Dil banyosu / daldırma, son derece etkili bir dil öğrenme yöntemidir. İngilizce öğrenmek isteyen insanların çoğu, dil yeteneklerini Birleşik Krallık veya Amerika Birleşik Devletleri gibi İngilizce konuşulan ülkelerde geliştirdi. Peki Almanca öğrenmek için nasıl bir yöntem izlemelisiniz? Tabii ki Berlin’de belirli bir süre geçirmek yardımcı olacaktır!

Almanya'nın başkentinde okumak ve Almanca öğrenmek isteyenler için Superprof olarak size bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Almanca becerilerinizi nasıl geliştireceğiniz ve Almanya'ya nasıl taşınacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmeye hazırsanız başlayalım!

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Berlin'de Erasmus ile Almanca'yı Keşfedin: Eğitim ve Eğlence!

Genç öğrenciler üniversite hayatlarını verimli bir şekilde geçirmeye çalışırken eğlenmeyi de ihmal etmiyorlar. Siz de öğrencilik hayatında kendinize sosyal açıdan zaman ayırmayı önemseyen biriyseniz Almanya'nın en büyük şehri olan Berlin’de okumayı düşünebilirsiniz. Bavyera'daki Münih ve Hessen'deki Frankfurt gibi diğer birçok üniversite seçeneğini merak ediyorsanız Almanya’daki en iyi 5 üniversite makalemizden yararlanabilirsiniz!

Alexanderplatz metro
Berlin'de Almanca öğrenirken eğlenmek de mümkün! | Kaynak: Unsplash

Yurtdışında üniversiteye gitmenin gerçekten kaçırılmayacak bir deneyim olduğunu söylemeden edemeyeceğiz! Günümüzde yabancı dil öğrenmek gerçekten de kolay değildir. Emeğin yanı sıra bunu finanse edebilmek de son derece önemlidir.

Günümüz iş dünyasında rekabet bu kadar kızışmışken İngilizce’nin yanında ekstra bir dil bilmek sizi her zaman ileriye taşıyacaktır.

Fachhochschule für Technik und Wirtschaft gibi değişim programları sunan Berlin fakültelerini araştırmanızı tavsiye ederiz. Üniversiteler genellikle sizin için kalacak yer konusunu kendileri çözer ve istenilen ücret birçok ülkedekine kıyasla daha düşüktür.

ERASMUS programının en güzel yanı, dünyanın her yerinden insanlarla tanışacak olmanızdır. Almanlara ek olarak, Avrupa'nın dört bir yanından öğrenciler ve dünyanın dört bir yanından uluslararası değişim programı vasıtasıyla orada bulunan insanlar tanıyacaksınız. Her yerden arkadaş edinmeniz mümkündür

Almanya’da yaşayan insanların çok büyük bir çoğunluğu İngilizce’yi ana dilleri gibi bilseler de, siz yine de Almanya’ya gitmeden önce temel düzeyde Almanca öğrenmeye gayret edin deriz!

Bir İş Bularak Berlin'de Almanca Öğrenin

Şehir merkezinde bir iş sizce de muhteşem olmaz mıydı?

Almanya'da eğitim almayı tercih etmiyorsanız, direkt çalışmaya gitmeyi de bir seçenek olarak  değerlendirebilirsiniz.

Ancak şimdiden uyaralım, Almanca bilmiyorsanız bile İngilizce bilmeniz son derece önemlidir! Özellikle konu turizm, ticaret ve hatta fast food sektöründe çalışmak olduğunda büyük fayda sağlayacaktır. Çocuklarla çalışmak isteyenler için de son derece güzel işler bulunuyor.

Hemen bugün iş sitelerine bakmaya başlayın! Esnek ve istekli biriyseniz, ayda yaklaşık 600 € kazanabileceğiniz yarı zamanlı bir iş bulabilirsiniz.

Ayrıca başlangıçta bir Almanca öğretmeninden özel ders almanızı da öneririz. Bunun için Superprof’un da her zaman yanınızda olduğunu unutmayın. Güncel olarak Superprof’ta ana dili Almanca olup Türkçe de konuşabilen pek çok eğitmen vardır. Siz de çok kısa bir aramayla sizin için en doğru eğitmeni seçebilir ve Almanca öğrenmeye hemen başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, metroda ya da otobüsteyken Duolingo gibi bazı dil öğrenme uygulamalarını kullanabilir ve boş zamanlarınızı tamamen dili öğrenmeye ayırabilirsiniz.

Nord West tabela Berlin yol
Berlin, Avrupa'nın keşfedilmesi eğlenceli en büyük şehirlerden birisidir! | Kaynak: Unsplash

Aile Yanında Kalmak

Almanya'da yaşam sadece bir üniversite okumak ya da çalışmaktan ibaret değildir. Aile yanında konaklama da ilginç ve güzel bir seçenektir.

Berlin'de Dil Konaklamaları: Okumak ve Seyahat Etmek

Berlin’de profesyonel olarak dil öğrenirken aynı zamanda ülkeyi keşfetmek de oldukça iyi bir alternatiftir!Berlin'de dil eğitimi almayı düşünüyorsanız, esl.ch sitesini ziyaret edebilirsiniz!

Üstelik birçok dil okulu konaklama sorununuza çözüm de bulacaktır. Tabii ki genelde yaygın olarak tercih edilen seçenek bir odayı başkasıyla paylaşmaktır. Bu, seçenekler arasında fiyat olarak da en uygunudur. Bununla birlikte, pek çok insan kendine ait bir alan olmasından hoşlanır. Siz de bu gruptaysanız genellikle yaklaşık yüz Euro daha fazla bir ücret karşılığında, ev sahibi bir ailenin yanında kalabilirsiniz. Dil okulları genelde 14 yaş üzeri için uygun olsa da son zamanlarda daha küçük yaşlardaki kişilerden de talep görmektedir. Almanca dersi almak giderek daha popüler hale geliyor!

