Yeni bir dil öğrenmek veya hali hazırda bildiğiniz bir yabancı dilin üzerine ek olarak bir yabancı dil daha öğrenmek kendinize yapabileceğiniz en akıllıca yatırımlardan birisidir. Bu ilk veya ikinci dilin Hollandaca olması da oldukça iyi bir seçim olacaktır. Hollandaca öğrenmeye dair ipuçlarını sizlerle paylaşacağımız bu yazımızda Hollandaca öğrenme sürecinde dikkat etmeniz gerekenlere ve nasıl başlamanız gerektiğine dair ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

İlk olarak öğrenme yönteminiz hakkında konuşmakla başlayabiliriz. Bunları kabaca sınıflandırmamız gerekirse ilk olarak online kaynaklar olarak belirleyebiliriz. Online kaynaklar kullanarak yabancı dil öğrenmek en sık karşılaşılan yöntemlerin başında gelmektedir. Çeşitli video veya podcastler ile dil becerilerini geliştirmeye çalışan birçok insan mevcuttur. Bu konuda kimileri başarılı olabilirken kimileri ise motivasyon kayıpları yaşayarak süreci kısa kesebilmektedir. Diğer bir yöntem ise yabancı dil kurslarına katılım gerçekleştirerek ve grup dersleri alarak dil öğrenmektir. Bu yöntem geçmişten günümüze kadar birçok okul ve dil kursu için en fazla uygulanan yöntemdi. Hala geçerliliğini fazlasıyla koruyan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir diğer yöntem ise özel öğretmen eşliğinde birebir özel dersler alarak dil becerilerini geliştirmeye çalışmaktır. Bu yöntem de eskiden beri uygulanan bir yöntem olarak sıklıkla karşımıza çıkan yöntemlerden birisidir. Son olarak da öğrenmeye çalışılan dilin konuşulduğu ülkelere giderek, dil öğrenme sürecini o ülkelerde insanlarla pratikler yaparak veya dil kurslarına kaydolarak gerçekleştirmeye çalışmak olarak nitelendirebiliriz.

Kahve ve çikolata ile kulaklık takılı telefondan podcast
Dil öğrenmenin en pratik ve erişilebilir yollarından biri de podcastler. Özellikle işinize ya da okulunuza gidip gelirken dinleyebileceğiniz bu harika küçük dersler, dinleme yeteneğinizi de geliştirecektir. | Pixabay

Tüm bu klasik yöntemlerin dışında bir alternatif olarak da Superprof sizleri evinizde, ofisinizde veya kendinizi rahat hissettiğiniz herhangi bir yerde Hollandaca öğretmenleriyle buluşturarak dil öğrenme sürecinize etkili bir katkı sunmaktadır. Üstelik öğretmenlerin pek çoğu ilk dersini ücretsiz vermektedir. Superprof’un önerdiği birçok seviyede ders verebilen öğretmenlerden kendinize en uygun olanı seçmek ve derslerinize başlamak diğer tüm dil öğrenme yöntemlerini zahmetli bulan kişiler için en uygun yöntem olarak gözükmektedir. Şimdi sizlere Superprof’un dil öğrenme sürecinize katkı sağlayacak hayati derecede öneme sahip tavsiyelerini aktaracağız.

En iyi Hollandaca öğretmenleri müsait
Murat
5
5 (4 yorum)
Murat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alicia
5
5 (6 yorum)
Alicia
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asrın asena
Asrın asena
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berna
5
5 (2 yorum)
Berna
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gulsum
Gulsum
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Furkan
5
5 (1 yorum)
Furkan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep burçe
Zeynep burçe
₺160
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezer
Sezer
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Murat
5
5 (4 yorum)
Murat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alicia
5
5 (6 yorum)
Alicia
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asrın asena
Asrın asena
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berna
5
5 (2 yorum)
Berna
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gulsum
Gulsum
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Furkan
5
5 (1 yorum)
Furkan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep burçe
Zeynep burçe
₺160
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezer
Sezer
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Dil Öğrenmede İlk Aşama: Planlama Yapın

Dil öğrenmek gibi beyninizi hayli zorlayıcı ve geliştirici bir görevle karşı karşıya kaldığında, bir öğrencinin kendi başına bir plan oluşturması ve o plana eksiksiz şekilde uyması hayli zorlu olacaktır. Bu sebeple profesyonel bir destek almak size bu zorlu ancak keyifli süreçte oldukça iyi avantajlar sağlayacaktır. Deneyimli ve dil öğretimi açısından yetkin eğitmenlerden alacağınız ufak ipuçları dil öğrenme sürecinizi başından itibaren sonuna kadar daha rahat ve yüksek motivasyonlu bir şekilde yürütmenizi sağlayacaktır.

