İstanbul gibi bir şehirde çeşitli fırsatlar yakalayabilirsiniz. Bu küresel şehir, çeşitlilik ve tarih kavramlarının çoğu zaman birbirini dışlayan kavramlar olmasına rağmen her şeye sahip.

Dolayısıyla bu şehirde size ekonomiye dair her şeyi öğretebilecek bir öğretmen de bulmanız kolay olacak!

Bir ekonomi öğretmenleriyle şunları öğrenebilirsiniz:

 • Mikroekonomi ve makroekonomi
 • Kalkınma ekonomisi
 • Çalışma ekonomisi: Çevredeki yapıları inşa etmenin maliyeti neydi?
 • İşletme ekonomisi
 • Ticaret dâhil uluslararası ekonomi
 • Çevre ekonomisi

Ekonomi derslerinde bunaldınız mı? Lisans derecenizi almak için gelmeniz gereken matematik seviyesi sizi zorluyor mu?

Hiç merak etmeyin! Yardım sadece birkaç tık uzağınızda.

Ekonomi ve istatistiksel analiz ilkeleri konusunda bilgili, nitelikli bir eğitmenden ders alarak akademik başarı elde edebilirsiniz.

Bu makalemizde ülkemizin en kalabalık şehrinde bir ekonomi öğretmenini nasıl bulacağınızdan bahsedeceğiz.

İstanbul akşam ışıklı Boğaz manzarası
İstanbul'da ekonomiden özel dersler alarak daha hızlı ilerleme kaydedebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash
En iyi Ekonomi öğretmenleri müsait
Mehmet
5
5 (16 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Boran
5
5 (12 yorum)
Boran
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (10 yorum)
Burak
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
5
5 (10 yorum)
Ahmet
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (20 yorum)
Ufuk
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eyüp
5
5 (10 yorum)
Eyüp
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammet
5
5 (8 yorum)
Muhammet
₺98
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eşref
5
5 (12 yorum)
Eşref
₺145
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (16 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Boran
5
5 (12 yorum)
Boran
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (10 yorum)
Burak
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
5
5 (10 yorum)
Ahmet
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (20 yorum)
Ufuk
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eyüp
5
5 (10 yorum)
Eyüp
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammet
5
5 (8 yorum)
Muhammet
₺98
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eşref
5
5 (12 yorum)
Eşref
₺145
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İstanbul’da Ekonomiden Özel Dersler Almak

İstanbul’da ekonomi özel ders almak istiyorsanız izleyebileceğiniz birçok farklı yol var. Bu alanda temel bilgiye sahip olsanız bile bir öğretmenden ileri seviye ekonomi dersleri alabilirsiniz. Ekonominin sadece belli bir alanında yardım alabilirsiniz.

Şimdi özel ders verecek öğretmen bulmak için neler yapabileceğinizden bahsedelim.

Gazete ilanlarına bakabilir, okulunuzun veya kütüphanenizin panolarına asılan ilanları inceleyebilir, öğrencilerin çok gittiği kafelerde özel ders veren öğretmenlerin reklamlarını bulabilirsiniz.

İnternetteki özel ders forumlarındaki ilanlara bakabilir, Facebook’taki sayfaları gözden geçirebilirsiniz.

İnternette ‘İstanbul iktisat özel ders’ diye arattığınızda karşınıza zaten birçok seçenek çıkacak.

Ancak tabii ki tüm bunların yanında özel bir ekonomi öğretmeni bulmanın en kolay yolunu Superprof sunuyor! Superprof'taki öğretmenlerin profillerinde hangi seviyelerde dersler verdiklerini, aldıkları eğitimleri, önceden ders verdikleri öğrencilerin yorumlarını inceleyebilirsiniz.

Üstelik Superprof'ta çoğu öğretmen ilk dersi ücretsiz sunuyor. Böylece büyük paralar ödemeden önce bir deneme yapabilir, öğretmenden beklediğiniz verimi alıp alamayacağınıza karar verebilirsiniz.

