"Cehalet, tüm kötülüklerin anasıdır." - Francois Rabelais

 

Yani yabancı bir dilde konuşmayı öğrenmek her zaman iyi bir fikirdir. İber veya Güney Amerikan kültürüne ilginiz var mı? Cervantes'in dilini seviyor musunuz? İspanyolca ve Türkçe ile iki dilli olmak istiyor musunuz?

İspanyolcada ister tamamen başlangıç seviyesinde, ister orta seviyede olun; öğrenmek motivasyon, pratik ve çaba gerektirir.

Yeni bir dil öğrenmenize yardımcı olacak farklı araçlar internette hizmetinizde: Uzman websiteleri, sohbet forumları, Skype üzerinden özel dersler, mektup arkadaşları...

Ancak tüm bu kaynaklar arasında en çok biri göze çarpıyor: YouTube. Youtube'daki ücretsiz videolarla İspanyolcanızı geliştirebilirsiniz.

2005'te kurulup 2006'ta Google tarafından satın alınan YouTube'da İspanyolca becerilerinizi hızlı bir şekilde geliştirebilmeniz için birçok video yer alıyor.

Gelişmek mümkün, evet ama videolarla İspanyolcayı sıfırdan öğrenmek mümkün mü? Online dil öğrenimini keşfederken aklınızda şunları bulundurmalısınız:

 • YouTube'da İspanyolca nasıl öğrenilir?
 • Kötü alışkanlıklar edinmekten nasıl kaçınılır?
 • İspanyolca nasıl öğrenilir?
 • İspanyolca seviyemi nasıl geliştiririm?
 • Telaffuz, dil bilgisi, imla ve zaman hataları nasıl belirlenir?

Online ve yüz yüze eğitimde (İspanyolca da dâhil) bir lider olan Superprof, bu makalede İspanyolca dilinizi geliştirmek ve hatta yeni bir dili ücretsiz öğrenmek için bilmeniz gereken her şeyi size sunuyor.

En iyi İspanyolca öğretmenleri müsait
Berra sare
5
5 (27 yorum)
Berra sare
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ata
5
5 (8 yorum)
Ata
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sara
5
5 (10 yorum)
Sara
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
David s.
5
5 (7 yorum)
David s.
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hatice i̇lay
5
5 (10 yorum)
Hatice i̇lay
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gözde
5
5 (4 yorum)
Gözde
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayça
5
5 (22 yorum)
Ayça
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet oğuzhan
5
5 (5 yorum)
Ahmet oğuzhan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berra sare
5
5 (27 yorum)
Berra sare
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ata
5
5 (8 yorum)
Ata
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sara
5
5 (10 yorum)
Sara
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
David s.
5
5 (7 yorum)
David s.
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hatice i̇lay
5
5 (10 yorum)
Hatice i̇lay
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gözde
5
5 (4 yorum)
Gözde
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayça
5
5 (22 yorum)
Ayça
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet oğuzhan
5
5 (5 yorum)
Ahmet oğuzhan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İspanyol YouTuberlarla İspanyolca Öğrenilebilir mi?

İspanyolca öğrenmenin birçok yolu vardır. Mesela İspanyolca özel ders alabilir, online İspanyolca kursu ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Ancak İspanyolca becerilerinizi geliştirmek için bilmeniz gereken bazı şeyler de var. Bunlardan biri de bütçenize uygun, sizi zorlamayacak bir yöntem bulmaktır. YouTube'daki derslerin ücretsiz olması oldukça avantaj sağlayacaktır. Sınırsız sayıda İspanyolca öğrenme videosuna hiçbir ücret ödemeden ulaşabilirsiniz.

YouTube'daki videolarla ne zaman isterseniz pratik yapabilirsiniz. Yeni uyandığınızda, otobüste, öğle yemeğinde, sporda veya uyumadan önce; istediğiniz zaman videolar izleyerek İspanyolca çalışabilirsiniz.

Videoların web 2.0 formatıyla kendinizi gerçek bir sınıfta gibi hissedersiniz. Bilgisayarınız evdeki İspanyolca öğretmeniniz olur. Videolar, İspanyolca dil bilginizi ve kelime bilginizi geliştirmenin eğlenceli bir yoludur.

Videolar izleyerek hem görsel hem duysal hafızanızı çalıştırırsınız. Videodaki kelimeleri duyarken alt yazılarını da görürsünüz. Ayrıca telaffuz bilginizi de artırabilirsiniz. Böylece hem anlama hem konuşma becerilerinizi geliştirirsiniz.

