Arapça öğrenmek istediğiniz duruma uygun, doğru bir kursa kaydolmak için araştırma yapıyorsunuz diyelim. Dil okulları, üniversite dersleri, dil kursları veya evde özel dersler derken tüm bunların arasında kaybolmaya başlıyorsunuz. Bir de üstüne Arapçanın farklı hâlleri var!

Klasik Arapça, Modern Standart Arapça, edebi Arapça, konuşulan Arapça, Arapça lehçeler, Kur’an Arapçası… Panik yapmayın! Bu makalede tüm farklı terimleri açıklayacağız.

Bir Arapça sınıfına ilk kaydolduğunuzda Arapça alfabeyi öğrenmek, ardından Arap alfabesini nasıl okuyacağınızı öğrenmek ve son olarak da Arapça telaffuzunuz ve yazınız üzerinde çalışmak gibi çok işiniz olacak.

İşte Superprof'taki profesyonellerden Klasik Arapça öğrenmek için en iyi ipuçlarımızdan birkaçı.

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Muhamed zuhair
5
5 (22 yorum)
Muhamed zuhair
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (38 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺55
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Maha
5
5 (45 yorum)
Maha
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (22 yorum)
Muhamed zuhair
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (38 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺55
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Maha
5
5 (45 yorum)
Maha
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Klasik Arapça Nedir?

Her şeyden önce bir şeyi açıklığa kavuşturalım - Arapça biraz şemsiye bir dildir. Yani Modern Standart Arapça, tüm farklı Arapça lehçeleri için ortak bir dildir.

Gün batımında cami silüeti
Caminin göğe uzanan kubbeleri gibi Arapçanın tarihi de çok eskilere uzanır. | Kaynak: Unsplash

Arapça konuşan farklı ülkelerin hepsinin kendi lehçeleri vardır ve coğrafi olarak o kadar dağınıklar ki, lehçeler o kadar farklılaşmış ki bir lingua franca'ya ihtiyaç duyarlar.

Klasik Arapça veya Modern Standart Arapça bu nedenle bu rolü üstlenir. Dil o kadar eskiye uzanıyor ki farklı yerlerde farklı şekilde gelişmiş. Bu nedenle sözlü ve yazılı Arapça arasında bayağı fark var.

Bir Çad'ın Mısırlıyı anlaması veya Faslının bir Suriyeliyle konuşması için Modern Standart Arapça kullanmaları gerekir.

Bu da Arapça konuşulan herhangi bir ülkede anlaşılabilecek bir Arapçadır. Arap dünyasında konuşulan tüm farklı lehçeler yazılı Arapçadan farklıdır.

Klasik Arapça tarihteki kitaplar, belgeler ve tabii ki Kur’an aracılığıyla iyi bir şekilde belgelenen Eski Edebi Arapça ile aynı şeydir.

Klasik Arapça, bugün gördüğünüz tüm farklı Arapça versiyonlarının köküdür ve esasen 1800'lerde ortaya çıkan modern versiyonu Modern Standart Arapça ile aynıdır.

Bu biraz Chaucer ve Shakespeare'in İngilizcesi ile günümüz arasındaki farka benziyor.

Bazı insanlar Klasik Arapçanın Arapların gerçek dili olduğunu ve Klasik Arapça ile Modern Arapça arasındaki bu modern ayrımın saçmalık olduğunu düşünüyor. Ancak diğerleri, dilin eski biçiminin 21. yüzyıldaki yaşam için artık bir anlam ifade etmediğini iddia ediyor. Kimin haklı kimin haksız olduğuna karar vermek biraz zor.

Strasbourg Üniversitesi'ndeki Din Tarihi Profesörü Ralph Stehly’e göre dünyadaki Müslümanların sadece %20-25'i Arap.

Arap ve İslam arasındaki farkı anlamak önemlidir çünkü Arapça konuşanlar Hıristiyan veya Yahudi olabiliyor. Arap olmak insanı otomatik olarak Müslüman yapmıyor. Endonezya, Hindistan, Çin, Bangladeş, Türkiye, Bosna, Kosova ve Arnavutluk'ta çok azı Arapça konuşan Müslümanlar var.

Bu nedenle Arapça yazı ve telaffuz, dünyadaki Müslümanların yalnızca %20-25'ini ilgilendiriyor.

