"Yeni bir dil öğrenmek yeni bir ruh demektir." - Charlamagne

Birçok ülkede konuşulan bir dili öğrenmek istemez misiniz? Latin dillerine karşı bir ilginiz mi var? Eğitim ve iş hayatınızda işinize yarayacak bir dil mi öğrenmek istiyorsunuz? Tüm bu sorulara cevabınız evet ise İspanyolca tam da aradığınız dil!

İspanyolca, dünyada en çok konuşulan resmi dil: İspanya, Küba, Arjantin, Bolivya, Kolombiya, Kosta Rika, Şili, Ekvador, Guatemala, Ekvator Ginesi, Honduras, Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Uruguay ve Venezuela'nın resmi dili İspanyolca. İspanyolca aslında dünyanın her yerinde konuşulan bir dil. Hatta İspanyolca İngilizceden daha çok konuşuluyor. Bu da İspanyolcayı Çinceden sonra en çok konuşulan anadil yapıyor.

Netflix'teki İspanyolca diziler, restoranlardaki İspanyol mutfağından farklı lezzetler derken ülkemizde İspanyol ve Meksika kültürünün etkilerini her yerde görüyoruz.

İspanyolca iş dünyasında da çok rağbet gören bir dil. Bu dili öğrenerek kariyer fırsatlarınızı artırabilirsiniz.

Eskişehir'de İspanyolca öğrenmek için çeşitli seçenekleriniz var. Dilerseniz bir dil kursuna gidebilir veya bir özel ders öğretmeninden ders alabilirsiniz.

En iyi İspanyolca öğretmenleri müsait
Berra sare
5
5 (27 yorum)
Berra sare
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
David s.
5
5 (9 yorum)
David s.
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ata
5
5 (8 yorum)
Ata
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sara
5
5 (10 yorum)
Sara
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hatice i̇lay
5
5 (12 yorum)
Hatice i̇lay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gözde
5
5 (4 yorum)
Gözde
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayça
5
5 (22 yorum)
Ayça
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet oğuzhan
5
5 (5 yorum)
Ahmet oğuzhan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berra sare
5
5 (27 yorum)
Berra sare
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
David s.
5
5 (9 yorum)
David s.
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ata
5
5 (8 yorum)
Ata
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sara
5
5 (10 yorum)
Sara
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hatice i̇lay
5
5 (12 yorum)
Hatice i̇lay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gözde
5
5 (4 yorum)
Gözde
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayça
5
5 (22 yorum)
Ayça
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmet oğuzhan
5
5 (5 yorum)
Ahmet oğuzhan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İspanyolca Dilinin Kısa Tarihi

Birçok insan yeni bir dil öğrenirken bu dili iyice kavramak için kökenlerini de öğrenmek ister.

Granada İspanya
İspanyolca eğitiminize bu dilin tarihini öğrenmekle başlayabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

İspanyolca nereden geldi? İlk kimler konuştu? Günümüzde en çok nerede konuşuluyor?

Günümüz İspanyolcası Latincenin bir lehçesinden türemiştir. Yaygın olarak konuşulan Latince, İkinci Pön Savaşı sırasında veya MÖ 210 yılında günümüzde İspanya'nın bulunduğu İber Yarımadası'na Romalılar tarafından getirildi. Yüzyıllar içinde Latince evrim geçirdi ve İspanyolca ortaya çıktı.

Ancak yazılı İspanyolca Toledo ve Madrid'de 13. ve 16. yüzyıllar arasında ortaya çıktı. En önemlisi de son 1000 yılda İspanyollar İber Yarımadası'nda genişlemeye devam etti ve Akdeniz'den Amerika'ya doğru ilerledi.

Standart İspanyolca diline İspanyolcanın en saf versiyonu olarak bilinen "Kastilya" adı verilir. Kastilya terimi; Galiççe, Katalanca ve Baskça gibi diğer İspanyol lehçelerinden ayırmak için kullanılır.

16. ve 17. yüzyılların İspanyolcası ise o dönemin başarılı edebi eserleri nedeniyle "Klasik İspanyolca" olarak bilinir.

