Mandarin alfabesinin Latin alfabesine alışmış bireylere yabancı geleceği bilinen bir gerçektir. Hatta, "yabancı gelmek" ifadesi basit bile kaçabilir! Yeni bir gramer ve kelime bilgisi öğrenmenin yanı sıra, bu dilde yazmak da söz konusu olduğunda işleri çok ciddiye almanız gerekecek. Bu bakımdan Korece, Rusça veya Japonca gibi alfabesi bizimkinden farklı diğer dillerle birlikte Çince'de de yazı yazmak daha fazla çaba ve özen ister, Çince alfabe sağ olsun!

Çince Kangxi Sözlüğü, 47.000'den fazla farklı karakterin içinden eğitimli bir öğrencinin bile yalnızca ortalama 5.000 ila 6.000 karakter öğreneceğini belirtmiştir.

Hayal kırıklığına uğramayın! Çünkü Çince bir gazeteyi sorunsuz okumak veya günlük yaşamda karşılaşabileceğiniz yazıları anlayabilmek için sadece 2000 karakter bilmenizin yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Kitap okumak kadın
Bulduğunuz her fırsatta Çince okumanız okuma ve yazma becerilerinizi oldukça geliştirecektir. | Kaynak: Unsplash

Pinyin gibi bazı popüler alternatif araçlar mevcut olsa da, Çince karakterleri yazmayı ve anlamayı öğrenmeniz için bu yazımızda size farklı ipuçları da vermeye çalışacağız.

En iyi Çince öğretmenleri müsait
Rufina
5
5 (8 yorum)
Rufina
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şehide 夏益达
5
5 (10 yorum)
Şehide 夏益达
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan
5
5 (26 yorum)
Canan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve tuğba
Merve tuğba
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Akın alper
5
5 (4 yorum)
Akın alper
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (8 yorum)
Rufina
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şehide 夏益达
5
5 (10 yorum)
Şehide 夏益达
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan
5
5 (26 yorum)
Canan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve tuğba
Merve tuğba
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Akın alper
5
5 (4 yorum)
Akın alper
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Bir Ön Koşul Olarak: Radikalleri Öğrenmek

Hadi biraz cesaret! Beyninize işlemiş 2000 karakterle bir gazeteyi okuyabileceksiniz!
Karakterleri öğrenmeye başlamadan önce, genel olarak radikal denen şeylere hakim olmanız bir zorunluluk teşkil eder.
Çince yazıda karakterler vuruşlarla yazılır. Karmaşık vuruşlar olarak adlandırılan çeşitli varyantlara (29 varyant) sahip olabilen 8 temel vuruş vardır. Radikaller konusunda uzmanlaşmanız bu temel vuruşlar sayesinde mümkün olacaktır.

Mandarin Çincesinde, ünlü Çince karakterleri yazmanın temeli olacak 214 farklı radikal vardır. Nitekim, bunların neredeyse sonsuz kombinasyonu sayesinde bir veya daha fazla karakter oluşturmak ve bu sayede Çince bir kelimeyi, bir cümleyi, bir düşünceyi veya bir fikri ifade etmek mümkündür. Bu nedenle, başlangıç ​​seviyesindeki öğrenciler için, karaktere odaklanarak Mandarin dilinde yazmayı öğrenmek iyi olacaktır.

Çince Karakterleri Öğrenmek İçin Anımsatıcılar

Çince birçok uygulama en az 1.600 farklı karakter için ezberlemenizi kolaylaştıracak anımsatıcılar sunar. Başkaları tarafından kullanılabilecek anımsatıcılar oluşturdukları için yeni başlayanları yönteme entegre etmek özellikle iyi bir strateji olacaktır.
Karakterleri hatırlamak için bir anımsatıcı ifadeler sizi dile daha aşina hale getirecek!
Sonuç olarak, bu eğlenceli ve pratik yöntemle, bir karakteri kolayca anımsayabileceksiniz. Ancak anımsatıcılar her zaman kesin bir çözüm değildir ve standart anımsatıcılar herkes için aynı şeyi ifade etmeyebilir. Bu nedenle, kendinize bir defter alıp tamamen size özel bir Çince karakterler sözlüğü oluşturmayı da düşünebilirsiniz.
Çünkü aslında, en etkili anımsatıcılar, duygularımızla ve / veya bildiğimiz şeylerle ilgili oldukları için kendimiz yarattıklarımızdır.

