Almanca, 100 milyondan fazla konuşanıyla Avrupa Birliği'nde en çok konuşulan dildir. Türkiye’de bazı çocuklar ilkokuldan Almanca öğrenmeye başlarken, Anadolu ve Fen liselerinde Almanca zorunlu ikinci yabancı dildir. Bununla birlikte, genelde öğrencilerin çoğu okuldaki Almanca derslerinden muhtemelen sadece birkaç Almanca kelime hatırlar ve genellikle Almanca gramerinden nefret ederler.

Bununla birlikte, dil öğrenmeyi önemseyen ve Almanca konuşmayı öğrenmeye devam eden hatta üniversitede okuyanlar bu sayede Almanya, Avusturya ve İsviçre gibi Almanca konuşulan ülkelerde kolayca yaşayabiliyor ve eğitim almaya devam edebiliyorlar. Memnun olanlar çalışmak hayatına da Almanca olarak o ülkelerde devam edebiliyor.

Almanya'nın hem ekonomik hem de eğitim anlamında ne kadar iyi durumda olduğu düşünüldüğünde, birçok insan orada yaşama ve çalışma fikrine ilgi duyuyor. Ancak yine de gitmeden önce biraz Almanca bilmekte fayda var. Özellikle günümüzde özel Almanca derslerinin, online Almanca kurslarının ve özel Almanca hocalarının yaygınlığını düşündüğümüz zaman Almanca öğrenmek artık çok da zor olmasa gerek. Peki neden? Çünkü yabancı dil öğrenmenin birçok faydası var.

Hele bir de Berlin'de Almanca öğreniyorsanız gerçekten şanslısınız demektir!

Birincisi, yabancı dil öğrenmenin bilişsel faydaları vardır. Yabancı bir dil  öğrenerek, daha iyi konsantrasyon ve hafızaya sahip olursunuz. İki dil bilmek ayrıca diğer kültürlere karşı ufkunuzu genişletir ve diğer kültürlerden yeni, ilginç arkadaşlar edinmenize yardımcı olabilir. Zihinsel faydalarına ek olarak, dil öğrenmenin ileriki yaşlarda karşılaşılabilecek olası demansı ve Alzheimer'ı önlediği de bilinmektedir.

Kitap okumak kahve
Almanca konuşurken daha profesyonel görünmek istiyorsanız bol bol kitap okumalısınız. | Kaynak: Unsplash

Söz konusu iş olduğunda, binlerce büyük uluslararası şirketin de birden fazla dil konuşan çalışanları tercih ettiğini söylemek yanlış olmaz. Yabancı dil öğrenmek, işe alınma olasılığınızı artırmakla kalmaz, potansiyel olarak ne kadar kazanacağınızı bile belirleyebilir. Bunlara ek, Türkiye’de birçok kurumsal firmada olduğu gibi ek dil tazminatı almanızı sağlayabilir.

Belki de artık herkesin yabancı dil olarak İngilizce konuştuğunu düşünüyorsunuz ve bu yüzden neden Almanca öğrenmeye zahmet edeyim diye sorguladığınız oluyor. Birçok Alman çok iyi düzeyde İngilizce konuşuyor olsa da, Almanca hala Avrupa’nın önde gelen bazı ülkelerinde günlük dildir. Bu ülkelerde çalışmak, okumak veya staj yapmak istiyorsanız, en azından birkaç Almanca kelime ve ifadeyi nasıl söyleyeceğinizi öğrenmeniz gerekir.

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Kendinizi Tanıtın

İster bir iş görüşmesinde kendinizi tanıtıyor olun, ister tatildeyken tanıştığınız birine kendinizden bahsediyor olun; Almanca olarak kendinizi nasıl tanıtacağınızı mutlaka bilmeniz gerekir. Rezervasyon yaptırabilmek için bile Alman alfabesini öğrenmenizde fayda var.

