TRT ekranlarında yüzme olimpiyat yarışmalarını izleyen herkes en azından bir kere olimpik yüzücü olmayı hayal etmiştir. Neyse ki, yüzmenin faydalarından yararlanmak için olimpik yüzücü olmaya gerek de yok. Hatta yüzme sporu bebeklikten 90’lı yaşlara kadar yapılabilen tek spor bile olabilir. Bu yaşınıza kadar yüzme öğrnememiş olsanız da yüzme sporunun muhteşem faydalarından yararlanmak için hiçbir zaman çok geç değildir. Yüzmek, zihinsel sağlığınız ve fiziksel sağlığınız için çok faydalıdır. Su sporları, kuru arazi egzersizlerinden daha fazla direnç sağlayan düşük etkili bir spordur ve vücut üzerinde birçok fayda sağlayan terapi özelliğinde bir serinletici etkiye sahiptir. Özel yüzme dersi aldığınız takdirde, yüzme hocaları size en doğru teknikleri öğretir ve kendinizi suda rahat hissetmenizi sağlar.

Türkiye'nin nüfus bakımından en kalabalık yedinci şehri olan Adana'da yüzme dersi alabileceğiniz yerlere bakmadan önce yüzmenin faydalarına değinelim!

En iyi Yüzme öğretmenleri müsait
Derin
5
5 (6 yorum)
Derin
₺220
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (7 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yunus emre
5
5 (6 yorum)
Yunus emre
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Utku
5
5 (5 yorum)
Utku
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fulyatuna
Fulyatuna
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
Emre
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
Harun
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Derin
5
5 (6 yorum)
Derin
₺220
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (7 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yunus emre
5
5 (6 yorum)
Yunus emre
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Utku
5
5 (5 yorum)
Utku
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fulyatuna
Fulyatuna
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre
Emre
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
Harun
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
Gökhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Yüzmenin Faydaları

Yüzme sporunun çok fazla faydası olmasına rağmen önemli ama daha az bilinen olan 7 faydası aşağıdadır:

  1. Yüzme, Sosyal Hayata Katkı Sağlar

Yüzme, çok sosyal bir spordur. Her yaştan yüzücü birlikte ders alabilir, birlikte antrenman yapabilir veya havuzda bir antrenörle çalışabilir. İster yazlık sitenizin havuzu olsun, ister evinizin havuzu olsun, ister denizde yüzüyor olun su kenarında her zaman sosyalleşmeniz için bir fırsatınız olacaktır. Bazı araştırmalar, birlikte egzersiz yapmanın ve sosyalleşmenin zihinsel sağlığı iyileştirdiğini de ortaya koydu. Çalışmaya katılanların, akranlarına göre daha düşük kaygı ve depresyon seviyesinde oldukları gözlemlendir.

Kulaç atan yüzücü
Yüzmenin dört stilini bütün teknikleriyle öğrendikten sonra yüzmek size daha iyi gelecektir! | Kaynak: Unsplash
  1. Yüzme, Hedefe Odaklanmayı Öğretir

Yüzücüler, kişisel ve profesyonel yaşamlarında hedef odaklı hale gelirler. Çünkü yüzmek, çocuklara ve yetişkinlere ulaşmaları gereken bir nokta belirler. Yüzücüler, havuzda her zaman karşı kulvarın duvarına veya kulvarın yarısına ulaşmak gibi bir hedef belirler. Denizde ise yüzdükçe “100 kulaca tamamlayıp çıkayım” gibi hedefler belirleme ihtiyacı hissederler. Yüzücülerin bu amaçları gerçekleştirmeleri ve gerçekleştirirken havuzda öğrendikleri beceriler, havuz dışında da kullanılabilecek faydalı becerilerdir.

Başkentte yüzme kursu arayanları buraya bekleriz!

  1. Yüzen Çocuklar Aktif Yetişkinler Oluyor

Yüzme, çocukluk çağı obezite oranlarıyla mücadeleye yardımcı olacak önemli bir aktivitedir ve aynı zamanda eğlencelidir. Çocukları sağlıklı tutmak için önerilen fiziksel aktivitenin üç unsuruna sahiptir: dayanıklılık, güç ve esneklik. Yüzmek, çocuklara yetişkin olarak daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri için gerekli araçları, becerileri ve özveriyi sağlar.

