İster lisans düzeyinde ekonomi eğitimi alıyor olun, ister ekonomi teorisi veya ilkeleri üzerine bilgilerinizi tazelemek isteyin, evde ekonomi öğrenirken kendinizi geliştirmenizin birçok yolu vardır. Size belirli konular hakkında daha fazla şey öğretmesi için bir ekonomi öğretmeni bulmak gibi bir yönteme de başvurabilirsiniz ve bu sayede aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. İktisat özel dersleri almanızın ne kadar avantajlı olacağından bahsetmiştik. Ancak bu, iktisat öğrenmeniz için tek yol da değil! Konu hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için değerlendirebileceğiniz başka seçenekler de vardır. Bu yazımızda da bu seçeneklerinizden bahsetmek istedik!

En iyi Ekonomi öğretmenleri müsait
Boran
5
5 (12 yorum)
Boran
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (20 yorum)
Mehmet
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (10 yorum)
Burak
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
5
5 (10 yorum)
Ahmet
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (20 yorum)
Ufuk
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eyüp
5
5 (10 yorum)
Eyüp
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammet
5
5 (8 yorum)
Muhammet
₺98
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sümeyye
5
5 (5 yorum)
Sümeyye
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Boran
5
5 (12 yorum)
Boran
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (20 yorum)
Mehmet
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (10 yorum)
Burak
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
5
5 (10 yorum)
Ahmet
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (20 yorum)
Ufuk
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eyüp
5
5 (10 yorum)
Eyüp
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammet
5
5 (8 yorum)
Muhammet
₺98
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sümeyye
5
5 (5 yorum)
Sümeyye
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Kendi Kendinize İktisat Öğrenmeye Çalışın

Ekonomi, her düzeyde ders almak için popüler bir alandır ve bu çok da şaşırtıcı değildir! Ekonomi hakkında az çok bir fikre sahip olmak ve hatta bir lisans eğitimi almak sizi yalnızca matematikte yetkin biri yapmaz. Aynı zamanda dünyanın neden böyle işlediğini ve hükümet politikalarının ekonomiyi nasıl şekillendirebileceği konusunda daha büyük bir anlayışa sahip olmanızı sağlar.
Sonuç olarak, bu konularda çok fazla bilgiye sahip olmayan insanların neden ekonomi alanında daha fazla çalışmak istedikleri anlaşılabilir. Bu nedenle, ister lisansa hazırlık için, ister sadece piyasa ekonomisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için olsun, temel ekonomi teorilerini ve ilkelerini kavrayabileceğiniz pek çok kaynak vardır.  Özel ders hocasıyla iktisat bölümü dersleri işlemek de iyi seçenekler arasındadır.

Popüler Ekonomi Kitaplarını Okuyun

Ekonomi hakkında daha fazla bilgi edinmenin kolay, verimli ve eğlenceli bir yollardan bir tanesi de okuması görece kolay ekonomi kitapları alıp okumanızdır. Erişimi kolay, mantıklı ve okuması keyifli olan ekonomi kitaplarından bazı örnekler verecek olursak:

 • Görünmeyeni Düşünmek - Stephen J. Dubner ve Steven Levitt ;
 • Steven Landsburg'un Koltuk Ekonomist: Ekonomi ve Gündelik Hayat kitabı
 • Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri - Ed Conway
 • Örneklerle Kolay Ekonomi- Mahfi Eğilmez

Bu kitaplar, ekonomi hakkında hali hazırda çok bilgisi olmayıp kendilerini geliştirmek isteyenler için özellikle tavsiye edilebilir.

Çünkü enflasyondan mikro ekonomiye kadar ekonominin önemli noktalarından bahsedenler ve bunu gözünüzde canlandırarak yaparlar. İktisat konusunda okumalar yapmak için motive olmakta zorlanıyorsanız bilgileri somutlaştıran bu tarz kitaplardan yardım alabilirsiniz.

Sıcak bir kahve, çiçekler gözlük ve kahve
Ekonomi alanında yazılmış birçok kitap vardır. Bunların içinde en eğlenceli dille yazılmış olanlarını okuyabilirsiniz! | Kaynak: Pixabay

Aynı zamanda analitik düşünmeyi geliştirmenize yardımcı olur ve kapitalizmden maliye politikasına ve bugün var olan ekonomik kurumlara kadar bazı temel ekonomik teorileri anlamanıza yardımcı olur.

Ders Kitaplarının Üzerinden Geçin

Eğer bir ekonomi öğrencisiyseniz, o zaman boş zamanlarınızda ders kitaplarınızı gözden geçirerek akademik performansınızı ve verimliliğinizi artırma şansı elde edebilirsiniz.

