Amaç ister Moskova'yı ister St. Petersburg'u ziyaret etmek, ister Rusya'da okumak veya bir Rus mektup arkadaşı edinmek olsun, günümüzde Rusça öğrenen birçok insan var.

Ancak konu Rusça yazmaya gelince birçok öğrenci Kiril alfabesinden çok korkuyor. Öğrenmenin aşırı zor veya imkânsız olduğunu düşünüyorlar.

Fakat değil!

Rusçada aynı harfin birkaç farklı şekilde telaffuz edilebildiği İngilizce dilinden farklı olarak her harf bir fonetik sese karşılık gelir. Bu nedenle bu dil, tüm piktogramları çok az sayıda yerlinin bildiği Çince veya Japonca gibi dillerle karşılaştırıldığında göründüğü kadar zor değil.

Aksine motivasyonunuzu korursanız ve düzenli tekrar yaparsanız birkaç haftada Rusça alfabeyi çözebilirsiniz.

Kiril alfabesinde ustalaşmanız için size birkaç ipucumuz var!

En iyi Rusça öğretmenleri müsait
Rahym
5
5 (40 yorum)
Rahym
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (16 yorum)
Şeyma
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (23 yorum)
Vugar
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (7 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Madiya
5
5 (8 yorum)
Madiya
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺110
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (40 yorum)
Rahym
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (16 yorum)
Şeyma
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (23 yorum)
Vugar
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (7 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Madiya
5
5 (8 yorum)
Madiya
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺110
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Kiril Alfabesini Öğrenin

Kiril Alfabesinin Kuralları

Bulgaristan'da 9. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkan ve Rusça dilinin de kullandığı Kiril alfabesi, bizim alfabemizden 4 harf fazla olmak üzere 33 sembolden oluşuyor.

Avrupa Birliği amblemi yıldızlar
Kiril alfabesi birçok Avrupa ülkesinde kullanılıyor. | Kaynak: Unsplash

Kiril alfabesini öğrenmek elbette Rusça öğrenmenin ilk adımlarından biridir. Ama tabii ki başka dilleri öğrenirken de işinize yarayacaktır!

Kiril alfabesini biliyor olmanız şu dilleri öğrenirken çok faydalı olacaktır:

 • Slav dilleri (Rusça, Ukraynaca, Sırpça, Bulgarca)
 • Türk dilleri (Özbek, Kazak, Başkurt, Tatar)
 • Ural dilleri
 • Moğol dilleri
 • İran dilleri
 • Roman dilleri
 • Çin-Tibet dili

Kiril alfabesini öğrenmek gelecek için gerçek bir yatırım olabilir: Rusça öğrencileri daha sonra diğer Avrupa dillerini daha kolay keşfedebilirler. Ayrıca Kiril alfabesi, Latin alfabesi ve Yunan alfabesinden sonra Avrupa Birliği'nin üçüncü resmi alfabesidir.

Üstelik Rusça alfabede bildiğimiz harfler de mevcut. Kiril alfabesinde gözümüze yabancı gelmeyecek 6 harf var: A, E, K, M, O, T.

Rusça öğrenenler hem harflerin nasıl yazıldıklarını ezberlemeli hem de telaffuzlarını öğrenmelidir!

Rusça harfleri öğrenirken en iyisi Latin harfleriyle başlamak olabilir. Ardından Yunanca harfleri ve son olarak Rusça harfleri öğrenirsiniz. Böylece ilerledikçe zorluk seviyesi artar.

Kiril alfabesini öğrenirken en zor şey benzerliklerin getirdiği tehlikenin farkında olmaktır! Bazı harfler bizim harflerimize benzese de çok farklı telaffuz ediliyorlar. Ana dilimiz ile bu Slav dili arasında sürekli bağlantı kurmaya çalışmamalıyız.

Unicode'da Kiril alfabesinin dört çeşidi olduğundan kod yazmada uzmanlaşmak istiyorsanız Rusça alfabeyi öğrenmeniz çok önemlidir.

Alfabeye Her Gün Çalışın

Rusça yazma konusunda ustalaşmak için yapmanız gereken en önemli şey düzenli çalışmaktır!