  1. Yüzmek Verimli Düşünme Yeteneğini Geliştirir

Yüzme gibi düzenli egzersiz, hafıza işlevini ve düşünme becerilerini geliştirir. Bu sadece sınıf ve iş için değil, aynı zamanda yaşlandıkça bizim için de faydalıdır. Düzenli egzersiz, beyindeki iltihabı ve insülin direncini azaltır, bu da yeni beyin hücresi büyümesini teşvik eder. Yüzme ayrıca, beynin daha verimli düşünme yeteneğini artıran ruh halini iyileştirir, kaygı ve stresi azaltır.

İstanbul'da yüzme kursu arayanlar için de bir makalemiz var!

  1. Yüzme, Takım Oluşturma Becerilerini Öğretir

Yüzme kursları genelde başka insanlarla birlikte verilir. Bireysel bir spor olsa da takımlara ayırma kurs eğitiminin bir parçasıdır. Dolayısıyla yüzücüler daha iyi takım oluşturma becerilerine sahiptir. Yüzücüler birlikte çalışmayı, birbirlerini cesaretlendirmeyi, iletişim kurmayı ve lider olmayı öğrenirler. Tüm bu beceriler, yetişkinlikte etkili karakteristik özelliklere dönüşür. Takım oluşturma becerileri, başarılı kariyerler ve profesyonel ilişkiler ile sonuçlanan işbirliğini, hedef yönelimini, ilhamı, strateji geliştirmeyi ve koordinasyonu teşvik eder.

  1. Yüzme, Koşudan Daha Fazla Kalori Yaktırır

Yüzmeyi koşuyla karşılaştırdığınızda, havuz etrafında yüzerek yapacağınız turlarda, bir saatlik koşu turlarından daha fazla kalori yakabilirsiniz. Bir saatlik kuvvetli tur yüzmesi 715 kaloriye kadar yakmanıza yardımcı olurken koşarken aynı sürede sadece 606 kalori yakarsınız.

  1. Yüzme Astıma İyi Gelir

Yüzme, astım gibi kronik akciğer rahatsızlıklarından muzdarip insanlar için faydalı bir spordur. Astım hastaları, özellikle spor kaynaklı astımı olanlarda, bronş tüplerindeki ısı ve nem kaybı tüplerin kasılmasına neden olduğu için sorun yaşayabilir. Yüzme, astım hastaları için en iyi bir egzersizdir çünkü sudaki nem, şiddetli nefes alma sırasında dışarı atılan nemin yerini alır ve nefes alıp vermeyi düzenli hale getirir.

Çocuk yüzücü
Yüzme dersleri almaya erken yaşlarda başlamak ileride bu alanda profesyonel kariyer hedefleyenler için çok önemlidir. | Kaynak: Unsplash

Hangi yaşta olursanız olun yüzme kurslarına başvurarak yukarıdaki faydaların hepsine kısa sürede siz de erişebilirsiniz. Düzenli olarak kursa katılırsanız, kararlı olduğunuz sürece ortalama 8 ile 12 saat arasında yüzmeyi kolayca öğrenebilirsiniz.

Hedeflerinizi daha yüksek tutuyorsanız, sadece öğrenmekle kalmayıp düzenli bir yüzücü olmak istiyorsanız bu kurslarda yüzme tekniklerinizi geliştirebilmeniz de mümkün. Daha fazla zaman ayırarak çeşitli yüzme stilleri de öğrenebilirsiniz. Kursun ders saatlerini kaçırmamanız, azimli ve kararlı olmanız ise kritik önem taşıyan noktalar arasında. Ne kadar sık ve düzenli yüzülürse  öğrenme süresi de o kadar azalmaktadır. Türkiye’deki kursların çoğunda kursa başlamadan önce havuzu ziyaret edip kursu izleme imkanı da sunulmaktadır. Özel olarak birebir şekilde verilen kurslar ile daha kısa sürede yüzme öğrenilmesi de mümkün olabilir.

İzmir'deki yüzme kurslarından bahsettik!

