İktisat dersi için yardıma ihtiyacınız varsa veya sadece sınavlarınızda not yükseltmek istiyorsanız, o zaman sertifikalı bir iktisat öğretmeniyle çalışmak akademik performansınızı geliştirmenin en kolay yolu olabilir. Saatlik ders ücretlerinden başarılı bir eğitmenin temel özelliklerine kadar bir iktisat öğretmeniyle çalışmadan önce düşünmeniz gereken her şeyi aşağıda özetledik.

En iyi Ekonomi öğretmenleri müsait
Mehmet
5
5 (14 yorum)
Mehmet
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Boran
5
5 (11 yorum)
Boran
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (10 yorum)
Burak
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (13 yorum)
Ufuk
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammet
5
5 (8 yorum)
Muhammet
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eyüp
5
5 (10 yorum)
Eyüp
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
5
5 (8 yorum)
Ahmet
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sümeyye
5
5 (5 yorum)
Sümeyye
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (14 yorum)
Mehmet
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Boran
5
5 (11 yorum)
Boran
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (10 yorum)
Burak
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (13 yorum)
Ufuk
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammet
5
5 (8 yorum)
Muhammet
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eyüp
5
5 (10 yorum)
Eyüp
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
5
5 (8 yorum)
Ahmet
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sümeyye
5
5 (5 yorum)
Sümeyye
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İktisat Öğretmeni Bulun

Bir iktisat öğrencisiyseniz, özel iktisat dersleri arayışında olmanız için pek çok neden var. Bir öğretmen sadece notlarınızı yükseltmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi yaklaşan sınavlarınıza da en doğru şekilde hazırlar. Bu önemlidir, çünkü sınavlara hazırlıklı girmek özgüveninizi yükseltir. Ayrıca bu tarz önemli sınavlara girdiğinizde, başarılı olmak için mümkün olan en fazla desteği aldığınızdan emin olmak istersiniz. Bildiğiniz gibi, eğitim, akademik başarıya ulaşmanıza yardımcı olmanın bir yoludur. Bunun nedeni, öğretmenlerin sizle en önemli anlarda başarılı olmanıza yardımcı olmak için geliştirilmiş çalışma becerileri ve öğrenme stratejilerini paylaşmalarıdır. Peki, bir iktisat öğretmeninin size kazandırabileceği uzmanlıktan yararlanmak istediğinize karar verdiğinizde, en iyi öğretmenleri nerede bulursunuz?

Bir iktisat öğretmeni bulmanın birkaç yolu vardır, ancak en yaygınları şunlardır:

 • Çevrimiçi eğitim platformlarına bakabilirsiniz;
 • Özel bir öğretmen için çevrimiçi aramalar yapabilirsiniz;
 • Okuldaki iktisat öğretmeninize danışabilirsiniz; veya
 • Çevrenize sorabilirsiniz.

Bu yöntemlere aşağıda daha ayrıntılı olarak bakalım.

Online Ekonomi Öğretmeni Aramak

Bir öğretmen bulmanın en kolay ve en uygun yollardan bir tanesi internette araştırma yapmaktır. Superprof gibi size aralarından seçim yapabileceğiniz ekonomi dersleri veren bir dizi deneyimli ve nitelikli iktisat öğretmeni sunan siteler var. Çevrimiçi akademik ders ararsanız, birkaç dakika içinde ders veren kalifiye öğretmenleri aramak ve bulmak çok kolaydır, bu nedenle internet araştırması size en uygun online öğretmeninizi bulmanın çok etkili bir yolu olabilir.

İktisat dersi almak istiyorsanız küçük bir Google araması yapın.
İktisat konusunda daha fazla bilgiye sahip olmak mı istiyorsunuz? Google'da küçük bir arama yaparak ekonomiyle ilgili aklınıza gelebilecek her türlü kaynağa ulaşabilirsiniz. Kaynak: Pixabay

Çevrimdışı Ekonomi Öğretmeni Bulun

Türkiye'de internet kullanmadan bir iktisat öğretmeni bulmayı tercih ederseniz, uygulayabileceğiniz çok çeşitli stratejiler vardır. Bununla birlikte, iktisatta bazı tamamlayıcı talimatlar istiyorsanız, öğretmenleriniz genellikle ilk başvuracağınız kişilerdir.
Ancak bakabileceğiniz başka yerler de var. Örneğin, yerel reklamlarda genellikle yerel öğretmenler özel derslerin reklamını yapar, bu nedenle bu şekilde bir eğitmen bulabilirsiniz. Aynı zamanda, çevrenize de iyi bir iktisat öğretmeni önerip öneremeyeceklerini sorabilirsiniz.

