:

 • acheter des concombres.
 • j’ai fait du jogging.
 • je suis triste.

Ardından Orta Düzey Fransızca veya İleri Düzey Fransızca dil derslerine ilerledikçe daha karmaşık cümleler, hatta küçük paragraflar ve hikayeler yazabilirsiniz.

Buradaki fikir, öğrendiklerinizi bir Fransızca dersleri yapılandırılmış öğreniminden uzak bir bağlamda uygulayarak dil becerilerinizi mükemmelleştirmektir. İstediğinizi yazmakta özgürsünüz, bu da umarım size daha fazla öğrenme motivasyonu verir.

Fransızca günlük ve kahve
Fransızca günlük tutmak en keyifli dil aktivitelerinden biridir. | Unsplash

Fransızcaya Maruz Kalmak: Fransızca Öğrenmenin En İyi Yolu

Ana diliniz gibi Fransızca konuşmayı öğrenmek ister misiniz? Fransızca öğretmeninizin ne dediğini nasıl anlarsınız, Fransızca fiil çekimlerini nasıl eksiksiz öğrenirsiniz ya da Stromae'nin Papaoutai şarkısını duyarak çevirebilirsiniz?

Anadili Türkçe olan bir kişi bazen Fransızca kelimelerin doğru telaffuzunda sorun yaşar. Fransızca aksanınızı geliştirmenin ve akıcı bir şekilde Fransızca konuşmanın en iyi yolu, kendinizi dile maruz bırakmaktır.

Elbette bu maruziyeti en iyi şekilde yapabileceğiniz yer yine Fransa'nın kendisi olsa da imkanınız yoksa Fransız bir mektup ya da chat arkadaşı edinerek de bunu gayet iyi yapabilirsiniz.

Ancak, ülkede yaşamak herkes için geçerli bir seçenek olmadığından, burada başka bir Fransızca dil kursuna gitmeden maruziyet yoluyla Fransızca öğrenmenin birkaç alternatifi var. Bunların en başında filmler gelir.

Dil kursları dışında yazılı Fransızcanızı geliştirin

Yazılı Fransızcanızı geliştirmenin iyi bir yolu, bol bol Fransızca okumaktır. Düzenli olarak Fransızca okumak, bağlamda bilinmeyen kelimeleri anlamanıza, hafızanızı odaklamanıza ve Fransızca kelime dağarcığınızı genişletmenize yardımcı olacaktır. Fransızca pratik yapmak için, bir Fransız gazetesi, kapsanan konuların çeşitliliği nedeniyle idealdir, ancak ilginizi çekmeyen şeyler hakkında Fransızca okumakta zorlanıyorsanız, bir Fransız web sitesinde barındırılan Fransızca hobi dergilerini veya blogları da okuyabilirsiniz. .

Ve elbette herhangi bir seviyede Fransızca kitap okuyabilirsiniz (ders kitaplarından bahsetmiyoruz). Yeni başlayanlar, küçük çocuklar için kitaplarla başlayacak, ilkokul düzeyinde anlatılara ve çizgi romanlara ilerleyecek, Orta düzeydeki Fransızca öğrenenler Genç Yetişkinler için romanlardan keyif alabilir ve ileri düzey okuyucular, Alexandre Dumas'ın Monte-Cristo Kontu gibi klasiklerle uğraşmayı düşünebilir.

Dinlemenizi geliştirin ve yeni kelimeler öğrenin

Fransızca yaygın ifadeleri öğrenmenin başka bir yolu da bir Fransız filmi izlemektir. Elbette en sevdiğiniz dizinin sesini Fransızcaya çevirebilirsiniz. Konulara aşina olduğunuz ve kelimelerin ve ifadelerin kullanıldığı bağlamı anladığınız için bu iyi bir başlangıç ​​yolu olsa da, dublajlı filmler yerine orijinal Fransız filmleri izlemeyi denemelisiniz. Ağzın yaptığı ile oyuncuların çıkardığı sesler arasındaki tutarsızlık dikkat dağıtıcı olabilir.

