Yüzmenin hem fiziksel hem de psikolojik sağlığa pek çok faydası vardır. Bu da, yüzmeyi sadece bir hobi ya da boş zaman aktivitesi olmaktan çıkarıp çok daha fazlası olduğunu gösterir.

Yüzme alanında rekor üstüne rekor kıran Michael Phelps’in yarış sırasında konsantrasyonunun nasıl üst seviyede olduğunuz hepimiz fark etmişizdir. Yüzme, çok ciddi bir disiplin istese de düzenli olarak yapıldığında size pek çok yararı dokunacak en popüler sporlardan birisidir.

Bu makalemizde, yüzme stilleri, ünlü yüzücüler, yüzmenin yararları ve Bursa’da yüzme dersi almak isteyenler için birtakım seçeneklerden bahsedeceğiz.

Hazırsanız başlayalım!

En iyi Yüzme öğretmenleri müsait
Derin
5
5 (6 yorum)
Derin
₺220
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (7 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yunus emre
5
5 (6 yorum)
Yunus emre
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Utku
5
5 (5 yorum)
Utku
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fulyatuna
Fulyatuna
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
Emre
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
Harun
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Derin
5
5 (6 yorum)
Derin
₺220
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (7 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yunus emre
5
5 (6 yorum)
Yunus emre
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Utku
5
5 (5 yorum)
Utku
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fulyatuna
Fulyatuna
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
Emre
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
Harun
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Yüzme Stilleri

 • Serbest Stil

En klasik ve neredeyse herkesin daha önce duymuş olduğu bir yüzme stilidir. Ayakların kullanılma oranı diğer şekillere göre daha az olduğundan serbest stildeyen hızlı yüzmek büyük oranda üst vücut gücüyle olur. Ayak vuruşunun amaçlarından birisi ise bacaklar ve kalçanın su altında kalmasını sağlamaktır.

 • Kelebek

Kelebek, oldukça pratik gerektiren ileri seviye bir yüzme stilidir. Öğrenmesi özellikle serbest stile göre daha zor olsa da öğrendikten sonra çok eğlenceli olduğunu görürsünüz. Kelebek, aynı zamanda en hızlı ikinci yüzme stili olarak da bilinir. stili diyebiliriz. Kelebek stilinde yüzmek için miden havuzun içine bakacak şekilde, yatay hareket etmelisiniz.

Havuz yüzücü
Serbest stille başlayıp devamında daha ileri teknikler gerektiren stilleri öğrenebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash
 • Kurbağalama

Kurbağalama yüzme tekniği yüzme müsabaka stilleri içerisinde en yavaş olan ve yüzücünün ayaklarının ve ellerinin daireler çizerek ilerlediği bir yüzme stilidir. Kurbağalama, eller için 3 hareketten oluşur. Ayaklarsa daireler çizerek kollara eşlik eder.

 • Sırtüstü

Sırtüstü yüzme şekli, serbest stilin tam anlamıyla tersidir. Suda sırtüstü yatıp kollarınızı arkaya atarsınız. Serbest stile çok benzese de sırtüstü yüzüp kendinizi geriye doğru ittiğiniz için öğrenmesi daha zordur. Birçok doktor bu tekniği sırt problemleri olanlara veya sırt kası geliştirmek isteyenlere tavsiye eder. Yine de bu serbest stile göre daha zor noktalara sahip olduğu için uygun tekniği öğrenebilmek adına ders almanızı tavsiye ederiz. Sırt üstü yüzerken belin dik bir şekilde tutulması , ayak çırpmayı da daha kolay hale getirecektir. Bu tekniği kullanırken parmak uçlarınızın gergin olması önemlidir.