Peki derslerinize nasıl daha fazlasını katabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz? Ne yazık ki dil öğrenirken kelimeler veya dilbilgisi kuralları arasındaki ilişkiler ve bunları bağlayan kültür her zaman için apaçık ortada olmaz. Ancak bunun için size verebileceğimiz öneri; yakın vadeli ileriye dönük planlar yapmanızdır. Bu yakın zaman hedefleri; “Fransızca, Almanca ve İbranice kökleriyle Hollandaca nasıl günümüze kadar bir değişim geçirdi?”, “Türkçe’ye Hollandaca’dan geçmiş kelimeler var mıdır?” tarzında sorular sorarak sizi sonuca bağlayabilir.

Kendinize Hollanda dili, tarihi ve devam eden evrimi hakkında bir merak aşılamak; çok daha büyük bir resme odaklanmak, gizemlerini çözebilmeniz için bu dili öğrenmek için gerekli motivasyonu edinmenize yardımcı olacaktır. İlk önce hangi gramer kurallarını öğrenmeniz gerekiyor ve dili konuşmaya başlamanız için gerçekten ne kadar gramer çalışması gerekiyor? Sınıfta ele aldığınız ve üstünde durulması  gereken belirli kelimeler var mı? Kurs müfredatınıza (eğer varsa) başvurabilir veya Hollandaca öğretmeninizden her sınıfta neleri ele alacağınızın kısa bir özetini isteyebilirsiniz.

Ne bekleyeceğinizi ve dört gözle bekleyeceğinizi öğrendikten sonra, bu zaman çizelgesini ders kitabınız ve sınıflar arasındaki çalışma sayfalarının yanı sıra kaynakları keşfetmek ve kullanmak için kullanabilirsiniz, bu da bu ders materyallerini takip etmenize yardımcı olacaktır. Bir sonraki dersiniz için zamanı gelince, o öğrenme oturumunun hedeflerine zaten aşina olacaksınız - bu konu ve dilbilgisi kuralları, yani sınıf etkinliklerine daha iyi katılabileceksiniz.

Not Alma

Eski moda ve bazıları tarafından etkisiz olarak görülmesine rağmen, sınıfta ve ders kitabınızdan (veya öğretmeniniz kullanıyorsa çalışma sayfalarından) not almak çok önemlidir. İşte nedeni:

Öğrenme tercihleri ​​kavramı eğitimde çok tartışılan bir konudur. Öğrenciler farklı şekillerde öğrenmektedirler. Kimi öğrenciler bir konuyu dinleyerek yani onu işiterek daha iyi öğrenebilirken bazı öğrenciler ise onları görerek ve okuyarak öğrenirler. İşte bu öğrenme tercihlerini oluşturur.

Peki siz hangi tip öğrenicisiniz? Bilgi edinmek için okumayı mı tercih edersiniz yoksa dersleri dinlemek mi daha çok sizin tarzınız? Ya da belki de her ne kadar uygulamalı öğrenim yöntemleri her yerde aktif olarak kullanılamasa da kinestetik öğrenen bir öğrenci misiniz?

Şimdi yukarıda yazılan ifadeye öğrenme stilleri merceğinden baktığımızda; işitsel, görsel ve kinestetik olarak üç öğrenim çeşidi olduğunu görebiliyoruz.

Not alma süreci boyunca, görsel öğrenenler gözlerini eğlendirecekleri bir şölen yaşarlar!.Harf harf oluşan sözcükleri görürler, özenle dizilmiş sözcüklerin estetik görüntüsünün tadını çıkarırlar. Daha sonra kelimeleri okuyabilir ve doğruluğunu test edebilirler.

Sesli öğrenenler, öğretmenin söylediklerini duyar ve yazıya döker.

Kinestetik öğrenenler yani uygulamalı ve hissederek öğrenenler, aslında yazma sürecinde ellerini de hareket ettirip kaslarını çalıştırdıkları için aktif bir öğrenim süreci içinde bulunurlar.

Son olarak: çok az kişi bilgiyi yalnızca dinleyerek veya görerek özümseyebileceğinden, not alma eyleminin kendisi bir öğrenme ve hatırlama yöntemidir. Çünkü aslında pek çok insan tek başına işitsel ya da görsel öğrenmez. Çoğunlukla her insan karmadır ve bu öğrenim stillerinden bir tanesi onlar için baskındır. Dolayısıyla aynı öğrenci belirli durumlarda ve belirli konuları görsel daha iyi öğrenebilirken bazı konuları işitsel daha iyi öğrenebilmektedir. İşte tam da bu nedenlerden dolayı, not almak, her tür öğrenicinin öğrenme ihtiyaçlarını ele alır. Not alma eylemi her öğrenciye bilgi edinme için maksimum fırsatın tanınmasını sağlar.

