Gitar dersleri, yeni başlayan müzisyenler için mükemmel bir fikirdir çünkü en sevdiğimiz şarkılarını hızlıca çalmak ve yorumlamak için gitar mükemmel bir enstrümandır. Gitar dersleri başlangıç olarak başlamak en iyi sonucu verecektir.

Ayrıca gitar çalmanın temellerine hâkim olur olmaz gitarda kendinizi geliştirmek daha da kolay olur. Tamamen yeni başlayanlar için bile!

Bu temeller; temel akorları bilmek, nota ve tabları okumaktan oluşur. Temel gitar dersleri, temel bilgileri öğrenmede ve biraz müzik teorisi bilgisi edinmede çok yardımcı olur!

İster majör akor, minör akor, yedinci akorlar, armonik akor, hatta pentatonik gamlar olsun; akorlar gitarınızın ve kulak eğitiminizin önemli bir parçasıdır.

Sap ve klavye, merkezi gitar bileşenleri olduğundan kişinin parmaklarını nasıl doğru bir şekilde yerleştireceğini, tellere nasıl vuracağını ve bir akor dizisini nasıl çalacağını bilmesi büyük önem taşır.

Bunu başardığınızda gitarda ustalaşmaya resmen başlayabilir ve gitarın keyfini daha çok çıkarabilirsiniz!

En iyi Gitar öğretmenleri müsait
Korel
5
5 (33 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (10 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Korel
5
5 (33 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (10 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Baran
5
5 (17 yorum)
Baran
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Adım Adım Akorları Öğrenmek

Özellikle yeni başlayan gitaristler için gitar eğitimi hiç de kolay olmayabilir: Teller parmaklarımızı ağrıtır, sağ eliniz sol eliniz ile olması gerektiği gibi koordine olmaz ve gitar çalarken öğrenmesi imkânsız görünen tüm bareli akorlar canınızı sıkabilir. Yani bazen gitar ve akor tam bir kâbusa dönüşebilir!

Gitar çalmayı öğrenmeye yeni başlayan biri olarak bir akort aleti edinmenizi, gitar gamlarını, nota okumayı ve fingerpicking gibi teknikleri öğrenmenizi öneririz. Ayrıca temel gitar akorlarını keşfetmeye başlayın. Gitar çalışınızın genel olarak akıcı ve uyumlu olması için akorları sırayla çalmayı öğrenmelisiniz. Ve en önemlisi de gitarda akıcılık kazanmak parmaklarınızın ucundaki acıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır!

Neyse ki internette kendinizi geliştirmek için çeşitli gitar akorları ve tabları bulabilirsiniz. Hiç vakit kaybetmeden kolay gitar şarkıları ve arpejler öğrenebilecek ve Jimi Hendrix gibi riffler çalmaya veya kendi sololarınızı yazmaya başlayabileceksiniz!

Ancak bundan önce atmanız gereken ilk adım, gitarda ritim kaybetmeden iki akoru birlikte çalmayı öğrenmek olacak. Bunda ustalaştıktan sonra bir müzik parçasını çalmak için daha çok teknik öğrenip daha çok çabalamanız gerekecek!

İlk önce kolay gitar akorları ve dizilimleriyle başlayabilirsiniz.

Peki, bunu nasıl yapacaksınız? İşte yeni başlayanlar için bazı gitar ipuçları.

Akorlar Arasındaki Ortak Noktaları Bulmak

Akorları tanımlayın ve iyi bilin

F akoru, E minör akoru ve C majör akoru arasındaki farkı öğrenin. Bu, parmak tekniklerini uygulamanıza kendinize güvenerek çalmanıza yardımcı olacaktır.

İki veya daha fazla akoru düzenli çalabilmek için önce sahip olabilecekleri ortak noktaları bulmalısınız.

