Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (Common European Framework of Reference for Languages CEFR), Almanca dahil birçok yabancı dilde yeterlilik seviyesini ölçmek için uluslararası bir standart olarak kabul edilmiştir. CEFR tarafından belirlenen Almanca seviyeleri, A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak 6 seviyedir.Dolayısıyla, Türkiye’de ve yurt dışında faaliyet gösteren birçok dil okulu, verdiği eğitimi, CEFR Almanca seviyelerine göre düzenlemektedir.

Almanca denildiğinde dünyaca tanınmış prestijli bir sertifika edinebilmek için ilk akla gelen kurum olan Goethe Enstitüsü'nün de standart biçimine baktığınızda, Almanca'nın 6 düzeyi vardır: A1, A2, B1, B2, C1 ve C2.

İlk seviye A1'dir ve birçok kişi A1 seviyesinin çok temel bir seviye olduğunu ve bu bu seviyede fazla bir şey öğrenemeyeceğimizi düşünür. Ancak durum hiç de öyle değil! Evet, CEFR düzleminde ilk seviye olduğu için çok zor ve komplike konular içermez ama oldukça geniş bir yelpaze sunduğunu da söyleyelim!

Bu makalemizde, a1 Almanca dersleri ve almanca ders içerikleri hakkında neler öğreneceğinizi detaylı olarak inceleyeceğiz. Almanca A1 seviyesi neleri kapsar, hangi konuları öğrenmeniz beklenir ve hangi kitapları okuyabilirsiniz değineceğiz.

A1, genel hatlarıyla birkaç temel dilbilgisi konusunu ve günlük yaşamda okuma, yazma, dinleme ve konuşma olan bir dilbilgisi uygulamasını kapsar. Hazırsanız başlayalım!

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (37 yorum)
Filiz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (20 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (37 yorum)
Filiz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (20 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Almanca A1 Gramer İçeriği

Almanca A1 gramer genel olarak aşağıdaki konulardan oluşur:

 • Temel İfadeler
 • Sayılar
 • Artikeller (belirli ve belirsiz)
 • Tekil ve çoğul isimler
 • Fiiller ve fiil çekimi
 • İyelik zamirleri
 • Cümle oluşumu
 • Trennbare (Ayrılabilen) fiiller
 • Modal fiiller
 • Soru cümleleri
 • İsmin Halleri
 • Edatlar
 • Partizip II (Geçmiş zaman)
 • Emir cümleleri
Pembe mantolu öğrenci
A1 seviyesinde Almanca bilgisiyle Almanya'da günlük durumlarla başa çıkabilir ve bunu yaparken pratiğinizi de geliştirebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Goethe Enstitüsü dahil olmak üzere bazı Almanca eğitimi veren kurslar Tangram, Studio D veya Netzwerk gibi birkaç referans kitabı önerir. Bununla birlikte piyasada bulabileceğiniz kitapların çoğu neredeyse müfredata sahip olacaktır. Makalenin sonlarına doğru biz de sizlere A1 sınava hazırlık ve kolay okuma kitapları tavsiye edeceğiz. Önerilen kitap her ne olursa olsun birkaç eksik ya da birkaç fazla konu dışında yaklaşık %80 oranında benzer konular içerecektir.

Şimdi bu kitapların içeriğinden bahsedelim! Almanca A2 konularından çok farklı olmadığını da belirtelim...

Almanca A1 Ders İçeriği

Genellikle almanca a1 dersleri içeriğinde ve genel A1 müfredatlarında günlük yaşamımızdaki en yaygın konuları kapsayan 10 tane içerik vardır.

Birinci Ders:

Kendiniz hakkında nasıl konuşacağız, kendinizi nasıl tanıtacağınızı ve insanlarla nasıl tanışacağınızı öğrenirsiniz. İnsanların isimlerini, nerede yaşadıklarını, nereli olduklarını, yaşlarını, dillerini, ülkelerini sorabilirsiniz.

İkinci Ders:

Şehirleri, yerleri ve şehirlerdeki ünlü ve tarihi yapıları anlatabilirsiniz. Ayrıca ulaşım ve yol tarifi hakkında da bilgi edinirsiniz.

