Ekonomiyi anlamak için atmanız gereken ilk adım bu disiplinin amaçlarını ve günlük hayatımızı nasıl etkilediğini öğrenmek olacak. Yani iktisat neden önemlidir sorusuna genel bir cevabınız olmalı.

İstanbul’daki önemli bir iş adamından Çin’deki çiftçilere kadar herkesin hayatında makroekonomi ve mikroekonomi büyük bir rol oynuyor.

Bununla birlikte ekonomistler, prestij, güç, refah ve gelir gibi değerleri de modellerine dâhil ederler. Bunlar ve diğer ampirik göstergeler gibi değişkenlere dayanarak Çinli çiftçinin küresel bir finansal gerilemeyi İstanbul’daki bir iş adamından daha iyi atlatacağı sonucuna varabiliyorlar.

Ekonomi, seçimlerle dolu bir alandır.

Ekonomi, muhasebeyle ilgili ve nicel analiz olmanın çok ötesinde, insan davranışını inceleyen bir sosyal bilimdir. Bireyleri, grupları, şirketleri, toplulukları ve ulusları inceleyen bir bilim.

Böylece varlığı çevre ekonomisine yani toprak ve yerel kaynakların incelenmesine bağlı olan çiftçi, ekonomik durumu neredeyse tamamen toplumsal algı ve değerlere bağlı olan varlıklı İstanbullu iş adamından daha az zarara maruz kalacaktır.

Ekonomi çalışmalarında ve uygulama alanlarında kullanılan ağır matematik sizi korkutabilir.

Gerçekten de müfredatınızda çok kapsamlı matematik dersleri olacak ve ileri matematik konuları göreceksiniz.

Ekonomi alanında lisans derecesi yapacaksanız matematik becerilerinizi geliştirmeniz gerekecek. Yani istatistiksel analizin yanı sıra matematikte önemli ölçüde ustalaşmanız gerekebilir.

Banknotlar tutan eller
Temel ekonomi ilkelerini anladığınızda daha karmaşık kavramları daha rahat kavrayabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Bununla birlikte lisans programınızın seçmeli ve zorunlu dersleri, toplumun her seviyesindeki insanların yaptıkları seçimlerin nedenlerini anlamanıza yardımcı olacak. İnsan ruhunu daha yakından tanıyacaksınız.

Ekonomiyle kendinizi ve çevrenizdeki dünyayı daha iyi anlayacaksınız.

Kendi yaptığınız ve çevrenizdekilerin yaptıkları seçimleri anlamanın yanı sıra, mali işlerin en iyi nasıl yönetilebileceği konusunda fikir edineceksiniz.

Ekonomik göstergeleri inceleyerek siz de yatırımlar ve ipotekler konusunda sağlıklı kararlar verebilirsiniz. Faiz oranlarını takip ederek küresel piyasalardaki değişileri daha iyi anlayabilirsiniz.

Okuldaki ekonomi derslerini anlamakta güçlük çekiyorsanız her zaman Superprof’taki bir ekonomi öğretmeninden yardım alabileceğinizi unutmayın!

En iyi Ekonomi öğretmenleri müsait
Boran
5
5 (12 yorum)
Boran
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (20 yorum)
Mehmet
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (10 yorum)
Burak
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
5
5 (10 yorum)
Ahmet
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (20 yorum)
Ufuk
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eyüp
5
5 (10 yorum)
Eyüp
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammet
5
5 (8 yorum)
Muhammet
₺98
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sümeyye
5
5 (5 yorum)
Sümeyye
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Boran
5
5 (12 yorum)
Boran
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (20 yorum)
Mehmet
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (10 yorum)
Burak
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet
5
5 (10 yorum)
Ahmet
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (20 yorum)
Ufuk
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eyüp
5
5 (10 yorum)
Eyüp
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammet
5
5 (8 yorum)
Muhammet
₺98
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sümeyye
5
5 (5 yorum)
Sümeyye
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Ekonomi ve İstenmeyen Sonuçlar

Geçtiğimiz yıllarda ABD'nin Washington eyaletinde Seattle hükûmetinin evsizliği azaltmak için büyük şirketlere iş vergisi koyma önerisini görmüştük.

Amazon ve Starbucks gibi merkezi Amerika’da bulunan global şirketler çileden çıktı!

Bu vergi önerisi, bu gibi milyar dolarlık işletmelerin işe alımları çoğaltmayı tekrar düşünmelerine ve hatta o bölgeden tamamen ayrılmayı değerlendirmelerine neden oldu.

O eyaleti terk etmeleri ekonomik kaosa neden olurdu: İş kaybı veya orada kalmaya karar verirlerse işe alımlarda bir üst sınır belirlemeri gerekir. Ayrıca şehrin kasasında ve bireysel tüketiciler için de bir gelir kaybı olurdu.

Bunlar istenmeyen sonuçlar olarak bilinir.

Prensipte bir ev isteyen her evsizi barındırma fikri harika bir düşüncedir.

Bununla birlikte mali açıdan şehrin en büyük işverenlerini hedeflemenin getireceği istenmeyen sonuç, bir bütün olarak şehir için ekonomik büyümenin tam tersi olabileceğini gösteriyor.

Benzer şekilde Brexit sonrası ekonomik sorunlar da az çok tahmin edilebiliyordu: Mevcut müzakereleri çevreleyen belirsizlik, İngiltere'nin birlikten ayrıldığı tarihe kadar bir serbest ticaret anlaşması yapamamasına neden olabilirdi.

