Ebeveynler her zaman çocukları için her şeyin en iyisini ister. İngilizcenin günümüz dünyasında değerinin farkındaysanız muhtemelen çocuğunuzun da akıcı bir şekilde İngilizce konuşmasını istersiniz. Peki çocuklar yabancı bir dil öğrenmeye kaç yaşında başlamalıdır?

İngilizce öğrenme çocuk için çok kolaydır. Yeni bir dili çabucak kapar ve doğru bir eğitim verildiğinde birkaç yıl içinde akıcı bir şekilde konuşmaya başlarlar.

Gelin birlikte, İngilizce öğrenmenin faydaları, çocuğunuza yabancı dil öğretirken uygulayabileceğiniz yöntemlere ve yararlanabileceğiniz etkinliklere bir göz atalım.

Çocuklara İngilizce eğitimi vermenin onların sosyal ve kültürel gelişimini de etkilediğini biliyor muydunuz?

Eğer büyük bir şehirde yaşıyorsanız örneğin, özel İngilizce dersi İstanbul ve çevresinde ana dili İngilizce olan biri bulabilirsiniz.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (20 yorum)
Canay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (45 yorum)
Kadir
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (26 yorum)
Charles
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (20 yorum)
Seda
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (56 yorum)
Ni̇lüfer
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (15 yorum)
Elif
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (49 yorum)
Hammad
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (33 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (20 yorum)
Canay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (45 yorum)
Kadir
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (26 yorum)
Charles
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (20 yorum)
Seda
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (56 yorum)
Ni̇lüfer
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (15 yorum)
Elif
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (49 yorum)
Hammad
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (33 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Çocuklara Kaç Yaşlarında İngilizce Öğretilmeli

Yeni bir dil öğrenmeye başlamak için "minimum yaş yoktur". Bildiğiniz gibi çocuklar doğar doğmaz ana dillerini öğrenmeye başlar ve birkaç sene içinde birçok şeyi anlayıp rahatça konuşabilecek duruma gelirler.

Genç ebeveynlerin merak ettiği konulardan biri de çocuklarına İngilizce veya başka bir yabancı dili akıcı bir şekilde konuşabilmeleri için nasıl bir dil eğitimi vermeleri gerektiğidir. İngilizce öğretmenleri bu konuda size oldukça yardım edebilir.

Küçük yaştaki çocuklar için evde verilen eğitim daha etkilidir. |Kaynak: Pixabay

Hayatlarının her alanında bir adım önde olmalarını isiyorsanız çocuklarınıza yabancı dil öğretmeye olabildiğince erken yaşta başlamalısınız. Bunun için en iyi yol da evde ebeveyn tarafından verilen eğitimdir.

Anne babadan biri İngilizce biliyorsa bu iş çok daha kolay hale gelir. Tabi karşınızdakinin çocuk olduğunu unutup kendinizi kaptırıp gramer kurallarına dalmaya kalkmayın!

Çocuklarımız ne zaman İngilizce kelimeleri ve kalıp ifadeleri öğrenmeye başlamalıdır? Doğuştan itibaren çocuğumuzla İngilizce mi konuşmalıyız? Sonuçta İngiliz veya Amerikanlar konuşmayı böyle öğreniyor değil mi?

Uzmanlara göre, çocuğunuzun şakır şakır İngilizce konuşmasını istiyorsanız doğduğundan itibaren onunla ara sıra İngilizce iletişim kurmalısınız. Çocukların dil öğrenim becerisi inanılmaz düzeydedir bu nedenle yabancı dil öğretiminde belirlenen bir yaş sınırı yoktur.

Sosyal psikolog ve dil bilimci Barbara Abdelilah-Bauer Mayıs 2014'te Fransız gazetesi L’Express'te düşüncelerini şöyle ifade etmiştir:

Yabancı dil öğrenmeye başlamak için en erken yaş diye bir kavram yoktur. İki farklı anadil konuşan anne babaların çocuklarınn belli bir zaman sonra iki dili de sorunsuz bir şekilde konuşabildikleri bilinmektedir.

Örneğin bir çocuk İngilizce ve Fransızcayı aynı anda öğrenebilir mi?

Bebekler doğduğu andan itibaren çevresini dinlemeye ve duyduğu sesleri taklit etmeye başlar. Anne ve/veya baba bebeğiyle İngilizce konuşursa çocuk da duyduğu sesleri zihnine yerleştirecek ve konuşma becerisi kazandığı zaman kullanmaya başlayacaktır. İki dilli yetiştirilen bir çocuğun öğrenme süreci, doğal olarak, tek dilli yetiştirmeden biraz farklı olmalıdır.

