Farklı ülkelere seyahat etmeyi seviyorsanız İngilizcenin ne denli önemli olduğunu mutlaka fark etmişsinizdir. İngilizce öğrenmek istemenizin birçok farklı sebebi olabilir elbette. Kariyerinizde yükselmek, üniversitede yabancı dil ağırlıklı bir bölüm okumak, kültürel anlamda kendinizi geliştirmek, İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak için veya bambaşka bir sebeple İngilizce öğrenmeye başladıysanız hiç merak etmeyin, sonunda ulaştıklarınız verdiğiniz emeklere fazlasıyla değecektir. 

Başlangıçta aksansız konuşmak veya her kelimeyi mükemmel telaffuz etmeye çalışmakla uğraşmayın, biriyle karşılıklı muhabbet edebilmeniz için tek gerekli şey anlaşılmanız ve kendinizi ifade edebilmenizdir. Kendinizden yeterince emin olmasanız bile konuşmaya çalışmalı ve anlayıp anlaşılabilmek için başkalarını bolca dinlemelisiniz. Online ingilizce eğitim alarak istediğiniz her yerde ders almanız mümkün olur.

Bu makalemizde İngilizce konuşmak isteyenlerin yararlanabileceği birkaç ipucundan bahsettik. Öyleyse okumaya devam!

İster yoldan geçenlerle küçük sohbetler, isterse arkadaşımız ve ailemizle daha derinlemesine tartışmalar olsun, günlük konuşmalar her gün ihtiyacımız olan iletişim metodlarıdır. Hangi dili konuşursanız konuşun belli başlı sohbetlerin içeriği hep aynıdır, değişen tek şey kullanılan kelimeler ve ifade etme şeklinizdir.

İngilizce veya herhangi bir dilde karşılıklı konuşmalar tamamiyle dinleme ve konuşmadan oluşan iletişim şeklidir. Sabahları kalktığımızda ailemizle konuşuruz, işe gittiğimizde çalışma arkadaşlarımızla fikirlerimizi paylaşırız veya en basitinden ekmek alırken 'merhaba' 'kolay gelsin' gibi ifadeler kullanırız.

İnsanlar genel itibariyle konuşmak ve konuşulmak isteyen sosyal varlıklardır. Bu nedenle yurtdışına gerek gezi gerekse çalışma veya yaşama için çıktığınızda çevrenizdekilerle muhabbet etmek istemeniz de kaçınılmazdır.

İngilizce kursları
Amerika'ya gittiğinizde sokakta duyduğunuz ifadeler, sınıfta öğrendiklerinizden çok farklı gelebilir. |Kaynak:Pixabay

Yabancı bir ülkeye gittiğinizde yol sormak, ekmek almak veya duraktaki biriyle hava durumunu konuşmak gibi doğal gelişen iletişim durumları oluşabilir.

Öğrendiğiniz dilin konuşulduğu yerde vakit geçirerek aksanınızı da iyileştirebilirsiniz. İşte İngilizce pratik konuşma becerileriniz böyle durumlarda epey hızlı gelişir.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Ni̇lüfer
5
5 (85 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (17 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (85 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (17 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Konuşma Sırasında Jest ve Mimikler

Her türlü konuşmada öncelikle kibar ve saygılı olmanız gerektiğini unutmayın. İngilizcede de nezaket oldukça önemlidir. Hatta resmi ortamlarda veya karşınızdakini tanımadığınız durumlarda bu konuda daha da hassas olmanız gerekir. Günlük konuşmaların içeriği her dilde aynı olsa da bazen ülkeden ülkeye, kültürden kültüre ifade biçimleri nezaket kuralları açısından farklılık gösterebilir.

Karşılıklı konuşma genellikle sözlü bir ifade biçimi gibi görünse de aslında beden dili de bir o kadar önemlidir. Örneğin karşınızdakinin "hello, pleased to meet you" derken gözlerinizi devirdiğini düşünün. Bir de aynı şeyi söylerken gülümseyen birini düşünün. İkisinin verdiği mesaj ve karşısındakine hissettirdikleri tamamen farklıdır.

İngilizce konuşmayı öğren
İngilizce konuşma becerisini geliştirmenin en etkili yolu bol bol konuşma denemeleri yapmaktır. |Kaynak:Pixabay

Konuşma esnasında sözcüklerinizle bedeniniz bir araya gelir ve karşınızdakiyle iletişimizde eşit rol oynarlar. Bu nedenle biriyle konuşurken söylediğiniz şeylerle vücut hareketlerinizin uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Peki yeni tanıştığınız biriyle nasıl konuşabilirsiniz?