Almanya, gençler arasında seyahat edilebilecek popüler bir ülkedir. Almanca öğrenmek, dünyanın kültürel ve ekonomi anlamında  en zengin içerikli ülkesine sahip insanlarla iletişim kurmanın en hızlı yoludur. Superprof aracılığıyla alacağınız Almanca özel derslerle Almanca A1 seviyesini yeni bitirmiş olsanız bile iletişim başlatmaya yetecek kadar bilginiz olacaktır.

Konu saygı göstermek olduğunda Almanca'nın bazen Türkçe’ye benzeyen bazen de farklılaşan birkaç kuralı vardır. Birincisi, birini selamlamak, kim olduklarına bağlıdır: Kendinizden daha yaşlı birini veya bir yabancıyı selamlamak için Guten Morgen (günaydın), Guten Tag (iyi günler) veya Auf Wiedersehen (hoşçakal) kullanabilirsiniz.

Bazı ifadeler Almanya'nın çeşitli şehirlerinde farklı olsa da bunlar hiçbir yerde değişmez.

Kendinizden küçük veya iyi tanıdığınız birini selamlamak için Tschüss (görüşürüz), Tag veya Tschau kullanabilirsiniz.

Almanca, biraz Türkçe biraz da İngilizce gibi kullanılabilir çünkü selamlamanızı günün zamanına göre değiştirmeniz gerekir:

 • Günaydın = Guten Morgen
 • İyi Günler= Guten Tag
 • İyi Akşamlar = Guten Abend
 • Hoşçakal/ın = Auf Wiedersehen veya Tschüss.

Artık selamlaşma konusunda ustalaştığınıza göre, kendinizi tanıtmanın zamanı geldi...

Dolma kalem mürekkep
Yeni öğrendiğiniz Almanca deyimleri not edip cümle içinde kullanabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Basit bir Almanca sohbeti yapabilmek için aşağıdaki ifadeleri bilmelisiniz:

 • Benim adım… = Ich heiße/Mein Name ist
 • Ben ....’de yaşıyorum = Ich wohne in...
 • Nerelisiniz = Woher kommen Sie?
 • Ben … şehrindenim = Ich komme aus ...
 • Ben Türküm = Ich bin Türkisch
 • Kaç yaşındasın? = Wie alt bist du?
 • Ben ... yaşındayım = Ich bin … Jahre alt
 • Was sind Sie von Beruf ? – Mesleğiniz Nedir ?
 • Ben bir… (meslek) = Ich bin …
 • Ben üniversitede ... okuyorum = Ich studiere … an der Universität

Almanca'nın temellerini öğrenerek, Almanya'ya veya Almanca konuşulan başka bir ülkeye yapacağınız yolculuğa çıkmaya daha hazırlıklı olacaksınız. Almanya'da çalışmanın bazı avantajlarına bir göz atmalısınız.

Faydalı Almanca İş İfadeleri

Söz konusu çalışmak olduğunda Almanya genellikle Avrupa’nın en iyisi olarak görülüyor. Sadece %4,2 işsizlik oranıyla Almanya, başta otomotiv sanayisi olmak üzere sanayisi ve ticareti sayesinde her yıl Avrupa'nın ve dünyanın dört bir yanından çok sayıda işçiyi kendine çekiyor. Almanya'daki bir iş mülakatında karşı tarafı etkilemek ve kendinizi Alman iş dünyasına entegre etmek için işte birkaç ipucu.

İlk olarak, kendinizi utandırmamak adına kişilere doğru şekilde hitap etmeniz gerekir:

 • Bay = Herr
 • Bayan = Frau
 • Bayan (bekar) = Fraulein

Üstlerinizle konuşurken, nasıl iletişim kurduğunuza bağlı olarak kullanmanız gereken hitap değişir. Örneğin mektup yazarken “Sehr geehrter Herr (saygıdeğer beyefendi)…” kullanmalısınız. Daha sıradan bir e-posta yazarken basit bir “Guten Morgen” ile başlayabilirsiniz. Kibarlık ve formalite arasındaki doğru dengeyi bulmalısınız. Bu, günlük Almanca diyaloglarda da size fayda sağlayacaktır.