Karakterleri Öğrenmek İçin Temel Kurallar

Öğrenmek İçin Onları Parçalara Ayırmanın Önemi

Daha önce de söylediğimiz gibi, karakterlerde ustalaşmak için onları daha küçük birimlere ve vuruşlara bölmek önemlidir.
Bu sayede iki farklı şeyin birleşimi olan karakterlerde kolayca ustalaşabilirsiniz.
Örneğin, Çince piktogramını hiç görmemiş biri için "药 "ilaç" anlamına gelen bu sözcüğü birimlerine aşağıdaki gibi ayrılabilir.

 • Üstteki birim, Çin tıbbının sembolü 艹,
 • Soldaki ipek birimi 纟 hepsini sarmak için,
 • Tıbbi tozlar için kaşığın 勺 sembolünü
 • Başka bir deyişle, ilaçlarla ilişkili karakteri hiç görmemiş biri, bazı birimlerde ustalığı sayesinde bu karakterin genel olarak ne ile alakalı olduğunu anlayabilecektir.
Mavi deniz anası
Çince öğrenirken her karakteri bir görselle ilişkilendirmeniz size için uzun vadede çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. | Kaynak: Unsplash

Çince Karakterlerin Yazım Kuralları

Doğru bir şekilde Çince yazmak için kurallara uymak çok büyük bir önem taşır.

 • Önce soldan sağa ama aynı zamanda yukarıdan aşağıya bir karakter yazmaya başlamalısınız.
 • Ardından, bir kare içindeki karakterler için, kareyi kapatmadan önce içeriğini yazmak önemlidir.
  Kesişen yatay ve dikey çizgileri olan karakterler için, her zaman yatay vuruşları dikey olanlardan önce dikkate almanız gerekir,
 • Art arda gelen birkaç karakteri yazmak söz konusu olduğunda, bunları en sağdan başlayarak birbiri ardına yapmayı da unutmayın.
 • Son olarak, bir karakterin 'hayali bir kareye' yazılması gerektiğini ve birden çok birimden oluşan bir karakterin çok geniş olması durumunda karşı taraf tarafından anlaşılamayacağını her zaman aklınızda tutun.

Bir karakterde ustalaştığınızı ne zaman düşünebilirsiniz?

Belirli bir karakterde mükemmel şekilde uzmanlaşabildiğinizi iddia etmeniz mümkündür, hem de kısa bir zamanda! Bir karakterde tam anlamıyla hakim olabilmek için:

 • Şekli ile tanımak,
 • Verilen bağlama göre farklı tonları veya tonlamaları içeren telaffuzunu bilmek,
 • Her karakter için farklı olabilecek vuruş sırasını kontrol ederek nasıl yazacağınızı da bilmeniz gerekecektir.

Çince Öğrenme Sürecinizde Kullanabileceğiniz Araçlar

Chineasy

Çince öğrenme sürecinizde, "Chineasy" eğitim yaklaşımı ile son derece yenilikçi ve ilginçtir. Shaoran Hsueh tarafından ortaya konulmuş bu yaklaşım, dil açısından "Doğu ile Batı arasındaki boşluğu kapatmak" şeklinde tamamlanabilir.

Peki o zaman bu süreç tam olarak neyi temsil eder?

Ana fikir aslında çok basittir. Piktogramlar ile öğrencinin görsel hafızasını hedef almayı planlar. Karakterleri hatırlamak için bazı çizim örnekleri de sıkça karşılaşacağınız şeylerden bir tanesi!

Örneğin, yeni başlayanlar için Çince karakterin öğrenilmesi adına, 人 ile ilgili piktogram, bir kardan adam yapmak için iki çizginin kesişme noktasına bir baş ve iki vuruşun her birinin sonuna bir ayakkabı koymaktan ibarettir. Benzer şekilde, birini veya bir şeyi takip etmekle ilgili fikir, iki "insan" ın kombinasyonu ile yapılır.

Tamamen görsele dayalı bu yaklaşım, karakterleri herkesin kişisel görsel öğeleriyle ilişkili olmadıklarında bağlamlarına yerleştirmenin muhtemelen zor olduğunu düşünen insanlar için ilk etapta zorlu gelse de, karakterleri bir görselle ilişkilendirmek o karakteri sonrasında hatırlayabilmek için doğru bir yaklaşımdır. Çince kaç harf ya da birim sayısından ziyade, sizin her karakteri bir görselle ilişkilendirebilmeniz önemlidir.

