Coğrafi konum olarak birçok ülkeden oldukça uzakta bulunsa da Japonya her sene milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen bir takımada ülkesidir.

Bu ziyaretçi akının sebeplerinden biri Japonya'nın Batı dünyasıyla olan iyi ilişkileriyken asıl ve daha önemli sebepse ilgi çekici ve farklı kültürü ile derin bir tarihe ev sahipliği yapmasıdır.

Yükselen güneşin ülkesi size de çekici geliyor mu? Japon kültürü birçok diziye ve filme konu olmuş oldukça ilgi çekici ögeler barındırır.

Japonya takımadalarının bunca kişinin ilgi odağı olmasının nedenlerinden biri de kendi gelenek, göreneklerini ve kültürünü terk etmeden dünyaya açılması olabilir.

Lisede diğer arkadaşlarınız akademik anlamda yollarını çizmeye uğraşırken siz aslında hangi alanda ilerlemek istediğinize çoktan karar vermişsiniz; kendi ülkenizde Japonca öğretmek istiyorsunuz!

Japonca konuşmak - Japoncada nihongo- devletlerin ve şirketlerin büyük küresel pazarda rekabet ettiği küreselleşme ve ticaret bağlamında oldukça değerli bir beceridir.

Japonca konuşmayı öğrendiğinizde dünyanın büyük bir kısmının tercih etmesi mümkün olmayan bir kariyer seçeneği karşınıza çıkacak: Japonca öğretmenliği.

Tabi kafanızda bununla ilgi "Japonca öğretebilmek için yeterli beceriyi nerede ve nasıl bir eğitim metoduyla edinebilirim" gibi birçok soru dolanıyor olabilir.

Japonca öğretmeni olmak için yapmanız gerekenler şunlardır;

 • Üniversitede Japonca üzerine bir bölüm okumak
 • Japonca konuşma, yazma ve okuma becerilerinizi gerek kendi çabalarınızla gerek özel derslerle C1 seviyesine kadar ilerletmek
 • Formasyon dersleri almak
 • Bir öğrenci değişim programıyla Japonya'da yaşayarak bir süre vakit geçirmek
En iyi Japonca öğretmenleri müsait
Kardelen
5
5 (37 yorum)
Kardelen
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sibel
5
5 (8 yorum)
Sibel
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (5 yorum)
Onur
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Birnaz
5
5 (7 yorum)
Birnaz
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Refika
5
5 (2 yorum)
Refika
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (4 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ata
Ata
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
Ahmet
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kardelen
5
5 (37 yorum)
Kardelen
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sibel
5
5 (8 yorum)
Sibel
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (5 yorum)
Onur
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Birnaz
5
5 (7 yorum)
Birnaz
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Refika
5
5 (2 yorum)
Refika
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (4 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ata
Ata
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
Ahmet
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Yaşadığınız Yerde Japonca Dersleri Verin

Japonca öğrenmek ne işe yarar diye merak ediyorsanız aslında bu soruya birçok farklı cevap verilebilir. Fakat coğrafi konum olarak Türkiye'den epey uzakta bulunması sebebiyle yaşadığınız yere yakın Japonca öğrenecek bir kurs bulmak biraz zorlayıcı olabilir. izmir japonca kursu konusunda oldukça gelişmiştir.

 japonca öğretmenliği iş imkanları nelerdir japonyada üniversite okumak
Her ne kadar ışıklı Tokyo caddelerinden uzak da olsanız, yaşadığınız yerde Japonca öğrenmenin yollarını bulabilirsiniz. |Kaynak: Pixabay

Dünya üzerinde her geçen gün daha fazla öğrenci birçok farklı sebeple Japonca öğrenmeye başlıyor. Bazıları Japonya hakkında daha fazla bilgi edinmek için Japonca öğrenirken bazıları da dil öğrenerek orada yaşamak ve çalışma hayalini gerçekleştirmek istiyor. Bunların yanı sıra bazıları da sırf kendi bilgi ve becerilerini geliştirerek CV'sine bir yabancı dil daha eklemek için öğreniyor.

Japonca öğrenmek için motivasyonunuz ne olursa olsun birçok çeşitli dil öğrenme metoduyla eğitim veren Japonca kursları bulmanız mümkün.

