Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen herkes gibi, İngilizce yazım pratiği yaparken İngiliz İngilizcesi ya da Amerikan İngilizcesi yazımlarından bir tanesini benimsemeniz gerekecektir.

Bu iki seçeneğin biri diğerinden daha iyi değildir. Hangisini seçeceğiniz genelde kişisel tercihinize ve mevcut koşullara göre değişecektir. Sizde ingilizce ders alarak aksanınızı geliştirebilirsiniz.

Örneğin, Londra'da bir iş bulmayı veya İngilizce kursu almayı planlıyorsanız İngiliz yazımını kullanmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Bununla birlikte, ana dili İngilizce olmayan birçok kişi, İngilizce dilinin medyada en sık karşılaşılan versiyonu olan Amerikan yazımını benimsemiştir.

Amerikan İngilizcesinde yazım, İngiltere yazımından daha basit ve daha fonetiktir, bu nedenle yazılı İngilizcede akıcı olmak daha kolaydır.

Bunun nedeni, Amerikan hecelemesinin, sözcüklerin konuşma İngilizcesinde telaffuz edilme biçimine daha yakın hale getirilmesi için uyarlanmış olmasıdır.

Farklılıklar göze çok batan cinste değildir. Yalnızca bir harfin değiştirilmesi ile oluşan farklılıklar ise genellikle fark edilmez.

Diğer değişiklikler çok daha belirgindir ve birkaç harfi birden değiştirmeyi veya hatta tamamen farklı bir kelime kullanmayı da kapsar.

Bu, genellikle birbirleriyle aynı yazım ve dilbilgisi kurallarına uyan İngiliz, Avustralya ve Güney Afrika İngilizcesi konuşanlar için tuhaf görünebilir.

İngilizce sınıf çocuklar
Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi yazımı arasında birtakım farklılıklar olduğundan bu yazımlardan yalnızca birini benimsemeniz önemlidir. | Kaynak: Pexels

Bununla birlikte, İngilizcenin bu iki versiyonu arasındaki farklılıklar kafa karışıklığına yol açmaz. Yani, İngiltere'de doğup büyümüş bir kişi Amerikan İngilizcesi konuşulan bir diziyi keyifle izleyebilir.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Ni̇lüfer
5
5 (86 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (17 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (86 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (17 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Amerikan İngilizcesi Neden Değişti?

ABD ve İngiltere arasındaki İngilizce yazım farklılıkları nispeten yakın zamanda ortaya çıktı.

Oxford Dictionaries, değişikliğin nedeninin İngilizcenin Amerikalı konuşmacılar tarafından uyarlanmasından kaynaklandığını söylüyor.

İngiliz İngilizcesi, kendisini etkileyen diler dillerin de katkısıyla bir eritme potası halini aldığı için yanlarında dillerini de getiren işgalcilerle birlikte çok değişik varyasyonlara tanıklık etti.

Norman fethi sırasında Fransızca gibi Latince dillerin yanı sıra Kuzey Avrupa'dan gelen Cermen dillerinden etkilenmesi bunun en büyük nedenlerinden biridir. Bunun aksine, Amerikan İngilizcesi genelde kelimelerin seslendirildiği gibi yazılması için uyarlandı. Sonuç olarak, her istilanın ardından İngilizce, yabancı dillerden kelimeler alarak başka bir değişim dalgası yaşadı.

Özellikle imlalarda bunların izlerini günümüzde hala görebiliyoruz.
Örneğin, Fransızlar 'tiyatro' kelimesini "théâtre" şeklinde yazarken, İngilizler "theatre" ve Amerikalılar "theater" olarak yazarla. Gördüğünüz gibi, Amerikan İngilizcesi versiyonunda kelimenin daha fonetik bir hale gelmesi için son iki harf değiştirilmiştir.

Peki Amerikan yazım tarzı tam olarak nasıl standart hale geldi?
Bunun cevabı o zamanlar yazım için tek referans noktası olan sözlükte yeni, basitleştirilmiş yazımlar yayınlayarak yazılı İngilizcede yapılan değişikliklerdir diyebiliriz.

