Çocuğunuz daha doğmadan ebeveynlik serüveniniz başlar. Peki çocuğunuza ikinci dil olarak İngilizce öğretmeyi hiç düşündünüz mü?

Kreşe başladığında rahatça İngilizce konuşmasını ister miydiniz?

Küçük yaştaki çocuklara fiil çekimleri, gramer gibi şeyler öğretilmez. Dil öğretiminde acele etmemelisiniz. Planlı bir şekilde eğlenceli aktivitelerle verilen dil eğitimi çocuklar için oldukça etkilidir.

Bebekler doğduğundan itibaren çevresinde konuşulanları dinlemeye başlar. Siz de çocuğunuzu olabildiğince erken yaşta yeni bir dille tanıştırırsanız ilerideki okul hayatında ve seçeceği kariyerinde büyük bir avantaj sağlamış olursunuz. Çocuğunuzla İngilizce konuşabilmeniz için öncelikle kendi dil becerilerinizi de gözden geçirmeniz gerekiyor. Gün içinde kullanabileceğiniz basit cümleleri not alıp online sözlüklerden okunuşuna bakabilirsiniz. Böylece çocuğunuza bir şeyler öğretirken kendinizi de geliştirmiş olursunuz.

Yabancı bir dil öğrenmek, çocukların bilişsel gelişimini hızlandırır, anlama kapasitelerini artırır, hafızalarını güçlendirir ve dünyaya daha geniş bir açıdan bakabilmelerini sağlar.

Erken yaşta yabancı dil öğrenen çocukların ileride akıcı bir şekilde o dili konuşması çok daha kolaydır. Bu şekilde eğitim gören çocuklar yurtdışına çıktığında İngilizce konuşan kişilerle rahatça iletişim kurabilir ve kendilerini her ortamda ifade edebilirler.

Peki çocuğunuzu yeni bir dil öğrenmeye nasıl ikna edebilirsiniz?

İngilizceden sıkılmamalarını nasıl sağlayabilirsiniz?

Çocuğunuza evde kendiniz mi İngilizce dersi vermeyi tercih edersiniz yoksa özel İngilizce dersi aldırmayı mı düşünüyorsunuz?

çocuklar için ingilizce öğreniyorum
Çocuklara İngilizce nasıl öğretilir? |Kaynak: Unsplash

Çocuklara İngilizce öğretmek için belli tekniklerden yararlanmanız gerekir. Dil öğrenimine etkileşimli ve eğlenceli bir yaklaşım getirmelisiniz.

4-12 yaş arasındaki çocuklar sosyal etkileşim içindedir ve toplumsal değerleri öğrenme süreci içerisindedir. Bu nedenle bu yaşlar İngilizce öğrenimini en sıkı tutmanız gereken yaşlardır aslında.

Bu dönemde çocukların beyinleri kolayca şekillendirilebilir ve yeni kelimeleri zorlanmadan öğrenebilirler. Bu yaş aralığındaki çocuklarla fiiller, sıfatlar, zamanlar ve İngilizce telaffuz alıştırmaları yapabilirsiniz.

Çocuklara İngilizce öğreten ebeveynlerin veya öğretmenlerin yararlanabileceği çok çeşitli kaynaklar mevcuttur.

Örneğin, çocuğunuz ilkokula gidiyorsa İngilizceye ilgisini artırmak için eğlenceli online kaynaklar bulabilirsiniz.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Çocuklar İngilizceyi Nasıl Öğrenir

Çocukların İngilizce öğrenirken eğlenmesi çok önemlidir yoksa bir süre sonra tepki koyarak öğrenmeyi reddedebilirler.

Çocuğunuza İngilizce öğretmeye başladığınızda okuldaki ders metodlarından olabildiğince uzaklaşmalısınız. Her daim eğlendirici ve yenilikçi olmaya özen gösterin.

çocuklar için ingilizce uygulama
Modern teknolojiyle İngilizce öğrenmek çok daha keyifli. |Kaynak: Unsplash

Çocuklara İngilizce öğretirken kullanılabilecek çok sayıda İngilizce online eğitim kaynağı mevcut.

Bir çocuğun İngilizceyi öğrenebilmesi için öncelikle benimsemesi ve içselleştirmesi gerekir. Aynı bir gitaristin yeni bir şarkıyı çalmayı öğrendiği zamanki gibi.

Peki eğlence bunun neresinde? Çocuk İngilizceden sıkılmaya başlarsa zamanla tamamen ilgisini kaybeder ve pek bir şey öğrenemez.

İngiliceyle yeni tanışan çocuklarla çocuk şarkıları dinlemek, İngilizce öğreten oyunlar oynamak ve çizgifilm izlemek iyi bir başlangıçtır. Hemen hemen herkesin evinde birden fazla akıllı telefon bulunduğu günümüzde bu tür içeriklere ulaşmak da oldukça kolaydır. Youtube'a çocuklar için İngilizce şarkıları yazarak birçok eğlenceli ve öğretici videoya ulaşabilirsiniz

Şarkılarla İngilizce

Müzik ve şarkılar insanın modunu hemen yükseltir. İyi bir moddayken de yeni bir şeyler öğrenmek daha kolaydır. Yabancı bir dil öğrenirken müzikten yararlanmak dil öğrenme sürecini daha da keyifli hale getirir.