Adana’da yüzme kurslarından faydalanmak isterseniz aşağıdaki kursları tavsiye edebiliriz:

Başkent Üniversitesi Özel Başkent Okulları Yüzme Havuzu

Kurum bünyesinde yer alan yüzme havuzu, profesyonel, ısıtmalı, yarı olimpik bir havuzdur. Üyelik kaydıyla serbest çalışma yapılan yüzme havuzunda, çocuklara ve yetişkinlere yüzme kursları ve özel yüzme dersleri verilebilmektedir. Yüzme havuzu ile ilgili faaliyetler dört mevsim devam etmektedir. Yüzme havuzu 25 metre uzunluğunda, 12,5 metre genişliğinde 5 kulvarlı yarı olimpik bir eğitim havuzudur. Havuzun daha güvenli ve etkin eğitim amaçlı yarıya kadar kısmı 1.40 m derinliğinde diğer yarısı 2 m derinliğindedir.

Çukurova Üniversitesi Özdemir Sabancı Yüzme Havuzu

Çukurova Üniversitesi bünyesindeki Özdemir Sabancı Yüzme Havuzu, 1.5 metre ile 4.5 metre arası derinliğe sahip olup su altı ragby yarışmalarının yapılmasına olanak sağlayan yarı olimpik özel havuzlardan biridir. Havuz kullanım hakkı sadece kart sahibine ait olup başkasına devredilememektedir. Havuz, 6 kulvardan oluşur. 120 kişilik dolap, 500 kişilik tribün ve 24 adet duşluk  bulunmaktadır. Her sene düzenli olarak kurslar verilmektedir.

Atatürk Yüzme Havuzları Kompleksi

İki adet olimpik açık yüzme havuzu ile bir adet kapalı olimpik yüzme havuzuna ev sahipliği yapmaktadır. Atatürk yüzme havuzu, 10 şeritlidir ve 2.4 metre derinliğe sahip olup 5.5m yüksekliğinde 3 katlı asansörlü dalış kulesi ve 2,200 kişilik seyirci standları bulunmaktadır. 100. Yıl havuzu, 10 şeritlidir ve 2.4 metre derinliğe sahip olup seyirci standları bulunmaktadır. Yarı olimpik uzunluktaki kapalı yüzme havuzu ise beş şeritlidir ve 1.8 metre derinliğe sahiptir. Tesiste ayrıca iki kafeterya, sauna ve çok amaçlı odalar bulunmaktadır. Her sene her yaş gruplarına düzenli olarak kurslar açılmaktadır. Yüzme eğitmeni ile çalışarak yüzme öğrenmenin büyük bir fark yaratacağına emin olabilirsiniz!

Bursa'da yüzme kursu arayanlar için de makalemiz var!

Bone olimpik yüzücü
Olimpik Su Sporları Stadyumunda gerçekleşe yarışları izlemek sizi motive edebilir! | Kaynak: Unsplash

Yüzme dersi alacaksanız su korkunuz, geçmiş deneyimleriniz, boğulma ve su yutma gibi problemleriniz öğrenme sürenizi etkileyeceğinden bunları eğitmeninize aktarmaktan çekinmeyiniz.  Yüzme eğitimleri kişiye özgü olur. Dolayısıyla yüzme öğrenmek isteyen herkesin ihtiyaçları birbirinden farklı olur ve eğitmenlerin buna uygun bir program belirlemeleri gerekir. Gruplu kurslarda ise program belirli olmasına rağmen eğitmenin bireylere yeterince zaman ayırması önemli bir etkendir.

Adana için olduğu gibi, Antalya için de yüzme kursu önerilerimiz var!

Yüzme nasıl kolay öğrenilir sorusu çokça sorulsa da küçük yaşlarda yaptığınız diğer sporlar, beslenme alışkanlığınız, yüzme eğitmeni olan kişinin tecrübesi gibi etkenler de yüzme öğrenmeniz konusunda birer faktördür. Yüzme eğitmeninizi seçerken talep ettiği fiyata değil referanslarına ve tecrübesine göre karar vermeniz gerekmektedir. Siz de dilerseniz şehrinizde bulunan size yakın yüzme eğitmenleriyle Superpof üzerinden tanışabilir ve zaman kaybetmeden yüzme öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Başarılar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!