Ekonomi Özel Ders Çeşitleri

Özel dersler gittikçe daha da popüler olmaya başladı. Ekonomide kendinizi geliştirmek için aşağıdaki ders türlerinden herhangi birini seçebilir, öğrenme stilinize uygun bir çözüm bulabilirsiniz.

İstanbul'da özel iktisat dersi saatlik ücreti ortalama 101 TL. Ancak tabii ki bu ücret birçok faktöre bağlı olarak değişebiliyor. Sizin seviyeniz, öğretmeninizin seviyesi, ders almak istediğiniz konu, yaşadığınız semt, öğretmenin nitelikleri... Bu nedenle önce kendinize belli hedefler belirlemeli ve seviyenizin farkında olmalısınız. Daha sonra kendinize göre bir öğretmen aramaya başlayabilirsiniz.

 • Online özel dersler sayesinde programınızı çok bozmadan dünyanın her yerinden ekonomi özel ders öğretmenlerine erişebilirsiniz. Online özel dersler genelde bire bir özel derslerden daha ucuz oluyor ve öğrencilerin daha çok ilgisini çekiyor. Online ders almak için ihtiyacınız olan şeyler kamera, mikrofonlu bir kulaklık ve bir de Skype veya Zoom gibi bir programdır. Online ders piyasası gittikçe büyüyor ancak dezavantajları da yok değil. İnternetiniz veya iyi bir internet bağlantınız olmadığında ders alamıyorsunuz. Ayrıca bu bahsettiğimiz programları kasmadan çalıştıracak bir cihaza ihtiyacınız var. Bu gibi olanaklara sahip olmayan birçok insan var.
 • Küçük gruplar hâlinde dersler yapmak aslında bir grup çalışması gibidir. Müfredata göre dersler işlenebilir veya öğretmen sadece rehberlik etmeyi seçebilir. Böylece her öğrenci kendi ekonomiye bildiği yöntemlerle ders çalışır. Bu tarz grup çalışmalarının faydalı olması için zayıf ve güçlü öğrenciler bir araya getirilmelidir. Böylece güçlü öğrenciler zayıflara yardım ederken kendi bildiklerini de tekrar edip uygulamaya koyar. Öğrenci için yeni öğrendikleriyle ilgili fikirlerini paylaşmak, öğretilen konularla ilgili alıştırmalar yapmak ve aklına takılan soruları sormak grup çalışmalarında daha kolay olabilir. Bu da öğrencinin kendine güvenini artırması için harika bir ortam yaratır. Ancak bu çalışma ortamlarının dezavantajı, öğrencinin bireysel başarısını ölçmenin genellikle zor olmasıdır. Çok eksiğiniz varsa alacağınız ekonomi yardımının etkili olması için bireysel dersler almak daha faydalı olabilir.
 • Bire bir özel dersler etkili sonuç almak için harika bir seçenektir. Özel ders öğretmeni hem zayıf hem de güçlü yönlerinizi ortaya çıkarır. Dersleri öğrencinin seviyesine ve öğrenme hızına göre işler. Böylece ekonomiyle ilgili hedeflerinize daha rahat ulaşabilirsiniz. Yüz yüze dersler almak çoğu öğrenci için daha etkili olabiliyor. Hatta size yakın bir yerde oturan bir öğretmenle anlaşırsanız zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca ihtiyacınız olduğunda öğretmeninizin yakınınızda olması daha rahat hissettirebilir. Özel derslerin saatlik ücreti grup derslerinden daha yüksek olabilir ancak hem maksimum potansiyelinize ulaşmanız hem de kendinize olan güveninizi artırmanız için çok etkilidir.

Online derslerle sadece İstanbul'daki değil; Adana, Bursa, İzmir, Ankara'daki farklı öğretmenlerden de ekonomi dersleri alabilirsiniz.