Bu, 1758'de Connecticut'ta doğan Amerikalı bir sözlükbilimci olan Noah Webster'ın eseriydi ve kampanyası İngilizce yazımın zorlu tutarsızlıklara sahip olmasından kaynaklanmıştır.

Webster'ın çalışması sadece dilsel bir motivasyona değil, aynı zamanda politik bir motivasyona da sahipti.

Amerika Birleşik Devletleri 1776 yılının Temmuz ayında Büyük Britanya'dan bağımsızlığını elde etti ve bu noktadan itibaren Amerikan İngilizcesi kendi yolunu çizmeye başladı.

Merriam-Webster'a göre, Noah Webster ABD okullarının yalnızca ingilizce özel ders kitaplarını ve İngiliz İngilizcesi içeren öğrenme kaynaklarını kullanmasından memnun değildi ve bu nedenle, 1783'te İngilizlerin son zamanlarda kazandığı özgürlüğün ışığında, İngilizce imla değişiklikleri için ilk önerilerini yayınladı.

Webster'ın daha sonra American Spelling Book olarak piyasaya sürülen çalışması, bir gecede sansasyon yarattı ve kısa sürede Amerikan halkı arasında kendi alanında ilk tercih haline geldi.
Ve böylece, Amerikan imlası ün kazandığından beri, ABD'de standart imla yöntemi olarak kabul edildi.

Noah Webster ve Daha Kolay Heceleme Çalışmaları

Webster, Amerika Birleşik Devletleri'nde İngilizcenin nasıl yazılacağı konusunda bir dizi değişiklik önerdi.

Fikirlerinin çoğu geniş çapta kabul gördü ve Amerikan İngilizcesinin yazımında devrim yaratmak için bir araya geldi, ancak diğerleri o kadar popüler değildi.

Webster'ın daha az başarılı fikirlerinden bazıları, belirli kelimelerdeki harfleri daha uygun fonetikle değiştirmeyi içerir - örneğin 'laugh' yerine 'laf', 'speak' yerine 'speek' ve 'prove' yerine 'proov'.

Bununla birlikte, bu önerilerin birkaçı istemsizce tutuldu, bu nedenle ABD İngilizcesi konuşanlar "plough" kelimesini "plow" şeklinde fonetik olarak hecelerler ve ve İngiliz yazımındaki "draught" yerine "draft" derler.

Webster'ın imla reformunun bir başka başarısı da, telaffuzda hiçbir amaca hizmet etmeyen kelimelerden sessiz harfleri çıkarma girişimiydi. İngilizce yazım geliştirirken bunlara dikkat etmek gerekir...

Bu eksikliklerin en ünlüsü, ‘flavour’, 'colour', ‘honour’ ve ‘vapour’ gibi kelimelerden sessiz “U”nun çıkarılmasıdır.

Saat kulesi telefon kulübesi Londra
İngiltere'de yaşama ya da okuma planınız varsa İngiliz İngilizcesi'ne yoğunlaşabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Bu değişiklik, diğerleri gibi, İngilizce'yi ikinci dil olarak öğrenmek için İngilizce telaffuzunu kolaylaştırmak ve tüm İngilizce konuşanlar için hecelemeyi kolaylaştırmak amacıyla önerildi.

Webster, başka kelimeler içinden de bazı ünlü harflerin çıkarılması önerisiyle gelse de, bunlar kabul edilmedi.

Bir diğer değişiklik, çift ünsüzlerle ilgiliydi. Çift ünsüzler, bir veya iki harfin gerekli olup olmadığı her zaman açık olmadığından, yazım söz konusuysa çok fazla kafa karışıklığına neden oluyordu.

Bu nedenle Webster, ‘travelling’ yerine ‘traveling’; ‘counsellor yerine ‘counselor’ ve 'fuelling' yerine 'fueling' yazımını önerdi.

Bu değişiklikler, ilgili kelimelerin isim hallerinde ve geçmiş zaman yazımlarında da değişikliklere neden oldu. Örneğin, Amerika'da 'travelled' yerine 'traveled', ve 'traveller' yerine 'traveler' kullanılır.