Bir İktisat Öğretmeniyle Çalışmak Ne kadara Mal Olur?

Öğretmen arayışındayken ders saati ücretinin büyük bir kriter olması çok ideal olmasa da, ne yazık ki eğitimcinizi seçmeden önce bütçe de düşünülmelidir. Makul ücret karşılığında ders veren öğretmen bulmanın birkaç yolu vardır. Bir öğretmenle anlaşmadan önce aşağıdaki bahsedeceğimiz noktaları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Tam olarak neyle ilgili yardım almak istediğiniz (sınava hazırlık, ödev desteği veya genel çalışma stratejileri);
 • Ne kadar yardıma ihtiyacınız olduğu (yani kısa, yoğun ve detaylı bir eğitime mi yoksa tüm akademik yıla yayılmış bir eğitim için mi öğretmene ihtiyacınız var);
 • Dersleri almak istediğiniz format. Yaygın örnekler arasında bire bir ders verilebilir, ancak aynı zamanda küçük bir çalışma grubunda veya atölyelerde de eğitim alabilirsiniz;
 • Online mı eğitim almak istersiniz yoksa yüz yüze mi?

Öğretmeninizden tam olarak nasıl bir eğitim almak istediğinize karar verdikten sonra, derslerin genel olarak ne kadara mal olması gerektiği ve sizin için uygun olup olmadığı konusunda daha iyi bir fikriniz olacağı için aramanızı da buna göre daraltabilirsiniz.

Daha deneyimli, kendini kanıtlamış öğretmenlerle çalışmanın yeni mezun bir öğretmenden daha pahalıya mal olacağını da unutmayın. Dolayısıyla, öğrenim bütçenize karar verdiğinizde bu dikkate alınmalıdır. Superprof'un iktisat / ekonomi alanında eğitim vermekte olan öğretmenleri için ortalama ders saatlik ücret 74 TL'dir. Bu fiyat, ders almak istediğiniz şehir söz konusu olduğunda artabilir ya da azalabilir.

İktisat dersi alırken paranızı boşa harcamadığınızdan emin olun.
Özel ders almak herkesin bütçesi için en iyi seçenek olmayabilir, ancak bütçenize en uygun seçeceği Superprof'la bulmanız kolaydır! Kaynak: Pixabay

Evde İktisat Öğrenmek için En İyi Araçlar

Elbette, kendi başınıza ekonomi eğitimi alabileceğiniz pek çok kaynak da var.
Ekonomik teoriler ve ekonomik ilkeler hakkında kendi kendinize öğrenmenin en iyi yollarından bazıları şunlardır:

 • Büyük bir çevrimiçi açık kursa kaydolmak;
 • Uluslararası ticaretteki son gelişmeleri BBC gibi büyük yayın kuruluşlarının haber güncellemeleri ile takip ederek;
 • Ekonomik örnekleri hayata geçiren Ekonomi 101: Bir Çırpıda Para ve Finans gibi en çok satan ekonomi kitaplarını okuyarak; veya
 • En yeni podcast'leri, YouTube videolarını veya uluslararası ekonomideki en son trendleri tartışan şovları aramak için internet araştırması yaparak

Son yıllarda çevrimiçi olarak sunulan eğitim ve eğitim kaynaklarının sayısında büyük bir artış oldu. Bu da ister makro iktisat dersi ister mikro iktisat dersi olsun, anlayamadığınız ve öğrenmek istediğiniz ne varsa iktisat dersleri video ve siteleri aracılığıyla öğrenebileceğiniz anlamına gelir. Evden iktisat öğrenmenin bir diğer avantajıysa, öğreneceğiniz zaman için kendi programınızı ayarlayabilmenizdir. Bu, öğreneceğiniz yeni şeyleri ve buna harcayacağınız zamanı kendinizin de belirleyebileceği anlamına gelir.
Dahası, size uygun bir şekilde öğrenmeyi seçebilirsiniz.

Yani, okumayı sevmiyorsanız, muhtemelen aynı konuları işleyecek bir YouTube videosu vardır. Diyelim ki, mikro iktisat konusunda yaşadığınız bazı sıkıntılar var, internette "mikro iktisat ders videoları" diye aratabilir ve karşınıza çıkacak yüzlerce videodan seviyenize en uygun olanını seçebilirsiniz.