YouTube'daki ücretsiz İspanyolca dersleriyle artık sınırsız kaynağınız var:

 • Ücretsiz İspanyolca dersler ve alıştırmalar bulabilirsiniz.
 • İspanyolca öğretmenleri, anadili İspanyolca olanlar ve İspanyolcaya ilgisi olanlar tarafından hazırlanan İspanyolca derslerinden yararlanabilirsiniz.
 • Cervantes'in dilini eğlenerek öğrenebilirsiniz: Beyninizi uyuşturan İspanyolca dersleriyle kelime haznenizi ve dil bilginizi geliştirmeye son!
 • Eğlenceli videolarla İspanyolca sayıları öğrenebilirsiniz.
YouTube videolarla İspanyolca dersleri
Sınıfın dışına çıkıp İspanyolcayı YouTube ile öğrenin! | Kaynak: Unsplash

YouTube ile İspanyolca Öğrenin

İspanyolcayı kendi kendinize öğrenmek zor bir iştir. Zor ama kesinlikle imkânsız değil! Kendi İspanyolca öğretmeniniz olabilirsiniz. Podcast dinleyerek İspanyolca becerilerinizi geliştirebileceğiniz gibi videolar izleyerek de öğrenim sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Başlangıçta duyduğunuz İspanyolca sözcükleri ve cümleleri taklit ederek İspanyolca konuşmayı öğrenmeye çalışırsınız.

Bu nedenle online İspanyolca dersleri, evde İspanyolca pratik yapmak için harika bir fırsat! Ücretsiz videolarla İspanya ya da Latin Amerika gezinize veya bir sınava vs. hazırlanabilirsiniz. Ancak tabii ki evde İspanyolca derslerinin yerini hiçbir şey tutamaz.

Evde yabancı dil özel dersleri almak tüm dünya üzerinde oldukça yaygındır. Ancak herkesin böyle bir şeye ayıracak bütçesi olmayabilir. Bu nedenle online derslerle İspanyolca öğrenmek için YouTube, özel derslere harika bir alternatif.

Hızlıca İspanyolca öğrenmenin birçok yolu var. Bunlardan biri kesinlikle Superprof gibi platformlardan bulacağınız ispanyolca özel ders veren bir öğretmenden dersler almak. Ancak tabii ki bu yöntemi YouTube videolarıyla destekleyebilirsiniz.

YouTube'daki En İyi İspanyolca Kanallar Hangileri?

İnternette "İspanyolca öğrenmek istiyorum" diye arattığınızda karşınıza sınırsız sayıda İspanyolca video çıkar. Her gün YouTube'a giren ve video yükleyen bir milyardan fazla internet kullanıcısıyla bu videoların sayısını belirlemek pek mümkün değil.

İşte dili yeni öğrenenlerin de İspanyolca konuşmayı öğrenebilecekleri bazı kanallar:

Başlangıç Seviyesinde İspanyolca

Haluk TATAR - Sıfırdan İspanyolca Eğitimi

Aşağıdaki bir saatlik videoyla kendinizi tanıtmayı, alfabeyi, artikelleri, bazı meslekleri, sıfatları, haftanın günlerini ve ayları, yaşları öğrenebilirsiniz. İzlerken kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini de duyarak duyma becerilerinizi geliştirirsiniz.

 

Polyglot Pablo

Polygot Pablo kanalında Türkçe de dâhil olmak üzere birçok dilde çevirisiyle 300 İspanyolca ifade öğrenebilir, günlük konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Maria Español

Ders tamamen İspanyolca olsun istiyorsanız Maria Español kanalında kelime, dil bilgisi, günlük konuşma dersleri bulabilirsiniz.

Dilokulum

Her konunun farklı videosu olsun istiyorsanız Dilokulum kanalıyla kelime vurgularını, alfabeyi, dil bilgisi kurallarını, sık kullanılan İspanyolca kelimeleri ayrı videolarda inceleyebilirsiniz.

Orta Seviye İspanyolca

CALIS Language Improvement School

Daha iyi İspanyolca konuşmak istiyorsanız bu kanalda orta seviyedeki videolarla kendinizi geliştirebilir, daha karmaşık ve uzun cümleler kurmayı öğrenebilirsiniz.

Spanish101pod.com

Bu kanalda 45 dakikalık videolarla diyaloglar yer alıyor. Bu diyaloglar görsellerle destekleniyor ve seyircilere videolarla ilgili sorular soruluyor.