Aslında bir bebeğin ilk birkaç ayı "tek dilli"dir. Bebeklerin dil öğrenimi oldukça ilginç bir süreçtir. Başlangıçta anne babası bebekle ne konuşuyorsa onları öğrenir. Yani anne baba bebeğiyle konuşurken Türkçe ve İngilizce gibi iki farklı dil kullansa bile bebeğin bunları ayırt etme imkanı yoktur. Farklı iki dil öğrendiklerinin bilincinde değildirler.

Peki çocuğunuza hangi kelimenin anadiline hangisinin ikinci öğrendiği dile ait olduğunu nasıl öğretebilirsiniz? Ve anadili İngilizce olmayan ebeveynleri olan bir çocuk gerçekten İngilizce konuşmayı öğrenebilir mi?

Bunun için evde konuşulan her bir dil bir ebeveynle özdeşleştirilebilir. Örneğin, anne tamamen İngilizce konuşurken baba çocuğuyla Türkçe konuşur. Böylece dışarıdan zaten bolca Türkçe duyan çocuk anadilini öğrenmekten de eksik kalmayacaktır. Bu şekilde çocuğunuz her iki dili de aynı zamanda öğrenebilir ve bir şeyin iki türlü ifade edilebileceğinin farkına varır.

Çocuklar çok kolay adapte olur. Eğitimciler sık sık çocukların zihinlerinin adeta bir sünger gibi olduğunu ifade ederler. Belli bir yaştan sonra çocuklar için İngilizce dersleri aldırarak daha sistemli bir öğrenme becerisi kazanmasını sağlayabilrisiniz.

Çocuklar yeni bir dili yetişkinlere göre çok daha hızlı öğrenebilir. |Kaynak: Pixabay

Çocuklar çok kolay adapte olabildiği için iki farklı dil kullanan ebeveynlerin kafa karışıklığına sebep olacaklarından çekinmelerine hiç gerek yoktur.

Aksine iki dilli yetişmenin birçok avantajı vardır. İki farklı dili duyarak büyüyecekleri için daha okula başlamadan her iki dili anlayıp konuşabilecekler.

Çocuğunuz İngilizce derslerinde herkesten önde olacak ve başarısını sergileyebilecektir. Doğduğundan beri iki dille meşgul olan çocuğun beyni diğer çocuklara göre dilsel anlamda daha gelişmiş olacağı için Türkçe derslerinde ve okulda verilen diğer yabancı dil derslerinde de başarılı olma şansı oldukça yüksektir.

Çocuklar İngilizceyi reddeder mi?

Okula başlayan ve hiçbir arkadaşının İngilizce konuşmadığını fark eden çocuk bir süre sonra evde annesi veya babasıyla İngilizce konuşmayı reddetme davranışı gösterebilir. Bu dili ev dışında kullanmasına hiç gerek olmadığını düşündüğü için gereksiz görebilir ve sizin İngilizce konuşmalarınıza Türkçe cevap vermeye başlayabilir.

Bu davranışı sergileyen çocuğunuza sakın aşırı tepki vermeyin! Onunla inatlaşmadan güzelce konuşabilir ve ortak bir karara varabilirsiniz. Merak etmeyin, İngilizcede farkında olmadan epey ilerleyen çocuğunuz birkaç ay ara verdiğinizde bir anda bu dili unutmaz.

Kendisi İngilizce konuşmak istemese de beyni duyduğu İngilizce konuşmaları ayırt ederek anlamlandırmaya devam edecektir.

Çocuklarınızın İngilizce Eğitimini Evle Sınırlandırmayın

Bu, çocuklar için olduğu kadar dil öğrenmeye başlayan yetişkinler için de geçerlidir. Yetişkinler genelde ikici bir dili ya akademik kariyerleri için ya da profesyonel kariyerleri için öğrenmek isterler.

Ancak çocuklar oyunlarla İngilizce öğrenirken ders yaptıklarının bile farkına varmayabilirler. Çocuklar İngilizce öğrendiğinde yalnızca okuldaki başarısını artırmakla kalmaz aynı zamanda farklı bir dille farklı bir kültürü keşfeder, dünyaya daha geniş açıdan bakmayı öğrenirler.

Onları dünyayı gezmeye teşvik eder. İngilizce konuştukları için kimseye muhtaç olmadan dünyanın her yanına gidebilir ve orada yaşayabilirler.

Çocuklarınızla yabancı ülkelere seyahat ederek farklı kültürleri görmelerini sağlayabilirsiniz. |Kaynak: Pixabay

İngilizce konuşulan bir yere seyahat etmeniz çocuğunuz üzerinde büyük bir etki uyandıracak ve dünyayı gezmek için daha da hevesli hale gelecektir. Örneğin Londra'ya veya New York'a ailece gezmeye giderseniz çocuğunuz o yaşına kadar öğrendiği İngilizce becerilerini dışarıda kullanma imkanı bulabilir.

Çocuklara İngilizce Öğretme Yöntemleri

Çocuğunuzun yabancı dil öğrenmesini istiyorsanız mutlaka eğlenceli yöntemler kullanmalısınız. İşte yararlanabileceğiniz birkaç etkili yöntem.

