Çin uyanınca yer yerinden oynar

Yaklaşık 45 yıl önce Napolyon'un yukarıdaki sözünü kitabının ismi yapan Alain Peyrefitte ne kadar da haklıymış, değil mi? Çin artık uyandı ve küresel ekonomi tarafından güçlendirildi.

Çince Mandarin öğrenmek (Kantonca ile karıştırılmamalıdır) artık sadece Çin kültürünü ve dilini seven kişiler için değil, profesyonel bir kariyer hedefleyenler için de önemli bir hale gelmiştir.

Bir yabancı dilin kelime dağarcığı, söz konusu dile hakim olmanın temel bileşenidir. Çince kelime öğrenmek konusunda ne kadar başarılıysanız, o kadar akıcı olursunuz. Bu Mandarin Çincesi için olduğu kadar tüm diller için de geçerlidir. Dahası, kelimelerle herhangi bir şeyi ilişkilendiremiyorsak, gramer veya fiil çekim kurallarına hakim olmanın pek de bir anlamı yok! Kelime dağarcığına hakim olmadan herhangi bir şeyin nasıl okunacağını öğrenmek imkansızdır.
Ancak maalesef, sayfalarca kelimeyi ezberlemek de her zaman kolay değildir. Peki, Çince'de hızlı ilerlemenin ve iyi bir seviyeye ulaşmanın yöntemleri nelerdir?

Çince yazı Mandarin
Çince karakterler sizi ilk başta zorlayabilir. Ancak Pinyin'de ustalık kazandıkça kendinizi daha rahat hisseceksiniz. | Kaynak: Pixabay
En iyi Çince öğretmenleri müsait
Şehide 夏益达
5
5 (10 yorum)
Şehide 夏益达
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (6 yorum)
Rufina
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
Eylül
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Jouyi
5
5 (1 yorum)
Jouyi
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve tuğba
Merve tuğba
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şehide 夏益达
5
5 (10 yorum)
Şehide 夏益达
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (6 yorum)
Rufina
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
Eylül
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Jouyi
5
5 (1 yorum)
Jouyi
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve tuğba
Merve tuğba
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Hafıza ve Öğrenme Yeteneğine Odaklanın

Vejeteryan mısınız? Herhangi bir hatadan sakınmak için yiyeceklerin Çince'de ne anlama geldiğini öğrenmeye başlayın!
Öğrenmek istediğiniz dil ister İngilizce, İspanyolca, Almanca isterse de Japonca, Portekizce, Rusça, Korece olsun, öğrenme mekanizmaları çok büyük farklılıklar göstermez. Ancak, en etkili şekilde nasıl öğrenileceğini bilmek için bu mekanizmaları anlamak her zaman önem teşkil eder.

Aranızda birkaç dilde mükemmel bir şekilde ustalaşmanın olağanüstü yetenekler gerektirdiğini düşünenler olabilir, ancak bunun yanlış olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz!
Bir dilin ve söz konusu dilin kelime dağarcığının öğrenilmesi, işe yarayan ve kişisine göre az ya da çok etkili olabilecek yöntemleri dağıtmadan nasıl öğrenmesini bilmeyi gerektirir.

Mandarin kelime dağarcığını öğrenmenin ilk adımı, dil öğrenmeyi optimize etmek için hafıza açısından güçlü ve zayıf yönlerinizi bilmektir.

Görsel, işitsel veya kinestetik hafızada (hareketle ilgili) daha rahat mısınız? Çince harfler ve okunuşları öğrenirken bunu lehinize kullanabilirsiniz...

Beyin, sürekli olarak birbirine bağlanan ve birbirleriyle bağlantısını kesen milyarlarca nörondan oluşan dev bir düğümdür. Nöronlar arasındaki bağlantılar, bir nosyonun, bir kavramın ve hatta bir kelimenin öğreniminin ne kadar sıklıkla tekrarlandığına bağlı olarak hızlı ve güçlü olabilir.

Teknik olarak, Çince bir kelime öğrendiğinizde, bu kelime ne kadar çok kullanılır ve tekrarlanırsa, nöronal bağlantılar o kadar hızlı olacaktır.

Yani başka bir deyişle, bu kelimenin ne zaman kullanılacağını düşünmeye gerek kalmayacak. Bunun için çağrışım kavramını da kullanabiliriz.

