Düzensiz fiiller, istisnası olan dilbilgisi kuralları, mantıksız görünebilen zamirler ve yazıldığı gibi okunmayan kelimeler...

Bunların hepsi, İngilizce öğrenmeye başlayanların gözünü korkutabilir. Özellikle de, telaffuza çok önem veren bir millet olduğumuz düşünüldüğünde, İngilizce'nin yazıldığı gibi okunmaması bizi çok zorlayabilir ve özgüvenli bir şekilde konuşmamızın önüne geçebilir.

Ingilizce konuşma dersleri alarak çok daha akıcı bir şekilde konuşabilirsiniz.

Ancak endişelenmenizi gerektirecek hiçbir şey yok! Ana dili İngilizce olan insanlar bile bazan "th" sesini yanlış telaffuz eder. Bu bile tek başına fonolojisinin İngilizce'yi öğrenilmesi zor bir dil haline getiriyor gibi görünebilir. Peki, İngilizce zor mu?

İngilizce öğrenmeyi genel olarak zorlaştıran bazı yaygın hatalara ve İngilizce öğrenenlerin ne kadar sıkı çalıştıklarına yakından bakalım!

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Seda
5
5 (20 yorum)
Seda
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (24 yorum)
Canay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (27 yorum)
Charles
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (16 yorum)
Elif
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (17 yorum)
Sinem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (59 yorum)
Ni̇lüfer
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (50 yorum)
Hammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (20 yorum)
Seda
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (24 yorum)
Canay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (27 yorum)
Charles
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (16 yorum)
Elif
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (17 yorum)
Sinem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (59 yorum)
Ni̇lüfer
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (50 yorum)
Hammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İngilizce Kelime Dağarcığı

Oxford İngilizce sözlüğünün ikinci baskısı, diğer dillerde kökleri olmayan, yaklaşık olarak çeyrek milyon kadar İngilizce kelimeye sahiptir.

İngilizceyi ana dili İngilizce olmayanlar için daha da karmaşık hale getiren durumlardan bir tanesi de, birçok kelimenin hem isim hem de fiil görevi görmesidir.

Watch: Bileğe takılan bir saat mi yoksa bir şeyi izlemek mi?
Share: Bir şeyin bir kısmı mı yoksa bir şeyi eşit olarak bölme eylemi mi?
Water: Su mu yoksa bitkileri sulamak mı?

İngilizce öğrenirken yapılan hataların bilincinde olun!

İngilizce sözlük Focus sözcüğü
İngilizce'de hem isim hem de fiil işlevine sahip kelimeler vardır. Kelimenin fiil olarak mı yoksa isim olarak mı kullanıldığını anlamak için bağlama bakmalısınız. | Kaynak: Unsplash

Zaman Göstergeleri Olarak Fiil Zamanları

Şimdi gelelim en sık yapılan İngilizce dilbilgisi hatalarından bazılarına...Bazı dillerde fiil asla biçim değiştirmez.

İngilizce fiiller, kendisinden önceki özneye veya zamirlere göre biçim değiştirir: 'they do' ve 'we do' ve 'it does' gibi...

Birçok dilde zaman, cümlenin başında bir niteleyici ile belirtilir ve zamirler fiil formunu değiştirmez: 'Yesterday I do...'; 'Tomorrow you do...' 'Every day he does...'

İngilizce to be fiilinin kullanımı daha da karmaşıktır çünkü üç kez biçim değiştirir – sadece şimdiki zamanda bile!

Ardından, bir soru cümlesi oluşturmak için kelimeleri düzgün bir şekilde sıralama sorunu var: "You are going?" yerine "Are you going?" gibi...

Fillerde biraz daha ustalaşalım mı? Aksiyon ve bağlantılı fiillere bir göz gezdirmenin zamanı geldi!

Aksiyon fiillerinin çoğu, bir eylemi tanımladıkları için fark edilmesi kolaydır. Bununla birlikte, bazı fiiller, nasıl kullanıldıklarına bağlı olarak hem bağlantı hem de eylemdir.

'To taste' yani 'tatmak' fiili buna güzel bir örnek teşkil edecektir:

  • She tasted the soup (Çorbayı tattı)
  • That soup tasted so good! (Çorbanın tadı çok güzeldi!)

İlk cümlede tat, bir aksiyon fiilidir (çünkü bir eylem gerçekleştirilmektedir); ikincisinde ise lezzet, çorbanın betimlenmesi için bağlantı görevi görür.

Orta seviye bir Ingilizce özel ders kaydolmadan önce hem bağlantılı hem de eylem aksiyon fiil kullanımına aşina olmalısınız.

İngilizce cümle kurma bir sanattır. Bunun en büyük nedeni de, sadece kelime yorumlamaktan daha fazla bilgi ortaya çıkaran ipuçlarıyla dolu olmasıdır. İngilizcenin nüanslarını kavramak bazen öğrenciye akıcılığın asla elde edilemeyeceğini hissettirse de, aslında İngilizce birçok modern dile göre çok daha kolay akıcılık sağlanabilecek bir dildir.

Saat zaman
İngilizce zamanlar kesinlikle zor değil! | Kaynak: Unsplash

Doğru Noktalama İşareti Kullanmanın Önemi

Çoğu dilde virgülü yanlış kullanmanın komik anlamlar çıkarabileceğini tahmin edersiniz. Bu, Türkçe'de olduğu gibi İngilizce'de de geçerlidir. Örneğin aşağıdaki cümleden virgülü çıkarırsanız oluşacak anlama bir bakın!

Let's eat, Grandpa!

Büyükbaba, akşam yemeği yemek yerine akşam yemeği olma düşüncesiyle biraz titreyebilir!

İngilizce yazma becerilerini geliştirmede noktalama işaretleri, kavrama söz konusu olduğunda yazım ve dilbilgisi kadar önemlidir.

