Büyüleyici ve farklı bir dil olan Rusçayı dünya üzerinde 280 milyondan fazla insan konuşuyor.

Yeni bir dil öğrenmek isteyen öğrencilerin ilk tercihi Rusça olmayabiliyor. Bunun yerine İspanyolca, İtalyanca ve hatta Çince gibi diller öğrenmek istiyorlar. Ancak Rusya'ya seyahat etmek istiyorsanız Rusçaya dair az da olsa bir bilginiz olması gerekir.

Bu Slav ülkesi 2013'te dünya çapında en çok ziyaret edilen 9. ülkeydi!

Siz de yakın gelecekte Rusya'ya ayak basan binlerce turistten biri olmak istiyorsanız bu makalemizde size birkaç ipucumuz olacak.

En iyi Rusça öğretmenleri müsait
Rahym
5
5 (33 yorum)
Rahym
₺25
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (39 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (14 yorum)
Şeyma
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (17 yorum)
Sabina
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vatansever
5
5 (17 yorum)
Vatansever
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (18 yorum)
Vugar
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (30 yorum)
Onur
₺160
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (33 yorum)
Rahym
₺25
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (39 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (14 yorum)
Şeyma
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (17 yorum)
Sabina
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vatansever
5
5 (17 yorum)
Vatansever
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (18 yorum)
Vugar
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (30 yorum)
Onur
₺160
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Kiril Alfabesini Öğrenin

Rus Alfabesi

Rusça öğrenmeye yeni başlayanların ilk karşılaştığı en büyük zorluklardan biri Kiril alfabesini öğrenme ve Rusça el yazısı yazma olabilir. Ancak hiç korkmayın, bu alfabeyi sadece birkaç derste öğrenebilirsiniz!

Bale yapan kadın siyah beyaz fotoğrafı
Rus kültürünü daha yakından tanıyın! | Kaynak: Unsplash

Farklı yazılışı, değişik telaffuzu ve bilmediğimiz sembolleriyle Kiril alfabesini öğrenmek, Rusça dili öğrenme serüveninizde üstesinden gelmeniz gereken ilk zorluklardan biri.

Şimdi bu alfabenin özelliklerinden bahsedelim:

 • Avrupa Birliği'nin resmi alfabelerinden biridir.
 • 37 harfli bu alfabe, 1917'de değiştirilmesiyle birlikte artık 33 harften oluşuyor.
 • Ünsüz ve ünlülerden oluşuyor.
 • Büyük ve küçük harflerin yazılış şekilleri farklı.
 • El yazısında kullanılan harfler farklı.
 • Her kelimenin vurgusu ayrı.
 • Her harfin kendine has fonetik telaffuzu var.

Peki, bu alfabeyi öğrenmeye nasıl başlamalısınız?

Rusça harfleri doğru telaffuz ettiğinizden emin olmak için öncelikle yumuşak ь ve sert ъ işaretlerini öğrenmeniz gerekecek.

Rusça alfabesini şu sırayla öğrenmenizi öneriyoruz:

 • Latince harfler
 • Yunanca harfler
 • Rusça harfler

Böylece kolaydan başlayıp zora doğru ilerleyeceksiniz. Latince harflerde çok dikkatli olmalısınız. Çünkü örneğin bizde "b" diye okuduğumuz harf Rusçada aynı şekilde yazılıp "v" diye okunabiliyor.

En son Rusça harflere geldiğinizde tamamen yeni bir yazı sistemini öğreniyor olacaksınız. Alfabeyi öğrenmek için önce Türkçe cümleleri ve kelimeleri Rusça harflerle yazmaya çalışabilirsiniz. Alfabeye her gün biraz biraz çalışırsanız bir haftayı geçmeden öğrenmiş olacaksınız!

Ayrıca alfabeyi bilgisayarla değil de kâğıt kalem kullanarak öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Böylece el yazınızı geliştirebilir ve kas hafızanızı kullanabilirsiniz.

Rusçayı ister bir özel Rusça dersi öğretmeniyle ister kendi kendinize öğreniyor olun, Kiril alfabesini öğrenmek Rusya seyahatinizi oldukça kolaylaştıracak.

Temel Rusça Kelimeleri Öğrenmek

Rusçada Temel İfadeler

Rusya'ya gidip orada yaşama gibi bir planınız varsa selamlaşmada ve basit konuşmalarda kullanılan ifadeleri öğrenmeniz çok önemlidir.

Rusya'da çok fazla kibarlık yapmanıza ve jenerik ifadeler kullanmanıza gerçekten hiç gerek olmayacak. Örneğin tanımadığınız birine gülümsemek gerçekten de tuhaf karşılanır. Rusya'da sadece arkadaşlarınıza ve ailenize gülümsersiniz. Bu nedenle genel bir dostane tavır takınmak yerine çeşitli durumlarda kullanabileceğiniz Rusça kelimeler ve ifadeler öğrenmeniz çok daha yararlı olacaktır.

