Lise veya üniversitede ikinci dil olarak Cervantes'in dilini öğrenmek, oldukça popüler bir seçimdir. Okuldaki İspanyolca dersleri, dünya çağında İspanyolca konuşulan yirmi ülkeden birine seyahat ettiğinizde konuşmanıza yardımcı olabilir ancak iki dilli olmak için yeterli olmayabilir.

İspanyolcanızı geliştirmek için bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bunları öğrendiğinizde anadili İspanyolca olan yaklaşık 440 milyon insanla hem sözlü hem yazılı iletişim kurabileceksiniz.

Eğer bunu okuyorsanız ve iki dilli olmanın sizin isteklerinizin ötesinde olduğunu düşünüyorsanız İspanyolca sözlü ve yazılı becerilerinizi mükemmelleştirmek için farklı araçlara yönelmenizi öneririz.

Kişisel veya işsel sebeplerden dolayı İspanyolca dersleri alırken sabır, olumlu bir tutum ve verimli kaynaklar dil eğitiminizi kolaylaştırır.

Dil öğrenme sürecinizde televizyonu, radyoyu, kitapları, her türlü kaynakları kullanın. Dünya çapında bir online ders platformu olan Superprof'ta, İspanyolcada iki dilli olmak için faydalanabileceğiniz çeşitli seçenekler bulabilirsiniz.

Ücretsiz dersler alıyor, biraz İspanyolca konuşabiliyor, ileri seviye İspanyolca biliyor ya da sadece birkaç kelimenin anlamını biliyorsanız bu makale, İspanyolcayı zevkle öğrenmenize yardımcı olabilir.

En iyi İspanyolca öğretmenleri müsait
Berra sare
5
5 (27 yorum)
Berra sare
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ata
5
5 (8 yorum)
Ata
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sara
5
5 (10 yorum)
Sara
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
David s.
5
5 (7 yorum)
David s.
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hatice i̇lay
5
5 (10 yorum)
Hatice i̇lay
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gözde
5
5 (4 yorum)
Gözde
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayça
5
5 (22 yorum)
Ayça
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet oğuzhan
5
5 (5 yorum)
Ahmet oğuzhan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berra sare
5
5 (27 yorum)
Berra sare
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ata
5
5 (8 yorum)
Ata
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sara
5
5 (10 yorum)
Sara
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
David s.
5
5 (7 yorum)
David s.
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hatice i̇lay
5
5 (10 yorum)
Hatice i̇lay
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gözde
5
5 (4 yorum)
Gözde
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayça
5
5 (22 yorum)
Ayça
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet oğuzhan
5
5 (5 yorum)
Ahmet oğuzhan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İspanyolcada Akıcı Olmak için Pozitif Düşünmeniz Gerekecek

İspanyolca öğrenmenizin sebebi ister kişisel ister işle alakalı olsun; yabancı bir dil öğrenmek sizin için her şeyden önce eğlenceli bir aktivite olmalıdır.

İspanyolca öğrenmekten zevk alıp pozitif tutum sergilerseniz çok çalışmış gibi hissetmezsiniz.

Eğlenerek İspanyolca öğren
Pozitif düşünün ve İspanyolca derslerinizi aksatmayın! | Kaynak: Unsplash

İspanyolcanızı geliştirmek için çalışmalarınızı eğlenceli aktivitelere dönüştürün. Bunun için bazı yeni alışkanlıklar edinmeniz gerekebilir:

Kendi İspanyolca Öğrenme Rehberinizi Oluşturun

Bir İspanyolca not defteriniz olsun. İçine kişisel yorumlarınızı, dil öğrenme deneyiminizi, seyahatlerinizi yazın. Hatta İspanyolca dersinde anlamadığınız yerleri veya öğrendiğiniz yeni ifadeleri not ederek gününüzün nasıl geçtiğini anlatın. Bu not defteri sizin için bir rehber görevi görecektir. Her gün İspanyolca öğrenmek için yaptıklarınızı ve öğrendiğiniz kelimeleri, anlamadığınız konuları yazdığınızda dil öğrenme sürecinizi yakından takip etmiş olacaksınız.

İspanyolca Düşünün

İspanyolcada hızlı bir şekilde ilerlemenin en iyi yolunun, anadili İspanyolca olanlarla konuşmak olduğunu anlamışsınızdır. Ancak çevrenizde konuşabileceğiniz kimse yoksa veya bilgisayardan İspanyolca öğrenme imkânınız yoksa İspanyolca düşünerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bir şarkı mı mırıldanıyorsunuz? Sesli mi düşünüyorsunuz? Bunları bir de İspanyolca yapmayı deneyin! Bu egzersizleri her gün uyguladığınızda yeni refleksler edinip beyninizi İspanyolca düşünmeye alıştırmış olursunuz. Bu, İspanyolca konuşma becerilerinizi geliştirmenin de harika bir yoludur.

