Resimde uzmanlık alanınız ne olursa olsun, ortalama bir insan o alanda yeterince uzmanlaşabilmek için 10.000 saate (7 yıl boyunca günde 2 saate eşdeğer) ihtiyaç duyacaktır.

Resim alanında kendi başınıza ilerleyebiliyorsanız, becerilerinizi kendi evinizin konforundan ayrılmadan daha da geliştirmenize yardımcı olması için deneyimli bir öğretmenden online dersler aracılığıyla tavsiyeler alarak daha da geliştirebilirsiniz.

Kimse, bazı temel çizim tekniklerini bilmeden natürmort görüntüsünü veya yağlı boyalarla yapılmış bir figür çizimini yapmayı öğrenemez. Hatta kağıda çizilmiş bir eli suluboya, pastel veya karakalemle boyamak bile zor olabilir.

Online resim eğitimi içinde birçok farklı şeyi kapsar. Örneğin ilham alacağınız bazı eserlere online olarak ulaşma, demolar ve video eğitimi yoluyla nasıl çizileceğini öğrenme, dijital resim yapma veya online sanat dersleri alma gibi birçok farklı seçenek buna dahildir.

Bu alanda ilerlemek isteyenler için bu yazımız sizi bir amatörden online dersler alarak nasıl bir profesyonele dönüşeceğinizi gösterecek!

Hayallerimi ve kabuslarımı değil, kendi gerçekliğimi çiziyorum - Frida Kahlo

En iyi Resim öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (10 yorum)
Ceren
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Pelin
5
5 (9 yorum)
Pelin
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (4 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (2 yorum)
Adem
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (20 yorum)
Neslihan
₺25
/saat
İlk ders ücretsiz!
Aleyna
5
5 (3 yorum)
Aleyna
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ömer
5
5 (3 yorum)
Ömer
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Dilara
5
5 (5 yorum)
Dilara
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (10 yorum)
Ceren
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Pelin
5
5 (9 yorum)
Pelin
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (4 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (2 yorum)
Adem
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (20 yorum)
Neslihan
₺25
/saat
İlk ders ücretsiz!
Aleyna
5
5 (3 yorum)
Aleyna
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ömer
5
5 (3 yorum)
Ömer
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Dilara
5
5 (5 yorum)
Dilara
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz>

Online Resim Eğitmeni İçin Temel Kriterler

Bir resim öğretmeniyle nasıl resim yapılacağını öğrenmeniz, bu işi kendi başınıza öğrenmenizden çok daha kolay ve etkili olacaktır. İdeal bir resim öğretmeni bulmak için aramaya tam hızda başlamadan önce, öğretmeninizi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı kriterlere göz atın!

Salonda bilgisayara bakan kadın
Online resim dersleri almak kesinlikle düşündüğünüzden daha etkili olacaktır! | Kaynak: Pexels

Coğrafi konum:Türkiye'nin neresinde olursanız olun, size uygun bir resim öğretmeni bulabileceksiniz. Araştırmaya başlamadan önce, resim öğretmeninizin lokasyonunu önemli bir faktör olarak belirleyin. Tabii ki yüz yüze ders almak isteyenler için! Online dersler almak istiyorsanız öğretmeninizin sizden ne kadar uzakta ikamet ettiği önemli olmayacaktır. Resim yapma online olarak da öğrenilebilir!

Eğitim verdiği seviye: Her öğretmen her seviyedeki öğrenciye hitap edecek diye bir kaide yoktur. Öğretmenin ileri seviyedeki bir öğrenciye eğitim verecek tecrübesi olmayabilir. Ancak yeni başlayan biriyseniz öğretmenlerin çoğu başlangıç ​​seviyesindeki resim öğrencilerine ders vereceğinden bu sizin için bir sorun haline gelmeyecektir. Bununla birlikte, boyama çalışmalarınızda orta veya daha ileri bir seviyeye zaten ulaştıysanız ve renk teorisi, renk karıştırma, gölgeleme, yansıma, şekiller, tonlar, gölgeler, gerçekçilik veya fırça darbeleri gibi belirli boyama tekniklerinde ustalaşmak istiyorsanız , aradığınız öğretmenin ileri seviyedeki öğrencilerle çalışmış olduğuna emin olun.

