Özel matematik ders piyasasındaki matematik öğretmenleri arasındaki rekabet artıyor.

Bu matematik özel ders almak isteyenler için iyi bir şeydir çünkü seçenekleri fazladır. Peki ama doğru seçimi yaptığınızdan nasıl emin olacaksınız?

Özel matematik dersi verenler geniş bir yelpazede bulunur. Mesela bir matematik öğrencisinden ders almak sizi mutlu eder mi?

 

Özel ders veren mühendislerin, üniversite öğrencilerinin ve belli bir alana ilgili olan diğerlerinin sayısı gittikçe artıyor.

 

Matematiği iyice kavramak oldukça önemlidir. Ancak öğretim yöntemleri öğretmenden öğretmene farklılık gösterir. İhtiyaçlarınıza uygun birini bulmak için her matematik hocasının artılarını ve eksilerini bilmeniz gerekir.

Okulun matematik müfredatına benzer bir yaklaşımı olan bir öğretmeni mi tercih edersiniz? Yoksa daha farklı bir yaklaşımı olan biriyle daha mı rahat hissedersiniz?

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (18 yorum)
Zeynep
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (27 yorum)
Dogan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (18 yorum)
Zeynep
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (23 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (27 yorum)
Dogan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Öğretmenlik Tecrübesine Göre Matematik Hocası Seçimi

Çocuğunuzun matematikte sıkıntı çektiğini veya matematik testlerinden düşük notlar aldığını gözlemleyebilirsiniz.

İster ilkokul matematiğinde sıkıntı çeken bir çocuğunuz olsun, ister LGS ile ilgili endişeleri olan veya YKS'de yardıma ihtiyacı olan bir öğrenci olun, bir özel ders öğretmeni tam da ihtiyacınız olan bireysel destek olabilir.

Ne de olsa herkesin akademik kariyerinde matematik oldukça önemli bir konudur ve ihmal edilmemelidir.

Kişiye özel destek için özel ders
Kendinize uygun bir yardım almak istiyorsanız okuldaki dersler yeterli olmayabilir ¦ kaynak: Pixabay

Matematik denklemleri ve trigonometri, sadece bir başlangıçtır. Matematik özel ders alırsanız göreceksiniz ki matematik bundan fazlasıdır. Etrafımızda olup bitenleri anlamamızı sağlar.

Lise öğrencileri için matematik özel ders daha da önemlidir çünkü bu dönemde kariyer planlamalarını yaparlar.

Matematikle alakalı olan işler, ileri seviye matematiği çekici kılar. Öğreniminize matematikle devam etmeyecek olsanız bile CV'nizde ileri seviye matematiğin olması sizin için bir artıdır.

Yani okulda matematik derslerini iyi dinleyin!

 

Sınıfın gerisinde kalmaya başladıysanız ve cesaretlendirilmeye ihtiyacınız varsa özel matematik dersleri size büyük ölçüde yardımcı olabilir.

 

Bire bir özel matematik ders hocası ders ücretleri yüksek olsa da ödediğiniz paranın karşılığını etkili bir öğrenimle alırsınız.

Bu nedenle böyle bir karar vermeden önce doğru öğretmeni seçtiğinizden emin olun!

Doğru karar verip vermediğinizden emin olmanız için matematik öğretmenine evde özel ders deneyimlerini sormanızı tavsiye ediyoruz. Bunu mutlaka ilk dersinizden önce yapmalısınız. Formasyonları olsa bile 30 kişilik bir sınıfa matematik öğretmekle bire bir öğretmek arasında büyük fark vardır. Öğretmeni sorgulayarak fazladan önlem almış olursunuz. Böylece tecrübesiz olduğunu düşündüğünüz birine paranızı emanet etmezsiniz.

Superprof gibi özel ders sitelerine bakmaya karar verirseniz birçok öğretmenin size güven vermek için deneyimlerini detaylıca anlattıklarını görebilirsiniz. Bu şekilde internette en iyi matematik anlatan hoca bile bulunabilir.

Bu gibi özel ders siteleri aynı zamanda öğrencilerin öğretmenlerine geri bildirimde bulunmasını sağlar. Böylece kimin ihtiyaçlarınız için doğru olduğuna karar vermeden önce başkalarının ne düşündüğünü görebilirsiniz.

Bu şekilde diledğiniz yerde Ankara matematik özel ders ve Türkiyedeki tüm diğer illerde özel ders teklifleri bulmak, ebeveyn ve öğrencilerin ideal matematik hocası bulmaları için etkili bir yolmuştur.

