Öğrencilere ister profesyonel ister genel anlamda olsun, gelecekleri için İngilizce hariç hangi dilleri öğrenmek istediklerini sorduğumuzda çoğu hemen bu iki dilden birini söylüyor: İspanyolca veya Çince. İspanyolca, Orta ve Güney Amerika'daki baskınlığı nedeniyle ve Çince, dünyadaki en yaygın dil olduğu ve Çin'in uluslararası ekonomik ve kültürel etkisi büyük bir oranda büyüdüğü için tercih ediliyor.

İngilizce, uluslararası ticari iletişim açısından hâlâ en çok kullanılan dildir. Hemen hemen her uluslararası ticarette kullanılır, bu nedenle İngilizceniz varsa zaten avantajlısınız demektir.

Ama hırslıysanız ve geleceğinizi düşünüyorsanız Arapça öğrenmeye ne dersiniz ?

İkinci bir dil olarak Arapça öğrenmeyi seçen az sayıda üniversite öğrencisinden biri olacaksınız.

Arapça dili, yaptığımız her şeyde, kullandığımız kelimelerde, bilgisayar kodunda ve matematikte, yıldızlara bakışımızda veya şiir yazma şeklimizde; zaten etrafımızda olan büyüleyici bir dildir.

Farkında olmadan Arapça kelimeleri her gün kullanıyoruz. Dilimize Arapçadan geçen birçok kelime var.

Bu inanılmaz zengin dilin Batı kültürüne de çok büyük katkısı olmuştur.

Kültürel, eğitimsel ve profesyonel bakış açılarından bakıldığında bazen klasik Arapça olarak da adlandırılan Modern Standart Arapça konuşma , okuma ve yazma becerileri gerçekten paha biçilmez becerilerdir ve önümüzdeki yıllarda etkilerini görmeye devam edeceğiz. Arapça konuşma dersleri alarak kendinizi iyi bir seviyeye getirebilirsiniz.

Eski Müslüman toplumun modern yaşamlarımız üzerindeki etkisi Arap dünyasının her köşesinden geliyor. Kuzey Afrika'dan Osmanlı İmparatorluğu ile Orta Asya'ya kadar uzanan İslam dünyası, tüm dünyaya çok önemli katkılar sağlamıştır.

Öyleyse yüzlerce yıldır günlük hayatımızı şekillendiren Arapça dilinin, Arap kültürünün ve Arap medeniyetinin bu harika mirasına bir göz atalım.

Sanatta, edebiyatta, bilimde, felsefede ve mimaride uzun yıllardır düşünme şeklimizi yönlendiren Arap dünyasının etkileri hakkında bilgi edineceksiniz.

Bu büyüleyici dil hakkında daha fazla bilgi edinmek için neden Türkiye'deki özel Arapça dersleri bir şans vermiyorsunuz?

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Muhamed zuhair
5
5 (22 yorum)
Muhamed zuhair
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (38 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Maha
5
5 (45 yorum)
Maha
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (22 yorum)
Muhamed zuhair
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (38 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Maha
5
5 (45 yorum)
Maha
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Farkında Olmadan Arapça mı Konuşuyorsunuz?

Bir ülkenin dili, o ülkenin kültürünü ve tarihini öğrenmek için harika fırsatlar yaratabilir.

Arapça için de aynı şey geçerlidir. Bu dili öğrenerek Arap milletinin tarihini, kültürünü ve gelenek göreneklerini de az çok öğrenirsiniz.

Daha önce de dediğimiz gibi dilimize Arapçadan geçen birçok kelime var. Arapça günlük hayatımızın her alanında etkisi hissedilen bir yabancı dil ve fark etmeden hepimiz her gün Arapça kelimeler kullanıyoruz.

Türkçede 6.000'den fazla Arapça kelime olduğunu biliyor muydunuz?

Akıl, bedel, beden, cerrahî, cevaben, diyanet, esas, esmer, fitne, gafil, hamur, insan, kelime, makbuz, kemal, nihayet, ruh, tamir, vakit... Bu gibi daha birçok kelime var.

Masanın üstünde Arapça yazılar kitaplar defter kalem
Arapça alfabeyi öğrenerek dil yolculuğunuzda ilk adımı atın! | Kaynak: Unsplash

Arapça kelime dağarcığının Türkçe dilindeki muazzam etkisini nasıl inkâr edebiliriz ki? Kültürel zenginliği de Arapça öğrenmek için harika bir sebep sayılmaz mı?