Hangi ders programını takip ettiğinizden bağımsız olarak, hocaların bir müfredatın her yönünü sınıfta derinlemesine işlemesi pek olası değildir. Bu da evde geçirdiğiniz boş zamanlarınızı araştırma yapmak ve daha teknik noktaları vurgulamak için kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bu disipline sahip olmak size sadece konu için daha geniş bir bilgi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda akademik yıl boyunca notlarınızı, ödevlerinizi ve kompozisyon yazmanızı da geliştirecektir. İktisat hocası ararken dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de budur.

Dergi ve Gazetelere Abone Olun

Ekonomist Dergisi

Ekonomist dergisi 1960'lı yıllarda faaliyet göstermeye başlamış ve merkezi İstanbul'da olan bir dergidir. İçeriği uzun yıllardır okuyucularına benzersiz bir küresel bakış açısı sağlamaya devam etmektedir.
Editörler aynı zamanda siyaset ve iş dünyası arasındaki bağları vurgulayarak uluslararası noktalara da parmak basıyor.

Capital

Capital dergisi aylık iş ve ekonomi dergilerinden bir tanesidir. Güncel ekonomi ve finans haberleriyle ilgili bilgi sahibi olmak için içeriğine göz gezdirmenizi öneririz.

New Economy Dergisi

New Economy dergisi, "yeni, yeşil teknolojiler ve bunların bankacılık, siyaset ve dünya düzenine nasıl uyum sağladıkları" hakkında hikayelerle dolu bir yayındır. İçerik editörleri, habercileri ve yazarları önde gelen teknoloji sektörlerinden ve kamu ve özel sektör kuruluşlarından uzmanlarla yorulmadan çalışarak okuyucularının dünyanın her yerinden bilim adamlarından çıkan en iyi yeni araştırma ve fikirlere dair en son bilgilere erişmesini sağlıyor.

En yeni bilimsel gelişmeler, ekonominin durumu ve bunun uluslararası güncel olayları nasıl etkilediğine dair haberler okumayı seviyorsanız, bu dergiye mutlaka göz gezdirmelisiniz.

Dili İngilizce olmasına rağmen özellikle bahsedilen konulara ilginiz varsa, çok zorlanacağınızı sanmıyoruz. Aynı zamanda sayfasında videolar kısmı vardır ve burada bulabileceğiniz videoları Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz ya da sunulan transkriptini alıp İngilizce'ye çevirebilirsiniz.

İnternetteki Kaynaklardan Daha Sık Yararlanın

İnternetin bütün olası zararlarına karşın aynı zamanda bizi bilgilendiren ve dünyamızı daha iyi anlamamıza yardımcı olabilecek yararlı bloglar, web siteleri ve sosyal medya platformlarıyla da dolu olduğunu biliyoruz. Yani, interneti nasıl kullandığınız oldukça önemlidir. İyi bir amaç için kullandığınız takdirde bilgilendirici kaynak bulamamanız mümkün değil...

Ekonomi şu anda herkesin ağzından sıklıkla çıkan bir kelime olsa da, bu alan hakkında daha derin bilgiler edinebilirsiniz! Böyle zamanlarda ziyaret edilebilecek en kolay yerlerden birisi de halkın ansiklopedisi Wikipedia'dır! Her ne kadar akademik makaleler ya da daha ciddi araştırma gerektiren alanlar için Vikipedi'yi önermesek de, bir terimin en temel haline bakmak için kullanabilirsiniz.

Kullanılan örnekler ve kavramların genel uygulamasını bulmayı bekleyin, ancak araştırdığınız konuyla ilgili alt konular bulabilir ve terminoloji bilginizi geliştirdikten sonra daha detaylı aramalar yapmaya başlayabilirsiniz...

Uluslararası Haberleri Takip Ederek İktisat Konusunda Bilginizi Artırın

İktisat bilginizi güncel tutmanın bir başka kolay ve hızlı yolu, serbest piyasadaki haberlerdeki en son gelişmeleri takip etmenizdir.
Uluslararası ekonomi de dahil olmak üzere ekonominin etkisi her yerde hissedilebilir. Sonuç olarak, sadece ekonominin güncel durumu ve uluslararası ticaret hakkında haberler okuyarak bunun hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Sosyal medyanın gelişmesiyle, para politikası gibi konularda en son güncellemeleri almak için TV izlemenize bile gerek kalmadı. BBC'den Reuters'a kadar köklü haber sitelerinin tümü, bir tuşa dokunarak bağlanabileceğiniz twitter hesaplarına sahiptir.
Ek olarak, BBC gibi siteler haber uyarıları almanız için bültenlerine kaydolmanıza olanak sağlar, böylece herhangi bir son dakika haberi geldiğinde, bunu ilk duyan siz olursunuz.

Sosyal medyanın ve teknolojinin tuzaklarının büyük bir hayranı olmasanız bile, Ekonomist gibi popüler dergileri takip ederek en güncel ekonomik haberleri takip edebilirsiniz. Bu dergiler genellikle teorik çıkarımlarıyla birlikte küresel ekonomi politikasının temel öğelerini özetlemektedirler.
Lisede veya üniversitede iktisat eğitimi alıyorsanız, haberleri takip etmenin en güzel yanı, sınavınızda kullanabileceğiniz birçok gerçek dünya örneğinizin olmasıdır. Bu sadece hocaları etkilemekle kalmaz, aynı zamanda notlarınızı yükseltmenize de gerçekten yardımcı olabilir.

