“Gerçekten müzik yapmak istiyorsanız sürekli çalın, çalın ve çalın! En sonunda istediğiniz yere ulaşacaksınız.“ - Eddie Van Halen

Günümüzde her şeyi telefonlarla yapabiliyoruz. Neden gitarı da telefonumuzdan öğrenmeyelim? Türkiye’nin neresinde olursanız olun, online gitar dersi alabilirsiniz!

Gitar çalmayı öğrenmek bir öğretmenle tabii ki çok daha kolay oluyor. Ancak gitar öğrenmek için bunu yapmak zorunda değilsiniz.

İnternette farklı siteler, bloglar, videolar ve gitar çalmayı öğrenmek için uygulamalar bulabilirsiniz.

Yani gitar dersleri online seçeneklerle artık sadece birkaç tık uzağınızda! Bu makalemizde size bu online seçeneklerinizden bahsedeceğiz. Kısa sürede en sevdiğiniz şarkıları çalmaya başlayabilirsiniz!

En iyi Gitar öğretmenleri müsait
Burak
5
5 (20 yorum)
Burak
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Korel
5
5 (38 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (10 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (20 yorum)
Burak
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Korel
5
5 (38 yorum)
Korel
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yaren
5
5 (19 yorum)
Yaren
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (15 yorum)
Burak
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (10 yorum)
Gökhan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ömer faruk
5
5 (15 yorum)
Ömer faruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuğba
5
5 (20 yorum)
Tuğba
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Gitar Çalmayı Öğrenmek için En İyi Uygulamalar Neler?

Telefonlarımızı artık yanımızdan hiç ayırmıyoruz. Müzikle ilgili daha çok şey öğrenmek veya gitar çalmayı öğrenmek için de akıllı telefonlarımızı kullanabiliriz!

Gri örtü üstünde klasik gitar
Gitar öğrenme uygulamalarıyla her yerde gitar çalmayı öğrenebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Özel ders öğretmeniyle gitar öğrenirken öğretmenin tüm dikkati sizde oluyor. Bir şeyi yanlış yaptığınızda sizi uyarıyor. Gitarı yanlış tuttuğunuzda doğrusunu gösteriyor. Ancak kendi kendinize öğrenirken tek başınızasınız.

Cep telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalarla gitar çalmayı öğrenmek artık çok daha kolay. Gitarınız yanınızda olmasa bile ister dolmuşta giderken ister öğle yemeğinde gitara dair yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Ayrıca çoğu uygulama gitar çalışmayı hatırlatmak için belli aralıklarla bildirim gönderiyor.

Bu da motivasyonunuzu tazelemenizi sağlayacaktır, değil mi?

Uygulamalarla gitar öğrenmek, geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha eğlenceli olabiliyor. İster elektro gitar öğrenmek isteyin ister akustik gitar, en sevdiğiniz müzik tarzını çalabilmek için indirebileceğiniz birçok farklı uygulama var. Gitar uygulamalarıyla riff çalmayı, akorları, bare akorları, ölçüleri öğrenebilirsiniz.

En çok kullanılan gitar uygulamaları şöyle:

 • Coach Guitar: Gitar çalmaya yeni başlayanlar için oldukça yararlı bir uygulama. Video dersleri eğlenceli ve interaktif.
 • My Music Teacher: Bu uygulamayla gerçek öğretmenlere ulaşabiliyorsunuz. Telefonunuzun mikrofonunu kullanarak akorları doğru çalıp çalmadığınızı tespit edebiliyorsunuz.
 • iReal Pro: Bu uygulamada 1.500 akor diyagramı bulabilirsiniz. Jazz, blues rock, bossa nova gibi farklı müzik türleri üzerinde çalışabilirsiniz.
 • Yousician: Size anında dönütler verir ve size göre olan video derslerini gösterir.

Tabii ki seçenekleriniz bunlarla sınırlı değil. Telefonunuzun mağazasına baktığınızda karşınıza birçok farklı seçenek çıkacak.