Oxford (Seri) Virgül

Amerika'da bir mahkeme şu anda bir virgül üzerinden multi-milyon dolarlık bir davayla ilgileniyor desek!

Bir listedeki son iki öğeyi ayıran Oxford virgül, listede nelerin yer aldığı konusunda fark yaratabilir. Aşağıdaki örnekte daha net açıklamaya çalışalım:

I love my children, Ed Sheeran and Adele.

Bu cümlede, Ed Sheeran ve Adele'in konuşmacının çocuklarının isimleri olduğu anlaşılabilir.

'Sheeran'dan sonra virgül koymaksa, söz konusu iki kişinin konuşmacının sevdiği kişiler listesinin bir parçası olduğunu açık bir şekilde gösterecektir.

Bazı dilbilimciler, seri virgülün, İngilizce bir cümlenin net bir şekilde anlaşılması için hayati öneme sahip olduğuna inanırken, diğerleri bunun gereksiz olduğunu savunuyor. Neticede, yukarıdaki cümle şu şekilde yeniden yazılabilir: “I love Ed Sheeran, Adele and my children”.

Bununla birlikte, kişinin sevdiği kişilerden bahsederken sırasında oynamalar yapması, çocukların Ed Sheeran'dan daha az sevildiğini gösterebilir. Çünkü kelime sırası, İngilizce'de anlamı deşifre etmeye yarayan önemli bir ipucudur.

Seri virgül sorunu anadili İngilizce olanları ve bazı dilbilimcileri bile rahatsız ediyorsa, İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenen birinin nasıl hissedeceğiniz siz düşünün!

İngilizcede, cümleyi doğru bir şekilde kavrayabilmek için kritik olan bir başka noktalama işareti de kesme işaretidir.

Kesme işareti birden fazla anlama gelebilir.

Bunlardan en önemlisi sahipliktir.

  • “The cat's ball” derken topun, kediye ait olduğunu anlıyoruz.

Aynı şekilde, “Sheila's jumper” derken kazağın Shelia'ya ait olduğunu görebiliriz.

İngilizce dilbilgisi için pek çok kuralda olduğu gibi, bu kural da istisnalara sahiptir.

"It's", kesme işareti olmadan kullanıldığında (its), "ona ait" olduğunu anlayabiliriz.

Örneğin:

  • The horse threw its shoe.

It's aynı zamanda "it is" için kısaltmadır.

  • It's cold outside. Ya da, take your umbrella; it's raining.

Benzer bir karışıklığa bakalım, "let's" de "let us" kısaltmasıdır.

Örneğin:

  • Let's go see a movie tonight.
Kırmızı noktalama işareti
Doğru noktalama işaretini doğru yerde kullanmak, ortaya çıkabilecek yanlış anlaşılmaların önüne geçer. Özellikle İngilizce'de, noktalama işaretlerini doğru kullanmayı öğrenmelisiniz. | Kaynak: Pexels

Bunun, kesme işareti kullanılmayan haline bakalım:

  • He lets his dog run wild .

Burada "to let" fiili üçüncü tekil şahısa göre çekimlenmiştir. Bu durumda, kesme işareti kullanılmaz.

Bunlar, size çok kolay öğrenilecekmiş gibi gelse de, sosyal medyada ana dili İngilizce olduğu halde halen kuralları ihlal ederek yazan pek çok insan vardır. Kesme işaretini doğru yerde kullanmak, anlam karmaşası yaşamak için çok önemlidir.

İngilizce yazım hatalarından olabildiğince kaçının!

İngilizce Öğrenmek Gerçekten Bu Kadar Zor mu?

İngilizce öğrenmeye yeni başlamış pek çok öğrenci "İngilizce öğrenmek neden zor?" sorusunu soruyor olabilirler. Her şeyden önce, yukarıda da altını çizdiğimiz gibi, pek çok modern yabancı dile göre İngilizce öğrenmek aslında son derece kolaydır.

Bununla birlikte, İngilizce sürekli olarak gelişen bir dildir ve neredeyse her yıl yeni kelimeler türer. Bu nedenle, İngilizce öğrenirken sürekli yeniliklere ayak uydurmalısınız. İngilizce'de çok fazla kelime olduğundan, herhangi bir makaleyi okurken sözlüğe bakma ihtiyacı hissedeceğiniz zamanlar olacaktır. Bu durum çok sık yaşanıyorsa, motivasyonunuzu kaybetmeyin! Bir süre sonra, kelimenin tam olarak ne anlama geldiğini bilmeseniz bile bağlamdan çıkarabileceksiniz.

İngilizce öğrenme sürecinde önemli olan bir diğer nokta ise bol bol pratik yapmaktır. Her gün İngilizce bir şeyler okuyun, izleyin, dinleyin. Mümkünse her hün ana dili İngilizce olan biriyle İngilizce konuşun. Bu, İngilizce telaffuz becerilerinizi de geliştirecektir.

Superprof'un, size İngilizce öğretmeye hazır birçok öğretmeni vardır! Üstelik, neredeyse hepsi derslerini online olarak da verir. Dolayısıyla, her nerede olursanız olun, İngilizce öğrenmek için tek ihtiyacınız olan iyi bir internet bağlantısıdır.

İngilizce dilbilgisi temelleri atıldıktan sonra, işin eğlenceli kısmı başlayacak! Söz konusu İngilizce olduğunda, dille ilgili her gün yeni bir şey keşfedeceksiniz. Sonrasında, TOEFL veya IELTS gibi sınavlara hazırlanarak İngilizce yeterliliğinizi de görebilir ve yurtdışında çalışma ya da okuma hayaliniz varsa bunu gerçekleştirebilirsiniz.

İyi şanslar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!