Çevrimiçi İktisat Dersleri Alın

Sıcacık evinizi bırakmak zorunda kalmadan ekonomi öğrenmenin bir başka bir avantajı da, daha önce hiç olmadığı kadar çok çeşitli çevrimiçi çalışma materyallerine ve öğrenme stratejilerine erişebilmenizdir.
Örneğin, YouTube'un ekonomi bilginizi geliştirmek için izleyebileceğiniz çok çeşitli eğitim videoları olduğunu biliyor muydunuz?

Telefonda YouTube uygulaması Youtube sembolü
Oturduğunuz yerden ekonomi hakkında daha fazla bilgi edinmeniz YouTube videolarıyla çok kolay, üstelik eğilenceli de! | Kaynak: Unsplash

Harvard'dan Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu'na kadar dünya çapında tanınan üniversitelerin tecrübeli profesörleri eğitimci, işletme, bankacılık ve ekonomi dahil olmak üzere çeşitli konularda bir dünya görüşüne sahip olmanızı kolaylaştıracak içerikleri sunar.
Ek olarak, birçok prestijli üniversite halka açık çevrimiçi ekonomi dersleri sunmaktadır. Örneğin MIT, mikroekonomi ilkelerinden arz ve talep ve ekonomi tarihine kadar birçok konuyu kapsayan çevrimiçi kurslara sahiptir. Boğaziçi Üniversitesi gibi köklü üniversitelerin de bu konularda çokça online semineri vardır ve bunları takip ederek ekonomiye akademik bir bakış açısı da geliştirebilirsiniz.

Superprof Öğretmeniyle Evden İktisat Öğrenin

Bir öğretmenden alacağınız özel dersler, gerçekten odaklanmaya çalıştığınız konularda size yardımcı olmak konusunda bir numaradır.
Dahası, bir öğretmen şunları yapabilir:
Yaklaşan sınavlara hazırlanmanıza yardımcı olur;
Makroekonomi gibi belirli alanları daha ayrıntılı olarak incelemenizi sağlar ve
Akademik performansınızı geliştirmeniz için gerekli olan özgüveni kazanmanızı sağlar
Kendi kendinize internet aracılığıyla ekonomi veya makroekonomik teoriler hakkında kesinlikle çok şey öğrenebilecek olsanız da, yardıma en çok ihtiyaç duyduğunuz yerde size yardımcı olacak biri yoksa bunları tam olarak avantaja dönüştürmeniz daha zorlaşır. Bildiğiniz gibi, ekonomi çok geniş bir alanı kapsar.

 • GSYİH, anlamı, ölçümü ve bileşenleri
 • İşgücü piyasasının temel göstergeleri ve işsizliğin tanımı
 • Tasarruf, yatırım ve finansal sistem
 • Para ve bankacılık sistemi
 • Merkez bankaları, para politikaları ve enflasyon
 • Uluslararası ticaret, sermaye hareketleri ve döviz kurları
 • Ekonomik dalgalanmalar
 • Mali ve para politikaları

gibi konularda öğretmeniniz size detaylı bir eğitim verecektir!

Harita para birimleri
Farklı ülkelerin kullandığı para birimleri ve döviz kurları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ister miydiniz? | Kaynak: Unsplash

Özellikle online eğitimin güzelliklerinden bir tanesi, evden ayrılmanıza gerek kalmadan ekonomi hakkında rehberli ve yapılandırılmış bir şekilde öğrenim görebilecek olmanızdır. Bu nedenle, bütün bunlara olanak sağlayacak özel öğretmeninizi bulmak için daha fazla vakit kaybetmemenizi tavsiye ederiz!
İşte tam da bu noktada, Superprof her zaman olduğu gibi yine yanınızda...Superprof'un iktisat alanında uzmanlaşmış ekonomi dersi veren 1300'e yakın öğretmeni vardır ve ülke genelinde iktisat için ortalama ders saatlik ücret yalnızda 58 TL'dir.

Bu ücret,

 • Ankara için 59 TL
 • İstanbul için 63 TL
 • İzmir için 57 TL 'dir

Sizce de oldukça uygun değil mi? Hemen Superprof'u ziyaret ederek nitelikli istatistik öğretmenlerinin profillerine ulaşabilirsiniz. Sevindirici haber ise, öğretmenlerimizin neredeyse hepsi dersleri online olarak video konferans programları aracılığıyla veriyor ve ilk ders de genelde ücretsiz!

Yani, bu şansı öğretmeninizi daha iyi tanımak ve metodolojisi hakkında fikir sahibi olmak için de kullanabilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!