Çince kucağımıza çoğunlukla alışılmadık gelir. Yalnızca Çince dinlemek değil, Çince okumak ve Mandarin dilinde yazmak söz konusu olduğunda da yeni başlayanlar için bazı zorluklar ortaya çıkabilir. Buna ek olarak, doğru bir strateji benimseyerek Çince'ye kısa zamanda hakim olmanız da olasıdır. Çince öğrenirken disiplini elden bırakmamak, merdivenleri hızlı bir şekilde tırmanmanıza olanak sağlayacaktır. Çince yazıya gelince, Çince okuyabilmek, karakterlerin yanı sıra Çince'nin fonetik transkripsiyonu olan Pinyin'de de ustalık gerektirir.

En iyi Çince öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Şehide 夏益达
5
5 (9 yorum)
Şehide 夏益达
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Perizat
5
5 (3 yorum)
Perizat
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (6 yorum)
Rufina
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (1 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Eylül
Eylül
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Şehide 夏益达
5
5 (9 yorum)
Şehide 夏益达
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Perizat
5
5 (3 yorum)
Perizat
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (6 yorum)
Rufina
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (1 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Eylül
Eylül
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz>

Çinlilerin Romalılaştırılması: Pinyin

Pinyin, Çince'nin fonetik transkripsiyonu sistemidir. Karakterler ve Pinyin karşılıkları arasındaki çift okumayla çok sık karşılaşsak da, Çince okumayı öğrenmek ve ilerletmek için ikisinde de uzmanlaşmak gerekli görünmektedir.

Pinyin'in uluslararası referans olarak kabulü 1958'e kadar uzanır ve 1979'da Çin Hükümeti tarafından da resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. "Pinyin", kelimenin tam anlamıyla "sesleri hecele" anlamına gelir. Çince karakterleri, söz konusu karakterlerin telaffuzu hakkında hiçbir fikri olmayanlar için bile, herkes tarafından kullanılabilir hale getirmeyi amaçlayan çok akıllı ve kullanışlı bir sistemdir. Ayrıca, karakterlerin telaffuzları bilmeden Pinyin'de akıcı olmak da çok karşılaşılan bir durumdur.

Bir dilin yalnızca fonetik öğrenimiyle yetinmek de mümkündür, bu aynı zamanda tüm Roman dillerinin temelidir. Çince konuşmak, temel olarak Pinyin ve telaffuzu yoluyla çalışılabilir. Bununla birlikte, öğrenme metodolojisi, büyük ölçüde öğrencinin profiline ve beklentilerine bağlıdır.

Çin'de seyahat etmek, sokakta yol tarifi sorma, kendini tanıtmak ve hatta menüyü okuyarak restaurantta sipariş vermek gibi konularda ustalaşmak isteyen bir öğrencinin Pinyin öğrenmesi fazlasıyla yeterlidir.

Ancak hedefi Çin'e gitmek ve uzun bir süre boyunca Çin'de yaşamak veya dünyanın en eski yazı sistemlerinden birinin zenginliğini ve inceliğini anlamaksa Pinyin'i ve Çince karakterleri aynı anda öğrenmek sizin için daha uygun olacaktır.

Çin havayolu uçak
Çin'de uzun süre yaşamayı düşünüyorsanız Pinyin'den daha fazlasını öğrenmeniz gerekebilir... | Kaynak: Pixabay

Çince Okuma Becerilerinizi Geliştirebilecek Kitaplar

Mandarin öğrenmenin özel bir sırrı yoktur: tüm yabancı dillerde olduğu gibi pratik yapmak gerekir. Birkaç seçeneğiniz var, ancak yeni başlayanlar için, Çince'yle tanışma aşamasında kullanabilecekleri birkaç Çince kitap vardır. Çoğu konuda olduğu gibi, seçeceğiniz kitap konusunda da dikkat etmeniz gereken nokta Çince'yi neden öğrenmek istediğinizdir. Örneğin, Çin'e seyahat için çok sayıda karakter bilmenize gerek yok.

Gilad Soffer- 001+ Temel İfadeler Türk - Çin kitabı sizin için yeterli olabilir.

Bununla birlikte, Ezgi Cankut tarafından yazılmış "Pratik Çince Öğrenme" kitabı da değerlendirebileceğiniz seçenekler arasındadır.

