Kimya, insanların üzerinde çalıştığı en eski bilim dallarından biridir. 3000 yıldan daha uzun bir süre öncesine dayanan ilk kayıtlar, atalarımızın dünyamızı yöneten bazı kimyasal reaksiyonları zaten kavradığını gösteriyor. Bitkilerden parfüm elde etmekten yağı sabuna dönüştürmeye kadar kimya her şeyi açıklayan bilimdir.

Simya adı verilen ilkel kimya, uzun zamandır birçok efsane ve kurgusal çalışmanın kaynağı olmuştur. Ancak bilim ilerledikçe, basit kimyasal reaksiyonların ardındaki mistisizm, ampirik çalışmaların sonuçları olan pratik bilgi ile değiştirildi.

Bronz Çağı'ndan Rönesans'a kadar birçok simyacı ve kimyager, Dünya'daki yaşamı tanımlayan kuralları incelemiş ve anlamaya çalışmıştır. Aristoteles gibi Antik Yunan filozoflarından Orta Çağ İngiltere'sindeki Robert Grosseteste'ye, kimya keşiften keşfe atladı. Bu süre Fransız Kimyacı Antoine Lavoisier bugün bildiğimiz haliyle modern kimyanın temelini atana kadar da sürdü.

Türkiye'deki öğrencilerin hepsi eğitim hayatlarının bir döneminde zorunlu olarak kimya dersleri görür. Fen bilimleri denildiğinde akla gelen ilk derslerden birisi olan kimya bazen öğrencileri zorlasa da genel olarak içerdiği konular zevklidir. Kimya özel ders alıp da bu dersi seven öğrencilerin çoğunun ortak noktası, bilim sevgisi ve yaşadığımız dünyayı anlamaya duydukları istektir. Kimya, fizik ve biyoloji ile birlikte fen bilimlerinin üç ana bilim dalından biridir. Daha da önemlisi, fiziksel bir fenomen ile gezegendeki her hayvan veya bitki hücresinde olanlar arasındaki bağlantıdır.

Dünyada meydana gelen mevcut iklim değişiklikleri göz önüne alındığında, birçok kimyager şu sıralar temiz enerji ve çevre dostu ambalaj üretmenin yeni yollarını bulmaya odaklanıyor ve bu kimya endüstrisinin karşılaştığı en büyük zorluklardan bir tanesidir. Peki siz kimya alanında çalışmak mı istiyorsunuz?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kimya genelde eğlenceli konular içerse de bazı konularda yardıma ihtiyacınız olduğunu fark edebilirsiniz. Periyodik tabloyu ya da bazı kimyasal tepkimeleri anlamamış olmanız gayet normaldir. Bunun için de size destek olacak birçok kimya öğretmeni vardır! En önemlisi de Kimya ders almak için harika bir alandır!

Kimya etüt öğretmeni Ankara ve çevresinde bulmanız biraz zaman alabilir. Bu sebepten Superprof ile bir kaç tıklamayla aradığınız kimya öğretmenine daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Hayatta hiçbir şeyden korkmayın; yalnız her şeyi anlamaya çalışın. Şimdi anlama zamanı, böylece daha az korkabiliriz. - Marie Curie

Kimya ders haricinde petrokimya endüstrisi için de olanak sağlar.
Petrokimya endüstrisi, son on yılda kimyagerler için en büyük iş sektörlerinden biri olmuştur, ancak alternatif yakıtlara yönelik daha fazla araştırma yapılmasıyla bu durum değişiyor. Kaynak: Pixabay
En iyi Kimya öğretmenleri müsait
Hakan
5
5 (18 yorum)
Hakan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (18 yorum)
Zeynep
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Naim
5
5 (11 yorum)
Naim
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
R . Mert
5
5 (8 yorum)
R . Mert
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (29 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep i̇kra
5
5 (15 yorum)
Zeynep i̇kra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şenay
5
5 (37 yorum)
Şenay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hakan
5
5 (18 yorum)
Hakan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (18 yorum)
Zeynep
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Naim
5
5 (11 yorum)
Naim
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
R . Mert
5
5 (8 yorum)
R . Mert
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (29 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep i̇kra
5
5 (15 yorum)
Zeynep i̇kra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şenay
5
5 (37 yorum)
Şenay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Kimya Dersleri Almak İçin 10 İyi Neden

Kimya derslerini takip ederek en azından kimyanın temellerini kavramanız için muhtemelen ondan fazla neden vardır, ancak sizin için en önemli noktalarıyla özetlemeye çalıştık.
İşte kimya dersleri almanızın size sağlayacağı yararlar:

  • Sizi çevreleyen dünyayı anlamanıza yardımcı olacaktır: moleküllerin yapısından atomların ve bileşiklerin oksidasyon-indirgenmesine; kimya her şeyin anahtarıdır.
  • Ürünün içeriklerini okumaktan, temizlik ürünleri ile ne yapacağınızı anlamaya kadar günlük yaşamınızda size yardımcı olacaktır.
  • Tüm yiyecekler kimyasal bileşiklerden yapıldığından ve pişirme yalnızca kimyasal bağları değiştirdiğinden, maddenin özelliklerini kullanarak ve yanma, oksidasyon, indirgeme, çözünürlük ve kimyasal reaksiyon gibi konulardaki bilginizle malzemeleri daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Dünya çapında ün yapmış birçok şef yemek yaparken kimya bilgisinden yararlandıklarını söylüyor!
  • Kimya, nükleer kimyadan biyolojik ve analitik kimyaya kadar birçok iş fırsatı sunar.
  • Matematik, fizik ve biyoloji arasındaki bağlantıdır.
  • Kimya  pratik ve uygulamalı bir bilimdir ve sıklıkla titrasyonlar, kromatografi, kalitatif kimyasal analizler yapmanız gerekecektir.
  • Kimya eğlencelidir.
  • Güncel olayları anlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Aldığınız ilacın tam olarak nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Daha iyi bir geleceğin parçası olun.

Biyokimya, yaşam bilimidir. Tüm yaşam süreçlerimiz - yürümek, konuşmak, hareket etmek, beslenmek - esasen kimyasal reaksiyonlardır. Yani biyokimya aslında hayatın kimyası olduğu kadar son derece ilginçtir de. - İsrailli biyolog Aaron Ciechanover, proteinlerin çözülmesiyle ilgili yaptığı çalışmayla Nobel Kimya Ödülünü Kazanmıştır

Kimya Öğretmeni Nasıl Bulunur?

Superprof her alanda olduğu kibi kimya alanında da size yardımcı olacak profesyonel öğretmenlere sahiptir!

Çevrimiçi platformumuzda, listeyi profilinize uygun öğretmenlere göre daraltmak için ders almak istediğiniz alanı ve bulunduğunuz şehir bilgilerini girebilirsiniz. An itibariyle, Superprof'a kayıtlı 8000'e yakın kimya öğretmeni bulunmaktadır. Bu öğretmenlerin birçoğu derslerini yüz yüze olduğu gibi web kamerası aracılığıyla online olarak da vermektedir. Öğretmenlerin profillerini inceledikten sonra size en iyi şekilde yardımcı olabileceğini düşündüğünüz öğretmenle iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca okul öğretmeninize veya üniversite profesörlerine danışmanızı da tavsiye ederiz. Kimya konusunda desteğe ihtiyaç duyan tek öğrenci siz değilsiniz ve çoğu zaman okul öğretmenleri sizi makul bir ücret karşılığında kimya öğretmenliği yapan yüksek lisans ya da doktora öğrencilerine de yönlendirebilir. Homojen ve Heterojen Karışımlar, İndirgenme-Yükseltgenme, Tepkimelerinde Elektrik Akımı, Elektrotlar ve Elektro kimyasal Hücreler, Elektrot Potansiyelleri, Kimyasallardan Elektrik Üretimi, Ayırma ve Saflaştırma Teknikleri, Lewis Formülleri, Hibritleşme, Molekül Geometrileri, Fosil Yakıtlar, Alternatif Enerji Kaynakları, Sürdürülebilirlik, Nanoteknoloji, Atomun Kuantum Modeli, Periyodik Tablo gibi lise kimya konularından herhangi birinde eksiğiniz olduğunu mu fark ettiniz?

Kimya dersiyle ilgili anlamadığınız noktalar varsa sınıfın gerisinde kalmamak için en kısa zamanda yardım almalısınız. Bu kadar fazla öğretmen arasında size en uygun öğretmeni seçmek göz korkutucu olabilir. İnternette nitelikli pek çok özel öğretmen varken, tamamen emin olabileceğiniz bir seçim yapmak zor gelebilir. Aşağıda bahsedeceğimiz bazı noktalar, iyi bir karar vermenize ve ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize en uygun öğretmenleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Hedeflerinizi bilin: İhtiyacınız olan yardım düzeyini belirlemek çok önemlidir. Sadece ev ödevinde yardıma mı ihtiyacınız var yoksa önemli ölçüde geride mi kaldınız?

Kullanabileceğiniz tüm seçenekleri bilin: bir öğretmenle çalışmaya başlamadan önce, okul öğretmeninizle konuşmalı ve zorlandığınızın farkında olmasını sağlamalısınız. Bazı okullar destek sınıfları sunar, bunlara da katılabilirsiniz.

Bütçenizi aşmayın: özel ders orta ve uzun vadeli bir süreç olduğu için bütçenizi aşmamanızı tavsiye ederiz. İhtiyaçlarınızı ara sıra yeniden değerlendirmek de önemlidir.