Bir ekonomi uzmanı olarak İskoçya ve Kuzey İrlanda'nın Avrupa Birliği üyesi olarak kalmaya oy vermesi durumunda bu ülkenin karşılaşacağı ekonomik sorunlar da dâhil olmak üzere böyle bir senaryonun ekonomik analizini yapma şansınız olsun istemez miydiniz?

Ekonomistin bir başka iş gereksiniminin de politik ve finansal kararların öngörülemeyen sonuçlarını ortaya çıkaran ve bunları engellemenin yollarını bulmaya yardımcı olan modeller yaratmak olduğunu da söyleyebiliriz.

Yoksa iktisat okuyunca ne olur merak mı ediyorsunuz?

İyi bir üniversitede iktisat okuduktan sonra siz de bu gibi derin bilgilere sahip olabilirsiniz ve ömür boyu iş güvenceniz olur!

Ekonomi Kariyeri

Peki, iktisat okuyan ne iş yapar? İktisat okuduktan sonra ne olunur?

Sıkıcı takımlar giyen ve kocaman gözlükler takan akademisyenler olmak gibi klişelere mecbur değilsiniz. Ekonomi derecesi olanlar çeşitli kariyer alanlarından herhangi birinde kendini geliştirebilir:

  • finans ve bankacılık
  • siyaset ve kamu politikası
  • satış ve pazarlama
  • sivil hizmet
  • sigorta uzmanı

Ofis işleri ilginizi çekmiyorsa siyaset bilimi, işletme ekonomisi veya pazar araştırmasında uzmanlaşarak lisansüstü çalışmanızı tamamladıktan sonra da eğitiminize devam edebilirsiniz.

Telefonunuzda veya tabletinizde gördüğünüz reklamlar, bu tür araştırmaların doğrudan sonucudur!

Kalkınma ekonomisinde edindiğiniz bilgileri kullanarak ülkelerin büyümesine yatırım yapmak isteyen firmalar için istatistikler derlemek üzere yurt dışında iş fırsatları yakalayabilirsiniz.

Veya çalışma ekonomisine odaklanarak ülkemizde çeşitli kuruluşlarda çalışabilirsiniz.

Masanın üstünde para sayan adam telefon kutuları
Ekonominin farklı dallarıyla siz de çeşitli çalışma alanları bulabilir ve farklı kariyer fırsatları yakalayabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Cinsiyetler arasında neden belli bir ücret farkı var? İşçiler neden sizin gibi gerçekten ne yapmak istediklerini araştırmak yerine yıllarca tatmin olmadıkları işlerde kalıyor?

Ve bu tür seçimleri yaparken hangi ekonomik faktörler devreye giriyor?

Veya kariyeriniz için ekonometriyi de seçebilirsiniz. Basit ve temel ilişkileri tanımlamak için bir ton veriyi gözden geçirmek istemez misiniz?

Ardından ekonomik ilkeler konusundaki bilginizi ve uygulamalı ekonomiyi kullanarak yaklaşmakta olan ticaret savaşını ve bunun gerçek küresel ekonomik etkisi gibi gerçek yaşam durumlarının sonucunu tahmin etmeye çalışabilirsiniz.

Neden Ekonomi?

İtiraf vakti: Bu alanda makaleler yazmadan ve araştırmadan önce ben de ekonominin akademik dünyanın en sıkıcı çalışma alanı olduğuna kesinlikle inanıyordum.

Pek de ilgimi çekmiyordu: kim ekonomi ilkelerini incelemekten ve bunları mesela iş piyasasına uygulamaktan para kazanabilir ki?

Şimdi ise gördüklerimden ve okuduklarımdan sonra ekonomi okumanın önemini kesinlikle görebiliyorum.

Şu anki işimi bırakacağımdan değil ama şunu söyleyerek biraz ileri gidebilirim: Şimdi bildiklerimi o zaman bilseydim ekonomi dersleri alırdım. Henüz bu fırsatını kaybetmemiş olan öğrenciler deneyimlerimden ders alsın!

Bazı klişeler yüzünden ekonomi öğrenmekten kaçınmak; kendinizi çok çeşitli potansiyel kariyer alanlarından, dünyanın nasıl işlediğine dair daha derin bir anlayış sahibi olmaktan ve bir bütün olarak toplumun temel işleyişini değerlendirme yeteneğinden mahrum bırakmak olur.

Gelişmekte olan ülkelerdeki gelir eşitsizliğinden ekonomi alanındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliğine kadar birçok sebepten dolayı çok az kadın bu branşı seçiyor!

Masanın üstünde hesap makinesi kâğıt paralar
Ekonomi öğrenerek çevrenizde olan bitenleri daha iyi anlayabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Gerçekten de ekonomi, şöyle bir kez baktığınızda daha derine inmek isteyeceğiniz, muhtemelen bir alt uzmanlıktan diğerine atlayarak severek uğraşacağınız bir çalışma alanı. Kendi içinde de birçok farklı çalışma alanı barındırıyor. Yani bol bol seçeceğiniz olacak.

Şimdi dalgalanmaları bizzat yaratan ekonomistler dalgasına katılmaya hazır mısınız? Kamu politikasında, finansta ve ticarette, küresel girişimlerde veya toplumsal yaşam kalitesiyle ilgili konularda... Her yerde ekonomistlere ihtiyaç var!

Yoksa ekonomiye dair genel bilgiler edinip örneğin Donald Trump'ın neden hem düşmanları hem de müttefikleri kışkırttığını gerçekten anlamak mı istiyorsunuz?

Her iki durumda da ekonomi alanında uzmanlaşarak belki aradığınız cevapları değil ama bu tür yıkıcı durumlara ve genel olarak sosyal sıkıntılara neden olan temel motivasyonları anlayabilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.