Göz atmak isteyebileceğiniz başka kitaplar:

  • Başarının Yolu Yabancılar İçin Çince Öğretimi Kitap Serisi

"Alanında uzman eğitimciler ve editörler tarafından geliştirilen, Çinceyi “kendi kendine” öğrenmek isteyenler için özel olarak kapsamlı öğretim metotları ile hazırlanan “Başarının Yolu” serisi, aynı zamanda Çin kültürünü de yakından tanımanızı sağlayacak zengin içeriğe sahip" olmasıyla bilinir. Set halinde satılır ve set içerisinde elli sayfalık alıştırma kitabı, CD ve kitapçık da bulunur.

  • Çince Dil Kartları En Sık Kullanılan 1500 Kelime
  • Nurcan Kalkır Türker- Kolay ve Pratik Çince El Kitabı
  • Zhu Wen Jun- 30 Günde çince (Kitap + 4 CD)

Pleco Sözlük Uygulaması

Pleco, Çin'e seyahat etmeyi planlayanlar ve Çince öğrenenler için oldukça kullanışlı bir sözlük uygulamasıdır.
Bu sözlüğün en büyük avantajlarından bir tanesi, hem Çince'de tek kelime bile bilmeyen yeni başlayanlar için hem de Çince'de ileri seviyede bir uzmanlığa sahip kimseler için eşit derecede yararlı olmasıdır.

Uygulama, içeriğe göre bir veya birkaç karakterin farklı çevirilerini bulma, istenen karakterlerin telaffuzu ile şekillendirme gibi birçok özellik sunar, ancak her şeyden önce hem Pinyin'de hem de telaffuzda anlamı, bağlamı, eşanlamlısını elde etmeniz için kendinize bir karakter çizme imkanı sunar.

Bu özellik Pleco'yu rakiplerinden ayrı kılar çünkü günlük yaşamda karşılaşılabilecek birçok durumda son derece pratik ve kullanışlıdır. Deşifre etmeniniz gereken bir yol işareti mi? Sadece Çince karakterlerle yazılmış yemek isimlerinin olduğu bir menü mü? Pleco, her zaman yanınızda!

Uygulama iOS ve Android için kullanılabilir. Klasik sürüm ücretsizdir, ancak bazı yeni özellikleri uygulama içi satın almalarla kullanabilirsiniz. Pleco, Çince öğrenmek isteyen herkesi mutlu edecektir.

Hemen hemen hizmetler sunan diğer uygulamalar mevcuttur ve Çince okumada hızlı bir ilerleme sağlamanıza olanak tanıyacaktır. "Skritter" veya "Hello HSK" ağırlıklı olarak bilgi kartlarına odaklanan uygulamalardır. Çince kelime dağarcığını genişletmek isteyen ve en keyifli şekilde Çince okumayı öğrenmek isteyenler için de oldukça yararlıdır.

Gün batımı gemi manzara deniz
Mandarin öğrenmenize yardımcı olacak yöntemlerden bir tanesi de öğrendiğiniz karakterleri mekanlarla veya resimlerle ilişkilendirmektir.. | Kaynak: Pixabay

Okuma Becerilerinizi Geliştirmek İçin Bazı Yararlı İpuçları

Bilinen İçeriği Kullanmak

Daha da hızlı ilerlemeniz için birçok fırsat vardır. Okumada hızlı sonuç almak için, zaten bildiğiniz bir içeriği kullanmak her zaman yararlı ve etkili bir fikir olacaktır.

Örneğin, neden en sevdiğiniz Çin filminin fragmanını izlemiyorsunuz? Bu yöntemin avantajı, zaten filmin konusuna daha önceden bildiğiniz bir dilde izlediğiniz için hakim olmanızdır. Çince kelimeleri önceden bilinen bir hikaye ile ilişkilendirmek, bu kelimeleri daha kolay hatırlamanızı sağlayacaktır.

Simpsons hayranı mısınız? Çince okumada ilerlemek istiyorsanız, Çince altyazılı olarak Simpsons izlemeye başlayın!

En iyisi, dinleme ve yazmayı ilişkilendirmek için en iyi yollardan bir tanesi, altyazıyı ve sesi Çince olarak ayarlamanızdır. Böylece telaffuz ve okumada aynı anda ilerleyebilirsiniz.

