Bir Çin atasözü der ki "Yeni bir dil öğrenmek, dünyaya yeni bir pencereden bakmak gibidir.".

Yeni bir dil öğrenmek bazılarımız için bir hobi gibidir. Doğru yöntemlerle ilgili olduğunuz bir dili öğrenirken çok güzel zaman geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Ancak bazıları için bu çok zor veya sıkıcı bir süreç olabilir.

Fiil çekimleri, zamanlar, zamana göre gelen ekler, yeni dilbilgisi kuralları vs. derken yeni bir dil öğrenmek zorlu bir deneyim olabilir.

Ancak şunu söyleyebiliriz: İngilizce biliyorsanız bazı yabancı dilleri öğrenirken pek zorlanmayacaksınız!

Peki, nedir bu diller?

Çeşitli kaynaklara göre İngilizce bilenler Norveççe, İsveççe, Hollandaca, Endonezce, İtalyanca ve İspanyolca öğrenirken diğer dillere nispeten daha az zorluk çekiyor.

Bu makalemizde Konya'da İspanyolca öğrenmek için başvurabileceğiniz kurslardan, İspanyolca online ders bahsedeceğiz ve dil öğreniminizi kolaylaştıracak bazı ipuçlarına yer vereceğiz.

¿Listos para aprender?

Hadi başlayalım!

En iyi İspanyolca öğretmenleri müsait
Berra sare
5
5 (27 yorum)
Berra sare
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
David s.
5
5 (9 yorum)
David s.
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ata
5
5 (8 yorum)
Ata
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sara
5
5 (10 yorum)
Sara
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hatice i̇lay
5
5 (12 yorum)
Hatice i̇lay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gözde
5
5 (4 yorum)
Gözde
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayça
5
5 (22 yorum)
Ayça
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet oğuzhan
5
5 (5 yorum)
Ahmet oğuzhan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berra sare
5
5 (27 yorum)
Berra sare
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
David s.
5
5 (9 yorum)
David s.
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ata
5
5 (8 yorum)
Ata
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sara
5
5 (10 yorum)
Sara
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hatice i̇lay
5
5 (12 yorum)
Hatice i̇lay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gözde
5
5 (4 yorum)
Gözde
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayça
5
5 (22 yorum)
Ayça
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet oğuzhan
5
5 (5 yorum)
Ahmet oğuzhan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İngilizce Bilenler İspanyolcayı Neden Daha Kolay Öğreniyor?

Tabii ki herhangi bir yabancı dili öğrenmenin çeşitli zorlukları vardır, bunu inkâr edemeyiz. Ancak bazı dilleri bilenlerin diğer dilleri öğrenmesi çok daha kolay olabiliyor. Mesela Norveçliler İsveççe ve Dancayı hızlı bir şekilde öğrenebiliyor. Brezilyalılar da kolayca İspanyolca ve İtalyanca öğrenebiliyor.

İspanya sokak binalar
İngilizce biliyorsanız İspanyolca öğrenirken çok zorlanmayacaksınız. Bir sonraki tatil durağınız İspanya olabilir! | Kaynak: Unsplash

Peki, İngilizce bilenler hangi dilleri daha kolay öğreniyor?

İspanyolca öğrenmek Arapça, Japonca, Mandarin Çincesi veya Tayca gibi dillere kıyasla çok daha kolay. Bu nedenle İngilizce bilenler çoğunlukla İspanyolcaya yöneliyor.

İngilizce Germen dil ailesinden, İspanyolca Roman dil ailesinden geliyor olsa da İngilizcenin büyük bir kısmı Latinceden etkilenmiştir. Bu nedenle İspanyolca bir kelime gördüğünüzde İngilizcesini tahmin etmeniz çok normal! Mesela vocabulary kelimesinin İspanyolcası vocabulario. Democratic kelimesinin İspanyolcası democrático... Bu tarz birçok örnek var.

Ayrıca araştırmalara göre İspanyolcada en çok kullanılan 1000 kelimeyi öğrendiğinizde İspanyolca konuşan herhangi birinin dediklerinin %87'sini anlayabiliyorsunuz! İngilizce de biliyorsanız bu kelimeleri öğrenirken çok da zorlanmayacaksınız.

İspanyolca öğrenirken gözünüzü en çok korkutan konulardan biri muhtemelen fiiller olacaktır.
İspanyolca zamanlar ve fiillerin zamanlara göre çekimi İngilizce ve Türkçeden tabii ki farklı. Ancak Rusça fiil çekimleri kadar da farklı gelmeyecektir tabii.