 • Ardışık iki akorda bir veya daha fazla parmak ortak olduğunda: Bu, tüm parmaklarınızı hareket ettirmek zorunda kalmadan elinizi perdeler arasında yerleştirmenizi kolaylaştırabilir.
 • İki akor arasındaki konum yalnızca bir veya birkaç perde değiştiğinde: Bu, parmaklarınızın konumunun değişmediği anlamına gelir. Elinizi birkaç perde ileri veya geri hareket ettirmeniz yeterlidir.
Siyah kahverengi gitar çalan erkek
Basit akorlar kullanarak en sevdiğiniz şarkıları çalmaya başlayın. | Kaynak: Pexels
 • Akorun konumu bir veya birkaç tel hareket ettiğinde: Bu durumda da parmaklarınızı tek tek hareket ettirmenize gerek yoktur çünkü eliniz sadece teller arasında aynı pozisyonda hareket edecektir.
 • Birbirini takip eden iki akor aynı sırada olduğunda: Parmaklarınızı hızlı bir şekilde konumlandırmak için gruplandırmaya çalışın.
 • Belirli notalar ortak olduğunda ancak parmakların konumu aynı olmadığında: İki akorun ortak birkaç parmağı olduğu izlenimini vermek için akorlardan birinin üzerindeki parmakların konumunu değiştirin.
 • Akorlar arasında ortak bir nokta olmadığında: Ne yazık ki bu senaryoda izleyebileceğiniz kısayollar yok, iki akorda elinizi ayrı ayrı nasıl yerleştireceğinizi ezberlemeniz ve pratik yaparak hızlanmanız gerekecek.

Bunu neden yapmanız gerek?

Birlikte çalmanız gereken farklı akorları incelediğinizde bu ortak noktalardan en iyi şekilde yararlanmayı öğreneceksiniz. Pratik yaptıkça parmaklarınızı hareket ettirmeden tüm elinizi hareket ettirebilecek ve büyük bir zahmet göstermeden akıcı bir şekilde gitar çalabileceksiniz.

Akorlarınızı en iyi şekilde çalabilmek için bir egzersiz

Bazı parmaklarınız iki akor arasında aynı yerde kalıyorsa birinden diğerine geçerken onları tamamen sabit tutarak konumlandırmaya çalışın.

Tüm pozisyonu değiştirmeniz gerekiyorsa elinizi serbest bırakmanız gerekse bile parmaklarınızı aynı pozisyonda tutmaya alışmaya çalışın.

Bu basit egzersiz sayesinde eliniz parmaklarınızın nereye gideceğini tahmin etmeyi öğrenecek ve siz de esnekliğinizi ve akıcılığınızı artıracaksınız. Yani kas hafızanızı geliştirmekten bahsediyoruz!

Akorlar Arasında Hızlı Geçiş

İki akoru bir araya getirip çalmak, seviyenize göre kısaltıp uzatabileceğiniz ortalama 6 küçük adım gerektirir.

İlk olarak tüm akorları ezbere öğrenin, böylece daha sonra belli akor dizilimlerine çalışabilirsiniz.

Sahnede siyah elektro gitar çalan erkek
Gitarda kendinizi geliştirdikten sonra doğaçlama yapmanın keyfine varabileceksiniz! | Kaynak: Pexels

Sabırlı olun ve gitarınızla pratik yapın! Sadece bir iki kez online bir gitar dersi alsanız bile akorlar arasında hızlıca geçiş yapmayı hemen öğrenemezsiniz.

İşte sizin için adım adım bir yöntem:

 • Sol elinizle ilk akorunuzu çalın.
 • İkinci akoru çalmak için parmaklarınızın pozisyonunu yavaşça değiştirin.
 • Parmaklarınızın nasıl konumlandığını gözlemleyin; akorlar arasında ortak bir nokta olup olmadığına, parmakların birbirinin üzerinden geçip geçmediğine ve konumlarını değiştirmeyen parmaklar olup olmadığına bakın.
 • Gitarda birinci akordan ikinci akora geçiş yapın, ardından ikinci akordan birinci akora doğru, yumuşak ve yavaş bir geçiş yapın: Parmaklarınızı minimum çabayla hareket ettirmeye çalışırken gevşek bırakmalısınız. Daha sonra bu iki akor arasında rastgele geçişler yaparak kendinizi geliştirmeye çalışın.
 • Gerekirse bu adımı 20 kez ve hatta daha fazla tekrarlayın: Amaç, bu hareketin doğal ve içgüdüsel hâle gelmesidir.
 • İzlemeniz gereken son adım ise tüm bu alıştırmayı baştan sona yapmak. Gitarınızın akordunun düzgün olduğundan emin olmak için telleri tek tek çalarak kontrol edin.
 • Bu, arpej çalmanıza da yardımcı olacaktır!