Ankara japonca kursu günümüzde oldukça talep edilen bir dil haline gelmiştir.

1990'ların ortasından beri dünyanın her yanından daha fazla öğrenci bu dili öğrenmek için farklı yöntemlere başvuruyor. Elbette gençlerdeki bu artan Japonca merakının sebeplerinden biri de Tokyo'yu seyahate geldiklerinde bu şehre, dile, ülkenin kültürüne aşık olmaları ve Japonca öğrenerek bilgilerini derinleştirmek istemeleridir.

Bu durumun sonucu olarak da iyi eğitim görmüş, kalifiye Japonca öğretmenlerine olan talep gün geçtikçe artıyor. Bu nedenle Japonca öğretmenliği iş imkanları da oldukça fazla. İnternet üzerinden Japonca iş ilanları şeklinde bir arama yaparak kendi deneyim ve birikimlerinize uygun fırsatlara göz atabilirsiniz.

İyi düzeydeki Japonca konuşma ve yazma becerileriniz yaşadığınız şehirde birçok farklı kariyer kapıları aralayacak ve karşınıza yepyeni iş fırsatları çıkacaktır. Eğer hiçbir şey bulamazsanız her zaman online Japonca dersleri vermeyi düşünebilirsiniz!

Japonya Başkonsolosluğu'nun görev ve sorumluluk bölgesi içersinde yer alan Japonca eğitimi veren kurumlar hakkında daha fazla bilgi almak için internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde Japonca öğrenebileceğiniz bir kurs kolayca bulabilir, dil yeterlilik sınavlarına girerek dil sertifikası edinebilirsiniz. Türkiye'de Japonca dilinde eğitim veren iki lise bulunur. Bunlardan biri İstanbul Ticaret Odası Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi diğeri ise Ankara'daki Türk Telekom Teknik Lisesi'dir. Bu iki liseden birini tercih ederek erken yaşta Japonca öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Dilerseniz üniversiteye giriş sınavında dil puanıyla Japon Dili ve Edebiyatı ya da Japonca Öğretmenliği bölümlerini tercih ederek geleceğinize en iyi şekilde hazırlanabilirsiniz. Üniversitenizin değişim programlarından yararlanarak dilini öğrendiğiniz Japonya'da yaşama deneyimi bile edinmeniz mümkün!

Okulda Japonca öğrenmeyi tercih etmeyen öğrenciler online ders almayı ya da bir özel ders öğretmenin yardımıyla kendi evinin konforunda eğitim almayı da düşünebilir. Japonca öğrenebileceğiniz yerlerden bazıları şunlardır:

 • Japonya'da Japonca eğitimi veren dil okulları
 • Türkiye'nin genellikle büyük şehirlerinde bulunan özel dil merkezleri
 • Japon kültür merkezleri
 • Özel dersler: Superprof gibi özel ders sektöründe öne çıkan kaliteli ve güvenilir siteler aracılığıyla iki dilli veya Japonca eğitimi almış öğretmenlerden ders alma imkanı bulabilirsiniz.
 • Online Japonca dersleri: dil öğretmeye odaklı YouTube kanalları, mobil uygulamalar veya eğitim siteleri sayesinde Japonca öğrenebilirsiniz.

Kızınız veya oğlunuz Japonca öğretmeni mi olmak istiyor? Peki bu hedefine ulaşması için hangi adımları izlemesi ve bu dili nasıl öğrenmesi gerek? Online Japonca derslerine ne dersiniz?

Japonca Öğretmenliği Yapmadan Önce Almanız Gereken Eğitim

Japonca anadiliniz bile olsaydı Japonca dersleri vermek için belli bir eğitimden geçmeniz gerekecek ve Japonca dilini öğretmek için yeterli olduğunuza dair bazı belgelere sahip olmanız beklenecektir.