Diğer birçok Avrupa dilinde olduğu gibi Rusçada da 'sen' zamirinin resmi ve resmi olmayan bir versiyonu var.

 • Вы”, Rusçada resmiyet belirtmek için kullanılan 'siz' zamiridir. Yabancılarla, yaşlılarla veya üstlerinizle konuşurken kullanılır. Anadili Rusça olanlar tanıştıktan sonra resmi olmayan 'siz'e geçmenizi önerebilir.
 • Ты” ise sen demektir. Bir arkadaşla, çocukla veya aynı yaşlardaki biriyle konuşurken kullanılır. Büyükleriniz de sizinle konuşmak için 'Ты' kullanabilirler ama siz onlar için aynısını yapmamalısınız.

Özellikle resmi olmak istediğinizde, örneğin bir motivasyon mektubu yazarken veya bir iş görüşmesindeyken “господи´н” (Bey) veya “госпожа” (Hanım) kelimelerini kişinin soyadından önce kullanabilirsiniz.

Son olarak da konuştuğunuz kişi özellikle yakın olduğunuz biriyse direkt soyadını da kullanabilirsiniz. (Örneğin 'Maria' yerine 'Masha' demek). İnsanlara soyadlarıyla hitap etmek, yalnızca aynı yaşlardaki insanların yaptığı bir şeydir. Yaşça büyükler soyadlarıyla çağrılmaktan hoşlanmazlar.

Rusça Kelime Listeleri

Bildiğiniz Rusça kelimelerin bir listesini oluşturmadan önce hedeflerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekecek!

Örneğin Rus tarihi hakkında bilgi edinmek isteyen öğrencilerin dilin resmi yönünü incelemeleri gerekecekken bir süreliğine Rusya'da yaşamayı planlayan öğrenciler muhtemelen daha çok günlük konuşulan Rusça ile ilgileneceklerdir.

Küçükten büyüğe Matruşka bebekleri
Kiril alfabesinden korkmayın, hemen çalışmaya başladığınızda çok kolay olduğunu göreceksiniz! | Kaynak: Unsplash

Bazı Rusça öğrencileri, kelime çalışmalarını belli temalara göre düzenlemeyi tercih ederler: Seyahat, iş, hayvanlar... Bu kelimeleri ezberlemek için içinde bu kelimelerin yer aldığı bazı genel ifadeler kullanırlar. Ancak gerçekten iki dilli olmak için Rusça dilini tüm detaylarıyla çalışmak ve kelime dağarcığınıza sürekli yenisini eklemek en iyisidir.

Rusça kelimeler öğrenirken siz de şu sıralamayı takip edebilirsiniz:

 1. Rusça şahıs zamirleri
 2. Rusça selamlaşma - tanışma
 3. Rusça fiiller
 4. Rusça sıfatlar
 5. Rusça edatlar
 6. Rusça zarflar
 7. Rusça ekler
 8. Genel Rusça ifadeler
 9. Rusça saati söylemek ve havadan bahsetmek...

Temel bilgileri iyice öğrendikten sonra Moskova veya St Petersburg'da seyahat ederken işinize yarayabilecek farklı konuşma ve yazma becerilerine odaklanmak iyi bir fikir olabilir.

Rusça dilini öğrenmeye çalışırken yanınızda her zaman öğrendiğiniz kelimeleri ve gramer kurallarını yazabileceğiniz küçük bir defter bulundurun!

Rusça Yazmayı Öğrenmek

Kiril Alfabesinde El Yazınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Rusça kursuna gitmeden veya Rusça özel ders almadan dil öğrenmek zor olabilir ancak kesinlikle imkânsız değil!

Dostoyevski'nin dilinde ustalaşmak için çok sabırlı olmalı ve motivasyonunuzu korumalısınız. Başlarda en zor adım Latin alfabesinde ve dolayısıyla ana dilimizde yer alan harfleri aklınızdan silip yerine Rusçalarını koymak olacak. Rusça yazıları gerçekten hayatınıza katmanız ve bunlara her gün çalışmanız gerekecektir.

Anadili Rusça olan biri gibi Rusça yazabilmeniz için elbette Kiril alfabesinin tamamını ezbere öğrenmeniz gerekecek ama hepsi bu kadarla bitmiyor...

Anadili Rusça olan birinin okuyabileceği bir standarda ulaşmak için el yazınız üzerinde de çalışmanız gerekecek. İşe bilgisayarınıza bir Kiril alfabesi klavyesi indirerek başlayın, böylece her gün tüm harfleri göreceksiniz.

El yazınızın iyi olup olmadığını anlamak için anadili Türkçe olan birinden birkaç saat Rusça dersi almak iyi bir fikir olabilir.