Tükenmez kalemle not almak
Not almak belki de bir ders için bilinen en ünlü çalışma yöntemidir. Aslında not almak hem kinestetik hem de görsel öğrenenler için güzel bir öğrenme yöntemidir. Dikte çalışması ise işitsel ve kinestetik öğrencilere uygundur. | Pixabay

Ayrca, yalnızca ders kitabınızı kelimesi kelimesine kopyalamak, öğrenme olarak sayılmaz  ve üstelik çok uzun zamanınızı alır.

Böyle bir alıştırma ezber tekrarına benzer. Kelimeleri tekrarlamak Hollandaca telaffuzda ustalaşmanıza yardımcı olabilir, ancak yeni kavramları öğrenmenize pek yardımcı olmaz. Öğrenmenin amacı, her şeyden önce, körü körüne ezberlememek ve anlamaktır.

Bir dil öğrenmek hakkında tartışılmayacak kadar zordur. Nasıl öğrendiğiniz ise hayati önem taşır. Bu nedenle, eğer sınıfta not alıyorsanız, bunları daha sonra, yeni öğrendiğiniz materyal üzerinde düşünmek için zamanınız olduğunda yazıya dökmek, size en uygun şekilde onu tamamen özümseme fırsatı verecektir.

Sınıfta bir konuyu veya dilbilgisi kuralını işledikten ve ders notlarınızı kopyaladıktan sonra neden kendinizi test etmeyesiniz? Öğrendiğiniz kuralın başka nerede veya nasıl uygulanabileceğini öğrenin - örneğin: diğer fiiller aynı şekilde çekimlenebilir mi? Diğer kelimelerin çoğul hali, yeni edindiğiniz kelime dağarcığına benziyor mu?

Dersinizi Hayatınızla Harmanlayın

Notlarınızı yazıya döktükten ve yeni öğrendiğiniz kelime dağarcığınızı kullanarak cümleler kurarak biraz pratik yaptıktan sonra, birkaç bilgi kartı veya poster hazırlamayı düşünebilirsiniz.

Örneğin, odanızdaki mobilyaları, her parçanın Hollandaca adını taşıyan parlak renkli çıkartmalarla etiketleyebilirsiniz. Örneğin Sandalyenize "Stoel", gardırobunuza "Kledingkast" ve pencerenize "Venster" yazabilirsiniz.

"Zijn" veya" hebben "gibi düzensiz bir fiilin çekimini yeni öğrendiyseniz, duvarınıza şimdiki, geçmiş ve gelecek zamanların yazılı olduğu bir afiş asabilirsiniz.

Ders çalışırken dikkatiniz dağılırsa, gözlerinizin o ana kadar kaydettiğiniz tüm ilerlemeleri görmek için odanızda dolaşmasına izin verin.

En iyi Hollandaca öğretmenleri müsait
Murat
5
5 (4 yorum)
Murat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alicia
5
5 (6 yorum)
Alicia
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asrın asena
Asrın asena
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berna
5
5 (2 yorum)
Berna
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gulsum
Gulsum
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Furkan
5
5 (1 yorum)
Furkan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep burçe
Zeynep burçe
₺160
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezer
Sezer
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Murat
5
5 (4 yorum)
Murat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alicia
5
5 (6 yorum)
Alicia
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asrın asena
Asrın asena
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berna
5
5 (2 yorum)
Berna
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gulsum
Gulsum
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Furkan
5
5 (1 yorum)
Furkan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep burçe
Zeynep burçe
₺160
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezer
Sezer
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Hatırlatıcı Araçları Yerinde Kullanın

Bir arkadaşım akşam mutfakta yemek pişirirken kızı mutfağa girip “Sahra bir tatlı değildir, çöldür!” diye bağırdı. Annesinin yüzündeki şaşkın ifadeyi görebilecek kadar uzun süre bekleyen o çocuk, topuklarının üzerinde döndü ve odasına geri döndü. Bu ifade bize ve annesine garip gelebilse bile aslında bu kız çok zeki bir dil öğrencisi!

Ancak daha sonra, yemek masasının etrafında oturan arkadaşım, İngilizce öğrenen kızının, ikinci dilinde birbirine çok benzeyen iki kelime arasındaki farkı içselleştirmeye çalıştığını öğrendi.

İngilizce’de çöl ve tatlı kelimelerinin yazılışları birbirine oldukça benzemekle birlikte okunuşları Türkçe’de olduğundan çok daha farklıdır. İşte bu dil öğrencisi aslında kendine kendi anadilinde bir hatırlatıcı yapmıştı. Annesinin şaşkınlığını da görüp hatırlayarak aklından asla çıkmayacak bir bilgi yerleştirmişti.