Öğretmen standardı ve nitelikleri: Superprof'ta eğitim vermekte olan birçok üniversite öğrencisi vardır ve işlerini hakkıyla yaparlar. Türkiye'nin parmakla gösterilecek okullarında Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi olan eğitmenlerimiz de buna dahildir.

Yine de daha fazla deneyime sahip bir öğretmen arıyorsanız, ne tür bir öğretim ve resim deneyimine sahip olduklarını ve ilgili nitelikleri elde edip etmediklerini doğrulamanız daha iyi olacaktır. Tabii ki ders ücreti de buna bağlı olarak değişecektir. Herhangi bir yetenek sınavına hazırlanıyorsanız, o zaman hedeflediğiniz okulun başvuru sürecine aşina olan bir öğrencisiyle ya da mezunuyla çalışmanız yerinde olacaktır.

Verilen dersin şekli: Yüz yüze veya web kamerası aracılığıyla online. Yüz yüze özel ders almak istiyorsanız yukarıda da belirttiğimiz gibi aramanızı bulunduğunuz yere göre filtrelemeniz gerekecektir. Çizmeyi öğrenirken tabii ki bir öğretmenin hemen yanınızda olması idealdir. Ancak, özellikle şimdilerde bu pek de mümkün değil. Tam da bu nedenle, online derslere karşı daha ılımlı yaklaşmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü gelişen teknoloji sayesinde artık öğretmeniniz hemen yanınızdaymış gibi online dersler işlenebiliyor!

Uzmanlık alanı: Superprof'un öğretmenlerinin hepsi kendilerine ait profillere sahiptir. Bu profillerde hangi okullarda okuduklarını / hangi okullardan mezun olduklarını / ders saati ücretini ve uzmanlık alanlarını görebilirsiniz. Bu bilgilerin içinde uzmanlık alanları ve ilgilendikleri alanlar oldukça önemlidir. Kimisi sulu boya, kimisi akrilik resim, kimisi alakart resim kimisi sanat tarihi veya peyzajın nasıl boyanacağına dair özel bir eğitime sahiptir. Online karakalem resim kursu almak isteyenler için bu alanda da uzmanlaşmış öğretmenler vardır.

Aramaya başlamadan önce ne alanda uzmanlaşmak istediğinizi bilirseniz aramanızı da öğretmenlerin uzmanlıkları için filtreleyebilirsiniz. Bu sayede öğretmen aramak için harcayacağınız süre de büyük oranda kısalır.

Renkli horoz boyama
Alanında uzman bir resim öğretmeninden ders aldığınızda, en basit çizimi bile daha profesyonel bir şekilde yaptığınızı göreceksiniz. | Kaynak: Pexels

Ders saati ücreti: Maalesef, herkesin her istediği alanda kolayca özel ders alabilecek bir bütçesi yoktur. Bu durum resim branşı için de geçerlidir. Özellikle de belirli bir bütçe ayırdıysanız resim öğretmeni ararken öğretmenin talep ettiği ders saati ücreti oldukça belirleyici bir faktör olacaktır.

Ders saati ücreti kriterlerinize bağlı olarak değişecektir (ders türü, öğrenci seviyesi, coğrafi konum, genel dersler veya uzmanlık dersleri).Superprof aracılığıyla resim dersleri almak istiyorsanız ödemeniz gereken ortalama ders saati ücreti 65 TL'dir. Ancak tabii ki, yukarıda saydığımız kriterlerden de etkilenerek bu ücret artabilir ya da azalabilir. Öğretmenlerimizin neredeyse hepsi ilk derslerini ücretsiz olarak verirler. Bunu, öğretmeninizi daha yakından tanımak ve metodolojisi hakkında fikir sahibi olmak için kullanabilirsiniz.