Bir Rusça öğrencisinin el yazısına ek olarak aşağıdakiler üzerinde de çalışması gerekecektir:

 • Rusça dilbilgisi
 • Rusça çekimler
 • Rus aksanı
 • Rusça yazma
 • Fonetik alfabe
 • Rahatça Rusça konuşmak…

Dil derslerine ek olarak online Rusça yazma becerileriniz üzerinde çalışmanız için sanal bir klavye sunan birçok farklı etkileşimli dil öğrenme sitesi mevcut.

Rusça Yazının Farklı Türleri

Rusça yazmayı öğrenmek istiyorsunuz ama hangisini?

Dil öğrencilerinin Rusçada gerçekten de akıcı olmak için Rusçanın farklı yazı türlerini öğrenmeleri gerekecek.

Puşkin'in dilinde birçok farklı yazı stili vardır:

 • Bilgisayarlarda veya bilimsel makalelerde kullanılan yazılar
 • Rusça kaligrafide görebileceğiniz Rusça el yazısı
 • Büyük harfler
 • Küçük harfler

En çok yapılan hatalara dikkat edin!

Kiril alfabesinin küçük harfleri Latin alfabesinde olduğu gibi büyük harflerin aynısı değildir. Birçok Rusça öğrencisi bu noktada zorlanmaya başlıyor ve öğrendikleri yeni harflerin küçük harf versiyonları kafalarını karıştırıyor.

Düzenli çalışarak siz de iki dilli olabilir ve anadili Rusça olanlar gibi Rusça metinler yazmayı öğrenebilirsiniz!

Rusça Okumak için Tavsiyeler

Anadili Rusça olan Biriyle Konuşmak

Rusça okumada kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi anadili Rusça olan biriyle konuşmak kulağa harika bir fikir gibi geliyor, değil mi?

Kitaplık televizyon ünitesi üstünde televizyonda dünya belgeseli
Televizyonda Rusça kanalları izleyerek hem Rusça dinleme becerilerinizi geliştirebilir hem de Rusya'da olup bitenleri takip edebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

İster Rusça okuma becerilerinizi geliştirmeye çalışıyor olun, ister günlük konuşma dilindeki Rusçayı öğrenmek istiyor olun, ister modern Rus kültürü hakkında daha çok şey öğrenmek için çabalıyor olun; bir mektup arkadaşı bulmak harika bir fikir olabilir!

İnternette kendinize bir dil arkadaşı bulabilir ve elektronik ortamda veya postayla mektuplaşabilirsiniz. Öğrenciler Rusça el yazısı öğrenmeyi isteyip istememelerine bağlı olarak kendileri için en uygun yöntemi seçebilirler. Hem internetten mektuplaşmak istiyor hem de el yazınızı kullanmak istiyorsanız el yazınızla yazdığınız mektubunuzun fotoğrafını çekip arkadaşınıza yollayabilirsiniz!

Şu sitelerde Rusça mektup arkadaşı bulabilirsiniz:

 • My Language Exchange
 • Global Pen Friends
 • Students of the World
 • Master Russian
 • Pen Pal Party
 • Truly Russian
 • Conversation Exchange
 • A Pen Pals

Dil becerilerinizi geliştirmek için Rusya'nın başkentinde dil eğitimi almaya karar verdiğinizde yurt dışında bir arkadaşınızın olması çok faydalı olabilir!

İnternete "Rusça öğrenmek istiyorum" yazın ve Rusça öğrenmenize yardımcı olacak iyi bir öğretmeni anında bulun!

Rusça Okumayı Eğlenerek Öğrenin

Tolstoy'un dilini öğrenmekten korkmayın! Çok fazla endişe etmeyin.

Araştırmalar, beyninizin en iyi rahat olduğunuz zaman çalıştığını ve yeni şeyler öğrenebildiğini gösteriyor. Rusça öğrenmeye çalışırken sadece dilbilgisine ve kurallara odaklanmayın. Rus kültürünü araştırın, dil öğrenme oyunlarını deneyin, Rusya'nın tarihini öğrenin. Kiril alfabesine alışmanıza yardımcı olacak Rusça harf yazma uygulamaları indirin.

Rusya'ya taşınmaya karar verdiyseniz bu konudaki rehberimize mutlaka göz atın.

Rusça okumayı eğlenerek öğrenmenin çok kolay bir yolu var. Film izlerken Rusça alt yazıları açmaya hazır mısınız? Daha önce izlediğiniz bir filmi Rusça alt yazılı izlemek daha kolay olabilir. Böylece yazılara daha çok odaklanırsınız.

Rusça okumayı öğrenmenin eğlenceli ve kolay yolları için başka örnekler de verelim:

 • Rusça filmler
 • Rusça diziler
 • Rusça gazeteler
 • Rusça telefon uygulamaları
 • Rusça şarkı sözleri
 • Rus edebiyatı klasikleri...

İnternetteki ücretsiz videolar da öğrencilerin yeni Rusça kelimeler öğrenmelerine ve Rusça ifadeleri ezberlemelerine büyük ölçüde yardımcı olur.

начать учиться!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.