Puşkin'in dili İngilizce veya Almancadan çok farklıdır. Bu nedenle tüm Rusça harfleri öğrenmek isteyen öğrencilerin özverili ve motive olmaları gerekir.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri Rus alfabesinden başlayarak yavaş yavaş Rusça kelime dağarcığı üzerinde farklı kategorilere göre çalışarak tekrar sayfaları hazırlamaktır:

 • Rusça şahıs zamirleri
 • Rusça edatlar
 • Rusça selamlar
 • Rusça fiiller
 • Rusça sıfatlar
 • Rusça gramer
 • Rusça zarflar
 • Rusça ifadeler
 • Rus adlar ve soyadlar

Kiril alfabesini kelimeler yazarak çalışırsanız bu yeni harfleri Türkçe-Rusça çevirinin zihinsel sürecinden geçmelerine gerek kalmadan daha doğal bir yolla öğrenebilirsiniz.

Küçük yaştaki öğrenciler Kiril alfabesinin tüm harflerini içeren Rusça tekerlemeler dinleyebilir. Bu gibi videoları YouTube'da kolayca bulabilirsiniz.

Önemli olan işaretleri zihinde görselleştirebilmek, sonra bunları kâğıda hatasız bir şekilde yazmak ve bu çalışmayı her gün tekrarlamaktır. Birkaç hafta sonra Kiril alfabesini mükemmel bir şekilde ezberlemiş olacaksınız!

Rusya Moskova Aziz Vasil Katedrali
Yurt dışında eğitim fırsatlarıyla farklı bir kültürü ve dili keşfetmeye ne dersiniz? | Kaynak: Unsplash

Rusça Harfleri Yazmayı Öğrenmek

Rusça Klavye

Bilgisayarınıza bir Kiril klavyesi yüklemek harika bir fikir olabilir!

Bilgisayarınıza Rusça klavye ekleyerek dijital çalışma sayfaları oluşturabilirsiniz. Böylece notlarınıza her an her yerde ulaşabilirsiniz.

Üstelik bir Rusça klavye indirdiğinizde online Rusça derslerine veya online Rusça alıştırmalarına daha rahat erişebilirsiniz. Bu ücretsiz Rusça dersleri tüm seviyeler için mevcuttur ve başlangıç, orta veya ileri seviyede Rusça yazınızı mükemmelleştirmenize yardımcı olur.

Windows'a Rusça klavye indirmek için şu adımları izleyin:

 1. "Başlat"a gelip arama kısmına "dil" yazın
 2. Dil ayarları penceresine gidin
 3. Tercih edilen dillere Rusçayı eklemek için "Dil ekle"ye tıklayın
 4. Listeden Rusçayı bulun ve indirin!

Birkaç tıklamayla elinizin altında bir Rusça klavye olacak! Daha ileri seviyelere geldiğinizde bilgisayarınızın dilini bile Rusça yapabilirsiniz.

İnternetten ücretsiz Rusça klavye indirmek de mümkün. Üstelik bazı online siteler Rusça klavyeyi kendileri sunarak Rusça karakter yazma sorununu ortadan kaldırıyor! Bu sitelerde alıştırma yapmak için ekstradan bir klavye indirmenize gerek kalmaz.

Rusça Harfleri Doğru Yazmayı Öğrenin

Latin alfabesi gibi Kiril alfabesinde de küçük ve büyük harfler vardır. Ancak öğrenciler bazı harflerin benzerliği nedeniyle Rusça ve Türkçe harfleri birbirine kolayca karıştırabiliyor.

Rusçada harflerin küçükleri bizim dilimizde olduğu gibi büyüklerinin aynısı değil. Semboller tamamen değişiyor. Yanlış yazdığınız tek bir harf tüm anlamı değiştirebilir veya tamamen anlamsız görünebilir!

Örneğin Rusçada "M" harfi küçük harfle "m" değil, küçük bir büyük harf gibi "м" diye yazılır!

Kiril alfabesiyle yazma becerilerinizi geliştirmek için bir Rus mektup arkadaşı bulmak harika bir fikir olabilir! Online dil öğrenme ve konuşma platformlarında kendinize Rusça konuşabileceğiniz bir arkadaş bulabilirsiniz.

Mektuplaşarak ana dili Rusça olan birinin el yazısını inceleyip siz de kendi yazınızı geliştirmeye çalışabilirsiniz. Online mektuplaşacak olsanız bile yazacaklarınızı önce kâğıda yazıp daha sonra bunun fotoğrafını çekip mektup arkadaşınıza atabilirsiniz! Böylece el yazısı pratiği yapmaya devam edersiniz.

Rus biriyle mektuplaşırken Rus kültürüne dair bilginizi artırmanın yanı sıra arkadaşınız sayesinde yanlışlarınızı görme ve düzeltme fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Eğlenirken Rusça öğrenmenin harika bir yolu!