Sonuç olarak İngilizce bilenler için İspanyolca öğrenmek gerçekten de kolay. Motivasyonunuzu kaybetmeden düzenli çalışmaya devam ederseniz birkaç ay içinde hızlı bir şekilde iyi bir İspanyolca temeli oluşturabilirsiniz. İspanyolcanın dünyanın birçok yerinde konuşulduğunu düşünürsek bu dili öğrenmenin size birçok alanda avantaj sağlayacağı aşikâr.

Şimdi gelelim Konya'daki İspanyolca kursu seçeneklerinize.

Konya İspanyolca Kursları

İspanyolca öğrenirken tek başınıza düzenli çalışmaya devam edemeyeceğinizi düşünüyorsanız ve başka birinin size konuları tek tek anlatmasına ihtiyacınız varsa Konya İspanyolca kursları veya özel dersleri de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Kitap masa
Konya’da İspanyolca öğrenmek için Superprof’ta bir özel ders öğretmeni bulabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Yıldızlar Kuşağı Dil Okulu

Okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerinizi geliştirmeyi amaçlayan Yıldızlar Kuşağı İspanyolca kursu ile siz de kolayca yeni bir dil öğrenebilirsiniz!

Yıldızlar Kuşağı uzman eğitimcilerle çalışarak profesyonel eğitimciliğin kalıplarını yepyeni bir eğitim anlayışıyla değiştiriyor. "Herkes yeni bir dil öğrenebilir" fikriyle hareket ediyor. Yani bu dil okulunda dil öğrenmemeniz imkânsız! Ve herkes bu düşünceyle çalışarak öğrencilerin öğrenmek istediği dili konuşmasını, okuyabilmesini ve yazabilmesini sağlıyor. Dilerseniz genel İspanyolca özel ders alarak İspanyolca öğrenmeye hemen başlayabilir veya çocuğunuzun vaktini yeni bir dil öğrenerek değerlendirmesini istiyorsanız Çocuklar için İspanyolca derslerini tercih edebilirsiniz.

KOMEK İspanyolca Kursu

2004 yılında kurulan KOMEK, kurslarıyla her yaş ve eğitim düzeyindeki bireylere hayat boyu öğrenmenin amaçları doğrultusunda ülkesini seven, bilimsel ve akılcı düşünüp problemlerini çözme becerisi kazanan, enerjilerini ve yeteneklerini ortaya çıkaracak öğrenme, iş ve yaşam becerileri kazandırmayı hedefliyor. Toplam 69 kurs merkezi bulunan KOMEK'in verdiği ücretsiz eğitimlerden biri de İspanyolca. Konya Belediyesi'nin İspanyolca A1 kursu toplam 120 ders saati sürüyor. Her bir tema için 24 saat ayrılıyor:

Modüller

Süre

Günlük Hayatta İletişim

40/16

Aile İlişkileri ve Çevre

40/24

Alışkanlıklar ve Tercihler

40/24

Yiyecekler ve İçecekler

40/24

Geleceği Planlama, Geçmişi Anlatma

40/32

Toplam

200/120

Let's Go Academy

Konya Let's Go Academy İspanyolca kursu daha çok öğrencilere ve iş adamlarına yönelik bir program. İş hayatında İspanyolcayı daha etkili kullanmak istiyorsanız İş İspanyolcası dersleri sizin için daha iyi olacaktır. Bu kursta kullanacağınız materyaller bütün İspanyolca kelimelerini ve İspanyolca gramer yapılarını içeren ticari metinler, profesyonel sunumlar ve iş dergilerinden oluşuyor. İspanya, Avrupa ve Latin Amerika’nın ekonomik durumunu da içeren kelimeler ve bilgilendirici notlara da yer veriliyor.

Let's Go Academy'de eğitimler İngilizce-İspanyolca veriliyor. Bu nedenle eğitime katılacak olan kursiyerlerin İngilizce seviyelerinin minimum A2 seviyesinde olması gerekiyor.

Superprof ile Konya'da İspanyolca Özel Dersler

Son yıllarda özel derslere olan talep gittikçe artıyor. Online kaynakların da çoğalmasıyla birlikte öğrenciler çevrimiçi eğitimlere yöneliyor. Artık birçok farklı alanda online dersler alabiliyorsunuz. Yani Konya'da olsanız da İstanbul, Antalya, Ankara, Bursa, İzmir, Eskisehir ve Adana gibi farklı şehirlerdeki öğretmenlerden de online dersler alabilirsiniz.

