"Dans, her hareketin bir kelime olduğu bir şiirdir." - Philippe Collas

Müziğe veya tiyatroya ilgi duyuyor musunuz? Dans etmeyi öğrenmek mi istiyorsunuz? Neden yeni dans stilleri ve vücudunuzu müziğe göre hareket ettirmeyi öğrenmiyorsunuz?

Türkiye'de yeteneklerini ve deneyimlerini yeni öğrencilere aktarmak isteyen birçok dansçı var. Birkaç dersle dansa yeni başlayanlar yeni dans figürleri öğrenebilir ve müzik repertuvarlarını genişletebilirler.

İster salsa, Latin dansı, Zumba, tango, salon dansı dersleri almak istiyor olun, ister hiçbir ritim duygunuz olmadan yeni başlıyor olun, ister dans atölyesi arayan ortalama bir dansçı olun, ister en iyi dans okulunda eğitim almak isteyen profesyonel bir dansçı olun; Türkiye'de dans dersleri bulmak için makalemizi okumaya devam etmelisiniz!

En iyi Dans öğretmenleri müsait
Emre
5
5 (34 yorum)
Emre
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aslınur
5
5 (10 yorum)
Aslınur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Görkem
5
5 (11 yorum)
Görkem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Volkan
5
5 (7 yorum)
Volkan
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinan
5
5 (5 yorum)
Sinan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fatih
5
5 (7 yorum)
Fatih
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selin
5
5 (6 yorum)
Selin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman nuri
Osman nuri
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
5
5 (34 yorum)
Emre
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aslınur
5
5 (10 yorum)
Aslınur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Görkem
5
5 (11 yorum)
Görkem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Volkan
5
5 (7 yorum)
Volkan
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinan
5
5 (5 yorum)
Sinan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fatih
5
5 (7 yorum)
Fatih
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selin
5
5 (6 yorum)
Selin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Osman nuri
Osman nuri
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Bir Okulda Dans Dersleri Almak

Akademik Kuruluşlarda Dans Dersleri

Zorunlu ders olmasa da bazı üniversitelerde seçmeli ders olarak dans dersleri alabiliyorsunuz. Ayrıca ilkokul, ortaokul ve liselerde de programında dans dersleri olan okullar var.

Sınıfta dans dersi almak
Bir okulda veya üniversitede alacağınız birkaç dans dersi içinizdeki dans tutkusunu uyandırabilir. | Kaynak: Unsplash

Dans dersleri en popüler derslerden biri olmayabilir ancak her türlü dans dersi kalifiye öğretmenler tarafından verilmelidir. Bazı durumlarda maalesef bunu garanti edemiyorsunuz.

Dansa olan tutkunuzu kariyere dönüştürmek istiyor ve yeteneğinize de güveniyorsanız MEB onaylı dans kurslarından sertifika alarak siz de bir dans eğitmeni olabilirsiniz. Büyük bir dans kariyeri sizi bekliyor olabilir!

Özel Dans Okulları

Bazı dansçılar bu konuda o kadar tutkuludur ki kendi dans stüdyolarını açar veya dans toplulukları kurarlar.

Hangi seviyede olursanız olun deneyimli ve yetenekli bir eğitmenle dans etmeyi öğrenmeye başlayabilirsiniz. Tabii ki özel dans okulları ve akademilerindeki derslerin ücretleri eğitim seviyesine, koreografi türüne ve dans eğitmenine bağlı olarak büyük ölçüde değişebiliyor.

Dans stüdyolarına eğitim ücretinizi genelde her ay veya belli dönemlerde ödersiniz. Yıllık üyelik de yaptırabilirsiniz. Çoğu stüdyonun bir deneme dersi olur. Veya özel öğretmeninizle tanışma fırsatınız olur. Böylece hangi seviyede olduğunuzu belirleyebilir ve sizin için en iyi dans dersinin hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Ayrıca bu tarz yerlerde çocuklar için yaz atölyeleri, dans stilleriyle ilgili bir şey bilmeyenler için tanıtım etkinlikleri ve dans eğitimlerini ileri seviyeye taşıman isteyenler için ileri seviye dans kursları olur.