Bu tür bir yöntemi, en iyi bildiğiniz şarkıların Çince sözleriyle veya zaten bildiğiniz bir hikayeye sahip kitapların Çince versiyonlarıyla da uygulayabilirsiniz.

Son olarak, seviyeniz yeterince iyi olunca Çin gazetelerini okumak da Çince okumayı öğrenmenin güzel bir yoludur. Basit bilgilerle başlayın ve daha sonra daha teknik makalelere geçiş yapın. Bu sayede ne kadar büyük bir aşama kaydettiğinizi kendiniz de göreceksiniz.

Bir Öğrenme Rutini Oluşturmanın Önemi

Latin dillerinden farklı bir dil için (alfabe, bağlama göre farklı tonlamalar, dilbilgisi ...), kusursuz ve sağlam bir öğrenme metodolojisine sahip olmak, ilerlemenizde çok kritik bir rol oynar. Özellikle söz konusu Çince alfabe olduğunda...

Bir rutine sahip olmak genellikle baskılayıcı ve zor bir şey gibi görünür, ancak öğrenme perspektifinden bakıldığında muhteşem bir araçtır.

Ancak maalesef, bir öğrenme rutini oluşturmak sadece birkaç saat içinde gerçekleşecek bir şey değildir. Rutini güzelleştiren ve gerçekten faydalı hale getiren zamandır.
.
Neden her sabah kalktıktan sonra Çince altyazılı bir TV şovu izlemek, ilginizi çeken basit bir konuda Çince makale okumak veya birkaç yeni karakter öğrenmek için on beş dakika harcamıyorsunuz?

Yemek yapmayı seviyor musunuz? Özellikle Çin mutfağıyla ilgili misiniz? Çin tariflerinin tadını çıkarmak için Mandarin öğreniminizden yararlanın!

Okuyan kadın gözlük
Çince okuma becerilerinizi geliştirmek için fırsat bulduğunuz her an Çince okumaya çalışın. | Kaynak: Pixabay

Çin yemeği hayranı olanlar için, akşam yemeği hazırlarken neden birkaç tarif okuyarak okuma becerilerinizi geliştirmeyesiniz? Ya da her gün toplu taşımada saatlerce yolculuk etmek zorundaysanız, bu süreyi Çince bir dergi okuyarak geçirebilirsiniz. Evet, bütün bunlar Çince okumayı öğrenme sürecinizde size büyük bir katkı sağlar. Kendinizi günün belirli zamanlarında Çince öğrenmek için hazırlarsanız, bu bir süre sonra rutin halini alır. Dil öğrenme sürecinde de bir rutine sahip olmanın öneminin çok büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Özetle:

  • Okumada istediğiniz başarıyı elde etmek için, Çince kelime dağarcığınızı kademeli olarak ilerletmelisiniz. Dil öğrenmek uzun vadeli bir iştir ve dil öğrenme yöntemleri konusunda ne kadar meraklı ve yaratıcı olursanız sizin için o kadar avantajlıdır.
  • Bilinmeyen Çince karakterlerle karşılaştığınız anda hemen anlamına telaffuzuna ve tonuna bakmanız, edinmeniz gereken bir refleks haline gelmelidir. Bu, okuma becerilerinizin gelişmesine de büyük bir katkı sağlayacaktır. Bunun için yukarıda detaylı olarak bahsetmiş olduğumuz Pleco uygulaması da size aradığınız desteği verecektir! Unutmayın, Çince kelimeler ve okunuşlarına hakim olmanız sizi bu dilde daha da özgüvenli bir hale getirecektir.
  • Öğrencinin profiline göre, Çince öğrenmek yalnızca Pinyin öğrenimi veya Pinyin ve karakterlerin aynı anda öğrenimiyle mümkün olacaktır. Elbette, bu da ihtiyaçlara ve beklentilerinize bağlı olarak değilir. Çin'de 15 günlük bir tatil ayarladıysanız 500 farklı karakter öğrenmenize gerek yok, ancak Çin'le ilgili uzun vadeli planlar yapan birisi için çok daha fazlası gerekecektir.

Siz de Çince öğrenmeye en kısa zamanda başlayın! Bu dilin sistematik bir şekilde çalıştığınızda aslında o kadar da zor olmadığını kendi gözlerinizle göreceksiniz. Zamanla özgüveniniz artacak ve Çince okuyup konuşurken kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

Kolay gelsin!

Çince öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!