İslam öncesi Arapça, Kuran'da kullanıldığı şekliyle Klasik Arapça ve Hz. Muhammed sonrası Klasik Arapça arasında ayrım yapabilirsiniz. Tarihsel açıdan bakıldığında İslam öncesi Arapçanın en eski kaydı MS 328 yılına dayanıyor.

Klasik Kur’an Arapçası, MS 7. yüzyılda kullanılan Arapçanın daha tarihi versiyonunudur. Ve Hz. Muhammed sonrası Klasik Arapça, Orta Çağ boyunca Emevi ve Habeş halifeleri tarafından kullanılan bir Arapçadır.

Bununla birlikte tüm bu farklı varyasyonların kökü aynıdır. Modern kullanıma uyum sağlamak için değişen Arapça kelimeler sadece bir kısmını oluşturur. Arapça dilini öğrenmek için ayrı ayrı Arapça telaffuz ve yazı öğrenmeniz gerekir.

Arapça Telaffuzumu Nasıl Geliştirebilirim?

Diyelim ki Arapça alfabenin 28 harfinin tamamında ustalaştınız - Tebrikler!

Ancak Arapçadaki her harfin cümlenin başında, ortasında veya sonunda olmasına bağlı olarak üç farklı hâli olduğunu bilmeniz önemlidir. Sadece 28 harf varken öğrenilecek 112 farklı şekil vardır.

En kolay stratejilerden biri de telaffuzunuzu mükemmelleştirmek için Arapça öğretmeninize daha fazla zaman ayırmaktır.

Ucu dönebilen dolma kalem
Arapça yazıda ustalaşmak için bol bol pratik yapmanız gerekecek. | Kaynak: Unsplash

Arapçanın Eşsiz Telaffuzu

Arapça telaffuz biraz zor görünebilir. Yeni bir dil öğrenmek her zaman güzel bir başarıdır ve motivasyonunuzu kaybetmemelisiniz. Arapçada iyi telaffuz etmek için çeşitli ses jimnastiği gerektiren çeşitli ünsüz türleri var.

Ünsüzlerin telaffuzu özellikle zordur çünkü aynı zamanda Arapça kelimelerin anlamlarını değiştirmeden doğru sesi oluşturmak için dilinizi ileri veya geri hareket ettirmeniz gerekir.

Ancak ses sistemi Arapçada çok daha basittir.

Özel Bir Öğretmenle Arapça Telaffuzunuzu Geliştirin

Yeni başlayanlar için Arapça dersleri aldığınızda dil öğrenme süreciniz genellikle ilk başta aşılmaz bir görev gibi görünür.

Ama aslında hiç de öyle değil. Arapça öğrenmeye başladığım da bunu ben de fark ettim.

Çalıştıkça ve her Arapça harfin tüm biçimlerini öğrendikçe harcadığınız çaba meyvesini vermeye başlar ve alfabeyi öğrenmenin ilk engelini geçtikten sonra Arapça okumaya ve konuşmaya başlarsınız.

Arapça özel ders alıyorsanız dersleriniz sırasında her heceyi öğretmeninizle birlikte yüksek sesle tekrarlayın. Bu sayede Arapça ünlü ve ünsüzlerin seslerini öğrenmeye başlayacaksınız.

Arapça dersinde öğretmeniniz size yardımcı olabilir ve öğretme stillerini en iyi öğrendiğiniz yönteme uyarlayabilir. İster özel ders alıyor olun, ister okulda Arapça çalışıyor olun; öğretmeniniz size okumanız için yazılı belgeler verecektir.

Lisede veya üniversitede Arapça dersleri için projektör kullanmak öğrencilere çok yardımcı olur ve öğrencilerin verimli ve hızlı bir şekilde okumalarına olanak sağlar.

Ve tabii ki en iyi teknik, her öğrencinin her harfin her şeklini tekrar etmesini sağlamaktır (çünkü her harfin üç varyasyonu vardır).

İlk olarak öğretmen – normalde Arapça konuşulan bir ülkeden olan veya başka bir ülkede doğup iki dilli olarak yetiştirilen biri – sesi öğrencilerin duyabileceği ve nüanslarını ezberleyebileceği şekilde telaffuz eder. Daha sonra daha çok aksan ve vurgu katmaya başlar.