Gitarist Olmak için Siteler

Gitar çalmayı bilgisayarınızdan da öğrenebilirsiniz. Yeni bir enstrüman öğrenmeye ofisteki sandalyenizde otururken bile başlayabilirsiniz!

Beyaz açık kahve koyu kahve klasik gitarlar
Doğru kaynakları kullanarak gitar çalmayı kendi kendinize öğrenebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Online siteleri gitarınızın akordunu yapmak için, metronom kullanmak için, müzik teorisi çalışmak için veya yeni akorlar öğrenmek için kullanabilirsiniz. İnternet gitar öğrenmenizi kolaylaştıracak seçeneklerle dolu! 

Herkesin bir müzik kursuna ayıracak bütçesi olmayabilir. Veya grup derslerinde kendinizi rahat hissetmeyebilirsiniz. Bu gibi nedenlerle internetten gitar öğrenmek harika bir seçenek olabilir.

En iyi gitar online ders sitelerine birkaç örnek verelim:

 • Tabs4acoustic: Bu sitede pratik gitar teknikleri, tablature, riff kütüphanesi gibi gitar öğrenen birinin arayacağı her şey mevcut.
 • ShredAcademy: Gitar çalmayı öğrenmek istiyorsanız bu site ile başlamanızı tercih ediyoruz. 100'den fazla online gitar dersiyle yeni başlayanlar için bulunmaz bir fırsat.
 • Ultimate-GuitarNotalarla çalamıyorsanız ve tab okumayı tercih ediyorsanız bu site tam size göre. Üstelik çoğu şarkının genelde birden fazla versiyonu oluyor. Sizin için hangisi daha kolaysa onu çalmayı öğrenebilirsiniz. Üstelik kullanıcılar tabları oylayabiliyor. Böylece en yüksek puanı alan tabla başlayabilir, aradığınız akorlara daha hızlı ulaşabilirsiniz!
 • Jammit: Hem sitesi hem de telefon uygulamaları olan Jammit ile gitar çalmayı hızlıca öğrenebileceksiniz. Sevdiğiniz bir şarkının akorlarını bulabilir, hızını azaltabilir, zorlandığınız bir kısmını tekrar tekrar çalabilirsiniz.

Düzenli pratik yaparak harika bir gitarist olma yolunda adım adım ilerleyin!

En İyi Gitar Blogları

Bir gitar almayı düşünüyorsanız, gitarınızı nasıl akort edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız veya gitar akorları arıyorsanız bloglardan da faydalanabilirsiniz.

Çoğu tüketici, bir reklamdan ziyade bir blogun önerdiği ürünü satın almayı tercih ediyor. Bloglar kulaktan kulağa iletişimin dijital hâlidir. Bir arkadaşınız size bir şampuanı övdüğünde ona güvenip şampuanı satın almak istersiniz. Ancak reklamlar için aynı şey geçerli değil.

Fakat bu blog yazarları için de geçerlidir. Düzenli olarak bir blog okuduğunuzda o kişiyi tanıdığınız hissine kapılıyorsunuz ve özellikle yeni ürünler denediklerinde fikirlerine daha çok güvenmeye başlıyorsunuz.

Pek çok blog yazarına, ürün incelemeleri için ödeme yapılıyor veya incelemeleri için ürünlerin ücretsiz sürümleri veriliyor. Tabii ki söz konusu ürünlerin belirli yönlerini eleştirmekte özgürler.

Bu nedenle gitarınızı seçmeden veya bir Ibanez, Fender veya Gibson isteyip istemediğinizden emin olmadan önce farklı gitar bloglarına bakmak faydalı olabilir.

