Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (Common European Framework of Reference for Languages CEFR), dil yeteneğini tanımlayan ve uluslararası geçerliliği olan bir standarttır. CEFR tarafından kabul edilen Almanca seviyeleri, A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak 6 seviyedir. Bu sebeple, Türkiye’de ve yurt dışında Almanca eğitimi almak için düşüneceğiniz birçok dil okulu, verdiği eğitimi, CEFR Almanca seviyelerine göre organize edecektir.

Bu skalada ilk seviye A1'dir; daha önceki makalemizde Almanca A1 seviyesi ve almanca a1 dersleri içeriğinden bahsetmiştik. Aslında A1 ve A2 temel kullanıcı seviyesi olarak bilindiğinden kapsadığı konular birbirine çok benzer.

Makalemizin konusu olan A2 düzeyinde, katılımcılar kişisel bilgileri, ailesi, yaptığı alışveriş işi, yakın çevresi ve bunun gibi birçok yaygın konuşabilecek konu hakkında sık sık kullanılan fiilleri ve kelimeleri anlar, kendisi de cümleler kurabilir.

 Tipik bir A2 Almanca kursunda sık sık karşınıza çıkabilecek ana temaları aşağıda listeledik:

 • Kendinizi çeşitli sıfatlar kullanarak tanıtmak
 • Meslekler ve faaliyetler
 • Geçmişi anlatmak
 • Okul, eğitim, özgeçmiş
 • Günlük program ve boş zamanlarda yaptığınız aktiviteler
 • Alışveriş, para kavramı
 • Ofis ortamında basit diyaloglar, randevu alabilmek
En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (37 yorum)
Filiz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (20 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (37 yorum)
Filiz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (20 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Almanca A2 Gramer İçeriği

Almanca’nın A2 seviyesinde genel olarak A1’dekine benzer konuların detaylandırılmış halini görecek olsanız da başlangıç seviyesine göre zorlaşmaya başlamış yeni konular da vardır. Almanca A1'in daha basit konularına bakalım!

A2 Almanca’nın içerdiği konuları genel hatlarıyla aşağıda listeledik:

 • Geçmiş Zaman (Perfekt ve Präteritum arasındaki farka sıklıkla değinilir)
 • Şahıs/İyelik/işaret/dönüşlü/belirsiz zamirler
 • Kesirli sayılar
 • Olumsuzluk ifadeleri (kein & nicht)
 • Dativ edat ve fiiller
 • Akkusativ Fiiller
 • Wenn bağlacı ve kullanımı
 • Dönüşlü Fiiller (Reflexive Verben)
 • Saatler
 • Gün, ay, yıl ve mevsimlerin detaylı öğrenimi

Bunun yanı sıra, almanca ders kitaplarında sık sık rastlayacağınız A2 temalarından da biraz bahsedelim. Öncelikle, Almanca’nın başlangıç seviyelerinden itibaren bir sözlük ve gramer kitabı bulundurmanızı tavsiye ederiz. Her kitap birbiriyle aynı müfredat çizgisinden gitmese de, genel olarak her seviye için ele alınan konular çok fazla değişmez.

Almanca not kelime
Almanca öğrenirken özellikle bağlaçları ezberleyip cümle içinde kullanmanızı tavsiye ederiz. | Kaynak: Unsplash

A2 Almanca ana temalar:

 • Tatil
 • Ülkeler ve milliyetler
 • Gezi planlamak
 • Hayvanlar ve tehlikeli hayvanlar
 • İnsanlar
 • Yaşam stili: kasaba, şehir vb.
 • Sağlıklı beslenme
 • Ulusal ve uluslararası haberler
 • Teknoloji

Almanca A2 seviyesini tamamlamak mı istiyorsunuz? O zaman tavsiyelerimize geçelim!

Almanca A2 Sınavına Nasıl Çalışılır?

Dilde pratik yapmak hangi seviyede olursanız olun önemlidir. Herkesin bildiği o klişe lafı hatırlatalım: pratik yapmak mükemmelleştirir! Bununla birlikte, A1 ve A2 seviyelerinde ortak olan noktalardan bir tanesi de ilk kez öğrendiğiniz dilde gündelik tüm konularla alakalı bilgilere birden dalmanızdır. Dolayısıyla temel seviyede ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar sağlam bir yapı üzerinde ilerlersiniz. Şimdi, Almanca A2 sınavını geçmek için ihtiyacınız olan ipuçlarımıza devam edelim!

Alman Müziğini Dinleyin:

Almanca müzik dinlemek, fazladan çaba harcamadan Almanca dil becerilerinizi geliştirmenin en iyi yoludur. Almanca, herkes tarafından sertliğiyle bilinen bir dil olsa da birçok Alman şarkı kulaklara son derece hitap eder!

Şarkılarda çoğu zaman gerçek yaşamda görebileceğimiz olaylar geçer ve bu nedenle içinde iletilen mesajı anlamak daha da kolay bir hale gelir. Bu sayede dinlemeyi sevdiğiniz şarkının sözlerini yüksek sesle söyleyerek öğrendiklerinizi kolayca pekiştirebilirsiniz.

Almanca B1 kadar zor olmadığını söyleyebiliriz!

Alman Filmleri ve Dizilerini İzleyin:

Tıpkı Almanca müzik dinlemek gibi, film ya da dizi zlemek de Almanca'ya hakimiyetinizi güçlendirmenin eğlenceli yollarından birisidir. Film izleyerek aksanı doğru bir şekilde öğrenebilecek ve belirli bir kelimeyi veya cümleyi telaffuz ederken nasıl bir tonlamaya sahip olacağınızı öğrenirsiniz. Bu şekilde sadece zamanınızı eğlenceli bir şekilde geçirmekle kalmayacak, aynı zamanda Almanca dil becerilerinizi de geliştireceksiniz.