Arapça Konuşulan Bir Ülkede Yurt Dışında Eğitim

Bize göre Arapça telaffuzunuzu ve diğer her şeyi mükemmelleştirmenin en iyi yolu, bir Arap ülkesinde biraz zaman geçirmektir.

Orta Çağ'da meydana gelen Kur’an sonrası edebi rönesansı gerçekten kavramak için Fas veya Mısır'daki Arap kütüphanelerini, camilerini ve kültür merkezlerini keşfedebilirsiniz.

Arapçanın konuşulduğu bir ülkede yoğun bir Arapça kursuna kaydolmak,; Mısır, Tunus veya Fas gibi bir ülkede ilk önce dilsel ve kültürel bir deneyim elde etmek için harika bir yol olabilir.

Klasik Arapça Nasıl Öğrenilir?

İlk Arapça dersinizden sonra Arapça alfabeyi tüm sesli ve sessiz harflerle birlikte öğrenmenin yanı sıra Arapça harfleri yazmak için biraz sanatsal yeteneğe de ihtiyacınız olacağını anlayacaksınız!

Yanında defterle laptop klavyesine yazılar yazan eller
Zorlandığınız an bir Superprof Arapça öğretmeninin yanınızda olacağını unutmayın! | Kaynak: Unsplash

Evet biraz abartıyor olabiliriz ama Arapça yazı gerçekten de kaligrafi yani hat sanatına benziyor.

Arapça yazmayı öğrenmek aynı zamanda modern Latin alfabemizden farklı bir şekilde okumayı öğrenmek demektir - Arapça sağdan sola yazılır.

Arapça harfleri ve kelimeleri yazmayı öğrenmek için yardım almanın birkaç yolu var:

  • Evde özel Arapça dersleri
  • Yerel bir dil okulunda Arapça dersleri
  • Online Arapça dersleri
  • YouTube videoları ve eğitimleri
  • Yeni başlayanlar için Arapça dersleriyle faydalı web siteleri
  • Akıllı telefon uygulamaları
  • Motivasyon ve kararlılık - Çalışmak, çok çalışmak hızlı öğrenmenin anahtarıdır.
  • Türkçe-Arapça sözlük

Arapça alfabeyi öğrenirken özel Arapça öğretmeniniz size rehberlik edecek ve yanlış yazdığınız harfleri düzeltecektir. Ayrıca kötü alışkanlıklar edinmenizi de engelleyecektir. Arapça harfleri; elif, be, te, se, cim, ha, hı, dal, zel gibi sesleri sık sık duyacaksınız.

Üniversitede bir dönem Arapça dersleri aldığımda öğretmenim iki yöntem kullanmıştı - Basit diyaloglar aracılığıyla çalışmamızı sağladı ("Merhaba, nasılsın?" "İyiyim teşekkür ederim, ya sen? ” “Benim adım…” “Ben Türk’üm, siz de öyle misiniz?”).

Bu alıştırma, beyniniz her şeyi Arapça harflerle yazmak için gereken hassasiyeti kavramaya başlarken aynı zamanda Arapça dinleme ve anlama becerileriniz üstünde çalışmanıza yardımcı olur.

Öğretmenimizin kullandığı ikinci yöntem ise projektöre yansıttığı kısa metinleri defterlerimize yazdırmaktı. Daha akademik bir yöntem olmasına rağmen bu da farklı harfleri tanımamıza ve ezberlememize yardımcı oldu. Bilmediğiniz ve karıştırdığınız tüm harfleri ve kelimeleri yazmanız faydalı olacaktır çünkü hem Arapça okuma hem de yazma becerilerinizi aynı anda geliştirebileceksiniz.

İnternet ve sosyal medya sayesinde bugün Arapça seviyenizi geliştirmek için kullanabileceğiniz tonlarca farklı online kaynak var. Arapça bir klavye edinmek, Arapça sayıları öğrenmek, klasik Arapça dilbilgisine çalışmak, yazı yazmak ve hatta telaffuz geliştirmek, kendi kendine Arapça öğrenmek isteyenler için artık çok daha kolay! Artık online Arapça kursu derslerine kaydolmak ve ara sıra ücretsiz olarak çevrimiçi Arapça öğrenmek bile mümkün!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.