En Bilinen Yüzücüler

Dünya çapında en bilinen yüzücüler listesi aşağıdaki gibidir:

 • Mark Spitz,
 • Michael Phelps,
 • Aleksandr Popov,
 • Pieter van den Hoogenband,
 • Johnny Weissmuller,
 • Grant Hackett,
 • Krisztina Egerszegi,
 • Debbie Meyer,
 • Kristin Otto

Yüzmenin Faydaları

 • Düşük Etkili Kardiyo Sağlar

Kardiyo, herhangi bir fitness rutininin önemli bir parçasıdır. Kardiyovasküler egzersiz sırasında kalp atış hızınız arttıkça, vücudunuz daha fazla kalori, enerji ve yağ yakmaya yönelecektir. Vücudunuzu forma sokmak istiyorsanız, kardiyo egzersizlerini hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

Duke Üniversitesi'nden yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre, 119 sedanter katılımcı sekiz ay boyunca ağırlık çalışması veya kardiyo çalışması yaptığında, kardiyo grubunun önemli ölçüde daha fazla kilo verdiği gözlemlenmiştir.

Kardiyo ayrıca kalbinizi güçlendirir ve kanın vücudunuza daha verimli bir şekilde pompalamasını sağlar. Kalbinizi güçlendirmek, belki de yüzmenin en iyi faydalarından bir tanesidir.

Bununla birlikte, kardiyo bazı insanlar için zor olabilir. Daha önce bir sakatlığınız varsa, koşmayı veya bisiklete binmeyi zorlaştıran bir durumunuz veya sizi spor salonundan uzak tutan başka bir endişeniz varsa, yüzme ideal bir alternatiftir. Eklemlerinize baskı yapmak yerine yüzmeyi tercih etmek düşük etkili güzel bir çözümdür ve dizlerinizi, kemiklerinizi ve kaslarınızı zorlamanızı sağlar. İyi bir yüzme antrenmanı iki büyük avantaja sahiptir sahiptir: daha az yaralanma riski ile kardiyonun faydaları.

Ayrıca, yüzmek düşük etkili olsa da kesinlikle kalori yakıcıdır. Örneğin 155 kiloluk bir kişi, bir saatlik serbest yüzme sırasında 500-700 kalori yakabilir. Kalori ölçeği, kilonuza ve ne kadar hızlı yüzdüğünüze bağlı olarak değişir, ancak düzenli yüzme seanslarının formda kalmanıza yardımcı olacağı kesindir.

 • Tam Vücut Egzersizi Sağlar

İnsanların birincil kardiyo şekli olarak yüzmeyi seçmelerinin bir başka nedeni de, yüzmenin en iyi tam vücut egzersizlerinden biri olmasıdır. Bisiklete binme veya koşma ile karşılaştırıldığında, daha düşük vücut gücüne odaklanan yüzme egzersizleri, kollarınızı, omuzlarınızı, sırtınızı, kalça kaslarınızı, hamstringlerinizi, bacaklarınızı ve daha fazlasını çalıştırır! Katie Ledecky gibi olimpiyat altın madalyalı yüzücülerin tamamen formda olmasının bir nedenleri arasında fitness rutinlerine girmiş yüzme de var!

 •  İyi Hissettirir ve Stresi Azaltır

Yüzme, rahatlamak ve stres atmak için oldukça tercih edilen bir yoldur. Yapılan bir araştırma, dört ay boyunca düzenli olarak yüzdükten sonra katılımcıların pozitif ruh halinde %35, uyku kalitesinde %40 ve enerji seviyelerinde %51 artış bildirdiğini gösterdi. Katılımcılar ayrıca genel refahlarında ortalama %20'lik bir artış bildirdiler; Bunun nedeni, yüzmenin bizi daha mutlu hissettirmekten sorumlu olan serotonin hormonunun salınmasına neden olması olabilir. Bu da yüzmenin başka bir yararıdır.

Beynimizdeki biyokimyasal değişikliklere ek olarak, yüzme, benzersiz hareket kalıpları nedeniyle daha iyi ve daha az stresli hissetmenize yardımcı olabilir. Yatay pozisyonda yüzmek, gün boyunca masanızda veya arabanızda otururken belinizde biriken baskının çoğunu serbest bırakmaya yarayacaktır. Birçoğumuz, her ikisi de yüzme sırasında hafifleyen bel ve omuzlarımızda ağrıdan muzdarip olmuşuzdur. Ayrıca yüzme, nefes kontrolü gerektirir, yüzücüleri daha derin nefesler almaya ve huzurlu bir ritme girmeye zorlar.