Ofis startup Almanya
Almanya'da çalışmayı planlıyorsanız temel mesleki jargona hakim olmanız önemlidir. | Kaynak: Unsplash

Görgü kurallarına gelince, Almanca da Türkçe’ye benzer bir yaklaşım benimsiyor. Almanca konuşan arkadaşlarınızı ve iş arkadaşlarınızı gücendirmemek için aşağıdaki ifadeleri kullanmalısınız:

 • Lütfen / Rica ederim = Bitte
 • Teşekkürler = Danke
 • Çok teşekkür ederim = Dankeschön
 • Afedersiniz = Entschuldigung
 • Yardımınız için teşekkürler = Danke für Ihre Hilfe

Almanya'daki meslektaşlarınıza saygılı olmak çok önemlidir. Aslında, şirketin hedeflerine ulaşmak için iş arkadaşlarının dostane bir şekilde birlikte çalışması gerekir. İşte iş için birkaç ifade:

 • Ticaret yapmak = einen Beruf aus/üben
 • Bir işte başarılı olmak = Erfolg im Beruf haben
 • İş bölümü = Die Arbeitsteilung
 • İşsiz olmak = Arbeitslos sein
 • Çalışmak = Berufstätig sein
 • Para kazanmak = Geld verdienen
 • İş dünyası = Die Arbeitsteilung

Almanya'daki en iyi üniversitelerden birine kabul alırsanız da temel Almanca ifadelere hakim olmak işinize yarayacaktır.

Ünlü Almanca Deyimler

Deyimsel ifadeler ülkeden ülkeye değişir ve direkt olarak Türkçe’ye çevrildiklerinde çoğu zaman pek bir anlam ifade etmezler. Örneğin, İngilizce’de “raining cats and dogs (Kediler ve köpekler yağıyor)” deyimi aslında yağmurun sağanak yağdığını ifade etmek için kullanılır ancak birebir çeviride anlamsız olabilir. Dolayısıyla Almanca deyimleri direkt olarak ezberlemekte fayda var:

 • İyi şeyler arka arkaya gerçekleşir = Aller guten Dinge sind drei
 • Şans dilemek = Die Daumen drücken
 • Acele etmek = Die Beine unter die Arme nehmen
 • Beş parasız olmak = Auf den Hund kommen
 • Kaçınılmaz olmak = Die Karawane zieht weiter
 • Dondurucu bir soğuk = Eine Hundekälte / Eine Saukälte
 • Vazgeçmek = Die Flinte ins Korn werfen

Deyimsel ifadeleri öğrenmek, dil seviyenizi hızla artırmanıza yardımcı olabilir. İyi bir deyimsel ifade bilgisi, Almanca'da yeni başlayan biri gibi görünmekle bir uzman gibi görünmek arasındaki farkı ortaya çıkarır hatta Almanca konuşan insanlarla kaynaşmanızı hızlandırır. Almanlar da bu ifadeleri kullanmayı sevdiği için anlamanıza da yardımcı olacaktır.

Almanya'da yaşama rehberinde bahsettiğimiz gibi en azından temel düzeyde Almanca bilmek yaşamınızı daha kaliteli hale getirir.

Sizler de bu tarz deyimleri, en temel kuralları öğrenmek için özel Almanca dersler veya online kurslarla Almanca öğrenmeye başladıktan sonra Almanca konuşulan bir ülkeye gidip orada edineceğiniz arkadaşlardan destek alarak dil öğreniminize devam edebilirsiniz. Almanya için eşyalarınızı hazırlarken bavulunuza birkaç Almanca deyim almayı da unutmayınız.

Auf Wiedersehen!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!