Üçüncü Ders:

Hobiler, arkadaşlar, aile, meslek, hafta içi, aylar, tarihler ve saat üzerine konuşabilirsiniz.

Dördüncü Ders:

Yiyecek ve içeceklerden bahsedebilirsiniz. Lezzet, farklı yiyecekler, yiyecek isimleri hakkında konuşmayı ve bir restoranda sipariş vermek, hesabı ödemekle alakalı ifadeleri öğrenirsiniz. Ayrıca market, manav, yiyecek satın alma, fiyat konseptleri de karşınıza çıkacaktır.

Beşinci Ders:

Hobiler, alışkanlıklar, arkadaş ya da aileyle birlikte bazı aktiviteler planlamak, dışarı çıkmak için yerler veya programlar hakkında konuşmaktan oluşur.

Altıncı Ders:

Sabahtan akşama günlük rutin hakkında konuşmak, haftalık veya aylık program hakkında konuşmak, fiilleri kullanmak, soruları bir çerçeveye oturtmayı içerir.

Almanca B1 konularıyla ilgili makalemizde işlenen konuları da okuyabilirsiniz!

Almanca online ders
Almanca öğrenmek için hiçbir zaman geç değildir. Almanca'nın en temel ve kapsamlı seviyesi olan A1 için online dersler alabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Yedinci Ders:

İşyerinde iletişim, meslektaşlarla konuşmak, e-posta yazmak, iş programı hakkında konuşmak, toplantılar ve telefonla iletişim bu dersin konusudur.

Sekizinci Ders:

Ev, apartman, mobilya, kat planları, Almanya'da ev kiralama, ev veya apartmanı tanımlama, evin içini tarih edebileceğiniz sıfat kullanımları dahildir.

Dokuzuncu Ders :

Alışveriş hakkında kelimeler, mağaza türleri, online alışveriş, mağazalardan bahsetmek, alışveriş merkezindeki diyaloglar, bir şeyler satın almak ve giysi fiyatları, beden, şekil, renk, markalar hakkında konuşmak vb. gibi konuları kapsar.

Onuncu Ders:

Sağlık hakkında nasıl konuşulacağını öğrenirsiniz. Doktorla iletişim, doktordan randevu almak, sağlık konularını tartışmak, diyet planları hakkında konuşmak buna dahildir. Seyahat, bilet rezervasyonu, oteller hakkında kelime ve cümle kalıpları öğrenirsiniz. Otel odaları ve hizmetlerinden ve çeşitli ülkelerdeki turistik yerlerden bahsedebilirsiniz.

Almanca A1 Seviyesini Tamamlamak

Gördüğünüz üzere aslında en temel dil yeterliliğine işaret etse de A1 seviye Almanca eğitimini tamamladığınızda yukarıda bahsettiğimiz konuların neredeyse hepsine hakim olacaksınız demektir. Hatta, B1’den B2’ye geçtiğinizde bile konu kapsamı bu kadar genişlemeyecektir diyebiliriz.

Daha önce Almanca için A1 ders kitaplarını dikkatlice incelediyseniz müfredatın da genellikle tüm günlük konularıkapsadığını fark etmişsinizdir. Yani, teknolojinin çok gelişmediği zamanlarda A1 Almanca kitaptan başka elinde hiçbir kaynak bulunmayan bir insan, bu kitaptaki bilgileri iyice öğrenirken Almanya’da tek başına seyahat edebilirdi.

A1 eğitimi aynı zamanda sizin dört temel becerinizi de (okuma, yazma, dinleme, konuşma) geliştirmeye odaklıdır. Bu nedenle, sık sık iki insanın günlük diyaloğunu dinleyebilir, kendiniz hakkında yazı yazabilir, konuşabilir ve Almanca kitaplar okuyabilirsiniz.

Almanca C1 seviyesi kadar olmasa da yoğun konular olduğunu söyleyebiliriz!

A1 Almanca seviyesinde basit ve rutin işleri sorunsuz bir şekilde halledebilecek ve gün içinde karşınıza çıkabilecek pek çok durumla başa çıkacaksınız.