Şimdi 21. yüzyılda, kimya, fizik ve tıbbı ayıran sınırlar bulanıklaştı ve bilim adamları, Rönesans sırasında olduğu gibi, eğitimlerinin resmi sınırlarının ötesine geçseler bile meraklarının peşinden gidiyorlar. -Peter Agre, Amerikalı doktor ve moleküler biyolog

Kimya ders alıp kimyager olmaya ne dersiniz?
Nitelikli kimyagerler çok aranır ve genellikle iş bulmaka zorlanmazlar. Kaynak: Pixabay

Kimya Dersleri İçin Ortalama Ücret Ne Kadar?

Özel ders almak yıllardır çoğu öğrencinin okul derslerine tamamlayıcı olması adına başvurduğu bir yöntemdir. Öğrencilerin en az % 25'i okul yolculukları boyunca bir noktada özel ders alır. Özel ders almanın da birden fazla yararı vardır.

Ödemeniz gereken tutar, çeşitli faktörlere bağlı olarak önemli ölçüde değişecektir. Örneğin, nerede yaşadığınız, tam olarak ne için destek istediğiniz ve eğitim seviyeniz belirleyici faktörlerden bazılarıdır.

Bire bir özel ders en pahalı seçenektir, ancak dersiniz sırasında öğretmen tamamen size odaklanacağı için en verimli eğitim şekli de budur. Superprof için ortalama fiyat 61 TL'dir. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi, yaşadığınız şehir fiyatlandırma konusunda büyük bir faktördür. Örneğin, Ankara'da yaşayıp kimya dersi almak isteyenler için bir ders saatlik ücret 61 TL'dir; İstanbul içinse bu ücret 68 TL'ye çıkar.

Çevrimiçi Kimya eğitimi de değerlendirmeniz gereken harika bir seçenektir. İki farklı şekilde olabilir. Ya bir eğitim platformuna katılırsınız ya da Skype veya Zoom aracılığıyla özel öğretmeninizle dersler yaparsınız. Çevrimiçi bir eğitim web sitesine katıldığınızda, dersler, bilgi kartları, alıştırmalar ve uygulama testleri dahil olmak üzere kapsamlı kimya kaynaklarına erişebileceksiniz. Bu platformun çoğunda, soruları yanıtlamak ve anlamadığınız herhangi bir konuda size yardımcı olmak için 7/24 öğretmenler ve eğitmenler bulunur.Uzaktan bir ders almayı seçerseniz, eğitmenleriniz, işe gidip gelmek için harcayacağı zamandan ve paradan tasarruf ettiğiniz için size genellikle indirimli bir fiyat sunacaktır. Tıpkı normal bire bir derste olduğu gibi, kimya alıştırmaları ile pratik yapacaksınız ve eğitmeniniz sahip olabileceğiniz tüm soruları cevaplayacak.

Kimya ders almak için geç değil! Siz de labatuvara gitin...
Pek çok temizlik ürünü aslında çok tehlikeli kimyasallar içerir ve kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Kaynak: Pixabay

Kimya Derecesi İle Ne Tür İşler Yapabilirsiniz?

Kimyanın sizin için doğru seçim olduğundan emin değilseniz, bir dakikalığına durup bir kimya derecesinin mümkün kılacağı olası kariyerleri düşünmek isteyebilirsiniz.Genel kimyayı incelemek, atomik yapıyı anlamak, termodinamik ve termokimya kurallarını açıklayabilmek veya asit ve baz bileşimi kavramını ve iyonik bir çözelti içindeki moleküller arası kuvvetleri kavramak, kimyager olmanın gerektirdiği şeylerden yalnızca bazılarıdır.

Kimyacılar dünyanın her yerinde birçok sektör tarafından aranan kişilerdir. Çünkü kimya ve petrokimya endüstrilerinden ilaç şirketlerine kadar kimya, çalışabileceğiniz en yenilikçi bilim alanlarından biridir.Fosil yakıtların kullanımı ve gezegenimiz üzerindeki etkileri ile ilgili küresel endişelerden dolayı birçok kimyager alternatif yakıt kaynakları geliştirmek için çok çalışıyor.

Aynı şey petrokimya endüstrisinden elde edilen plastik ürünler için de geçerli. Biyolojik olarak parçalanabilir / doğada çözünür ve çevre dostu ambalajlar için giderek daha fazla araştırma yapılıyor ve bunun için ayrılan bütçe artıyor.

Çevre danışmanları da dünyanın şu anda karşı karşıya olduğu değişimin bir parçasıdır ve temel nitelikleri kimyada uzmanlıklarıdır. Ancak bir kimya derecesi bundan çok daha fazla kapıyı aralayabilir. Kimyacılara tıp, nanoteknoloji ve adli bilime de ihtiyaç vardır. Kanserlerin tedavisinden tutun bir suçu aydınlatmaya kadar birçok alanda kimya uzmanlarına ihtiyaç duyulur.

Kısacası, kimya mezunları, bilgilerini üniversiteyi bitirdikten sonra kullanmak için geniş bir alana sahiptir. Kimyayı İngilizce okuduysanız daha bile şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü özellikle Avrupa ülkelerinde iş bulma şansınız çok fazladır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!