Hızlı İspanyolca Öğrenmek için Doğru Araçları Bulun

Bilgi kartlarından videolara, İspanyolca alfabe şarkılarına kadar İspanyolca konuşmayı öğrenmek için birçok araç vardır. Online veya kütüphanelerde bulabileceğiniz bu araçlar, İspanyolcada gelişip iki dilli olmanıza yardımcı olur ve sizi motive edip sabırlı olmanızı sağlar.

Kütüphanede İspanyolca Kaynaklar Bulun

Genelde mezun olup eğitim hayatımız sona erdiğinde kütüphaneleri hayatımızdan tamamen çıkarırız.

Kütüphanedeki kitaplarla İspanyolca öğren
İspanyol edebiyatını keşfedin! | Kaynak: Unsplash

Kütüphanelerde İspanyolcanızı geliştirmek için bir konuşma grubu veya eğitim programı da bulabilirsiniz.

Ayrıca İspanyolca öğrenmenize yardımcı olacak kitapları, İspanyol edebiyatının klasiklerini de kütüphanelerde bulabilirsiniz. Öğrenmeye odaklandığınız sürece yeni bir dil sizin için hiç zor olmayacak!

İki Dilli Olmak için Özel Dersler Almak

Özel İspanyolca dersleri alarak kendi kişisel çalışmanıza devam ederken hızlı ilerleme kaydedersiniz. Evde veya sessiz herhangi bir yerde, seviyenize ve bütçenize göre İspanyolca özel dersler alabilirsiniz.

Beklentileriniz ve hedefleriniz ne olursa olsun; telaffuzunuz, İspanyol yazarların eserleri veya İspanyolca konuşma becerileriniz üzerinde çalışabilirsiniz. İspanyolca öğretmeniniz, ders planınızı sizin ihtiyaçlarınıza göre şekillendirecektir.

Hatta isterseniz Arjantin, İspanya, Peru ve Kolombiya gibi İspanyolca konuşulan bir ülkenin yerlisiyle de çalışabilirsiniz.

Superprof'ta bir İspanyolca öğretmeni bulup özel dersler almak için neyi bekliyorsunuz? Diğer alanlarda olduğu gibi İspanyolcada da birçok seçeneğiniz var.

İspanyolca Kursuna Yazılın

İspanyolcanız çok iyi olsa bile iki dilli denilebilecek kadar ileri seviyede olmayabilirsiniz.

Ders alarak İspanyolca günlük konuşma becerilerinizi, dil bilginizi ve kelime haznenizi geliştirebilirsiniz. İspanyolcada akıcı olmak için dersler almak verimli ve hatta kaçınılmaz olabilir.

Bir online İspanyolca kursu akşam derslerine katılabilir ve hatta internet üzerinden dersler alabilirsiniz. Bu kursların çoğu ücretli olsa da ücretsiz hizmet veren birkaç kurum ya da websitesi bulabilirsiniz. Ancak ücretsiz İspanyolca dersleri harika bir seçenek gibi görünse de bazı şeylerin gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu unutmayın. İspanyolcayı akıcı konuşmak istiyorsanız bütçenizin küçük bir kısmını gözden çıkarmanız gerebilir.

Telefonunuza İspanyolca Uygulamalar İndirin

Söz konusu İspanyolca öğrenme olduğunda telefonunuz en iyi dostunuz olabilir. Busuu, Duolingo, Babbel, Memrise ve hatta Rosetta Stone gibi ücretli veya ücretsiz birçok uygulama arasından seçiminizi yapıp İspanyolcanızı geliştirmeye hemen başlayabilirsiniz.

Bu gibi uygulamalarda birçok eğlenceli aktivite olduğunu göreceksiniz. Mesela sesli yanıtlarla telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. Hatta bazılarında seviye atladığınızda ödüller alırsınız. Artık uzun ve bunaltıcı testler çözmek zorunda değilsiniz. İster otobüste ister spor salonunda, her yerde bu uygulamaları kullanarak İspanyolca öğrenebilirsiniz!

İspanyolca Radyo Programları Dinleyin

İspanyolca radyolarla uluslararası olaylardan haberdar olup genel kültürünüzü geliştirebilir, İspanyolca şarkılar dinleyebilirsiniz. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.

Cadena100, Cope ve Radio nacional de Espana gibi online da bulabileceğiniz radyo istasyonları, haber ve röportajlar yayınlayıp ücretsiz podcastler sunmakta.

Radyo dinleyerek İspanyolca öğren
İspanyolca radyo programlarını dinleyerek duyma becerilerinizi geliştirip kelimelerin telaffuzlarını öğrenebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

İspanyolca radyo kanalları dinlemeyi bir alışkanlık hâline getirerek dil öğrenme sürecinizi eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.

Podcastlerle İspanyolca Öğrenme

Cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan podcastler dinleyerek dilinizi geliştirebilirsiniz. News in Slow Spanish, Notes in Spanish, Coffee Break Spanish ve Ivoox gibi podcastler bunun en güzel örnekleridir. Farklı kategorilerdeki (sanat, oyun, sağlık vs.) birçok yayını internet üzerinden, hiçbir ücret ödemeden dinleyebilirsiniz.