Learn Spanish with Paulino

Her seviyeden öğrenciye göre videolarıyla Paulino, okuma ve konuşma becerileri üzerinde yoğunlaşıyor. Her bir video yaklaşık 1 saat.

Professor Jason

Profesör Jason, 20-40 dakikalık videolarında dil bilgisi kuralları ve konuşma İspanyolcası (soru soru sorup cevap verme vs.) üzerinde duruyor. Jason, derslerinde detaylara yer vererek öğrencilerin daha ileri düzeyde İspanyolca öğrenmesine yardımcı oluyor.

ProSpanish

ProSpanish, dilin farklı yönlerini ele alarak günlük konuşma İspanyolcası üzerinde yoğunlaşıyor. Sınırlı kelimelerin kullanıldığı temaların aksine, birçok bağlamda kullanılabilecek kelimelere yer veriyor. Kanalın bu yaklaşımı oldukça etkili çünkü soyut gramer açıklamalarına yer vermekten kaçınıp çeşitli teknikler kullanıyor. Kanalda öğrenciler için 6 seviye mevcut.

Sleep Learning, Eko Learning

Bu kanallar, uyurken İspanyolca öğrenebileceğinizi iddia ediyor! Yapmanız gereken tek şey uyumadan önce videoyu açık bırakmak. Farklı sürelerde birçok video arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Videolar genelde konuşurken kullanabileceğiniz kelime ve ifadeler üzerinde yoğunlaşıyor.

Sleep Learning, öğrenme yeteneğini geliştirmek, uykuda öğrenebilmek ve hafızayı güçlendirmek için 3 Hz "binaural beats" kullanıyor. Binaural beats, her iki kulağa farklı dalga boylarında ses verilmesi sonucu oluşan bir işitsel illüzyon. Baş ağrısı, migren, uykusuzluk gibi birçok şeyi tedavi ettiğine inanılıyor.

Tu Escuela de Español

Bu kanalda farklı konularda (isimler, aile, doğa vs.) kelime listeleri bulabilir, dil bilgisi kurallarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca İspanyol kültür ve gelenekleriyle ilgili videoları da bulunuyor. Kanalda başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar birçok video bulabilirsiniz.

Tüm Seviyeler için İspanyolca Videolar

YouTube'da İspanyolca öğrenmek için her düzeyde videoları kolayca bulabilirsiniz. Birbirinden farklı İspanyolca ders videolarını bulmak için tek yapmanız gereken, arama kısmına "İspanyolca öğren" yazmak olacak. Tabii ki tek gecede İspanyolcada akıcı olmak mümkün değildir. Ancak YouTube'daki videolarla ilerlemenizi hızlandırabilirsiniz.

YouTube videolarıyla İspanyolca dersleri
YouTube videolarıyla İspanyolca aksanınızı geliştirebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Arama çubuğuna İspanyolca öğren yazıp arattığınızda karşınıza birçok seçenek çıkıyor. Benim gözüme aralarından bir tanesi çarpmıştı: “¡Aprende español con Saby!

Bu kanal, başlangıç seviyesinde videolarla dili kolayca kavramanızı sağlıyor. Her biri en fazla 12 dakikadan oluşan 26 dersle hem yeni kelimeler öğreniyor hem de gramer bilginizi geliştiriyorsunuz. İspanyolca öğrenme serüveninizde ilk adımı bu kanalla atabilirsiniz!

YouTube üzerinde seviyenizi ve kelime haznenizi geliştirecek,yeni bilgiler edineceğiniz birçok İspanyolca kanal bulabilirsiniz. Mesela kendinizi tanıtmayı, günlük hayatta karşılaşabileceğiniz durumlarda sorabileceğiniz soruları öğrenebilirsiniz.

YouTube harika bir kaynaktır çünkü anadili İspanyolca olan birçok kişinin kelimeleri nasıl telaffuz ettiğini, aksanını duyabilirsiniz. Böyle bir fırsatı ders kitaplarında bulamazsınız. Fiil çekimlerini kâğıt kalemle öğrenmek yerine kendi kulaklarınızla duyun!

Orta veya ileri düzeyde İspanyolca biliyorsanız öğrenme sürecinizi daha da geliştirmek için YouTube'da "akıcı İspanyolca konuşma", "İspanyolca günlük konuşma dili", "İspanyolca kelimeler" veya İngilizce "speak Spanish fluently", "Spanish vocabulary" şeklinde aramalar da yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey yüzlerce video arasından seçiminizi yapmak olacak.