Gördüğünüz gibi henüz Arapça okumayı ve yazmayı bilmiyor, Arap alfabesini yeni anlamaya başlıyor olsanız bile bu Sami dili hakkında az çok bir bilgi sahibisiniz.

Arap Edebiyatı ve Şiiri

Neden Arapça öğrenmeniz gerektiğini merak ediyorsanız büyük Arap yazarların yüzyıllardır kültürümüzü zenginleştirdiğini hatırlatalım. Fars, Arap veya Mağrip, Lübnan, Suriye veya Irak'tan Arap yazarların şiir, roman, hikâye, fabl eserleri inanılmaz derecede önemliydiler ve önemli olmaya da devam ediyorlar. Arap edebiyatıyla kültürünüze kültür katabilir ve hayatınızı zenginleştirmeye başlayabilirsiniz.

Aynı zamanda Arapça kelime bilginizi arttırmak, deyimsel Arapça ifadeler öğrenmek, Arapça gramerinizi ve telaffuzunuzu geliştirmek, yüksek sesle Arapça okumayı öğrenmek için edebi kitaplardan yardım almak harika bir fikirdir.

Edebi aktarımın sözlü bir geleneğe sahip olduğu Arap ülkelerinde, Hint ve Fars masallarından başlayarak Arap dilbilgisi uzmanlarının orijinal dile mümkün olduğunca yakın bir yazı dili elde etmek için ortaya belli başlı kurallar koymasıyla edebiyat dünyasında büyük gelişmeler yaşandı. Sözlükler ve yeni edebi türler ortaya çıkmaya başladı. Romanlar, "makamlar", nameler...

Arapça şiir ve Arap şairlere gelince bu şairler ilk başta Al Mutanabbi'nin yaptığı gibi büyük zaferleri kutladı, Abu Nuwas'ın yaptığı gibi aşk ve yasak âşıklarla ilgili şarkılar söyledi veya genelde Arap Geceleri olarak adlandırılan Binbir Gece Masalları'nda olduğu gibi popüler efsaneleri yeniden anlattı.

Daha yakın bir zamandan bahsedecek olursak Mısırlı romancı Necib Mahfuz Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı. Dünyaca ünlü Nebi kitabını yazan Lübnanlı filozof ve yazar Halil Cibran veya Filistinli şair Mahmud Derviş gibi daha birçok büyük Arap yazar ve şair var. Biraz daha yakın zamanlara baktığımızda Batılı düşünce üzerindeki etkisi bugün hâlâ hissedilen filozof İbn-i Sina ve bilge İbn Rüşd'ü görüyoruz.

Arap Sanatı

Arapça dilinin tarihçesi dünyayı etkilediği farklı yollarla çevrili. Ancak Arap düşüncesini anlamak ve bu kültür ve uygarlığın, dilinin zenginliği de dâhil olmak üzere yarattığı etkileri ve önemli katkılarını tam olarak değerlendirmek için Arap sanatına da bir göz atmak gerekir.

Kaligrafi ve Kitap Sanatı

Arap ülkelerinde sanat kendi başına bir araç değil, insanları birbirine ve çevresine bağlamanın bir yolu olarak görülür.

Kâğıdın tanıtımı ve kitapların dağıtımı, kitap sanatlarının ve illüstrasyonun gelişmesiyle büyük ölçüde geliştirilmiştir.

Arapça kaligrafi yapan adamın elleri
Arapça kaligrafi öğrenerek yazma becerilerinizi geliştirirken güzelleştirebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Esasen zooloji, tıp ve astroloji çalışmalarında kullanılan resimli baskılar, Kur'an-ı Kerim'in dekoratif baskıları gibi oldukça yaygındı.

Kelile ve Dimne (Arapça öğrenmek için de iyi bir kitap), Makamat ve uzun şiir Şahname gibi bir dizi "süslü" Arapça kitaplar da çıkarılmıştır.

Kaligrafi Arap-İslam sanatlarında çok sık rastlanan bir sanattır.

İnanışa göre hat yani kaligrafi sanatı Allah'ın bir lütfudur ve Arapça hat yazmayı öğrendiğinizde Allah'a daha yakın olursunuz.

Bu yazı biçimi artık her türlü malzemeyle kullanılıyor. Harflerin şekilleri yavaş yavaş değişiyor; kâğıt, seramik, tekstil, ahşap ve hatta parşömen kullanılıyor.