Uyku uyuyan kız
Düzenli yüzme egzersizleriyle uyku kalitenizi artırabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash
 • Daha İyi Uykuya Katkı Sağlar

Düzenli yüzme egzersizleri, geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Ulusal Uyku Vakfı'na göre, hafif tempoda olsa bile düzenli egzersiz yapanların, yapmayanlara göre iyi bir gece uykusu çeker.

Bursa’da Yüzme Dersleri Alın

Nilüfer Asya Spor Merkezi

Nilüfer Belediyesi tarafından yaptırılan bu merkez 8500 m2 alan üzerine kuruludur. İçerisinde 1 yarı olimpik ve 1 çocuk (çırpınma) havuzu bulunan Nilüfer Asya Spor Merkezi 2004’te faaliyete geçmiştir. Şehir gürültüsünden uzak ve yeşilliklerin içinde olması, bu merkezi yalnızca spor değil sağlık merkezi olarak da konumlandırır.

Tesis bünyesindekiler:

 • İki halı saha,
 • Yarı olimpik yüzme havuzu,
 • Çocuk (çırpınma) havuzu,
 • İki kafeterya ve studio salonları

Spor merkezinde eğitim veren kadronun tamamı Beden Eğitimi ve Spor Bölümü mezunu eğitmenlerden oluşur. Havuzlarda hijyenin ne kadar önemli olduğunu daha önce makalelerimizde de yazmıştık. Bu merkezde de temizliğe önem verilmekte ve havuzların periyodik bakımları düzenli olarak yaptırılmaktadır. Yüzme Havuzu haftanın 7 günü hizmet verir ve çalışma saatleri 10:00-18:00 arasındadır. Ancak yine de merkezi arayıp güncel bilgileri öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Şimdi merkezdeki havuzları inceleyelim!

Asya Yüzme Havuzu Ölçüleri:

Boy: 25 metre
En: 12 metre
Derinlik: 1,65 metre

Çocuk (Çırpınma) Havuzu Ölçüleri:

En-Boy: 6 metre
Derinlik: 0,40 metre

Üstelik özel yüzme dersleri de var!

Sportown Yüzme ve Yaşam Merkezi:

Özlüce’de çocuk yüzme havuzu ve yarı olimpik 6 kulvar sabit sıcaklıktaki kapalı yüzme havuzlarına sahip bu merkez, Bursa’da yaşayanlar için güzel bir seçenektir.

Sportown havuzlarında bulunan İYONTEK Gümüş-Bakır iyonizasyonu sayesinde klor başta olmak üzere, kimyasal kullanımı %80 oranında azaltılmıştır. Bu, yüzme dersi alanları, maddelerin kanserojen etkilerinden korur ve sudaki bakteri, virüs ve mikrop varlığının önüne geçer.

Yüzücü giysi deniz
Yüzme stillerini öğrendikten sonra denize girmek daha keyifli olacaktır! | Kaynak: Unsplash

Yüzme kursları, 2 - 4 hafta ve 8 saat sürmektedir. Yüzme çalışmaları esnasında çekilmiş karelere, web sitesini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz!

KidsFit Sport

KidsFit yüzme programlarında her yaş ve seviyeye uygun dersler vardır.

Yüzme kurslarımızda programlar

 • 37 – 48 Ay ( Suya Uyum Sınıfları)
 • 49 – 72 Ay ( Temel Eğitim Sınıfları)
 • 7 + yaş ileri düzey teknik eğitim ve alt yapı grupları
 • Yetişkin programları

Programlar salı-perşembe / çarşamba-cuma / cumartesi-pazar olacak şekilde haftada 2 gün olarak organize edilir. Kış ve yaz döneminde değişiklikler olabileceği için kayıt yaptırmadan önce arayarak mutlaka saat ve günleri teyit etmelisiniz.

Gördüğünüz gibi, Bursa yüzme dersi almak isteyenler için çok fazla seçenek sunar. Özel yüzme hocası ile yüzme öğrenme dersleri alabilir ve bu sporun tüm nimetlerinden yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz!

Buna ek, Superprof aracılığıyla Bursa’da yüzme dersleri veren pek çok eğitmen de vardır. Bunun için Superprof web sitesini ziyaret edebilir ve yakınınızdaki en ideal hocayla çalışmalara başlayabilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!