Mesela özellikle iş görüşmesi için veya İspanyolca konuşulan bir ülkeye yapacağınız seyahat için  İspanyolca da öğrenebilirsiniz.

Unutmayın ki dili nasıl öğreneceğinizi hedefleriniz belirliyor. Mesela İspanyolca konuşma dili öğrenmek istiyorsanız izleyeceğiniz yöntemler bunun üzerine yoğunlaşmalı. Yani gramer bilgisinden çok konuşma ve doğru telaffuz üzerinde çalışmalısınız.

İspanyolca Öğrenim Sürecinizin Verimli Olması için Yapacaklarınızı Organize Edin

YouTube ile İspanyolca öğrenmeye başlamadan önce bir takvim oluşturmanızı öneriyoruz.

Etkili İspanyolca öğrenmek
İspanyolca öğrenirken organize olmalısınız. | Kaynak: Unsplash

Mesela İspanyolcanızı geliştirmek için her gün 20 dakika pratik yapmaya çalışın. Bir konuyu iyice öğrendikten sonra diğer konuya geçin. Ücretsiz İspanyolca videolardan en iyi verimi bu şekilde alırsınız.

YouTube'da hiçbir ücret ödemeden İspanyolca öğrenmek uzun bir süreçtir: Acele edip hızlı adımlar atmaya çalışmayın. Bu şekilde edindiğiniz bilgileri tam kavramadan kısa süreliğine ezberlemiş olursunuz. Konuları iyice anlayın.

Bu aynı üniversitede vizelere çalışmak gibidir. Sınavdan bir gece önce tüm konulara çalışmak yerine her akşam biraz vaktinizi ayırın.

Seviyenize Uygun Videolar Seçin

YouTube yalnızca İspanyolca gramer dersleri için değil, konuşma dilini öğrenmek ve dili iyice kavramak için de harika bir kaynaktır.

Sınıfta İspanyolca öğretmeniniz de size videolar izletip diyaloglar dinletebilir. İşitsel hafıza her türlü eğitimde büyük önem taşır. YouTube tam da bu konuda avantaj sağlıyor.

İspanyolcanızı geliştirmek için sıkıcı tartışmalar dinlemek yerine ilginizi çekebilecek videolar izleyebilir, podcastler dinleyebilirsiniz.

En iyi İspanyolca öğretmenleri müsait
Berra sare
5
5 (27 yorum)
Berra sare
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ata
5
5 (8 yorum)
Ata
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sara
5
5 (10 yorum)
Sara
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
David s.
5
5 (7 yorum)
David s.
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hatice i̇lay
5
5 (10 yorum)
Hatice i̇lay
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gözde
5
5 (4 yorum)
Gözde
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayça
5
5 (22 yorum)
Ayça
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet oğuzhan
5
5 (5 yorum)
Ahmet oğuzhan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berra sare
5
5 (27 yorum)
Berra sare
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ata
5
5 (8 yorum)
Ata
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sara
5
5 (10 yorum)
Sara
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
David s.
5
5 (7 yorum)
David s.
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hatice i̇lay
5
5 (10 yorum)
Hatice i̇lay
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gözde
5
5 (4 yorum)
Gözde
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayça
5
5 (22 yorum)
Ayça
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet oğuzhan
5
5 (5 yorum)
Ahmet oğuzhan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İspanyolca Çizgi Filmler: İyi Bir Temel Atmak için İdeal Bir Yöntem

İspanyolca öğrenen çocuklar için yapılmış çizgi filmleri izlemenizi de öneriyoruz. Bunun için YouTube'da arama çubuğuna "İspanyolca çizgi film" veya İspanyolca "Dibujos Animados en Español" yazmanız yeterli olacaktır.

Çizgi filmlerle en temel kavramları öğrenirsiniz. Çünkü bu videolar İspanyolca konuşmayı öğrenen çocuklar için özel olarak hazırlanır.

Çizgi film izleyerek İspanyolca öğrenmek
Çizgi filmlerle İspanyolcanızı geliştirin! | Kaynak: Unsplash

Bu çizgi filmler sayesinde temel İspanyolca dil bilgisini (renkler, sayılar vs.) hızlı ve etkili bir şekilde öğrenirsiniz. İngilizcesinden çevrilenleri izlemek yerine "dibujos animados" yani İspanyolca "çizgi film" diye aratarak İspanyol çocukların en sevdiği çizgi filmleri de bulabilirsiniz.

Bu da eğlenerek İspanyolca öğrenmenin en güzel yollarından biridir.