Çince kelime öğrenmenin en etkili yöntemleri

Mandarin, Latince, Kelt ve Cermen dilllerinin tam tersi olduğundan, iki kat daha fazla çalışmanız ve çok doğru bir öğrenme metodolojisi kullanmanız gerekecektir.

Hangi öğrenme stratejisinin sizin için en uygunu olduğuna karar vermek veya hızlı hareket etmek için farklı olanları ilişkilendirmek size kalmış! Bu aynı zamanda Çince yazmayı ve okumayı öğrenmenize de olanak sağlayacaktır ...

Kelime İlişkilendirme Yöntemi

İlişkilendirme yöntemiyle, çok yakında birçok Çince karakteri deşifre edebileceksiniz! İlişkilendirme yöntemi, öğrenmenin söz konusu olduğu her yerdedir, çünkü inanılmaz bir ölçüde etkilidir!
Hatta ilişkilendirme ya da çağrışım aşamasında bazen hayal gücünüzü ikiye katlamanız, hatta kendi çağrışımlarınızı yaratmak mizah gücünüzü epey kullanmanız gerekecek. Zihinsel mekanizmanız aradığınız kelimeyi veya fikri bulmanıza imkan sağladığı sürece, doğru ya da yanlış bir fikir ilişkisi yok demektir. Yani aslında, bu çok kişisel bir yaklaşım!

Tekrarlama

Birçok bilimsel çalışma, öğrenmenin sürekli tekrarlandığında daha uzun süre bellekte kaldığını ve daha güçlü olduğunu kanıtlamıştır.
Başka bir deyişle, birkaç gün boyunca Çince kelime dağarcığı üzerinde 20 saatlik yoğun çalışma, aynı uzunlukta, ancak zaman içinde daha aralıklı bir ezberlemeden daha az etkili olacaktır. Tekrarlama ilkesine dayalı bir öğrenme yöntemi sunan, MosaLingua'ya da birazdan değineceğiz!

Adam kayıt kalem yazmak
Öğrendiğiniz yeni Çince kelimelerle sık sık pratik yapmanız çok önemlidir. | Kaynak: Pixabay

Zihinsel İmaj

Herkes için net ve okunaklı bir zihinsel imaj olamaz. Bu, herkesin kendi çağrışım tercihine kalmıştır. Ancak genellikle, iyi bir zihinsel imajın 4 özelliğe sahip olması gerektiğini söylenmektir:

Birincisi, abartılmalı ("kulak" anlamına gelen Çince "termr duo" terimini öğrenmek için, kulakları büyük boylu bir karakter hayal edin)
İkincisi, zihinsel imaj hareket halinde daha etkilidir. Örneğin, "qiáng wēi" nin "gül" anlamına geldiğini öğrenmek için, bir sonbahar akşamı rüzgârla savrulan bir gül hayal edin,
Son olarak, zihinsel imaj sizi duygusal olarak çekmeli ve beyinde bir tür yanlış anlama ve hatta şaşkınlık yaratacak şekilde alışılmadık herhangi bir şeye bağlanmalıdır. Örneğin, çok sevdiğiniz bir yeğeniniz varsa, Çince "wài sheng" kelimesini öğrenmek çok daha kolay olacaktır.

Bu yöntem aynı zamanda öğrenilecek fikri, kavramı veya kelimeyi belirlemenize de olanak sağlar.

Etkileşimli ortamlar

Bir yabancı dil öğrenmek için birçok etkileşimli ortam vardır.
Çin sokaklarında kaybolmamak için çevrimiçi Çince öğrenebilirsiniz!

Han Pro Trainer

Mandarin öğrenmenin bir parçası olarak, yalnızca Çince kelime öğrenme için ücretsiz bir yazılım olan Han Pro Trainer'ı önerebiliriz.
Han Pro Trainer size:

  • Alana özgü kelime hazinesi,
  • Dokuz farklı öğrenme modu,
  • İlerleme ve başarının gözden geçirilmesi ve onaylanması,
  • Kelime telaffuzuna yardım,
  • Ve Pinyin transkripsiyonunu kolaylaştırmak için formül (Mandarin Çincesinin romanizasyonu)
    gibi seçenekler sunar.