Masanın üstünde laptop not defteri kahve telefon
Online ekonomi dersleriyle dilediğiniz yerde ekonomi eğitiminize devam edebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Bilmeniz Gereken Ekonomi Dalları

Özel derslerinizde öğreneceğiniz birçok ekonomik terimin yanı sıra ekonominin farklı çalışma alanlarını da öğreneceksiniz. Bu temel alanlar hakkında bilgi edinerek iktisat konusuna daha çok hâkim olabilirsiniz.

Makroekonomi

Makroekonomi, ekonomiyi bir bütün olarak inceler ve dünya çapında finansal piyasaların ve yerel ekonomilerin işleyişine genel bir perspektiften bakar. Çalışmalarınız sırasında karşılaşabileceğiniz temel makroekonomi terimlerinden bazıları şunlardır:

 • İş döngüsü
 • Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH)
 • Enflasyon ve deflasyon
 • Para veya maliye politikası

Bu alan toplam arz ve talep gibi temel ekonomik terimleri de içerir. Bu nedenle yukarıda verdiğimiz terimleri sadece birkaç örnek olarak kabul edebilirsiniz. Öğrenmeniz gereken daha birçok kavram var.

Temel makroekonomi terimlerine çalışırken zorluk çekiyorsanız veya bu konuda daha çok bilgi edinmek istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle bir özel ders öğretmeninden yardım almak iyi bir fikir olabilir.

Superprof gibi sitelerde başarılı olmanızı sağlamak ve tüm bilgilerini aktarmak isteyen binlerce öğretmen var!

Mikroekonomi

Mikroekonomi, bireylerin ve bireysel şirketlerin ekonomiyi nasıl etkileyebileceğini; bireyleri ve şirketleri verdikleri kararlara iten şeylerin ne olduğunu anlamaya çalışır. Bu nedenle makroekonominin tam tersidir diyebiliriz.

Karşınıza çıkabilecek temel mikroekonomi terimlerinden bazıları şunlardır:

 • Talepteki fiyat esnekliği
 • Asimetrik bilgi
 • Gelir dağılımı

Bireyler ve bireysel davranışlarla ilgileniyorsanız yeni sayılabilecek davranışsal ekonomi alanını da araştırabilirsiniz. Daniel Kahneman ve Amos Tversky davranışsal ekonomi alanında öne çıkan isimlerden. Esas savundukları fikir ise bireylerin ekonomik açıdan rasyonel kararlar vermemesidir.

Bu alana psikoloji ve ekonominin bir karışımı diyebiliriz. Bu da ekonomi çalışmalarının ne kadar kapsamlı olabileceğini gösteriyor. Bu alanla ilgili daha çok şey öğrenmek istiyorsanız Kahneman'ın "Hızlı ve Yavaş Düşünme" kitabını okuyabilirsiniz.

Ekonomi grafik çizelge
Ekonomi, hayatımızın her yerinde görülebilen önemli bir alandır. | Kaynak: Unsplash

Superprof'ta yaşadığınız yeri ve ders almak istediğiniz konuyu girdiğinizde karşınıza birçok öğretmen çıkacak. Size uygun bir gün ve saatte bire bir dersler veya grup dersleri alabilirsiniz. Sizin gibi yardıma ihtiyacı olan bir arkadaşınız varsa onla beraber dersler alabilir, ödeyeceğiniz ücretten tasarruf edebilirsiniz!

Diğer alanlarda olduğu gibi ekonomi alanında da iyi bir temel atmak çok önemlidir. Bir öğretmenle temel kavramları iyice öğrenebilirsiniz. İktisat okuyorsanız müfredatınızla uyumlu dersler işleyecek bir öğretmen bile bulabilirsiniz.

Dünya çapındaki ekonomik sıkıntıları, borsadaki yükselişleri, Euro Bölgesi'nin ne demek olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu konularda uzmanlaşmış öğretmenlerden yardım alabilirsiniz. O öğretmenlerin de bu bilgileri edinmek için zamanında sizin gibi sıfırdan başladığını unutmayın. Kendinize güvenin ve ihtiyaçlarınızın farkında olun. Yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız hiç gecikmeden sizin için en uygun ekonomi öğretmenini bulun ve ekonomi dersi almaya hemen başlayın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.