Şarkılar ve tekerlemeler oldukça etkilidir ve YouTube'da çocuklar için birçok ücretsiz İngilizce şarkı yer alır.

Çocukken öğrendiğiniz şarkıları düşünün, bir gün bir yerlerde duysanız hemen eşlik etmeye başlarsınız değil mi? İşte şarkıların çocuklar üzerinde böyle kalıcı bir etkisi var.

Siz de kendi çocuğunuza yaşına uygun İngilizce şarkıları sık sık dinletebilirsiniz. Örneğin alfabe şarkısı çocuklara İngilizce öğretirken kullanılan en klasik örneklerdendir.

İngilizce müziklerin 20.yüzyılın ikinci yarısından beri dünya müzik piyasasını yönettiğini söylemek yanlış olmaz. Çocuğunuzu ortaokul çağından itibaren  İngilizce rock, pop veya Blues tarzılarından hangisini seviyorsa onları dinlemeye yönlendirebilrisiniz.

Zaten küreselleşen dünyamızda İngilizce dört bir yana yayılmış ve girdiğiniz bir dükkanda, arabanın radyosunda veya müzik dinleme uygulamalarında bolca İngilizce şarkıyla karşılaşılıyor. Çocuklar da bu şarkıları duyarak büyüyorlar.

Çocuk şarkı sözlerini tamamiyle anlamasa da, İngilizceye aşinalık kazanacak ve ileride yazma, okuma, konuşma gibi diğer becerileri kullanması gerektiğinde bu kulak dolgunluğunun faydasını görecektir.

Bu şekilde İngilizce öğrenen çocuğun eğlendiğinden emin olabilirsiniz.

Müzikle İngilizce öğrenmek oldukça popüler bir yöntemdir; çünkü orijinal, basit, eğlenceli ve her şeyden önemlisi çocuklar bu yönteme bayılıyor!

Oyunlarla İngilizce

Çocuklar için oyun oynamak gelişimin bir parçasıdır. Siz de çocuğunuza vermek istediğiniz dil eğitimini bu sürece uyum sağlayarak en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Bu oyunlar karşılıklı kağıt ve kalemle oynanabilir, hafıza kartlarıyla oynanabilir, oyuncak bebeklerle oynanabilir veya günümüzün en yaygın kullanılan yöntemi olan telefon/tablet üzerinden oynanabilir.

İnternet sayesinde İngilizce öğrenen çocuklara yönelik oyunlara ulaşmak oldukça kolay.

Yeni bir dil öğrenmek isteyenlere yönelik hazırlanan mobil uyulamalar sayesinde çocuklar telefonda boşa geçireceği vakitleri yararlı bir aktiviteyle değiştirebilir.

Kısa bir araştırma yaparak çocuklar için İngilizce uygulama ve yüzlerce farklı oyuna ulaşabilir ve İngilizce öğrenmesini istediğiniz çocuğunuza belirli zaman aralıklarında bu oyunları oynatabilirsiniz. Süre sınırı koymak çok önemli!

Ayrıca internet üzerinden çalışma kağıtları indirebilir, telaffuz çalışmaları yapabilir veya çocuğunuz okuma yazma biliyorsa birlikte İngilizce bulmaca çözebilirsiniz.

İngilizce Öğrenmeyi Eğlenceli Hale Getirin

Çocuklar için İngilizce Atölyeler

Eğer İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız bu tarz atölyelere ulaşmanız daha olasıdır. İnternet üzerinden veya çevrenizden soruşturarak çocuklar için özel düzenlenen İngilizce atölyeler hakkında bilgi alabilir ve çocuğunuza çok farklı bir öğrenme deneyimi yaşatabilirsiniz.

Çocuklar için düzenlenen İngilizce atölyelerden bazıları: Yoga atölyesi, Dans atölyesi, Müzik atölyesi, Resim atölyesi, Yaratıcı Drama atölyesi, Karikatür atölyesi, Mutfak atölyesi, Sabun atölyesi...

Skype Üzerinden İngilizce Dersleri

İster bir özel ders öğretmeniyle baş başa ister grup halinde kısa süreli online dersler çocuklar için eğlenceli olabilir.

Skype üzerinden karşısındakinin seviyesine uygun özel ders veren binlerce İngilizce anadilli öğretmen bulunuyor.

Küçük yaştaki çocuklara internet üzerinden İngilizce konuşan bir "oyun arkadaşı" da bulabilirsiniz. İnternet üzerinden birlikte oyun oynarken birbirleriyle İngilizce iletişim kurarlar.

Çocuklar genelde arkadaşlarının aynı dili konuşup konuşmamasını pek sorun etmez, bir şekilde iletişim kurmaya çalışırlar.