Chine Nouvelle

Chine Nouvelle gibi bazı web siteleri, Çince kelime dağarcığını sağlık, görünüm, çiçekler veya aşk gibi çeşitli kategorilere ayırarak eğlenceli ve pratik bir şekilde öğrenmenize imkan tanır. Bu kategorilerden günlük hayatta en çok ihtiyaç duyduğunuzu seçerek öğrenmeye başlayabilirsiniz. Çince kelimeler ve anlamları söz konusu olduğunda size bu kadar yardımcı olabilecek bir siteyi mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz...

Dil Banyosu/Daldırma

Kelime öğrenmek için, dile doğrudan dalmaktan daha etkili bir şey yoktur. Çin'e gitmeden önce dile ne kadar maruz kalırsanız sizin için o kadar faydalı olacaktır. Sizin için bunu nasıl başarabileceğinizden kısaca bahsedeceğiz. Ancak, bu dili en iyi öğrenebileceğiniz yerin Çince konuşulan bir ülke olduğunu da söylemeden geçmeyelim...

Şangay Çin
Çince'yi öğrenmenin en etkili yolu Çin'de bir süre yaşamaktır. Bu şekilde dil banyosu yöntemiyle Çince'yi hızlı bir şekilde öğrenmeniz mümkündür. | Kaynak: Pixabay

Anadili Çince Olan Biriyle Konuşmak

Birçok web sitesi ve telefon uygulaması sayesinde öğrenmeyi hedeflediğiniz dili anadili olarak konuşan kişilerle iletişime geçmeniz mümkündür. Bu tarz site ve uygulamalar tamamen kazak-kazan mantığına dayanır. Örneğin, Çince bilip Türkçe öğrenmek isteyen birine Türkçe öğretirsiniz ve bu sayede siz de Çince öğrenebilirsiniz. Düzenli olarak Çince'de pratik yapmak sizi oldukça ilerletecektir.

Çin Sineması

Oturduğunuz yerde konusu ilginizi çeken filmleri Çince altyazılı olarak izleyerek de yeni Çince kelimeler öğrenebilirsiniz. Senaryo açısından hiçbir şey garanti etmiyoruz, ancak kelime dağarcığınızın gelişeceğine eminiz!

Çince Kursuna Katılın

Son olarak, bir dil öğrenmek söz konusu olduğunda en fazla başvurulan yöntemden bahsetmek istiyoruz: kursa gitmek!
Çince kursuna yazılarak hem Çince dilinde uzman insanlarla tanışırsınız hem de derslerde interaktif bir şekilde Çince konuşabilirsiniz. Tabii ki sınıf mevcudu burada önemli bir rol oynar. Sınıfınızda çok fazla öğrenci olmamasına dikkat etmenizi öneririz.

Özetle:

Türkçe ya da Cermen ailesinden bir dili bilen birisi için Çince öğrenmek muhtemelen İtalyanca veya İspanyolca gibi başka bir Avrupa dilini öğrenmekten daha fazla çaba gerektiriyor. Sonuç olarak, Mandarin Çincesini doğru ve verimli bir şekilde öğrenmek için ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bir metodolojiyi uygulamak esastır. Bu bağlamda, MosaLingua ile birlikte kullanılan Han Pro Trainer, öğrenmede zaman ve verimlilik tasarrufu sağlayacak seçeneklerden yalnızca ikisidir.

Bununla birlikte, Çince kelimeleri öğrenmek için etkileşimli araçların veya kitapların kullanımını, dil banyosu gibi diğer yöntemlerle birleştirmek son derece önemlidir. Daha önce anadili Çince olan birisiyle düzenli olarak konuşma pratiği yapmanızın ne kadar faydalı olacağından bahsetmiştik. Kendinizi Çince konuşmak ve Çince yazmak için ne kadar motive ederseniz o kadar fazla verim alırsınız. Bu tarz interaktif dil öğrenme uygulamalarını kullanan çoğu insan disiplinli bir şekilde öğrenmek istedikleri dilde konuştuklarında seviyelerini yükselttiklerini söyler. Siz de bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Buna ek olarak, Çince özel ders almaya karar verirseniz, Superprof size yardımcı olmaya hazır! Güncel olarak Superprof aracılığıyla Çince özel ders vermekte olan birçok öğretmenimiz vardır. İçlerinde size en uygun olan öğretmeni seçerek Çince dersleri almaya hemen başlayabilirsiniz! Çince basit kelimeler ile başlayıp Çince'de akıcı olmaya doğru gittiğiniz yolda her zaman yanınızdayız!

Kolay gelsin...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!