Dil okulu aracılığıyla Almanya’ya gitmek dil öğreniminiz için son derece faydalı olsa da iş bununla bitmiyor! Almanya’dayken bu dil okuluna başvurmuş diğer Türk arkadaşlarınızla çok fazla zaman geçirmek yerine Almanca konuşabileceğiniz insanlarla sosyalleşmenizi öneririz. Unutmayın, bir dili öğrenmenin en iyi yöntemlerinden birisi de dil banyosu yöntemidir. Günün her dakikasında Almanca duymak ve konuşmak, dil seviyenizi her zaman ileriye taşıyacaktır.

Gün içinde Almanca dersleri ile meşgul olsanız da akşam saatlerinde size eşlik edecek bir koç ile Potsdamer Platz gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Almanca'da kullanışlı ifadeler öğrenmek her zaman işinize yarayacaktır.

Berlin büyük bir şehir ve metro istasyonları birbirinden oldukça uzakta, bu sebeple yanınızda her zaman rehberlik edecek bir kişi olması önemlidir. Elbette, şehir gezilerinde bağımsız olacağınız kısa bir zaman dilimi de olacaktır. Bu zamanı şehri kendi başınıza keşfederek ve yerlilerle Almanca konuşarak değerlendirebilirsiniz.

Metro istasyonu Berlin
Dil kursları kapsamında kültürel geziler yaparken yanınızda şehri bilen bir rehber de olacak! | Kaynak: Unsplash

Berlin'deki Bir Dil Okulunda Almanca Öğrenin

Şimdi Berlin’de yer alan en popüler dil okullarından bazılarına göz gezdirelim!

Goethe Enstitüsü

Goethe Institut, Almanca öğrenenler için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de nitelikli eğitmen kadrosu ve verdiği sertifikaların dünya çapında geçerli ve prestijli olmasıdır. Goethe Institut Berlin ve Münih’teki şubelerinde çok çeşitli kurslar sunar.

Hızlandırılmış dil kurslarınızın sonunda, yeteneklerinizi sergilemek için dünya çapında tanınan bir sertifika alacaksınız. Bu, özellikle kariyeriniz için size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Goethe Institut sadece bir dil okulu değil, aynı zamanda öğrencilerine toplantılar, geziler ve kültürel deneyimler sunan bir kültür merkezidir. Dolayısıyla size sadece Almanca’da yeterlilik değil aynı zamanda sosyal bir çevre de kazandırır.

En iyi Alman üniversitelerin birine kabul almayı hedefliyorsanız Goethe'ye gitmenizi öneririz!

Şimdi Enstitü’nün sunduğu Yoğun Almanca Kompakt Kursuna bir bakalım!

Yoğun Almanca Kompakt kursuyla sadece iki haftada Almanca’nızı çok ileri bir seviyeye taşımanız mümkündür. Bu kursa katılarak hem daha fazla şey öğrenebilir hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz. Kurs 4 veya 6 hafta sürer.
Berlin'de veya Münih'te, başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar kompakt ve esnek bir kursa katılmak motivasyonunuzu da artıracaktır!

Goethe Institut resmi sitesindeki bilgilere göre kurs detayları aşağıdaki gibidir:

  • Kurs süresi: 10 kurs günü
  • Genel kapsam: İki haftada 50 ders (her biri 45 dakika)
  • Süreç: Devam ettiğiniz Goethe-Institut merkezinde, Pazartesi'den Cuma'ya her gün 5 sınıf dersi
  • Sunulan seviyeler: A1, A2, B1, B2, C1, C2
  • Maksimum katılımcı sayısı: 16
  • Zengin kültür ve serbest zaman programı
  • Kurs Yerleri: Berlin, Münih
  • Kurs ücreti: 699 Euro

Üstelik kültür ve serbest zaman programı dahil!

Goethe Enstitüsü, dil seyahati için dil kampı seçenekleri kapsamında oldukça öne çıkar. Bunlardan en popüler olanı da 3 hafta, 15 ders gününü kapsayan yaz dil kampıdır. Her biri 45 dakikadan oluşan 72 Almanca ders saatiyle siz de Berlin’i keşfederken dil becerilerinizi geliştirebilirsiniz! Almanya'daki en güzel üniversite şehirlerinin başında gelen Berlin'i bu vesileyle gezmek sizi çok motive edecektir!

Hartnackschule ile Berlin'de Almanca Öğrenin

Berlin’deki bu okul 1936 senesinde kuruldu. Yeni üç aylık dönem başlamadan önce Almancanızı tazelemek istiyorsanız akşamları günde 3 saat Almanca dersleri mevcuttur. Sabah derslerininse akşam derslerine göre daha pahalı olduğunu belirtelim.

Öğrencilerine öğrendiklerini uygulamaya koyma şansı veren bu okul sayesinde Berlin çevresinde düzenlenen kültürel gezilere de katılabileceksiniz. Almanya'ya seyahat etmeden önce ülke hakkında yazdığımız kılavuz niteliğindeki makaleyi de okuyabilirsiniz!

Burası oldukça disiplinli ve prestijli bir okuldur. O nedenle, ileride Almanca bilginizi kanıtlamanız gerekecek bir kariyer yolculuğu planlıyorsanız mutlaka araştırmanız gereken yerlerden birisidir.

Başarılar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!