Arapça kursları, online kurslar, özel dersler ve hatta online Arapça özel ders ile Arapça okumayı öğrenmek, tarihimizin önemli bir yönünü öğrenmenize ve modern uygarlığın bir parçası üzerindeki perdeyi kaldırmanıza fırsat tanır.

Matematik, Astronomi ve Geometri

Arap kültürünün matematik dünyasına yaptığı katkılar oldukça büyüktür.

Araplar, Hintlilerin sayısal sistemini alıp geliştirdiler ve Arapçada kelimenin tam anlamıyla "boşluk" anlamına gelen ve Arap hesaplamalarını basitleştiren 0 (sıfır) kavramını icat ettiler. Arapça sayıların bugün öğrendiğimiz sayıları nasıl etkilediğini daha şimdiden net bir şekilde görebilirsiniz.

Matematik tarihi; matematikçi El Harezmi'nin bulduğu algoritma kelimesi ve ortaçağ İslam medeniyetinin Altın Çağı sırasında yaratılan "bilinmeyen X değişkeni" gibi Arap icatlarıyla dolup taşıyor.

Tüm bu icatların ortak bir amacı vardı: Günlük hayatta karşılaşılan sorunları çözmek.

Astronomi ise başlangıçta Orta Çağ Arap dünyasında yayılan astroloji formları ile bağlantılıydı. Bu inançları temel alan Farslı ve Arap gökbilimciler şunları yaptı: Boylamları hesaplamak için matematiği kullandılar, bir takvim oluşturdular, Batı'da inanıldığı gibi merkezinde Dünya değil de Güneş olan bir sistem modeli yaptılar.

Tıp

Orta Çağ'da Araplar tıp alanında öncüydüler ve aslında bugün sahip olduğumuz modern tıbbı onlara borçluyuz.

Araplar tarafından geliştirilen tedaviler, mantık ve sebep-sonuç ilişkisine dayalı metodik bir yaklaşımla dengeyi kurmaya dayanıyordu.

Sonunda teşhis sanatı dediğimiz şeyi geliştirdiler ve tıp mesleğini yöneten ilk kuralları oluşturdular.

Tıbba katkıları saymakla bitmez. İlk hastanelerin ve uyanma (derlenme) odalarının inşası; bitkilere, veteriner ilaçlarına, mineral özlerine, merhemlere, yatıştırıcılara vb. dayalı inanılmaz bir farmakope de bunlara dâhildir.

Arap dünyasının o dönemdeki muazzam ansiklopedik bilgisini tanımak için tek yapmanız gereken İbn-i Sina'nın Tıbbın Kanunu kitabını okumak olabilir. Bu da tıpkı diğer herhangi bir Arapça kitapta olacağı gibi Arapça kelime dağarcığınızı geliştirecektir.

Katar'da gölgelikli evlerin sokağı
Arap kültürü ve diline bire bir şahit olmak için Orta Doğu'da küçük bir seyahate ne dersiniz? | Kaynak: Unsplash

Felsefe

Yazıların Yunancadan Arapçaya çevrilmeye başlanması, Aristoteles'inkiler de dâhil olmak üzere birçok büyük eserin korunmasını sağladı. Kahire'deki olağanüstü kütüphane, prestijli koleksiyonu ve 1,6 milyondan fazla kitabıyla büyüklüğü ile tanınıyor.

Arap felsefesiyle birlikte Arap düşünce tarzını da anlayıp keşfedeceksiniz. El Kindi (günümüzde Bağdat'ta doğdu), Farabi (İran'da doğdu) ve Gazali (Abbâsî Halifeliği'nden) gibi büyük Arap filozoflarının hepsi Fransa, İspanya ve diğer Batı ülkelerindeki tüm bilginleri etkiledi. Az önce de ismi geçen İbn Rüşd, felsefe ve insan düşüncesi üzerinde büyük iz bırakan Endülüslü bir düşünürdü.

Arapça dilini öğrenmek için daha ne kadar sebebe ihtiyacınız olabilir ki?

Arap kültürü, tarihi ve dilinin etkisinin her alanda var olduğunu ve günlük yaşantımızda çeşitli katkıları ve etkileri olduğunu çok net görebiliyoruz.

Çeşitli kaynaklar kullanarak siz de bu önemli dili öğrenmeye hemen başlayabilirsiniz. Kendi kendinize yapamayacağınızı düşünüyor veya bu işi ciddiye alıp bir profesyonelle çalışmak istiyorsanız Superprof'taki Arapça öğretmenlerimiz sizi bekliyor!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.