Matematiği Kendi Kendine Öğrenmiş Öğretmenler

Kendi başına öğrenmiş özel ders hocalarına güvenmeli misiniz?

Tamamen size kalmış.

Size matematikte yardımcı olacak birini ararken ilkokuldan ortaokula, lise matematiğinden ileri seviye matematiğe kadar birçok seviyede ders veren öğretmenlerin ilanlarını bulabilirsiniz. Sadece verdikleri ders seviyesi değil, öğrettikleri konular da değişiklik gösterebilir. Bu konulardan bazıları şunlardır:

 • Cebir
 • Geometri
 • Trigonometri
 • Kesirler
 • Kalkülüs
 • Olasılık

Hangi konuda yardıma ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak yalnızca bir avuç öğretmen arasından seçim yapmak durumunda kalabilirsiniz. Ama bu kötü bir şey değil! Bu, ihtiyaçlarınıza göre ders verileceği anlamına gelir.

Ancak dikkate almanız gereken tek şey bu değil.

Matematik yardımı için fizikçilere başvurun
Bir fizikçiden matematik yardımı almayı düşündünüz mü? ¦ kaynak: Pixabay

Muhtemelen matematiği kendisi öğrenmiş bir dizi öğretmenle karşılaşacaksınız.

Ancak bu, evde özel ders sihrinin bir parçasıdır. Resmi matematik müfredatının keskin sınırlarından çıkıp işinize yarayacak kişiselleştirilmiş bir ders alabileceksiniz.

Yani söylemeye çalıştığımız şey, sadece üniversite öğretmenlerine, araştırma görevlilerine veya formasyonlu öğretmenlere odaklanmamalısınız. Özel ders dünyası, matematik, kimya, fizik, mühendislik ve daha birçok alanda zengin birikimleri olan kendini geliştirmiş öğretmenlerle doludur.

Buna matematik okuyan ve cep harçlığını çıkarmak için özel ders veren öğrenciler, bu alana duydukları ilgiyi bire bir paylaşmak isteyen öğretim görevlileri de dâhildir.

Peki bu kişiler önemli bir sınava hazırlık konusunda güvenilir midir?

İster LGS, ister YKS, ister KPSS matematiği olsun, öğretim seviyelerinin sizin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağına karar vermek size kalmış.

Resmi matematik müfredatının katı kurallarından uzaklaşmak öğrencilere iyi gelebilir. Böylece matematiğin aslında eğlenceli olduğunu görürler!

Unutmayın, bir şeye iki farklı açıdan bakmak her zaman iyidir. 

Matematik Özel Ders Öğretmeni ve Formasyonlu Matematik Öğretmeni

Akademik özel ders almaya karar verdiğinizde boş zamanlarında özel ders verenlerle öğretmenlik yeterliliği olanlar arasında seçim yapmanız gerekir.

Matematik öğretmeni bir arkadaşınızdan, çocuğunuza temel matematikte, LGS matematiği veya YKS matematiğinde çıkmış soruları inceleyerek sınava hazırlıkta yardımcı olmasını istiyor olabilirsiniz.

Tüm eğitim sertifikalarına sahip tam zamanlı bir özel ders öğretmeni de arıyor olabilirsiniz.

Ya da eğitim sektöründe çalışan ve matematikte yardımcı olabilecek birini tercih edebilirsiniz.

Peki tüm bu yaklaşımların artıları ve eksileri nelerdir?

Evde Matematik Özel Dersin Esnek Programı

Matematik derslerinin okullardaki öğretim şeklinde, çocuğunuz önceki konuyu tam olarak anlamadan başka bir konuya geçilebilir. 30 kişilik bir sınıfta öğretmenin her öğrencinin ihtiyaçlarını ayrı ayrı karşılaması imkânsızdır.

Çocuklara matematik öğretmenin bu kalıplaşmış yolu, çocuğunuzu eğitimden tamamen uzaklaştırmış olabilir.

Matematik sevgisini farklı yöntemlerle aşılayabilirsiniz
Farklı bir bakış açısı, matematik sevgisini aşılamak için tam da ihtiyacınız olan şey olabilir ¦ kaynak: Visualhunt

Matematik tutkularını canlandırmak ve başarılı olmalarını sağlamak için neden özel bir öğretmen tutmayasınız?

Lise ve üniversite öğrencileri bu konuda özellikle faydalıdır. Çünkü okuldaki eğitim sistemine aşinadırlar ve bu nedenle öğrencilerin sınavlarda onlardan ne istendiğini anlamalarına yardımcı olabilirler.