İngilizce konuşma pratikleri yaparak aslında farkında olmadan dinleme becerlerinizi geliştirmiş ve genel İngilizce bilgilerinizi de artırmış olursunuz. İngilizcede akıcı bir biçimde konuşmaya başlamak için bazı temel ifadeleri ve kelimeleri bilmeniz önemlidir.

Yeni Tanışılan Biriyle Nasıl Konuşulur

 • Tabi her zaman başlangıçta "good morning ", "good afternoon", "good evening" veya  "hello" "hi" diyebilirsiniz.
 • Kendinizi tanıtarak konuşmaya başlayabilirsiniz: "my name is ..." ya da "I'm ...".
 • Karşınızdaki kişi muhtemelen "nice to meet you! " veya "pleased to meet you" diyecektir.
 • Siz isminizi söylediğinizde karşınızdaki de muhtemelen direkt kendi ismini söyleyecektir ama söylemezse "what's your name?" diyerek siz sorabilirsiniz.
 • Haliniz keyfiniz sorulursa "fine, thank you", "I'm ok, thank you", "I'm alright, thank you", "I 'm good, thank you." diyerek yanıtlayabilirsiniz.
 • Nereli olduğunuz sorulunca "I'm from Turkey veya "I'm from Istanbul/Antalya." diyebilirsiniz.
 • Mesleğinizden bahsedecekseniz "I work as a..." kalıbını kullanabilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz "I study..." kalıbının ardından okuduğunuz bölümü söylemeniz yeterlidir.
 • Siz karşınızdakinin ne iş yaptığını merak ediyorsanız "what do you do? " diyerek sorabilirsiniz.
 • Ailenizden bahsetmek istiyorsanız "I have a brother/sister, and I'm the oldest / youngest. " diyebilir, karşınızdakine aynı bilgileri sormak için kısaca " what about you?" diyebilirsiniz.
 • Aslında " what about you?" sorusunu kendi verdiğiniz bilgiyi karşı tarafa da sormak istediğiniz her durumda kullanabilirsiniz.
 • Karşınızdakinin ilgi alanlarını öğrenmek için "do you have hobbies? " veya " what do you do when you're not working? " diye sorabilir, size sorulursa da "I like going out with friends / playing football/watching movies ..." şeklinde yanıtlayabilirsiniz.

Yukarıda İngilizce öğrenmeye yeni başlayaların yararlanabileceği en temel konuşma kalıplarından bahsettik. İngilizce konuşma pratiği yaptıkça iletişim kabiliyetiniz de mutlaka artacaktır. İngilizce mülakata hazırlanıyorsanız yazımıza göz atın.

Konuşmalarda En Sık Kullanılan Kalıplar

Şakır şakır İngilizce konuşmak istiyorsanız İngilizce konuşma kulübü tarzı etkinlikler İngilizce dersleri almaktan çok daha etkilidir çünkü bu tarz aktivitelerle direkt konuşmaya odaklanır ve bolca dinleme ve günlük İngilizce konuşma denemeleri yapmış olursunuz.

İngilizce derslerinde öğrendikleriniz bazen günlük hayattaki ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir. Bu nedenle burada sizlere yardımcı olabilecek kurtarıcı bazı ifadelerden bahsettik.

 • What's up?: O anda ne olup bittiğini anlamaya yönelik sorulan veya birinin nasıl olduğunu sorarken kullanılan resmi olmayan bir ifadedir.
 • Here you are! : Birine bir şey verirken söylenir ya da aradığınız birini bulduğunuzda da "işte buradasın" anlamında söyleyebilirsiniz.
 • You know / you see: Cümlenin başında veya sonunda kullanılır. Cevap bekleyerek sorulmaz ama yine de siz bunu dediğinizde karşınızdaki başını onaylama anlamında sallayabilir.
 • Does that make sense (to you)?: Bu ifadeyi karşınızdaki kişiyle aynı düşünceyi paylaşıp paylaşmadığınzı öğrenmek istediğinizde kullanabilirsiniz.
 • By the way: Tam olarak "bu arada" anlamına gelir ve konuşmanız sırasında alakasız bir şey aklınıza geldiğinde ekleme yapmak için kullanabilirsiniz.
 • Anyway: Konuyu değiştirmek veya sonlandırmak için kullanırız. Türkçedeki karşılığı "herneyse, neyse".
 • Lovely/wonderful/ amazing: olumlu ifadeler belirten sıfatlardır.
 • It's up to you: Konu her neyse buna sen karar ver anlamında kullanılır. Tam karşılığı "sana kalmış" veya " sen bilirsin".
 • See you (later / soon): Vedalaşırken söylenir.
 • Oh wow/oh dear: Şaşkınlığı anlatan iki çok değerli ifadedir. İlki olumlu bir şaşkınlıktır ( "great!" gibi) ancak ikincisi olumsuz bir şaşkınlığı ifade eder ( "oh no," "I'm sorry" gibi).
 • Take care / Take care of yourself: Yine vedalaşırken söylenen kibar ve hoş bir ifade. Bizdeki karşılığı "kendine iyi bak".
 • Have a good day/trip/ holiday: Karşıdakine güzel dilekleri ifade etmek için kullanılır.