İlk başta Türkçe altyazı koymaktan çekinmeyin, ancak mümkün olan en kısa sürede Fransızca altyazıya geçmeyi düşünün. Bu, yazılı ve sözlü Fransızcayı uzlaştırmanıza ve doğru telaffuzu öğrenmenize yardımcı olacaktır. Yakında altyazısız izleyebileceksiniz. Filmler ayrıca Fransız kültürünü keşfetmenin harika bir yoludur.

Elbette, Fransızca şarkılar da kendinizi Fransızca'ya kaptırmanın güzel bir yoludur; ama unutmayın ki müzikte dil, Fransızca öğretmenlerinizin öğrettiği kadar kurallı değildir.

Veya podcast ile Fransızca öğrenebilirsiniz. Özellikle Fransızca'yı yabancı dil olarak öğrenmek isteyenlere yönelik bazı podcast'ler var ya da haberleri Fransızca olarak dinleyebilir, Fransız radyosunu ayarlayabilir veya muhabbet kuşlarıyla ilgili bir Fransızca belgesel indirebilirsiniz.

Aynı şekilde, daha ileri düzeydeki öğrenciler Fransızca sesli kitap dinlemek isteyebilirler. Özellikle oturup okumaya zamanınız yoksa, sesli kitaplar Fransızca'nın fonetiğini özümsemek ve dinleme becerilerinizi mükemmelleştirmek için harika bir yoldur.

Konuşma Fransızca nasıl öğrenilir: Fransızca dil arkadaşı

Bir öğretim yöntemi olarak, önceki örneklerin tümü pasiftir. Konuşma becerilerinizi aktif olarak geliştirmek istiyorsanız, bir dil değişim ortağı bulmayı düşünün. Dil arkadaşları, Türkçe öğrenme karşılığında size kendi ana dillerini öğretecek olan anadili Fransızca olan kişilerdir. Düzensiz fiillerinizi bağlam içinde uygulamak ve farklı bir öğrenme stili denemek için eğlenceli bir yoldur. Bire bir öğrenme deneyimi için biriyle buluşabilir veya Skype üzerinden çevrimiçi Fransızca öğrenmeyi deneyebilirsiniz - chacun à son goût!

Bu durumda, ana dili Fransızca olan biri size Fransızca konuşarak öğretir ve siz de onlarla Türkçe konuşarak onlara Türkçe öğretirsiniz. Bu, ücretsiz Fransızca dersleri almanın, dile kendinizi kaptırmanın ve ikinci dili Türkçe olan birine yardım etmenin harika bir yoludur. Telaffuzunuz ve Fransızca deyim anlayışınız gibi konuşma Fransızcanız da gelişecektir.

Keyifle sohbet eden iki arkadaş
Arkadaşlarla sohbet etmek çok keyifli. İşte bunun için neden bir Fransız arkadaş da edinmeyesiniz. Siz ona Türkçe öğretirken o da size Fransızca öğretir. | Unsplash

Ancak dil arkadaşları sadece Fransız aksanınızı geliştirmenize yardımcı olmakla kalmaz, sizi Fransız dili ve kültürüyle tanıştırırlar ve karşılığında birisine Türkçe telaffuz etmeyi ve konuşmayı öğrettiğinizi bilmenin memnuniyetini yaşarsınız. Yetkinliğinizin ve eşinizin gün geçtikçe arttığını göreceksiniz!

Veya birisine Türkçe öğretmeye ayıracak vaktiniz yoksa, akıcı olmanıza yardımcı olmak için sizinle Fransızca konuşmaya istekli Superprof öğretmenleri bulabilirsiniz! Özel ders, Fransızca kurslarını kendi ritminize uyarlayarak ve kendi hızınızda öğrenmenizi sağlayarak özgüveninizi ve motivasyonunuzu artıracaktır.

Gerçekten iki dil bilen bir öğretmen kesinlikle en iyi seçimdir, ancak ana dilleri Fransızca ve orta düzeyde Türkçe akıcılığı olan Fransız biri genellikle yeterlidir.

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.