Bu tür kuruluşlara yazılmanın en büyük avantajı birkaç farklı dans stilini öğrenebilecek olmanızdır. Öğrenciler rumba, Viyana valsi, Paso Doble gibi farklı dans stilleri hakkında bilgi edinebiliyor ve müzik repertuvarlarını geliştirebiliyor.

Konservatuvarda Dans Dersleri

Konservatuvara Girmek

Üniversitelerin konservatuvarlarında alacağınız eğitim en kaliteli dans eğitimlerinden biridir. Tabii ki bunun için dans yeteneğinizin ve bilginizin olması gerekir.

Bir konservatuvara girmek istiyorsanız iyi bir başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuruda istenenler ve başvuru şartları okuldan okula değişebiliyor. Herhangi bir üniversite başvurunuzu beğendiğinde genelde sizi seçmelere çağırır. Bu noktada dans yetenek sınavlarından geçmeniz gerekiyor. Tüm adayların önüne geçmek için ortaya farklı bir şeyler koyabilmelisiniz.

Ayrıca seçmelerde size birçok farklı soru sorulabilir. Kendinizi kanıtlamak ve bu eğitimi hak ettiğinizi göstermek için bu sorulara iyi hazırlanmalısınız.

Dans etme konusunda hem yetenekli hem de tutkulu olduğunuzu ve prestijli bir üniversitede  dans eğitimi almayı ne kadar çok istediğinizi göstermelisiniz.

Okulda dans dersi
Dans etmeyi öğrenmek için birbirinden farklı seçenekleriniz var! | Kaynak: Unsplash

Türkiye'deki En İyi Dans Konservatuvarları ve Okulları

Türkiye'de konservatuvarı olan üniversitelerden bazıları şunlardır:

 • İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
 • Hacettepe Üniversitesi Konservatuvarı
 • Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
 • Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
 • Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
 • Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı
 • Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

Ders alabileceğiniz en iyi dans okullarına da birkaç örnek verelim:

 • Tan Sağtürk Akademi - İstanbul
 • Tab Sanat - Ankara
 • Aytunç Bentürk Akademi - İstanbul
 • Arman Esen Akademi - İzmir
 • Dans Fabrika - İstanbul
 • 2day Akademi - İstanbul
 • Olga Bale - Ankara
 • Oda Dans - İstanbul

Bu okullardan birinde eğitim almaya başladığınızda yavaş yavaş kendinizi geliştirip başarılı bir dansçı olma yolunda adım adım ilerleyeceksiniz. Bazı dansçılar dans veya sahne sanatları alanında aldıkları eğitimi yüksek lisans ve doktoraya kadar taşımayı da tercih edebiliyor.

İyi bir dans okulunda dans dersi
Prestijli bir okulda dans eğitimi almaya ne dersiniz? | Kaynak: Unsplash

Özel dans kursu ve konservatuvarlar, dansta kariyer yapma konusunda ciddiyseniz mutlaka uğramanız gereken duraklardır.

Özel Dans Dersleri Alın

İster Latin dansları, Afrika dansları, ister rock'n roll, ister modern dans dersi almak istiyor olun, özel bir dans öğretmeniyle kendinizi çok daha kolay geliştirebilirsiniz!

Özel dans dersleri almanın birçok avantajı vardır. Bunlardan biri de kendi evinizin konforunu bırakmak zorunda kalmadan yaşadığınız yerde dersler alabilmenizdir. Böylece bir grup dersine veya dans atölyesine gitmenize gerek kalmaz.

Özel öğretmenle dan dersi
İster kendi düğününüzün ilk dansı için, ister bir gösteriye hazırlandığınız için dans etmeyi öğreniyor olun; bir özel dans öğretmeniyle en güzel koreografileri öğrenebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Her hafta en az bir özel dans dersi alarak hem dans etmeyi öğrenir hem de egzersiz yapmış olursunuz. Ayrıca dans okullarındaki gibi belli bir programa uymaya gerek kalmadan saatleri kendiniz belirleyebilirsiniz.