Öncelikle elbette Japon alfabesinde - kanji, hiragana, katakana - ustalaşmanız gerekir. Ayrıca Japonca okuma, yazma, gramer, kelime bilgisi (Yamato-Kotoba), Japonca harflerin ve kelimelerin doğru telaffuzu gibi temel dil alanlarında uzmanlaşırken sahip olduğunuz bu bilgileri öğrencilerinize aktarma becerisini de edinmeniz gerekir.

 japonca öğrenmek ne işe yarar
Öğrencilerinize derslerin ardından mutlaka tekrar yapmalarını öğütleyin. |Kaynak: Pixabay

Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü

İş imkanlarının çeşitliliği nedeniyle her gün daha fazla insan Japonca öğrenmeye başlıyor. Bu nedenle Avrupa'da birçok üniversitede Japonca üzerine derinlemesine eğitim verilen bölümler açılıyor. Peki Türkiye'de Japon dili ve edebiyatı hangi üniversitelerde var?

Türkiye'de de Ankara Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde Japon Dili Edebiyatı bölümleri mevcuttur. Japonca öğretmenliği okumak isteyenler içinse Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi'nde bulunan bu bölüm her sene öğrenci almaya devam ediyor.

Tabi ki İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi Türkiye'nin eğitim anlamında önde gelen büyük şehirlerinden birinde yaşıyorsanız kendinize uygun bir Japonca kursu bulmanız çok daha muhtemeldir. Ayrıca kendi üniversitenizin yabancı diller okulu tarafından verilen yabancı dil derslerini araştırarak ekstra ücret ödemeden dil öğrenme imkanı da yakalayabilirsiniz.

Hiç Japonca bilmeden de Japonca üzerine bir lisans bölümü okumaya başlayabilirsiniz. Zaten ilk sene hazırlık okuyarak Japoncaya giriş eğitimi almanız her türlü şarttır. Bu tür bölümlerde öğrencilere aşağıdaki iki özelliği kazandırmak amaçlanır;

 • Japonca dil becerilerini edinmek ve geliştirmek
 • Japon tarihi, edebiyatı, dili ve kültürü hakkında bilgi edinmek.

Derslerde genelde dilin yazılı ve sözel alanlarına odaklanılır. Başlangıçta ilk önce hecelerine göre yazmayı öğrenmek ve kanjiyi anlamak oldukça önemlidir.

Bu diplomaya sahip olan kişinin iyi düzey Japonca konuştuğu kanısına varılır. Ayrıca bu bölümden mezun olanlar Japon medeniyeti ve tarihi, telaffuz, dilbilgisi, sözdizimi ve kelime yapısı hakkında oldukça derin ve sağlam bilgilere sahip olacaktır.

Japonca Yeterlilik Sınavı

TOEIC ve TOEFL  gibi ikinci dil olarak İngilizce öğrenenlerin dil becerilerini kanıtlamak adına girdiği sınavlar gibi Japonca dilinde yeterliliğini kanıtlamak ve belgelemek isteyenler için de JLPT sınavları vardır.

Japoncada "Nihongo Nōryoku Shiken" şeklinde telaffuz edilir.

JLPT, Japonya'da bir üniversitede okumak isteyen ve daha sonra kendi ülkelerinde veya yurtdışında herhangi bir yerde Japonca öğretmenliği yapmayı hedefleyen öğrenciler için gerekli olabilecek uluslararası tanınırlık diploması anlamına gelir.

Bu test beş bölüme ayrılmıştır ve beş seviyeye uygun hazırlanmıştır. Adayların  "Minna no Nihongo" formunda (yaygın bir Japonca eğitim yöntemi) standartlaştırılmış çoktan seçmeli bir testi yanıtlamaları istenir.

5.Seviyede (Japoncada başlangıç seviyesi) adayların 80 kanji artı 600 kelime bilgisine sahip olması beklenir.

1.Seviye, en ileri ve zor seviyede, adayların yaklaşık 2000 kanji ve 10000 kelimede uzmanlaşmış olması gerekir.

Japonca hakkında yeterli bilgi ve beceriniz olduğunu düşünüyorsanız Japonya Büyükelçiliği tarafından hazırlanan çeşitli projelere katılarak Japonya'ya gidebilir, dili ve kültürü daha yakından tanıma imkanı bulabilirsiniz!