İşte en iyi gitar bloglarından bazıları:

 • Truefire, online gitar dersleri sunan bir web sitesi. Web sitesinde çeşitli tarz ve seviyelerde 33.000'den fazla gitar dersi bulunuyor. İster yeni başlayan, ister deneyimli bir gitarist olun, ister blues gitar çalın, ister harika rock gitar soloları çalmak isteyin, bu web sitesinde kendinize göre bir şeyler mutlaka bulacaksınız.
 • Guitar World dergisini daha önce duymuş olabilirsiniz. Bu derginin web sitesi de oldukça popüler. Gitar dersleri, gitar çalma hakkında bilgiler, farklı teknikler üzerine makaleler, akorlar, ritim kalıpları veya gitar aksesuarları arıyorsanız kesinlikle web sitelerini ziyaret etmelisiniz.
 • Gitar Tricks: Gitar dersi arıyorsanız veya genel olarak nasıl gitar çalınacağını öğrenmek istiyorsanız bu web sitesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yeni başlayanlar için pek çok içerik var. Ayrıca herhangi bir müzisyenin keyif alabileceği farklı egzersizler ve tekniklerin yanı sıra genel gitar kültürü üzerine makaleler de var.
 • Premier Guitar dergisi on yıldan fazla bir süredir çıkıyor ve gitar çalma, akustik gitarlar, elektro gitarlar ve bas gitarlar hakkında çok sayıda makale, ünlü gitaristlerle röportajlar ve müzik endüstrisi üzerine yazılar içeriyor.
 • Guitar Habits: Bu blogda gitar çalma, başlangıç seviyesinde ​​gitar dersleri, belirli şarkıların nasıl çalınacağına dair eğitici yazılar ve hem akustik gitar hem de elektro gitar için ekipman incelemeleri hakkında ilginç makaleler yer alıyor.

Gitar çalmayı kendi kendinize öğrenecekseniz online öğreniyor olsanız bile tanışabildiğiniz kadar gitaristle tanışın. İlerledikçe faydasını göreceksiniz!

YouTube ile Gitar Öğrenilir mi?

Gitar çalmayı öğrenmek videolarla çok daha kolay. YouTube ile online gitar dersleri hizmetinizde!

Pembe duvarın önünde gitar çalan adam
Çalmak istediğiniz tarz ne olursa olsun videolarla gitar öğrenebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Videolar sayesinde gitaristin gitarı nasıl çaldığını, parmaklarını nasıl yerleştirdiğini, elini nasıl oynattığını defalarca izleyebilirsiniz. Gitaristin duruşuna, parmaklarının perdelerdeki konumuna bakabilir ve bir kapo kullanıp kullanmadığını görebilirsiniz. Elbette videolarını izlediğiniz gitaristin aynı zamanda iyi bir öğretmen olması gerekiyor. Aksi takdirde gerçekten hiçbir şey öğrenemezsiniz.

YouTube'da çok sayıda gitar öğretmeni var. Bu nedenle gitar dersi online öğretmen seçenekleriniz çok fazla.

Ancak tabii ki hepsinin dersleri çok kaliteli değil. Biz sizin için faydalı olabilecek birkaç kanaldan bahsedeceğiz.

 • GuitarJamz: Bu YouTube kanalı uzun süredir var ve yeni başlayanlar için gitar dersleri arıyorsanız kesinlikle incelemeye değer. İster yeni başlayan gitar dersleri ister daha iyi bir gitarist olmak için daha ileri seviyede videolar arıyor olun, aradığınız her şeyi Marty'nin kanalında bulacaksınız.
 • Jamplay: Bu YouTube kanalında gitar çalarken ritim tutma, gitar seçme ve gitar tekniklerinde kendini geliştirme gibi çeşitli konularda gitar dersleri var. Bu online gitar dersleri kesinlikle abone olmaya değer.
 • GuitarLessons365Song: Yarım milyondan fazla abonesi olan ve çok sayıda harika gitar videoları olan başka bir kanal. Belirli bir şarkının nasıl çalınacağını öğrenmek istiyorsanız bir göz atmanız gereken ilk kanallardan biri diyebiliriz.
 • JustinGuitar: Justin Sandercoe'nin YouTube kanalında, tıpkı kendi sitesi ve blogunda olduğu gibi birçok farklı gitar dersi var. Gitar çalmayı öğrenmek isteyenler için inanılmaz bir kaynak.

Akorları, gitarı tutmayı, nasıl duracağınızı, gitarınızı nasıl akort edeceğinizi ve en sevdiğiniz şarkıları çalmayı öğrenmek internetle gerçekten çok kolay.

Online gitar çalmayı öğrenmeye hazır mısınız?

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.