HSK (Çince Yeterlilik Sınavı) Hazırlığı

Çince öğrenme sürecinizde etkili olacak birçok başka eğlenceli araçlar da vardır. Bu özellikle internette bulunan ve HSK deneme sınavları için geçerlidir. Bu sınav, Mandarin'i sonradan öğrenen kişilerin bu dilde sözlü ve yazılı becerilerini resmi olarak puanlar. Seviyeye bağlı olarak (1'den 6'ya kadar), ustalaşmak için gereken karakterler farklıdır.

HSK sınavı salon
HSK ( Hanyu Shuiping Kaosh / Çince Yeterlilik Sınavı) için öğrenmeniz gereken karakterlere sınava girmek istemeseniz bile çalışabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

HSK puanına gerek duymayanlar için bile, bu sınavda başarılı olunması adına istenen karakterleri gözden geçirmek yararlıdır çünkü bunlar en sık kullanılan karakterlerdir.
Son olarak, Çince karakterlere hakimiyetinizi güçlendirmek için özel dersler veya çevrimiçi kurslar almanız da değerlendirebileceğiniz seçenekler arasındadır. Çince alfabesi kolay öğrenilmiyor!

Chine.in

"Chine.in" gibi diğer web siteleri, her karakterin yazımı, telaffuzu, fonetiği, çevirisi ve daha küresel olarak ilişkilendirilebilecek farklı konseptleri incelemeniz ve bu sayede ustalaşabilmeniz için temel karakterlere kapsamlı bir yaklaşım sunar.

Özetle:

Çince öğrenmek, İngilizce, Almanca veya İspanyolca gibi dilleri öğrenmekten çok daha farklıdır. Çince öğrenme süreci Latin alfabesine sahip dillere göre büyük oranda değişiklik gösterir. Çünkü kendinizi Çince bir kelime dağarcığına ve yeni bir gramere alıştırmanın yanı sıra yazmaya da sıfırdan başlamalısınız.

Bununla birlikte, Çince karakterleri yazmayı veya okumayı öğrenmek, ilk etapta göründüğü kadar karmaşık değildir. Hafızanızı en üst seviyede kullanacağınız stratejiler ve teknikler sayesinde, Çince öğrenmek bir süre sonra size kolay gelmeye başlayacak. Bunu biraz çözülmeyi bekleyen bir koda benzetebilirsiniz. Kodu çözmek için ihtiyacınız olan her şeyi zamanla öğreneceksiniz ve sonrasında kendiniz için en iyi olan yolu bulacaksınız.

Bu sayede, Çince karakterler sizin için bir kabus olmaktan çıkacak! Anlamları ne olursa olsun, sizin için bir anlam ifade ettikleri sürece anımsatıcılardan yardım almanız da çok önemlidir.
Gerçekten çok kısa bir zamanda Çince karakterlerin yazımında bir tür mantık olduğunu göreceksiniz. Bu mantısı kavradıktan sonra, karakterleri yönetmeniz, öğrenmeniz ve sonuç olarak Çince'de hızla ilerlemeniz çok daha kolay olacaktır.

Son olarak, geleneksel Çin yazısının öğrenilmesindeki anahtar kelime disiplindir. Her bir karakteri her zaman doğru sırada yazmaya çalışın, karakterlere göre vuruşların sırasını öğrenin, kaligrafisinin tanınması, anlamı, telaffuzu, farklı tonlamaları gibi her yönüne hakim olun. Sonrasında gerisi çorap söküğü gibi gelecektir!

Tabii ki, Çince öğrenme sürecinizde Superprof da her zaman arkanızda! Hemen sitemizi ziyaret edebilir ve Türkiye genelinde Çince dersi vermekte olan öğretmenlerimizin profillerine ulaşabilirsiniz. İster HSK'da bir başarı elde etmek için isterseniz de tamamen hobi amaçlı Çince öğrenmek istiyor olun, sizi hedeflerinize kısa zamanda ulaştıracak Çince öğretmenini Superprof aracılığıyla bulabilecesiniz! Çince karakterler gözünüzü korkutmasın, öğretmeniniz birçoğunda ustalaşmanız için elinden geleni yapacaktır...

Sizi Uzak Doğu müziği ile uğurluyoruz! Kolay gelsin...

 

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!