YouTube'da Müzik Dinleyerek İspanyolcanızı Geliştirin

İspanyolca çizgi filmleri anlamaya başladığınızda bir üst seviyeye geçin. Kendinizi hazır hissettiğinizde veya çizgi filmlerden sıkıldığınızda İspanyolca şarkılar dinlemeye başlayın.

İspanyolca şarkıları sevenler için bu çok kolay bir yöntem olacak. Tek yapmanız gereken şarkının sözlerini dikkatlice dinleyip anlamaya çalışmak.

Bazı şarkıların videolarında Türkçe veya İngilizce alt yazılarını bulabilirsiniz. Hatta isterseniz İspanyolca alt yazıyı açıp doğru duyup duymadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Aklınıza kimse gelmiyor mu? İşte birkaç örnek:

 • Julio Iglesias ve oğlu Enrique Iglesias
 • Shakira
 • Alejandro Sanz
 • David Bisbal
 • Pablo Alboran
 • Melendi
 • Aventura veya Romeo Santos
 • Manu Chao (Fransız ama şarkılarının çoğu İspanyolca)
 • Ska-P
 • Compay Segundo ve Buena Vista Social Club (ünlü Kübalı müzisyenler)
 • Gotan Project (Arjantin elektro-tango türünde müzikler yapan Fransız grup)
 • Kolombiya tarzındaki Cumbia şarkıları
 • David Bustamente

Liste tabii ki bunlarla sınırlı değil.

Müziğin en iyi yanı, bazı şarkıları tekrar tekrar dinlemekten bıkmamamız. Böylece bir şarkının sözlerini defalarca dinleyerek ezberleyebiliyoruz.

YouTube'da İspanyolca Film ve Diziler İzlemek

Müzikten sonra zorluk seviyesini biraz daha artırıp İspanyolca seviyenizi film ve diziler izleyerek geliştirmeye çalışın.

İspanyolca filmler izleyerek İspanyolca öğrenmek, sıkıcı İspanyolca derslerinin harika bir alternatifidir. Filmler interaktif olur ve siz fark etmeden, güzelce zaman geçirirken bir şeyler öğrenmiş olursunuz.

Bir film veya dizi izlerken konuşulanları olabildiğince anlamaya çalışın. Her kelimeyi anlamanıza tabii ki gerek yok. Filmin veya dizinin konusunu anlayıp izlemeyen birine senaryoyu anlatabilecek kadar bilgi sahibi olmanız yeterli.

Filmlerle İspanyolca nasıl öğrenilir
İspanyolca filmler izleyerek dilinizi ve kelime bilginizi geliştirin! | Kaynak: Unsplash

20 dakikalık bölümlerden oluşan dizilerle veya kısa filmlerle başlamanızı öneririz. Böylece çok uzun süre konsantre olmanıza gerek kalmaz. Peki 2016'da Netflix'te gösterime girdiğinden beri büyük başarı elde eden Narcos dizisini izlediniz mi?

İzlemediyseniz Narcos, 1980'den 1990'a kadar Kolombiya'daki uyuşturucu trafiğinin tarihini ele alıyor. Dizi Pablo Escobar'ın hayatını, Kolombiya hükümetindeki iç savaşı, ABD'nin (FBI, DEA, CIA) bu konuda aldığı aksiyonları, kokain ticareti yapan uyuşturucu kartellerine (Medellin karteli ve Cali karteli) karşı gelen sağcı askeri grupları anlatıyor.

Bu diziyle İspanyolcanızı geliştirebilirsiniz. Çünkü olayların tarihsel açıdan anlatıldığı kısımlar İngilizce olsa da bütün bölümler İspanyolca seslendiriliyor.

Ayrıca oyuncuların repliklerini tekrar ederek telaffuzunuzu geliştirebilir, Kolombiya'nın ekonomik, sosyal ve siyasi tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Unutmayın ki bu eğlence amaçlı ortaya koyulmuş bir televizyon dizisidir. Bu nedenle göreceğiniz her şey doğru olmamakla birlikte günümüzde Kolombiya dizideki gibi olmayabilir.

YouTube üzerinde diziden bazı kesitler bulabilirsiniz. İspanyolca seviyeniz ileri düzeydeyse daha uzun süreli yapımlarla kendinize meydan okuyabilirsiniz. Mesela sevdiğiniz dizilerin İspanyolcasını izleyebilirsiniz.

