Bir müzik aleti öğrenmek hiçbir zaman çok kolay olmamıştır. Bu elbette gitar öğrenmek için de geçerli. Ancak öğrenmenin faydaları saymakla bitmez!

Bununla birlikte bir gitar öğrenmek nispeten basit gibi görünür: Ana majör ve minör akorları, penayla çalmayı ve sonra parmaklarınızı perdelere yerleştirmeyi, akorları, tabları ve ilk solonuzu çalmayı öğrenirsiniz.

Ama şöyle bir şey var, herkes aynı şekilde öğrenmiyor: Bazıları diğerlerinden daha iyi bir müzik kulağına sahip olurken diğerleri parçaları yorumlamalarına yardımcı olacak müzik deneyimine veya müzik teorisi bilgisine sahip olur.

Bazıları gitar derslerine çabucak alışır, bazıları saatlerce uğraşır.

Bazılarıysa elleri veya parmakları konusunda daha az yeteneklidir ve gitarı nasıl tutacağını, nereden başlayacağını bilemez.

Peki, gitar çalmak kolay mı? Gitar çalmayı öğrenmek neden bazıları için kolay, bazıları için zor, hatta imkânsız?

Laptopa karşı gitar çalan beyaz tişörtlü erkek
Gitar çalmanın zorluklarını görünce asla pes etmeyin! İnternet gibi kaynaklardan yardım alın. | Kaynak: Pexels
En iyi Gitar öğretmenleri müsait
Korel
5
5 (33 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (9 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Korel
5
5 (33 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (9 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Gitar Çalmayı Öğrenmek: Motivasyon Meselesi

Öğrenme becerisi hepimizin doğasında var. Beynimiz yeni bir öğrenme yöntemi edindiği andan itibaren bu görevi devam ettirebilecek kapasitede.

Gitarı öğrenmek; akorları, notaları, jargonu, farklı yanlarıyla bu yeni evreni keşfetmek için düşünce tarzınızı değiştirmeniz gerekecek çünkü bu çok önemli bir kaynak olmadan mümkün olmayacak: Motivasyon.

Gitar öğrenmek düşünülenin aksine, sadece bir müzik öğretmenine ezberden gitar çalmak veya bir arkadaşınızın önünde doğaçlama yapmak için teorik bilgi birikimi oluşturmak değil, insani ve teknik destek gerektiren bir aktivitedir.

Gitarı gerçekten öğrenmek için birçok alanı, düşünceyi, teorik bilgiyi, uygulamayı ve başkalarıyla işbirliğini bir arada kullanmanız gerekecek.

Gitar çalma konusunda kendinizi gayet motive hissediyorsanız ve tutkunuzu beslemeye hevesliyseniz, enstrüman bilginizi derinleştirmek ve gitarın zengin evrenini keşfetmek, yeni stiller (rock, blues, country, pop, funk...) denemek istiyorsanız bu enstrümanı çok güzel bir şekilde, adım adım öğrenirsiniz.

Tabii ki gitarda öyle tek gecede ustalaşamazsınız. Sonuç almak için düzenli ve özverili çalışmanız gerek. Kendinize olan güveninizi kaybetmemeye çalışın ve çaba göstermeye devam edin.

Neden gitar öğrenmek istediğinizi bilmeniz çok önemlidir: Eğlence amaçlı mı, odanızda tek başınıza çalmak için mi, bir grup kurmak için mi, şarkı söylerken gitarla eşlik etmek için mi yoksa müzik zevkinizi genişletmek için mi?

Bu sorulara vereceğiniz cevap ne kadar kesin olursa sizi gitar çalmaya teşvik eden şeyin ne olduğunu o kadar iyi anlarsınız ve öğrenme süreciniz de bir o kadar kesin ve verimli olur.

Gitar çalma sebebinizi göz önünde bulundurarak öğrenim sürecinizi daha iyi şekillendirebilirsiniz. Mesela sadece birkaç şarkı çalabilmek istiyorsanız notalara bulaşmadan tablarla pratik yapabilirsiniz. Usta bir gitarist olup kendi sololarınızı yazmayı amaçlıyorsanız daha detaylı çalışmanız gerekecek.