 

Okullardaki standart öğretim şekli ister istemez bazı öğrencilerin karamsar hissetmesine neden olur. Bu noktada öğrencinin güçlü yanlarını ortaya çıkarmak ve öz güvenlerini geliştirmek için özel ders öğretmeni devreye girer.

 

Tam zamanlı bir profesyonel veya kendi kendine öğrenmiş bir özel ders hocası bulmanın avantajı, öğretim yöntemlerindeki serbestlikleridir.

Bir konuya yaklaşımlarını, eğitim sisteminden farklı bir şekilde, öğrencinin bireysel öğrenme tarzına göre uyarlarlar.

Tablet, akıllı telefon, laptop gibi cihazlardan matematik oyunları oynamak ve ilgili matematik sitelerine bakmak bu tarz yaklaşımların bir örneğidir.

Ayrıca öğrenciler, özel ders öğretmenlerinin yanında okul öğretmenlerine kıyasla daha rahat oluyorlar. Çünkü özel ders öğretmenleri, öğrencinin seviyesine inip basamakları beraber tırmanırlar.

Ancak bu tür yöntemlerin sağladığı özgürlükle hedeften fazla uzaklaşma riski vardır.

Formasyonlu Bir Matematik Hocasının Gelenekselliği

Bazı veliler, çocuklarının okulun belirli standartlarına uymamalarından endişelenirler ve resmi matematik müfredatıyla öğretim tecrübesi olan özel ders hocalarını tercih ederler.

Neden bu yolu seçmeyesiniz ki? Özel ders veren birçok iyi eğitimli formasyonlu öğretmen var. Onların matematik konusundaki bilgi ve deneyimlerinden yararlanmamak ayıp olur.

Okul müfredatına uygun ilerlemenin en iyi yolu budur.

Bunun asıl amacı, öğrenciyi benzer bir yaklaşımla okuldaki öğrenimine alıştırmaktır.

Belirli sınavlara göre uyarlanmış matematik çalışma notları da dâhil olmak üzere bu yöntemin birçok avantajı vardır. Mesela lisede matematik öğretmenliği yapmış biriyle çıkmış YKS ve YGS-LYS sorularına çalışılabilir. KPSS matematiğinde tecrübesi olan biriyle KPSS sorularına bakılabilir.

Özel derslerde zor matematik problemleri üzerinde çalışmak, öğrencileri sınavın genel formatına alıştırır.. Ve asıl matematik sınavının olduğu gün rahat olmalarını sağlar.

Ancak bu yöntemin dezavantajı da vardır. Haftada yaklaşık 30 saatini okulda geçiren bir öğrenci için, özel derste de aynı yolu izlemek sıkıcı olabilir.

Bazı öğrenciler, ev ve okuldaki dersleri ayırt etmekte zorlanabilir. Böylece matematik konusunda cesaretleri daha fazla kırılır.

Özel Matematik Hocanıza Sorabileceğiniz Sorular

Matematikten ek ders almak istiyorsanız öğretmen seçeneklerinizi en iyilere indirgemeniz gerekir.

İster matematik ödevlerinde yardım, ister akademik destek, ister evde özel ders, ister online özel ders arayın, bir matematik öğretmeninin sizin için doğru olup olmadığını anlayabilmeniz için küçük bir görüşme ayarlamalısınız. Bu görüşmede tecrübeleri ve yöntemleri hakkında sorular sorarsınız.

Özel ders öğretmeninizi sorgulayın
Mükemmel özel ders hocanızı tanıyın ve niteliklerini sorgulayın! ¦ kaynak: Pixabay

Eğer ne soracağınızı henüz bilmiyorsanız işte size birkaç örnek:

 • Ne zamandan beri özel ders öğretmenliği yapıyorsunuz?
 • Referansınız var mı?
 • Nitelikleriniz nelerdir?
 • Saatlik ders ücretiniz nedir?
 • Matematikte uzmanlaştığınız bir alan var mı? (Cebir, kalkülüs, mekanik vb.)
 • Başka alanlarda ders veriyor musunuz? (Örneğin fizik)
 • Ders için öğrencinin evine gelebilir misiniz?
 • Hiç çocuğumla/benimle benzer durumdaki bir öğrenciniz oldu mu?
 • Öğrencinin notlarını yükseltmesine yardımcı olabilir misiniz?

Bu görüşmeler size, kendiniz için en iyi matematik hocası bulmaya karar verirken büyük fayda sağlayacaktır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.