Çocuklar için İngilizce Çizgifilmler ve Animasyonlar

Bu, akla gelen ilk yöntem olabilir. Yabancı bir dil öğrenirken eğlenceli aktiviteler yapmak her yaşta kullanılan etkili bir tekniktir. Sonuçta oyun oynamak ders yapmaktan daha keyiflidir. Aynı şekilde filmler ve çizgifilmler de benzer amaçlarla kullanılır.

Çocuklarınızın izlediği çizgi filmleri İngilizce versiyonlarıyla değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Çocuklar izlediği çizgifilmlerin tamamını anlamaya çalışmaz, onlar için eğlendirici olması yeterlidir.

 çocuklar için ingilizce dersleri sırasında çizgi film karakterlerini kullanabilirsiniz
Çocuklar çizgifilmlere bayılır. Bundan sonra çocuğunuzun sevdiği çizgifilmleri İngilizce açmaya ne dersiniz? |Kaynak: Pixabay

Çocukların çizgifilmleri ne denli sevdiğini bilirsiniz. Çizgifilmlerde duydukları bazı ifadeleri veya cümleleri evde veya okulda tekrar ederler. Hatta en sevdiği çizgifilm karakterlerinin oyuncaklarını çocuklarınıza belli kelimeleri veya şarkıları öğretirken de kullanabilirsiniz.

Çocuklar için İngilizce Kitaplar

Kitaplar, yetişkinlerin dil öğrenmesinde oldukça önemli bir araç olduğu kadar küçük yaştaki çocuklar için de çok önemlidir. Çocuklar kitaplar yardımıyla renkleri, hayvanları, meyveleri, meslekleri, ülkeleri ve daha birçok şeyi öğrenebilir. Çocuğunuz okuma yazma öğrenene kadar günün belli bir saatini İngilizce okumaya ayırabilir, yatmadan önce de İngilizce hikayelerle günü tamamlayabilirsiniz.

Çocuğunuz evde aldığı İngilizce eğitimine ek olarak okulda da ders görmeye başlayacağından,  8 ila 11 yaşları arasında İngilizce kitapları kendi kendine okumaya  başlayabilir. Kitap okudukça hem telaffuzu gelişecek hem de yeni kelimeler öğrenecektir. Erken yaşta kitap okuma alışkanlığı kazanan çocuklar ileriki yaşlarında kitap kurdu olup çıkarlar.

Çocuğunuzu fantastik ögeler içeren kitaplar okumaya teşvik ederseniz hayal gücünü de desteklemiş olursunuz. Her okuduğu kitapla İngilizcesini biraz daha ilerleten ve kendini geliştiren çocuğunuz artık dil konusunda kendine rakip tanımaz hale gelir.

Çocuklar için İngilizce Oyunlar

Her türlü oyun dil öğretme aşamasında aktif bir şekilde kullanılabilir. Yalnızca bilgisayar oyunlarından bahsetmiyoruz elbette! Eğitici İngilizce oyunları çerçevesinde birçok seçenek mevcuttur. İster çocuğunuzla ailece bir kutu oyunu oynayın, ister tablet veya telefon aracılığıyla çocuklar için İngilizce eğitimi odaklı bir oyun oynayın. Her halükarda çocuğunuz bolca İngilizceye maruz kalacaktır.

Pinterest gibi sitelerden çocuklara İngilizce öğretimiyle ilgili birçok oyun tavsiyesi bulabilirsiniz.

Bu tür oyunlarla çocuğunuz farkında İngilizce düşünmeye ve cümleler kurmaya başlar. Oyunlarda yer alan küçük rekabetler de çocuğun gaza gelmesini ve daha çok çabalamasını sağlar.

Ayrıca, İngilizce konuşan oyuncaklar da alabilirsiniz. Hani şu düğmelerine basınca konuşan oyuncaklardan. Hemen her çocuğun böyle oyuncakları vardır. Bir de İngilizce konuşanından almaya ne dersiniz?

Çocuklar için İngilizce Şarkılar

Bazı çocuklar özel kreşe başladığında İngilizce şarkılar öğrenir. Devlet okuluna devam eden çocuklar ise İngilizceyle 2.sınıfta tanışır.

Çocuklar oyunlarla, şarkılarla ve danslarla İngilizce öğrendiğinde eğlendikleri için daha hızlı öğrenirler. Siz de çocuğunuza aynı eğitimi kreş çağından da önce evde verebilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte bir şarkı dinlerken ona hareketler uydurarak daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Annesiyle veya babasıyla birlikte şarkılar söyleyen bir çocuk bu anıları ömrü boyunca unutmaz ve şarkının sözleri aklında daha kalıcı olur.

Çocuklara İngilizce öğretimi hakkında daha fazla bilgi almak için diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.