Almanca tıp gazete
Almanya'da çalışmak istiyorsanız en az A2 düzeyinde yeterliliğinizin olması gerekir. | Kaynak: Unsplash

Bunlara ek Almanca videolar da izleyebilirsiniz. Youtube'da “Almanca A2” diye aratarak ve A2 seviyesine uygun pek çok video bulabilirsiniz. Almanca öğrenen pek çok insanın mutlaka kullandığı Almanca öğrenme kaynaklarından DW sitesini de bir göz atabilirsiniz.

Almanca Kitaplar Okumaya Başlayın:

Almanca kitap okumak, Almanca dil bilginizi geliştirmenin en etkili yollarından biridir. Kitap, dergi, gazete, roman veya Almanca yazılmış herhangi bir içeriği okurken, anlaşılması zor kelimeleri veya cümleleri not edebilir ve anlamlarını kendiniz bulmaya çalışabilirsiniz. Bu yüzden kelime dağarcığınızı ve anlama yeteneğinizi geliştirmek için Almanca kitaplar okumaya başlamalısınız. Örnek olarak, Verschollen in Berlin, Kalt erwischt in Hamburg, Sicher ist nur eins ve Das Geheimnis der Statue, okuyabileceğiniz kitaplar arasındadır.

Almanca Dil Gruplarına Üye Olun:

Almanca dil kulübüne katılarak dildeki becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bu tür dil grupları, Almanca öğrenmek isteyen kişilere dil hakkında daha derin bir anlayış kazandırmak için oluşturulmuştur. Gruplarda hiç tereddüt etmeden ve çekinmeden özgürce konuşabilirsiniz ve bu nedenle bu tür dil kulüplerinde sürekli Almanca konuşmak, Almanca'nızın hiç olmadığı kadar akıcı olmasına yardımcı olacaktır. Aynı şekilde, Tandem ve HelloTalk gibi uygulamalarla da ana dili Almanca olan arkadaşlar edinip her gün dil pratiği yapabilirsiniz. Almanca C1 seviyesinde bile pratik yapmak önemlidir!

Almanca Bağlaçları Öğrenin:

Bağlaç ve cümle kalıplarını ezberlemek sizi dile daha fazla alıştıracaktır.

Konuşurken veya yazarken “Weil”, “denn”, “dass”, “als”, “deshalb” vb. gibi bağlaçlar kullanmak son derece faydalıdır ve dile hakim olduğunuzu gösterir.

Bilmeniz gereken diğer bağlaçlar:

 • Und
 • Aber
 • Oder
 • Sondern

Almanlarla İletişim Kurun:

Daha önce de altını çizdiğimiz üzere, ana dili Almanca olan insanlarla iletişim kurma fırsatınız varsa bu fırsatı asla kaçırmayın. Yeni edindiğiniz ana dili Almanca olan arkadaşlarınızla sosyal medya üzerinden veya dil uygulamaları aracılığıyla sohbet etmeye zaman ayırın. Bu, Almanca kelime bilginizi zenginleştirecektir. Aynı zamanda özgüveninizi de artırır.

Almanca A2 sınavını geçersiniz aşağıdaki durumlarda yetkinlik kazanmışsınız demektir!

 • Günlük durumlarda cümleleri ve yaygın ifadeleri anlar ve kullanırsınız,
 • Bilindik ve yaygın şekilde konuşulan konularda bilgi alışverişi gerektiren basit, rutin diyalogları gerçekleştirebilirsiniz
 • Geçmişiniz, eğitiminiz, yakın çevreniz ve acil ihtiyaçlarınızla ilgili basit cümleler kurabilirsiniz.
 • Almanca B2 seviyesi kadar olmasa da detaylara girebilirsiniz.
Roman eski kitap
Dil öğretiminde temel becerilere son derece önem verilir. Okuma becerilerinizi geliştirmek için Almanca kitaplar okuyabilir ve ara ara notlar da alabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Almanca Kitaplarla Dilinizi Geliştirin

Goethe tarafından önerilen A2 seviyesinde kitaplardan bazılarını aşağıda listeledik:

Almanca C2 seviyesi ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz!

 • IN DER FREMDE : NİVEAU A2-B1 / LEONHARD THOMA
 • DER UMZUG NACH HAMBURG : LEİCHT & KLASSE A2 / ANGELİKA ALLMANN
 • RENNSCHWEİN RUDİ RÜSSEL / UWE TİMM ; BEARBEİTET VON: ANGELİKA LUNDQUİST-MOG

Almancanızı geliştirmeyi hedefliyorsanız A2 seviyesini geçmek sizin için bir dönüm noktası olacaktır. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi de artık dilin bağımsız kullanıcısı olarak B'li seviyelere adım atmanızdır. Hangi seviyede olursanız olun bilgilerinizi her zaman tazelemeniz gerekecektir. Bununla birlikte, Almanca ders konuları söz konusu olduğunda A1 ve A2 seviyesinin çok geniş bir yelpazeye sahip olduğunu göreceksiniz. Bu da demektir ki, temelinizi baştan ne kadar sağlam bir şekilde kurarsanız dilde gelişmeniz de o kadar etkili ve sağlıklı olacaktır.

Almanca özel ders almak istiyorsanız Superprof'un her zaman yanınızda olduğunu hatırlatalım! Superprof'ta A2 seviyesinde ders veren pek çok Almanca öğretmeni bulabilirsiniz. Hepsinin profilini inceleyip seçtiğiniz hocayla özel dersler almaya başlayabilirsiniz!

Başarılar diliyoruz...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!