Superprof sayesinde online veya bire bir dersler veren öğretmenleri bulmak çok kolay!

Superprof'ta İspanyolca da dâhil birçok konuda özel dersler alabileceğiniz binlerce öğretmen var. Öğretmenlerin profillerinde hangi seviyelerde hangi yaşlara ders verdiğini, aldıkları eğitimleri ve sertifikaları, ders işleyiş tarzlarıyla ilgili küçük bir bilgilendirme bulabilirsiniz. Hatta daha önce ders verdiği öğrencilerin değerlendirmelerini okuyabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken arama çubuğuna İspanyolca yazmak. Konya'da bire bir İspanyolca dersleri veren veya başka bir şehirden online dersler verebilecek öğretmenler bulabilirsiniz!

İspanyolca Öğrenmek için İpuçları

Yeni bir şey öğrenmek istediğinizde her şeye sıfırdan başlamayı mı tercih edersiniz yoksa tecrübeli birinden faydalı tavsiyeler almayı mı? Birçok insan ikincisini tercih eder. Tecrübeli kişilerden işinize yarayabilecek tavsiyeler almanız yeni bir şey öğrenirken daha hızlı ilerleme kaydetmenizi sağlayabilir.

La Sagrada Familia Barselona
İspanyolca öğrenmek için İspanyol kültürünü de öğrenmeyi unutmayın! | Kaynak: Unsplash

Bu nedenle İspanyolca öğrenirken size yol gösterebilecek ve işinizi kolaylaştırabilecek tavsiyelerle geldik!

  • Anadili İspanyolca olan veya İspanyolca bilen biriyle düzenli pratik yapın: Hepimiz bir işte iyi olmak için bol bol pratik yapmamız gerektiğini biliyoruz. Özellikle de yeni bir dil öğrenirken pratiğin önemi çok büyük. Türkiye’de İspanyol turistlere pek rastlamayabilirsiniz ancak İspanyolca bilen tanıdıklarınızla İspanyolca konuşmayı deneyebilirsiniz! Onun dışında internette İspanyolca konuşma pratiği yapmanızı sağlayan çeşitli siteler de var. Bu siteler sayesinde İspanyolca konuşan ve hatta İspanyolca konuşulan ülkelerde yaşayan insanlarla sohbet edebiliyorsunuz! Böylece konuşma becerilerinizi geliştirirken kültürü de öğrenirsiniz.
  • İspanyolca filmler izleyin, müzik dinleyin, kitap okuyun: İspanyolcayı ve İspanyol kültürünü öğrenmenin en etkili yolu bu dili farklı kaynaklarla hayatınıza katmaktır. Kitapçılarda bulamasanız bile internette İspanyolca e-kitaplar bulabilirsiniz. Hatta kısa ve basit hikâyeler de okuyabilirsiniz. Film veya dizi olarak Telenovelas gibi bir diziyi tercih edebilirsiniz. Bu dizide genelde günlük konuşmalar geçtiğinden öğrendiğiniz kelimeleri de bol bol duyarsınız. Shakira, Selena, Ricky Martin, Julio Iglesias ve Luis Miguel gibi sanatçıların şarkılarını da dinleyerek dinleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca El Español gibi İspanyolca gazeteleri internet üzerinden okuyabilirsiniz!
  • Kelimelerin doğru telaffuzlarını öğrenin: İspanyolca telaffuzu öğrenmek çok zor değildir ama bazı noktalarda sizi şaşırtabilir. Özellikle de İngilizce biliyorsanız benzer kelimelerde kafanız karışabilir, İngilizce gibi okuyabilirsiniz. Bu nedenle bol bol pratik yapmalısınız. Kelimelerin doğru telaffuzlarını tek başınızayken de sesli bir şekilde tekrar etmelisiniz. Böylece ileride daha iyi hatırlarsınız! Ayrıca İspanyolcada bazı kelimelerde yanlış bir telaffuz tüm anlamı değiştirebiliyor. Bu nedenle telaffuz konusunu kesinlikle hafife almayın!

Konya’da İspanyolca öğrenmek için elinizde bu kadar fırsat varken neden çalışmalara hemen başlamıyorsunuz? Yeni bir dil öğrenme maceranıza çıktığınızda öğrenirken eğlenmeyi de unutmayın! Bunu bir ders olarak görmek yerine faydalı ve size avantaj sağlayacak bir hobi olarak görürseniz emin olun hem daha kolay öğreneceksiniz hem de öğrenirken sıkılmayacaksınız!

Te deseo mucha suerte!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.