Çocuklara İngilizce Öğretirken Kullanılan Etkili Yöntemler

Yabancı dil öğretmeye başladığınızda verdiğiniz emeğin karşılığını görmek istersiniz değil mi? Bu nedenle derslerin etkili olması oldukça önemlidir.

İngilizce öğrenmek için o kadar çok kaynak var ki çocuğunuz için doğru kaynağı bulmanız biraz zor olabilir. Bunun için iyi ve deneyimli bir İngilizce öğretmeni ile konuşabilir, daha önce çocuğuna İngilizce öğreten bir arkadaşınızdan fikir alabilir ya da herkesin ilk aklına gelen çözüm; internetten araştırabilirsiniz.

kitaplarla çocuklar için ingilizce öğreniyorum
Öğrenmenin birçok farklı yolu vardır. |Kaynak: Unsplash

Çocuklara İngilizce Kursu

Çocuğunuzu özel eğitim veren bir İngilizce kursuna göndererek kendi yaşıtlarıyla birlikte eğitim almalarını sağlayabilirsiniz. Bu tür kurslar genelde ilkokul seviyesinin üstündeki çocukları kabul eder bu nedenle kursa göndermek istediğiniz çocuğunuzun yaşı da önemlidir. Bu tarz eğitim kurumlarında yaklaşım okuldakinden farklıdır; ders sırasında çocuklara bolca şarkı söyletir, dans ettirir ve oyun oynatırlar.

Little Pim

Little Pim 6 yaşından küçük çocuklara videolarla İngilizce öğretmeyi amaçlayan bir sitedir. Peki neden 6 yaş?

Çünkü bu site, çocukların beyninin dil öğrenmeye en yatkın olduğu çağda İngilizce öğretmenin etkisini savunuyor.

Bu sitede, bir çocuk henüz okuyamasa, yazamasa ve hatta sayıları sayamasa bile İngilizce duymaya alışmasını sağlayan ilgi çekici bir yaklaşım kullanılır. Aslında temel olarak, dinleme becerilerine odaklanarak İngilizce öğretilir.

Çocuğunuzun akıcı bir şekilde İngilizce konuşmasını istiyorsanız, siz de bir an önce bu yöntemlerden yararlanmaya başlamamalısınız!

Çocuğunuz bu siteyi  düzenli bir şekilde takip etmeye başlarsa okuma yazma bilmeden yalnızca dinleme egzersizleriyle eğlenerek öğrenebilir.

İngilizce Konuşulan bir Ülkeye Seyahat Edin

İngilizce konuşulan bir ülkede vakit geçirmek dili öğrenmenin en hızlı ve basit yoludur herhalde. Çünkü dil öğreniminde her zaman tavsiye edilen ilk şey dile bolca maruz kalmaktır.

İlkokuldan liseye kadar devlet okulunda verilen İngilizce eğitimi genelde akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak için pek yeterli değildir. Öğrencinin kendi ekstra çabası yoksa ve özel bir okula ya da İngilizce eğitimine ağırlık verilen bir devlet okuluna gitmiyorsa genelde yarım yamalak bir İngilizceyle liseden mezun olur.

Çocuğunuzun üniversiteye geçtiğinde kendini rahatça ifade edebileceği bir yabancı dilinin olmasını arzuluyorsanız onu ortaokul veya lise çağında öğrenci değişim programlarına göndermeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca İngilizce konuşulan ülkelerdeki dil okullarını veya dil öğrenme programlarını da araştırabilirsiniz.

Bu tür bir organizasyona katılarak New York veya Londra gibi İngilizcenin anadil olarak konuşulduğu bir yerde yaz tatilinin tamamını geçiren çocuğunuz döndüğünde hem dinleme, konuşma ve anlama becerilerini geliştirmiş hem de özgüven kazanmış ve yeni sosyal ilişkiler kurmuş olarak dönecektir.

Amerika'da çocuklara ingilizce kursu
İngilizce konuşulan bir ülkede vakit geçiren çocuk dile aşinalık kazanır ve daha çabuk konuşmaya başlar. |Kaynak:Unsplash

Ülkeler arası değişim programları düzenleyen birçok organizasyon vardır.

Bu tür bir organizasyona dahil olan çocuğunuz, Amerika, İngiltere, Avustralya veya Kanada gibi İngilizce konuşulan bir ülkede vakit geçirerek kültürü ve insanları tanıma gibi eşsiz bir fırsata da sahip olacaktır. Her gününü anadilli kişilerle konuşarak geçiren çocuğunuzun eve döndüğünde akıcı ve anlaşılır bir şekilde İngilizce konuşacağından hiç şüpheniz olmasın!

Tabi bu tür organizasyonlara katılacak çocukların belli bir yaşı geçmiş olması gerekiyor. Dil değişim programlarında İngiltere yabancılar tarafından en çok tercih edilen ülkedir.

Daha büyük çocuklar Yeni Zellanda veya Avustralya'ya bile seyahat edebilir. Dünyanın dört bir yanında İngilizce konuşulan muhteşem ülkeler var!

Çocuklar için İngilizce öğreniyorum ile ilgili daha fazla bilgi almak için diğer makalelerimize de göz atın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.