Bu liste daha uzar gider. İngilizce konuşmanızı ilerletmenin en iyi yolu bol bol pratik yapmaktan geçer. Başlangıçta bu kalıpları kullanmakta zorlanabilrisniz ama zamanla ağzınız alışacak, kelime bilginiz gelişecek ve kısa zamanda duyduklarınızı anlayıp kendinizi rahatça ifade edecek hale geleceksiniz.

İngilizce Konuşma Pratikleri

İngilizce konuşmanızı ilerletebilmek için yapabileceğiniz tek bir şey var: konuşmak, dinlemek ve sonra yine konuşmak!

Eğer mümkünse anadili İngilizce olan biriyle konuşmaya çalışın. İlk defa duyduğunuz ifadeleri, terimleri ve kalıpları kelime defterinize not alın ve anlamlarını mutlaka araştırın. Düzenli bir biçimde İngilizce konuşabileceğiniz biri varsa çok şanslısınız, çünkü bu işin en kolay ve hızlı yolu bolca günlük konuşma İngilizce pratiği yapmaktır.

Evde kendi kendinize de çalışmalar yapmanız mümkün. Örneğin Netflix'ten İngilizce altyazılı izleyebileceğiniz bir Amerikan dizisini takip edebilir, sesli kitaplar, podcast'lar veya İngilizce radyo kanalları dinleyebilirsiniz. Dinlerken yeni duyduğunuz farklı günlük ifadeleri not alın ve kendi konuşmalarınızda da kullanmaya çalışın.

Ayrıca özel birebir veya grup dersleri alarak da dil bilgilerinizi geliştirmeniz mümkün. Öğretmeninizle konuşarak derslerin bir kısmını sadece konuşma egzersizlerine ve hatalarınızı düzeltmeye ayırabilrisniz. Bunun yanı sıra, yeterli derecede İngilizce bilen bir arkadaşınızla veya aile bireyiyle de konuşma çalışmaları da yapabilirsiniz.

İngilizce konuşma kulübü kahve içmek
İngilizce konuşma pratiği yapmak isteyenler Speaking Club'lara mutlaka göz atmalı! |Kaynak:Unsplash

Bazı kafelerde İngilizce konuşma saatleri düzenlenir. Siz de bu tarz etkinlikleri araştırarak hem sosyal çevrenizi genişletebilir hem de İngilizcenize katkı sağlamış olursunuz. Böyle yerlerde fiillerin zaman çekimleri, zamirler, cümle yapısı gibi gramer detaylarına kimse takılmaz, siz de kendinizi rahatça ifade edebileceğiniz bir ortamda potansiyelinizi açığa çıkarma imkanı bulursunuz.

Ayrıca, dünyanın her yerinden insanlarla iletişime geçebileceğiniz, dil öğrenmek için harika bir sanal ortam sunan Skype'ı da unutmayalım. İngilizce konuşan birçok kişi Türkçe öğrenmeye can atıyor. Babbel gibi bir dil öğrenme uygulamasından İngilizce konuşan bir arkadaş bulabilir, Facebook gruplarından veya diğer sosyal medya hesaplarından haftada bir iki kere görüşeceğiniz ve biraz Türkçe konuşup biraz İngilizce pratik yapabileceğiniz kişilerle tanışabilirsiniz. Bu tarz bir uygulamada her iki taraf da kendini geliştirme imkanı bulur.

Bu teknikleri kullanarak başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kolayca ilerlemeniz mümkün. Ayrıca süreç içinde ne kadar fazla arkadaş edindiğinize siz bile hayret edeceksiniz.

Artık İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmeye ve sınavlarda başarı elde etmeye hazır mısınız?

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.