Japonca Kursları

Seyahat etmenin insanın ruhunu beslediğini söylerler. Bazıları yalnızca Japon kültürüne ve estetiğine olan hayranlığından ötürü Japonca öğrenmek isterken bazıları da doğan güneşin ülkesine taşınarak hayatını orada devam ettirmek için Japonca öğrenmek ister.

japonca bilen iş ilanları ile japonyanın muhteşem doğasında çalışın
Japonya'ya seyahat etmeden önce mutlaka birkaç kelime Japonca öğrenmeye çalışın. |Kaynak: Unsplash

Japonya'da bir projeye katılarak veya üniversitenizin değişim programıyla belli bir süre Japonya'da yaşayarak dili yerinde öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Japonya nüfusunun %98'i yerli halktan oluşur. Bu da demek oluyor ki Japonya'da yaşadığınız süre içerisinde tamamiyle dilsel ve kültürel bir yoğunluk içinde olacaksınız. Eğitmenlerin dediklerine göre bir dili öğrenmenin en kolay ve hızlı yolu o dile olabildiğince fazla maruz kalmaktır. Her sene binlerce öğrencinin dil öğrenmek için dilin konuşulduğu ülkelere seyahat etmesinin sebebi de aslında budur.

Sapporo'dan Fukuoka'ya Kyoto'dan Tokyo'ya Japonca öğrenebileceğiniz dil kurslarından bazıları şunlardır;

 • ESL- Japonya'da Japonca Kursları
 • International Study Institute
 • Sakitama International Academy
 • KAI Japonca Dil Okulu

Japonca Bilmek Ne İşinize Yarar?

Japoncanızı geliştirdiyseniz ve ileri seviye konuşma becerisine sahipseniz Superprof gibi siteler yardımıyla kolayca Japonca dersi vermeye başlayabilirsiniz.

Özel ders vermek için herhangi bir sertifika veya belgeye sahip olma zorunluluğu bulunmaz, yalnızca öğrencilere ders verecek kapasitede ve yeterlilikte olmanız beklenir.

Özel dersleri ister kendi evinizde, ister öğrencinin evinde veya online ortamda verebilirsiniz. Online derslerle oturduğunuz yerden dünyanın diğer ucundaki birine ders verme imkanı bulabilirsiniz. Ders vermeye ilk başladığınızda öğrencilerinize;

 • Japon alfabesi
 • temel kelime bilgisi
 • selamlaşma gibi günlük kelime kalıpları (teşekkürler- arigato - günaydın - ohayo - merhaba- koniçiva)
 • kanji, hiragana, katakana alfabeleri hakkında bilgi vermelisiniz.

Özel ders verirken saatlik ücretinizi kendiniz belirlersiniz. Elbette Japonca seviyeniz yükseldikçe ve deneyimleriniz arttıkça ücretlendirmeyi zamanla ona göre yeniden düzenleyebilirsiniz.

Vereceğiniz derslerin içeriklerini şu şekilde sıralayabilirsiniz;

 • dil bilgisi
 • kelime
 • Japonca konuşma
 • telaffuz
 • harflerin yazımı
 • Kanji'yi tanıma alıştırmaları
 • hiragana, katakana alfabeleri
 • heceli alfabeyi yazma ve okuma
Japonyanın caddelerinde japonca öğretmenliği iş imkanları
Japonca öğrendikten sonra Türkçe - Japonca çeviri yapmayı da düşünebilirsiniz. |Kaynak: Unsplash

Eğer Japonca öğretmeni olmak istemezsiniz farklı kariyer fırsatlarını da değerlendirebilirsiniz.

Japoncanızı iyice ilerlettikten sonra Japoncadan Türkçeye sözlü veya yazılı çeviriler yapmaya başlayabilirsiniz. Haberler, romanlar, mangalar, turist broşürleri, senaryolar gibi birçok alanda çeviri hizmetlerine gereksinim duyuluyor.

Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın turist rehberliği programlarına katılarak sertifikanızı alabilir, hem gezip hem de Japonca konuşma imkanı bulabilirsiniz.

Örneğin Japon mangalarını seviyorsanız bu alanda çeviri çalışmaları yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Japonca öğrenmenin sayısız avantajı vardır! Google'da Japonca bilen iş ilanları arattığınızda siz de göreceksiniz.

Başlangıç seviyesinde yaklaşık 2000 kanji bilmeniz gerekiyor. O yüzden bir an önce işe koyulun! Superprof'tan özel Japonca dersleri alarak dil öğreniminize başlayın.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.