Öğrenebileceğiniz dans stillerinden bazıları:

 • Arjantin tango
 • Bachata
 • Bale
 • Bollywood Dansı
 • Cha Cha Cha
 • Fokstrot
 • Flamenko
 • Hip-hop
 • Küba salsası veya Porto Riko salsası
 • Latin dansı
 • Oryantal
 • Salon dansı
 • Swing
 • Tap
 • Vals

Özel ders öğretmeninden dans dersleri almak istiyorsanız bir dans okuluyla görüşebilirsiniz. Bu gibi okullarda genelde modern dans dersleri, hip-hop, Latin dansı gibi en popüler dansların eğitimini veren eğitmenler bulunur. Ancak en büyük avantaj sizin için en uygun öğretmeni seviyenize ve hedeflerinize göre onların seçmesi olabilir.

Profesyonel bir dans eğitmenini internette de bulabilirsiniz. Superprof'ta farklı dans stillerinde uzmanlaşmış birçok yetenekli öğretmen olduğunu unutmayın! Ders almak istediğiniz öğretmen şehrinizde oturmuyorsa webcam üzerinden de dans dersleri alabilirsiniz. Bu online dans dersleri ile dans yeteneğinizi kendi evinizde geliştirebilirsiniz.

Özel dans öğretmeninizden başlangıç dersleri veya ileri seviyede yoğun dans dersleri alabilirsiniz. Özel bir eğitmenle çalışmanın en büyük avantajlarından biri de esnekliktir: Dans hocanızla ne zaman ne kadar sıklıkla çalışacağınızı, öğrenmek istediğiniz dans stilini ve hatta gerektiğinde hangi dans stüdyosunu kullanacağınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.

Sadece kendinize dans pistine çıkmak için biraz güven aşılamak istiyor ve birkaç yeni figür öğrenmek istiyorsanız makûl ücretlerde hobi olarak dans dersleri veren bir öğretmen bulabilirsiniz. Hayatınız boyunca hiç dans etmemiş olsanız bile öğretmeniniz size dansın kapılarını seve seve açar ve pistin tozunu attırmanıza yardım eder!

Düğün törenlerinden önce dans konusundaki yeteneklerini geliştirmek isteyen çiftler için düğün dansı dersleri de veriliyor. İlk dansınızın unutulmaz olmasını istiyorsanız bu tür dans eğitiminde uzmanlaşmış bir öğretmen aramalısınız.

Superprof'ta çoğu öğretmen ilk dersi ücretsiz verdiğinden paranızı riske atmadan doğru öğretmeni bulup bulmadığınızdan emin olabilirsiniz. Bu deneme dersinde hedeflerinizi iyice belirleyin, öğretmenle anlaşabileceğinizden emin olun, ücret konusunda anlaşın, öğretmenin programını öğrenin ve dans öğrenme konusundaki diğer detaylar hakkında konuşun.

Belli bir etkinlik için yepyeni bir koreografi öğrenmek istiyorsanız özel ders öğretmeni sizin için en doğru seçim olacaktır. Öğretmeninize nasıl bir etkinlikte dans etmek istediğinizden bahsedin. Böylece özel dans hocanız dersleri ona göre ayarlayıp size yeni dans figürleri öğretecektir.

En ideal dans dersleri eğitici, teşvik edici, enerjik ve eğlenceli olanlardır. Dans etmeyi öğreniyorsanız ancak derslerden pek zevk almıyorsanız başka bir profesyonelle çalışmanız daha doğru olabilir. Tabii ki yanlış öğretmeni seçerek paranızı ve zamanınızı boşa harcamak yerine öğretmeninizi dikkatlice seçerek sizin için en doğru öğretmeni bulduğunuzdan emin olmalısınız.

Sizin için en doğru öğretmeni bulmak ve profesyonel bir dansçı gibi dans etmeyi öğrenmeye hemen başlamak için Superprof'taki eğitmenlere bir göz atın. Her öğretmenin saatlik ders ücretini isminin hemen altında görebilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.