Gitaristler İkiye Ayrılır

İki türlü gitarist vardır: Kendi kendine öğrenen gitarist ve desteğe ve yönlendirilmeye ihtiyacı olan, bu nedenle de özel gitar dersi alacak olan gitarist.

Kendi kendine öğrenen gitarist: Kendi kendine gitar öğretmek zor mu?

Kendi kendini yetiştirmiş gitarist her şeyi kendi başına yapmaya çalışacaktır: Öz güveni ve motivasyonu ona ilerlemesi için ihtiyacı olan gücü verir.

Tutkusunu geliştirmek, beslemek ve her gün biraz daha fazlasını öğrenmek için mümkün olan her yolu arar.

Hâlihazırda birçok yöntem ve kaynak var:

  • Belirli bir noktada çalışmak için tabloları ve yöntemleri bir araya getiren e-kitaplar
  • İnternet: Elbette internet, gitar dâhil tüm müzik enstrümanlarını öğrenme yollarını tamamen değiştirdi. Videolar, eğitimler, online gitar dersi ile gitarın evrenine çok daha kolay adım atabiliyorsunuz. Yeterince disiplinli ve özverili olacağınızı düşünüyorsanız internetle gitar öğrenmek çok ilginç bir alternatiftir. Üstelik ücretsiz!
  • Gitar öğrenmek için video oyunları bile var!
  • Özel gitar dersleri

Yardıma ihtiyaç duyan gitarist

Desteğe ihtiyacı olanlar ve daha çok "pedagojik yaklaşımla" öğrenmek isteyenler için özel gitar öğretmeninden ders almak daha iyi bir seçenektir.

Bir müzik kursunda, müzik okulunda, halk eğitim merkezinde veya evinizde bir özel ders öğretmeninden gitar dersleri alabilirsiniz.

Bir profesyonelden dersler alırken yanınızda kaydettiğiniz ilerlemeyi düzenli olarak takip eden biri olur.

Bir sorunla karşılaştığınızda hemen aklınıza takılanları soracağınız biri olur. Size gitar çalmak için ipuçları ve püf noktalar konusunda yardım eder.

Kendi kendinize gitar öğrenirken mevcut bilgilerle kafanızı karıştırabilir, tüm o kaynakların arasında boğulabilirsiniz. Ancak bir öğretmen, size özel hazırladığı programla adım adım ilerlemenizi sağlar ve vaktinizi verimli geçirmenize yardımcı olur.

Odada gitar çalan adama bakan kadın
Özel gitar öğretmeniyle çok daha büyük ilerlemeler kaydedebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Her tür gitaristin belli bir yaklaşıma ihtiyacı vardır

Kişiliğinize, konsantre olma yeteneğinize, müzik ve gitar bilginize göre öğrenmenize az çok yardımcı olacak farklı türde kaynaklar ve destekler bulacaksınız.

Hâlihazırda bir enstrüman çalıyorsanız ve zaten müzik teorisinden anlıyorsanız bir gitarı elinize almak gözünüzü korkutmayabilir. Kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

Benzer şekilde çevrenizde gitar çalan arkadaşlarınız varsa size tavsiyelerde bulunurlar ve kolayca başlamanız için ipuçları ve püf noktaları verirler. Ancak hiç gitar çalmadıysanız veya müzikle ilgili hiçbir fikriniz yoksa öğrenmek daha zor olabilir.

Kendinizi tanımanız çok önemli. Böylece ne tür bir gitarist olduğunuzu keşfedeceksiniz.

Tek Başına Gitar Öğrenmek

Elbette en kolay gitar nasıl çalınır sorusuna bazıları tek başına çalışarak diye cevap verecektir. Dediğimiz gibi basit gitar öğrenme yolları kişiden kişiye farklılık gösterir.