YouTube'da birçok seçeneğiniz var. Videonun kalitesi her zaman mükemmel olmayabilir ancak filmlerden kesitleri ve hatta bazı filmlerin tamamını YouTube'da bulabilirsiniz.

YouTube Videoları İzlerken İspanyolcanızı Geliştirin

İspanyolcada ilerleme kaydedebildiniz mi? Dil bilgisine hâkim misiniz? Yeni kelimelerle birlikte deyim ve ifadeler öğrendiniz mi?

YouTube videolarıyla İspanyolca dersleri
YouTube ile İspanyolca öğrenmeye hemen başlayın! | Kaynak: Unsplash

YouTube sayesinde seçeceğiniz bir yerdeki, mesela Endülüs'teki İspanyolca haberleri dinleyebilirsiniz. YouTube'da bilim, siyaset, ekonomi alanında İspanyolca videolar veya belgeseller bulabilirsiniz.

Bu tarz yapımlarda cümleler çizgi filmler ve şarkılara kıyasla biraz daha zor olacaktır. Böylece öğrendiğiniz tüm kelimeleri, haberde söylenenleri anlamak için kullanabileceksiniz. İspanyolca pratik yapmak için bir haber kanalını da izleyebilirsiniz.

Her şeyi anlamayabilirsiniz. Ancak moralinizi bozmayın, önemli olan söylenen kelimeleri zihninizde canlandırıp haberin genel hatlarını anlamak. Hatta kendinizi denemek için anladıklarınızı bir kâğıda dökebilirsiniz. Böylece İspanyolcayla iki dilli olmada ilk adımı atmış olacaksınız!

İspanyolcanızı Geliştirmek için Ekstra İpuçları

Bu makaleye son noktayı koymadan önce sizlere YouTube ile İspanyolca öğrenmenize yardımcı olacak bazı ekstra bilgiler sunmak istedik.

Yorumları Okuyun

Tabii ki videoların altındaki yorumlar her zaman videoyla alakalı olmuyor. Canı sadece eleştirmek ve hakaret etmek isteyen, öylesine yorumlar yazan o kadar insanın içinde İspanyolcanızı geliştirmek biraz zor olabilir.

Yine de bu İspanyolca okuma ve yazma becerilerinizi geliştirmek için harika bir alıştırma olabilir. Bildiğiniz gibi kitaplardaki İspanyolca hatasız olur. Ancak internette insanlar genelde neyi nasıl yazdıklarını kontrol etmez ve birçok hata yaparlar.

Bu yorumlardaki hataları siz düzeltin! Eğlencesine en çok gramer hatası yapılan yorumu bulup doğrusunun nasıl olabileceğini düşünün. Hatta o yorumlara İspanyolca cevaplar yazın!

Alt Yazı Özelliğini Kullanın

Artık belirli videolara alt yazı eklemek mümkün. İspanyolcanızı alt yazıları takip ederek kontrol edebilir ve geliştirebilirsiniz. Bunun için YouTube'daki videoların sağ altındaki Ayarlar kutucuğuna tıklamanız yeterli.

Dizi izleyerek İspanyolca öğrenmek
La Casa de Papel de İspanyolcanızı geliştirmek için izleyebileceğiniz başarılı yapımlardan biri. | Kaynak: Unsplash

Artık YouTube ile İspanyolcayı hızlı bir şekilde öğrenmenin mümkün olduğunu gördüğünüze göre yapmanız gereken tek şey var: Bilgisayarınızı açın ve aprender a hablar español!

Tabii ki YouTube, özel İspanyolca dersleri kadar etkili bir yöntem olmayabilir. Çünkü videolar genelde ek kaynak olarak kullanılır. Ne yazık ki gramer hatalarınızı vs. düzeltemezler. Özel bir İspanyolca öğretmeni, kişisel eğitmen görevi görerek öğrenciyi doğru yola yönlendirebilir. YouTube ile öğrenirken bu kadar kişisel bir öğrenme süreciniz olmaz.

Videoları İspanyolca derslerinize için bir kaynak olarak kullanabilir, evde kendi hızınıza göre ilerleyebilirsiniz. En önemli şey bu süreçten zevk almaktır. YouTube da bunun için ideal bir kaynaktır.

İspanyolca pratik yapmak için Superprof'a girip yaşadığınız yerde, ki farz edelim ki bu yer Ankara olsun, ispanyolca özel ders ankara yazdığınızda karşınıza Ankara'da webcam ile ya da yüzyüze ders veren öğretmenler çıkacaktır. Hemen öğretmeninizle derslere başlayabilirsiniz.

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (4 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.