Bir Akor Dizisini Takip Etmek için Püf Noktalar ve Tavsiyeler

Düzenli Pratik

Elbette Eric Clapton, Bob Dylan veya Ben Harper gibi bir profesyonel gibi akorları bir arada çalabilmek için dikkate alınması gereken en önemli tavsiye, düzenli olarak pratik yapmaktır.

Profesyonel gitaristler, hareketlerin otomatik hâle gelmesi ve kasların akorları ve parmakların yerleşimini “ezberlemesi” için her gün veya 2 günde bir, 10-15 dakika pratik yapmanızı öneriyor. Açık pozisyon akorlar ve majör akorlar gibi terimler arasındaki farkı çabucak öğreneceksiniz.

Bir gitar öğretmeninin desteği

Kendinizi motive etmeyi başaramazsanız veya akor dizisini çalmakta güçlük çekerseniz bir gitar öğretmeninden rehberlik isteyin. Öğretmeniniz özel gitar dersi veya gitar kursu aracılığıyla size harika tavsiyeler verecektir. Belki bir arkadaşınızla beraber grup dersleri bile alabilirsiniz.

Gitar öğretmeni, gitarınızı yanlış tutup tutmadığınızı söyleyecek ve edindiğiniz kötü alışkanlıkları düzeltmenizi sağlayacaktır.

Evde laptopa bakarken klasik gitar çalan kız
Bir öğretmenle gitar öğrenmek her zaman çok daha kolaydır! | Kaynak: Pexels

Bir gitar öğretmeniyle farklı çalma teknikleri öğrenebilir ve düzenli pratik yapabilirsiniz. Öğretmeniniz her açıdan eğitiminizi zenginleştirecektir.

Üstelik gitar akordu yapma özel ders sırasında öğreneceğiniz binlerce şeyden sadece bir tanesi! Kendi kendinize doğru sesi alarak gitarınızın akordunu yapmayı öğretmeninizden öğrenebilirsiniz.

Ritmi koruyun

Tab ve akor gitar için çok önemli olabilir ama dikkate almanız gereken daha çok şey var. Bunlardan biri de ritim.

Ritim, gitarı iyi çalmak için son derece önemli bir unsurdur. Rock, ritim, blues veya caz gitar... Hangi gitarı çalıyor olursanız olun bu böyledir. Özellikle bir akor dizilimini çalmaya çalışırken ritmi kaybetmemek çok önemlidir.

Akorlar arasında geçiş yapmak için yavaşlamayın ve metronomla çalmayı öğrenin. Bu şekilde gitarı doğru ritimde çalıp çalmadığınızı analiz etmek için zaman kaybetmezsiniz: Akorlarınızı olması gerektiği şekilde çalarken doğru tempoda devam etmeyi öğrenirsiniz!

Her zaman nicelikten ziyade niteliğe öncelik verin. Kısa sürede çok fazla akoru art arda çalmaktansa az sayıda akoru doğru çalmaya çalışın.

Akor dizisini görselleştirin

Bareli akor dizisini görselleştirmeyi öğrenin.

Gözlerinizi kapatın ve çalacağınız akorun görüntüsünü zihninizde oluşturmak için parmaklarınızı doğru konumlarına yerleştirin.

Bu görüntüyü zihninizde tutabildiğinizde daha iyi ve doğru çalmaya başlarsınız.

Gitar çalarken farklı şeyler denemek için bir kapo edinebilirsiniz! Veya gitarınızın sesi daha çok çıksın istiyorsanız iyi bir amfiye yatırım yapabilirsiniz.

Artık gitar akorlarını nasıl çalmayı öğreneceğinizi biliyorsunuz! Uzman bir gitarist olma yolunda ilerlemeye başlayabilirsiniz.

Pratik yapmaya devam etmeyi ve gitar çalma motivasyonunuzu güçlü tutmayı unutmayın! Kendinizi sahnede harika gitar soloları çalarken hayal edin!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.