Evde Rusça öğrenmeyi tercih ediyorsanız ancak bir mektup arkadaşından daha profesyonel bir yardım almak istiyorsanız Superprof'taki çok sayıdaki yetkin Rusça öğretmeni profillerine bir göz atabilirsiniz!

Rusça El Yazısı Öğrenmek

Çoğu Rusça öğrencisine dilin yazılı versiyonunu öğrenmesi tavsiye edilir.

Rusça el yazısı, çoğunlukla ders kitaplarında yani baskılarda kullanılan biçiminden farklıdır. Skoropis tarzından ilham alan bu italik yazı, bazı Rusça harfleri standartlaştırmaya yarar ve Batılı okuyuculara daha hoş görünür.

Ayrıca Rusça yazışmalar çoğunlukla el yazısıyla yapılır. Baskılarda kullanılan yazı bilgisayarda kullanılıyor.

Öğrencilerin çoğu için Rusça el yazısı aslında kitaptaki alfabeyle yazmaktan çok daha basittir. Rusya'da italik harflerin "çizimi" Rusça kelimelerin yazılışlarını daha iyi ezberlemeyi mümkün kıldığı için küçük çocuklar alfabenin dijital formunu öğrenmeden çok önce el yazısını öğreniyorlar.

Kiril alfabesinin el yazısı versiyonunu öğrenmek, Rusya tarihi hakkında daha çok şey öğrenmek isteyen öğrenciler için çok önemlidir. Çünkü çoğu tarihi metin, Rusça daktilo yazısından daha hızlı ve daha okunaklı olan el yazısıyla yazılmıştır.

Kafede ellerinde bardaklarla sohbet eden kadın ve adam
Rusya'ya oranın yerlileriyle basit sohbetler edebilecek kadar Rusça öğrenmeden gitmeyin! | Kaynak: Unsplash

Bazı web sitelerinde Kiril alfabesini daha kolay öğrenmenizi sağlayacak videolar da olduğunu unutmayın. İnternette "Rusça harfler yazma" veya "Kiril alfabesi ile yazma" diye arattığınızda karşınıza birçok seçenek çıkacak.

Bir Özel Ders Öğretmeniyle El Yazısı Öğrenin

Bu dilde gerçekten ustalaşmak için yazma becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Rusya'ya gitmeden önce Rusça yazı yazma becerilerinizi mükemmelleştirmek için bir dil kursuna gidebilir veya bir özel ders öğretmeninden Rusça okuma ve yazma dersleri alabilirsiniz.

Bir Rusça özel ders öğretmeni, el yazınızı geliştirmenin yanı sıra şu gibi konulara çalışmanıza yardımcı olabilir:

 • Rusça telaffuz
 • Türkçe - Rusça çeviri
 • Sözlü ifade
 • Vurgu ve aksan
 • Rus edebiyatı
 • Rusça şarkılar

Elbette Rusça alfabeyi kendiniz de öğrenebilirsiniz ancak yazınızı mükemmelleştirmek için ana dili Rusça olan birinden veya iyi bir Rusça eğitimi almış bir öğretmenden yardım almanız gerekebilir. Rusça dersler alarak hem yazma becerilerinizi geliştirebilir hem de konuşma pratiği yapabilirsiniz.

Bir Rusça öğretmeni ile yoğun ve düzenli çalışarak yeni kelimeler ezberleyebilirsiniz. Ayrıca Rusça öğretmeniniz Rusçayı mükemmel bir aksanla konuşmayı öğrenmenizi sağlayacak için farklı öğrenme teknikleri konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.

Rusça dersi almak istiyorsanız şu gibi seçeneklerinizi düşünebilirsiniz:

 • Dil kursları
 • Özel dersler
 • Ortaokul veya lisede Rusça dersleri
 • Üniversitede Rusça dersleri
 • Online özel dersler

Superprof'ta Rusça özel ders ücreti ortalama 63 TL!

Üstelik öğretmenlerimizin çoğu ilk dersi ücretsiz veriyor. Bir deneme dersi yaparak bu dili gerçekten öğrenmek isteyip istemediğinize bakabilir, boşa para harcamadan önce öğretmenle aranızdaki uyumu da test edebilirsiniz.

O zaman daha fazla beklemeyin ve Kiril alfabesiyle yazı yazmada uzmanlaşmak için hemen ideal öğretmeninizi bulun!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.