Siz de bu tip hatırlatıcıları ister anadilinizde isterseniz öğrendiğiniz dilde yapabilirsiniz. Öğrendiğiniz dilde de kelimeler arasında benzerlik ya da anlam ilişkileri kurarak yeni öğrendiğiniz bir kelime ya da kelime grubunun size tanıdık gelmesini sağlayabilirsiniz.

SQ3R Metodu ile Öğrenin

Amerikalı araştırmacılara göre bu metot özellikle de öğrenciler ve akademik kariyer düşünenler için en iyi öğrenme metodu. Peki SQ3R nedir ve neyin kısaltmasını ifade eder?

Survey – Göz Atma

Question – Soru

Read – Oku

Recite – Anlat

Review – Tekrar Gözden Geçir

Bu şekilde açılımını yapmak mümkündür. Aslında ilk başta karışık gelse de oldukça pratik bir kendi kendine öğrenme yöntemidir. Kısaca özetlemek gerekirse ilk başta çalışacağınız makaleye bir göz atıyorsunuz ve daha sonra kendi kendinize olası sorular çıkarıyorsunuz. Sonra bu sorularınıza da cevap bulabileceğinizi bilerek normal şekilde okuyorsunuz ve kitabı kapatıp kendi kendinize anlatıyorsunuz. Sonrasında ise eksik yerin kalıp kalmadığını anlamak için tekrar gözden geçiriyorsunuz.

Ders Kitaplarınızın Ötesine Geçin

Çok az insan yalnızca daha fazla bilgi sahibi olmak için yeni bir dil öğrenmek ister. Aksine dil öğrenmek isteyenler onu yaşam alanlarında bir şekilde aktif olarak kullanmayı amaçlamaktadırlar. Bundan dolayı temel dil becerilerinin en önemlilerinden konuşmayı geliştirebilmek için anadili Hollandaca olan birilerinin yardımına ihtiyaç duyulacaktır.

Dil öğrenirken bu dili konuşan kişilerle etkileşiminiz son derece önemlidir. Bunu üç şekilde yapabilirsiniz. Anadili Hollandaca olan bir özel öğretmen tutabilirsiniz, internetten anadili Hollandaca olan ve Türkçe öğrenmeye çalışan kişiler bulup sesli ya da görüntülü sohbet edebilirsiniz veya belki en faydalı olacak olan opsiyon olan direkt olarak Hollanda’ya gidebilirsiniz.

Ünlü uygulamaların simgeleri
Mobil cihazınıza Duolingo ve Babbel gibi gerçekten faydası kanıtlanmış dil uygulamalarını indirerek derslerinizden ekstra verim sağlayabilirsiniz. |Pixabay

Pekiştirmenizi Sağlayacak Uygulamalar

Ders kitabınızdan daha farklı bir pratik uygulaması arıyor ve öğrendiklerinizi pekiştirmek istiyorsanız sizin için ücretsiz pek çok uygulama mevcut. Bunların en bilineni Duolingo ve Babbel.

Duolingo, cep telefonları ve tabletler için bir dil öğrenme web sitesi ve Uygulamasıdır. %100 ücretsizdir ve dil becerilerinizi geliştirmenin harika bir yoludur. Uygulama, bir dil kursunda ilerlemeniz için tasarlanmıştır.

Oyun oynarken konuşma, okuma, dinleme ve yazma becerilerinizi geliştirebilirsiniz! Soruları yanıtlayarak ve dersleri tamamlayarak kelime bilginizi ve dilbilgisi becerilerinizi geliştireceksiniz. Temel fiiller, deyimler ve cümlelerle başlarsınız ve her gün yeni kelimeler öğrenirsiniz.

Duolingo, tekrarı bir öğrenme aracı olarak kullanır. Kelimeler ve ifadeler, onları ezberleyene kadar farklı şekilde sorularla veya anlatımlarla tekrar tekrar önünüze gelecek.

Babbel, web sitesi ve uygulaması üzerinden çevrimiçi olarak dil kursları sunmaktadır. İlerlemenize yardımcı olmak için sınav tarzı sorular kullanır. Size yeni gramer ve kelime bilgisi gösterilecek ve ardından bilgileri pekiştirmek için ders boyunca sorular sorulacak.

Kurslar gerçekten basit ve kullanımı kolaydır ve Hollandaca derslerinize harika bir ek olarak kullanılabilir. Yeni başlayan da dahil olmak üzere pek çok seviyeyi bulmanız mümkün.

Duolingo'nun aksine %100 ücretsiz değildir. Bir kursa ücretsiz olarak başlayabilirsiniz, ancak daha fazla materyale erişmek için ödeme yapmanız gerekir.

Genel olarak Babbel de harika bir araçtır ve derslerinize kolayca katkı sağlayacaktır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.