Çevrimiçi bulabileceğiniz birçok kaynak, bir ekonomi makalesinde, bir ders veya ev ödevinde ve hatta final sınavlarınızda başvurabileceğiniz örnekler olarak gerçekten yararlı olacaktır. Dolayısıyla, oturduğunuz yerden internet yoluyla ekonomi bilginizi geliştirmemeniz için hiçbir neden yoktur.Evde iktisat öğrenmek yeterince kolay olsa da, çoğu zaman insanlar kendilerinde evde iktisat hakkında düzenli olarak çalışacak disiplinin olmadığını fark ederler. Bu nedenle, herhangi bir çalışmayı Superprof aracılığıyla bulacağınız bir ekonomi öğretmeni ile desteklemek oldukça yararlı olabilir. Bunun nedeni, bir öğretmenin sizi desteklemesi, çalışmalarınıza devam etmeniz için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu sağlayabilmesi ve ayrıca sınavlara girerken emin olmadığınız belirli alanlarda gelişmenize yardımcı olabilmesidir.

İktisat dersi almak için önünüzde birçok kapı vardır.
Ülkemizde çok fazla nitelikli öğretmen varken içlerinden size en uygun iktisat öğretmenini seçmek biraz zor olsa da ne aradığınızı bilmeniz faydalı olacaktır. Kaynak: Pixabay

İktisat Öğretmeni Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Talep edilen ders saati ücretinin size uygun olduğuna karar verdiğinizde, gelecekteki iktisat öğretmeninizde ne tür nitelikler görmek istediğinizi düşünmeniz gerekecek.
Öğretmenlerin hepsi  birçok niteliğe ve iyi bir özgeçmişe sahip olsalar da, dikkat etmeniz gereken temel özellikler şunlardır:

 • Ders müfredatınızı baz alarak okul sınavlarınıza destek olmak konusunda eğitmeninizin ne kadar deneyimli olduğu;
 • Eğitmeninizin sizi özellikle ilgilendiren bir uzmanlığı olup olmadığı; ve
 • Eğitmeninizin size istediğiniz kadar ders verebilecek kadar müsait olup olmadığı

Elbette dikkate değer başka şeyler de var. Örneğin, bire bir özel ders almak isteyip istemediğiniz ve dersleri çevrimiçi mi yoksa yüz yüze mi tercih edeceğiniz konusunda biraz düşünmelisiniz.Aynı şekilde, özel dersi mi yoksa küçük bir arkadaş grubuyla ders almayı mı daha cazip bulduğunuzu düşünmelisiniz.

Eğitim almak isteyeceğiniz en iyi yolu bir kez düşündüğünüzde, size çok uygun bir öğretmen bulmak daha kolay olacaktır. Superprof gibi sitelerde her zaman alanında uzman ekonomi öğretmenleri bulabilirsiniz, bu da mükemmel bir öğretmen arayışınızı çok daha kolay hale getirir. Genel olarak, bir ekonomi öğretmeniyle çalışmadan önce düşünmeniz gereken çok şey var. Bununla birlikte, çevrimiçi dersler veya özel dersler yoluyla bire bir ders almanın faydaları çok fazladır. Bir öğretmen, sınavlarda başarılı olmanız veya ödevlerinizi tamamlamanız için gereken disiplini sağlamanıza yardımcı olabilir. Dahası, bir ekonomi öğretmeni güveninizi artırabilir ve konu ister mikro ekonomi, ister Keynesyen ekonomi olsun, hakkında çok fazla bilgili olmadığınız konuları netleştirmenize yardımcı olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ekonomi için ders saati ücretleri çok çeşitlidir ve şu anda eğitiminize yaptığınız yatırım, özellikle iktisatta gelecekteki bir kariyer istiyorsanız uzun vadede karşılığını verebilir.

Öyleyse ne bekliyorsunuz? Hemen Superprof'un ziyaret edin ve size ders vermekten memnun olacak iktisat öğretmenleriyle hemen tanıyın! Öğretmenlerin profillerine bakarak özgeçmişleri konusunda da detaylı bilgi edinebilirsiniz. Üstelik, Superprof öğretmenlerinin neredeyse hepsi ilk dersi ücretsiz olarak vermektedir. Bunu, öğretmeninizi daha iyi tanımak ve hangi alanlarda yardıma ihtiyacınız olduğunu keşfetmek için kullanmanızı tavsiye ederiz.

En kısa zamanda size en uygun iktisat öğretmenini bulmanız dileğiyle!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!