Böylece her gün İspanyolcanızı biraz daha geliştirip yeni kelimeler öğrenebilirsiniz.

İspanyol Kültürünü Yakından Tanıyarak İspanyolcada Akıcı Olun

İspanyolca Film ve Diziler İzleyin

Bir yabancı dilde ustalaşmak istediğinizde o dilde dizi ve film izlemek, eğlenerek öğrenmenin harika bir yoludur! İspanyolca öğrenme sürecinizin sıkıcı ve zorlu olması gerekmiyor. İspanyolca film izleyerek bir yandan güzel vakit geçirirken bir yandan dilinizi geliştirebilirsiniz.

İspanyolcayı belli bir seviyede biliyorsanız Türkçe alt yazıları kapatarak dinleme ve anlama becerileriniz üzerinde çalışın. Böylece yeni kelimeleri ve ifadeleri doğal yolla öğrenmiş olursunuz.

Filmlerle İspanyolca cümleler öğrenme
Eğer İspanyolcanıza çok güvenmiyorsanız İspanyolca dizi ve filmleri önce Türkçe alt yazılı izleyin. | Kaynak: Unsplash

Artık birçok platformda İspanyolca konuşulan, Türkçe alt yazılı dizi ve filmler yer alıyor. Mesela Netflix'te El Club, Elite ve Narcos gibi ünlü İspanyolca dizileri Türkçe alt yazılı bulabilirsiniz.

İspanyolca Yazışabileceğiniz Bir Mektup Arkadaşı Bulun

Etrafınızda İspanyolca konuşabileceğiniz biri yoksa bir mektup arkadaşıyla yazışabilirsiniz. Bu yolla İspanyolca cümleler kurmayı öğrenebilirsiniz.

Mektup veya e-mail yoluyla yeni biriyle tanışabilir, ilgi duyduğunuz konular hakkında İspanyolca yazışabilir, yeni ifadeler öğrenip yazma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Penpalworld ve Interpals gibi sitelerde İspanyolca konuşabileceğiniz birini bulabilir hatta siz de bir İspanyola Türkçe öğretebilirsiniz!

Skype ile İspanyolca Öğrenin

Skype ile artık bahanelere son! Dünyanın her yerinden insanlarla İspanyolca konuşabilir ve ücretsiz video görüşmeleri yapabilirsiniz. Hem video görüşmesi, İspanyolcanızı geliştirmek için mükemmel bir yoldur. Çünkü videoda konuşan kişinin beden dilini ve mimiklerini de görmenize olanak sağlar.

Bu yolla dilinizi geliştirmeye bir an önce başlamak için yabancı dil forumlarına veya çevrenizdeki kütüphanelerin panolarına Skype'ta İspanyolca konuşacak birini aradığınızı yazabilirsiniz.

İspanyolca Konuşulan Bir Ülkeye Seyahat Edin

Hızlı İspanyolca öğrenmenin birçok yolu vardır. Ama belki de en iyi yolu, İspanyolca konuşulan bir ülkeye seyahat etmek. Öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu bir ülkeye seyahat ettiğinizde o ülkenin kültürünü iyice tanımış olursunuz.

Hızlıca İspanyolca öğrenip İspanyol kültürünü keşfedebileceğiniz çok sayıda ülke sizi bekliyor!

Gezerken İspanyolca öğren
Gezerken İspanyol dilini ve kültürünü keşfedin. | Kaynak: Unsplash

İspanya veya Güney Amerika'da İspanyolca pratik yaparak seviyenizi büyük ölçüde geliştirebilirsiniz.

İspanyollarla sohbet edin, yerel etkinliklere katılın, hatta İspanyol bir ailenin evinde kalın, yerlilerle içki içip yemeklere çıkın, şehrin içinde kaybolun... Bir eğitim programıyla veya çalışma vizesiyle sırtınızda çantanız, yalnız seyahat ediyorsanız o ülkenin yerlileriyle bağ kurup dilinizi eğlenerek geliştirin!

Özetlemek gerekirse İspanyolcanızı geliştirmenin birçok yolu vardır ancak hepsi size göre olmayabilir. Bu nedenle kendiniz için en doğru öğrenme yöntemini bulana kadar araştırın. Hangi yöntemi uygulayıp hangisine "adios" demek size kalmış!

Bu makalede de belirttiğimiz gibi iki dilli olmak çok kolay bir iş değildir. Ancak çeşitli kaynaklar kullanarak, dil öğrenmek için yeni günlük alışkanlıklar edinerek,  anadili İspanyolca olan insanlarla konuşarak, düzenli eğitimler alarak hem yazılı hem sözlü becerilerinize olan güveninizi artırabilirsiniz.

Yeni bir dil öğrenmenin her şeyden önce eğlenceli olması gerektiğini sakın unutmayın! Aksi takdirde hem çabuk pes edersiniz hem de etkili bir şekilde öğrenemezsiniz. Yani tavsiyelerimize uyup eğlenerek öğrenirseniz dil öğrenme sürecinizde daha istikrarlı olursunuz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.