Sıklıkla yanlış yazılan İngilizce kelimeleri öğrenin!

Webster'ın kampanyası, 'analogue 'daki 'o-g-u-e' gibi 'yabancı' olarak adlandırılan imlaların kaldırılmasını ve daha mantıklı olduğu için bunun yerine 'analog' yazımının tercih edilmesini de kapsıyordu.

İngilizce Yazım Nasıl Öğrenilir: Amerikan vs İngiliz

Amerikan İngilizcesi ile İngiliz İngilizcesi arasındaki tutarsızlıklar en çok biyoloji ve tıp dünyasıyla ilgili kelimeler söz konusu olduğunda fark edilir. Tekrar etmek gerekirse, bunlar 'yazım hatası' değil, yazımdaki 'değişiklikler'dir.

Değişikliklerin daha çok tıp ve biyolojide görülmesinin nedeni, İngilizce'deki tıbbi terminolojinin çoğunun Yunanca kökenli olması ve bu nedenle bazılarının 'yabancı' harf kombinasyonları olarak gördüğü şeyleri sergilemesidir.

Bunlar genellikle İngilizce yazımda başka türde bulunmayan sesli harf kombinasyonlarıdır.

Size faydalı olabilecek İngilizce yazım kurallarına göz atın!

İngiliz yazımının etimolojik köke sadık kaldığı Amerikan İngilizcesinin de aksine basitleştirildiğini gösteren bazı örnekleri inceleyelim:

 İngiliz İngilizcesi Amerikan İngilizcesi
Paediatrician Pediatrician
Oestrogen Estrogen
Anaemia Anemia

Bu değişikliklerin neden yapıldığını anlamak zor değil.
Bununla birlikte, bilim dünyasında hem İngiliz hem de Amerikan imlası kabul edilmektedir. Bir diğer önemli farksa, özellikle geçmiş zamanı oluşturan zamanlarla ilgilidir.

Düzenli fiiller için, geçmiş bir ortaç oluşturmak genellikle 'ed' son ekini eklemek anlamına gelir.
Yani "play" "played" olur; "stay" "stayed" olur ve "talk" "talked" olur.

Ancak bazen 'ed', 'D' ve bazen de 'T' olarak telaffuz edilir. Ve bu nokta bir sonraki farklılığın da nedenidir.

Kahve kağıt ve kalem
İngilizce yazım pratiği yapmak her zaman faydalıdır! | Kaynak: Pexels

'To learn' ve 'to dream' fiillerinin geçmiş zamanını oluşturmaya gelince, İngilizler ve Amerikalılar bir kez daha aynı fikirde olmadıkları gösterdiler, İngilizler bu kez 'learnt' ve 'dreamt' şeklinde fonetik olarak yazmayı seçerken, Amerikalılar 'learned' ve 'dreamed' olarak yazarlar. Tabii bu da son seste telaffuz farklılığına yol açar.

İyi bir İngilizce sözlüğünde kelimelerin doğru telaffuzunu da bulacaksınız.

Bu sefer tüm bir kelime kategorisini etkileyen bir diğer fark, Amerikan İngilizcesinin 'ise' ile biten fiillerde 's' harfini 'z'ye dönüştürmesidir.

Örnek vermek gerekirse:

İngiliz İngilizcesi Amerikan İngilizcesi
Categorise Categorize
Prioritise Prioritize
Organise Organize

'Nce' ile biten kelimelerin Amerikan İngilizcesinde 'ese' olarak yazılması da buna benzer bir örnektir.

İngiliz İngilizcesi Amerikan İngilizcesi
Offence Offense
Defence Defense
Licence License

İngilizceyi akıcı bir şekilde öğrenmeyi hedefliyorsanız bunun için dilin birçok yönünü kavramanız gerekecek. Konu yazım becerilerine geldiğinde, seçiminiz her ne olursa olsun mümkün olduğunda onun sitemine sadık kalmanız en önemlisidir.

İyi şanslar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!