Motivasyonun ve kendini tanımanın yanı sıra gitar öğrenmek için ihtiyacınız olan son bir şey daha var: Bağımsızlık.

Müzik dersleri ve özellikle gitar dersleri her zaman bir zevk olarak kalmalı. Başkalarıyla paylaştıkça güzelleşen bir şey.

Gitar çalmayı öğrenmek, arkadaşlarınızla birlikte yeni bir evren keşfetmenizi sağlayan bir tutkudur. Gitar öğrenmek için birçok sebep var!

Gitar çalmak kendinizi ifade etmenin, kişiliğinizin farklı bir yönünü göstermenin harika bir yoludur.

Özverili olmanız ve motivasyonunuzu korumanız gerektiğinden bahsettik. Ancak otonomi de gitar öğreniminizde çok önemli bir rol oynuyor.

Gitar öğrenirken otonomi nasıl sağlanır? Elbette makul ve ulaşılabilir hedefler belirleyerek!

Makul, ulaşılabilir hedefler belirlemek

Kendi kendinize öğreniyorsanız ve gitar dersleri almıyorsanız düzenli ve özverili olmalısınız.

Düzenli pratik yapmalısınız: Her gün 30 dakika gitar çalmak, haftada bir gün ve sadece 3 saat çalmaktan daha iyidir.

Her hafta ustalaşmak için bir teknik belirleyebilir ve yukarıda bahsettiğimiz kaynakları kullanarak işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz.

Kendinize uygun bir program oluşturun

Bir öğretmenle öğreniyorsanız ortada farklı bir metodoloji var demektir: Öğretmen, öğretim programını size uyarlamak için sizin öğrenme tarzınıza ve seviyenize ilişkin deneyimlerini ve bilgilerini kullanacaktır.

Belirli bir teknikte zorlandığınızda bunun üstesinden gelmeniz için size alıştırmalar, yöntemler ve püf noktaları sunar.

Bu şekilde otonomi kazanırken kendinize ve yeteneklerinize de güvenmeye başlarsınız.

Kamp yerinde oturan arkadaşlar gitar çalan kız
Gitar çalmanın eğlenceli olması gerektiğini asla unutmayın! | Kaynak: Pexels

Gitar çalmayı öğrenirken dengeyi bulmak

Motivasyon, kendini tanıma ve otonomi arasındaki dengeyi bulmak, gitar çalmayı öğrenmenin bir çile hâline gelmemesi için çok önemlidir.

Ama her türlü şöyle bir gerçek var: Ne kadar çok öğrenirseniz o kadar çok ilerlersiniz ve gitar çalma becerileriniz ve bilginiz o kadar zenginleşir.

Her zaman sizden daha iyi gitaristler olacak ve inanılmaz teknik yeteneğe sahip en deneyimli gitaristler bile kendilerinden daha iyilerini görebiliyor.

İlk zorluk belirtisinde pes etmeyin

Ayrıca gitarı öğrenirken artık daha iyi çalamayacakmış gibi hissedeceğiniz zor anlar da yaşayacaksınız: Bu anlar çok önemlidir çünkü birden gerilemeye başlayabilir ve kaydettiğiniz tüm ilerlemeyi çöpe atabilirsiniz. Bir enstrümanda pratik yapmak, öğrenme şekliniz hakkında yeni bir bakış açısı edinmeniz için fırsatlar yaratır.

Hangi seviyede olursanız olun, her zaman öğrenecek daha çok şey olduğunu bilmelisiniz.

Kendinizi sorgulamaktan, kendinizi tanımaktan ve kendinize karşı dürüst olmaktan asla vazgeçmeyin. Aynı zamanda sizi motive eden ve gitar çalmaya iten şeyin de ne olduğunu anlayın. Bağımsızlığınızı kazanın, kendinize gerçekçi hedefler koyun ve enstrümanınızla düzenli olarak pratik yapın.

Tüm bunları planlamak tek başınıza zor geliyorsa sadece ilk birkaç hafta bile Superprof'taki öğretmenlerimizden özel dersler alabilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.