Yanıt süresi: Resim, özellikle ders almak için tercih edilen bir alan olduğundan öğretmenlerimizin birçoğunun çok sayıdır öğrencisi vardır ve artık yeni öğrenci kabul edemeyecek duruma gelmiş olabilirler. Bu nedenle, çok kısa bir sürede size yanıt veremeyebilirler. Benzer şekilde, bazı öğretmenlerimiz hemen yanıt verebilir ve beklentilerinizi tartıştıktan sonra başka bir öğretmeni denemek isteyebilirsiniz. Öğretmeninizin hem müsait hem de ihtiyaçlarınıza göre ders sunabilecek olması çok mühimdir.

Size en uygun resim öğretmenini bulmanızın en iyi yolu, beklentileriniz ve aradığınız kriterler konusunda açık olmanızdır. Ancak kriterlerinizi oluştururken bizim sizin için yazdıklarımızın dışında ekleyecekleriniz varsa, gerçekçi olmanız önemlidir. Tam da bu nedenle, özel ders sektörüne aşina olmanız ve bu alanda verilen derslerin nasıl özellikler taşıdığını bilmeniz gerek.

Resim Malzemeleri İçin Bütçe Ayarlayın

Bütçenizi belirlerken, sanat malzemeleri için harcayacağınız parayı da unutmamanız gerekir. İhtiyacınız olabilecek bazı malzemeler aşağıdaki gibidir:

  • Grafit ve kömür çizim kalemleri
  • Çini mürekkebi
  • Pastel boya
  • Renkli boya kalemleri
  • Pigmentler (renklendiriciler)
  • Boya fırçaları
  • Keçeli kalem
  • Tuvaller
  • Şövale…
Yağlı boya tüpleri ve fırça
Resim dersleri için bütçe ayırırken malzemelere ödeyeceğiniz parayı da hesap etmeniz gerekir. Resim malzemeleri genelde pahalı olarak bilinse de, buna değecektir! | Kaynak: Pexels

Resim yapmak kısa sürede biraz pahalı bir hobi haline gelebilir. Ancak, bu malzemelere vereceğiniz parayı kendinize yapacağınız çok hoş bir yatırım olarak düşünebilirsiniz.

Online Resim Öğretmeninizden Emin Olun

Yukarıda detaylarını verdiğimiz kriterleri göz önünde bulundurarak resim öğretmenlerinden kısa liste mi yaptınız? O zaman yolun sonuna yaklaştınız demektir. Ancak tabii ki, iş tam olarak burada da bitmiyor.

Superprof'un en güzel yanlarından bir tanesi, öğretmenlerin çoğunun alan fark etmeksizin ilk derslerini ücretsiz olarak vermesidir.

Bu ücretsiz dersin size sağlayacağı en büyük fayda, seçtiğiniz öğretmenin tam olarak içinize sinmesi için aradığınız fırsatın elinize geçmesidir. Bu sayede, öğretmenin stilinin sizin kriterlerinizle uyuştuğunu görebilir ve sonradan oluşabilecek hayal kırıklığının önüne geçersiniz. Aynı şekilde, öğretmeninizin metodolojisini yakından görüp sizin için uygun olmadığına karar verirseniz de hiç para ödemek zorunda kalmadan yolunuza başka bir öğretmenle devam edebilirsiniz.

Bizim size tavsiyemiz, listelediğiniz öğretmenlerden ilk dersi ücretsiz verenlerle iletişime geçip ilk ders aracılığıyla hangisinin sizin için daha uygun olup olmadığını görmenizdir. Arama yaparken temel kriterlere uyduysanız zaten aradığınız öğretmeni kolayca bulacaksınız demektir...

En kısa zamanda online resim eğitimi için hocanızı bulmanız dileğiyle, şimdilik hoşçakalın!

Resim öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!