Basit ihtiyaçlarınızı ifade edebileceğiniz bir yeterliliğe sahip olduğunuz için aklınıza gelebilecek her türlü durumda bu seviyeden edindiğiniz bilgileri kullanabileceksiniz.

Almanca A1 sınavını geçmeniz durumunda:

 • Karşınızdaki kişiler yavaş ve açık şekilde konuştukları takdirde temel seviyede diyalog kurabilirsiniz.
 • Günlük yaşamda çok fazla kullanılan ifadeleri ve kısa cümleleri anlayabilir ve siz de iletişiminizde kullanabilirsiniz. Bunlar kendinizle, ailenizle, işinizle veya yakın çevrenizle ilgili olabileceği gibi alışveriş ve sağlık konularında da olabilir. Almanca B2 konularımıza göz atmak ister misiniz?
Çalışan sarışın kız
Almanca okuma becerilerinizi geliştirmek için mutlaka basit hikaye kitapları edinmelisiniz. | Kaynak: Pexels
 • Kendinizi ve başkalarını kısa ve basit cümlelerle tanıtabilir, başka kişilere de merak ettiğiniz genel noktalarla ilgili sorular yöneltebilirsiniz.

Almanca A1 Sınava Hazırlık ve Okuma Kitapları

Evet, dilin en temel ama en kapsamlı basamağı hakkında fikir sahibi olduğumuza göre şimdi Goethe Enstitüsü tarafından da önerilen A1 düzeyinde Almanca sınava hazırlık ve kolay okuma kitaplarına göz gezdirelim! Almanca C2 tavsiyeleri için makalemizi okuyabilirsiniz!

 • DAF LEİCHT : DEUTSCH ALS FREMSPRACHE FÜR ERWACHSENE A1.A1, PRÜFUNGSTRAİNER MİT AUDİOS / BİRGİT BRAUN, EVELİNE SCHWARZ
 • FİT FÜRS GOETHE-ZERTİFİKAT. A.1  : START DEUTSCH ; 1 / JOHANNES GERBES; FRAUKE VAN DER WERFF
 • FİT İN DEUTSCH. 1, ÜBUNGSSATZ, KANDİDATENBLÄTTER, ÜBUNGSSATZ 01 : KANDİDATENBLÄTTER/PRÜFBLÄTTER
 • LİNİE 1. DEUTSCH İN ALLTAG UND BERUF. A.1 , TESTHEFT MİT PRÜFUNGSVORBEREİTUNG, TESTHEFT A.1 / KİRSTEN ALTHAUS, HİLDEGARD MEİSTER
 • MİT ERFOLG ZU FİT İN DEUTSCH. 1, LEHRERHANDBUCH, LEHRERHANDBUCH / A.1
 • MİT ERFOLG ZU START DEUTSCH A.1 - A2. BUCH, ÜBUNGSBUCH A.1 - A2 / HANS-JÜRGEN HANTSCHEL; VERENA KLOTZ; PAUL KRİEGER

Almanca B2 seviyesi konularına göz atın!

Kolay okuma kitapları:

 • EİN FERİENCAMP VOLLER ÜBERRASCHUNGEN : LEKTÜRE FÜR JUGENDLİCHE : MİT MP3-DOWNLOAD / ANNETTE WEBER
 • WİE HUND UND KATZE : LEKTÜRE FÜR JUGENDLİCHE / ANNETTE WEBER
 • EİN SOMMER MİT ÜBERRASCHUNGEN : LEİCHT & KLASSE A.1 / ANGELİKA ALLMANN

Unutmayın, Almanca okuma becerilerinizi ne kadar çabuk geliştirirseniz dilde de o kadar hızlı yeterlilik elde edersiniz. Almanca öğretmeni ile çalışıyorsanız size tavsiye edeceği kitaplar arasında Türkçe çevirili kitaplar olması da muhtemeldir ancak herhangi bir şekilde Türkçe’ye geçmeden önce konuşurken, okurken ve yazarken önce Almanca düşünmeye odaklanmanızı tavsiye ederiz!

Bir sonraki basamakta görüşmek üzere!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!