1942 yılında İspanyolların Amerika'yı keşfetmesi ve kolonizasyon ile birlikte İspanyol dili Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika'nın güney bölgelerine yayıldı.

İspanyolca günümüzde 20'den fazla ülkede konuşuyor ve 20 farklı ülkenin resmi dili.

İspanyolca dünyanın birçok yerinde konuşuluyor ancak tabii ki lehçe, kullanılan kelimeler ve terimler  bölgeden bölgeye büyük farklılık gösterebiliyor.

Siz de bu dili öğrenmeye karar verdiyseniz İspanyolca kursları Eskişehir seçeneklerinize bir göz atalım.

Eskişehir'de İspanyolca Öğrenmek

Eskişehir'de İspanyolca öğrenmek istiyorsanız başvurabileceğiniz birkaç dil kursu var:

  • TEOL Eskişehir: Türk ve yabancı öğretmenlerle hizmet veren TEOL Dil Okulları, gelişmiş teknolojileri kullanarak öğrencilerin derslerden maksimum verim almalarını amaçlıyor. Burada İspanyolca gibi birçok farklı dili öğrenirken konuşma becerilerinizi de geliştirebilirsiniz.
  • Önder Dil: 1987'den beri Eskişehir'in dil okulu olan Önder Dil, öğrencilere uzaktan eğitim fırsatı da tanıyor. Yeni bir dil öğrenirken işinize yarayacak ipuçları öğrenebilir, İspanyolca okuma ve yazma becerileri edinebilirsiniz.
  • ¡Mucho Gusto! Café: Belki de makalenin başından beri gözleriniz bu ismi arıyordu! Mucho Gusto, İspanyol kültürünü ve dilini öğrenmek isteyen herkes için harika fırsatlar sunuyor. İspanyol Kültür'deki İspanyolca kurslarına katılabilir, Mucho Gusto Cafe'de İspanyol lezzetlerini keşfedebilirsiniz. Hatta salsa, tango, flamenko günleri gibi kültürel etkinliklere katılabilirsiniz!
Kahve çekirdeği bardak
Kahvenizi yudumlarken arkadaşlarınızla İspanyolca sohbet edebileceğiniz bir yerin olması harika bir fırsat olabilir! | Kaynak: Unsplash

Kurslarda İspanyolca başlangıç seviyesinden başlayarak adım adım ilerleyebilirsiniz. A1 seviyesinde olsanız bile aylar içinde B2 seviyesine kadar gelebilirsiniz! Peki, nedir bu seviyeler?

İnicial – Başlangıç – A1 seviyesinde basit kelimeler ve cümleleri öğrenirsiniz. Olumlu ve olumsuz fikirlerinizi belirtebilir, basit diyaloglar kurabilirsiniz.

Principiante – Başlangıç Üzeri – A2 seviyesinde ise kısa ve genel metinler okuyup anlayabilir hatta kendiniz de yazabilirsiniz. Geçmişteki olaylardan bahsedebilirsiniz.

İntermedio 1 – Ön Orta – B1 seviyesinde okuldan, işten, hobilerinizden, hedeflerinizden bahsedebilir, fikir ve düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

İntermedio 2 – Orta – B2 seviyesinde genel konular hakkında bilgi verebilir, kendinizi sözlü ve yazılı olarak akıcı bir şekilde ifade edebilirsiniz. Gazete haberlerini okuyabilir, tartışmaları takip edebilirsiniz.

Avanzado – Orta İleri – C1 seviyesindeki öğrenciler direkt diyaloglar kurabilir, dilin kendine has deyimlerini sözlü ve yazılı olarak kullanabilirler.

Avanzado Superior – İleri – C2 seviyesindekiler ise çağdaş Latin Amerikalı ve İspanyol yazarların edebi eserleri kolayca okuyabilecek seviyededirler. İş alanında toplantılarda şirketlerini temsil edebilir, rahatça çeviri yapabilirler.

İspanyolca Öğrenmek için Tavsiyeler

İspanyolca öğrenmek özellikle İngilizce bilen biri için çok da zor olmasa da ileri seviyelere gelmek o kadar da kolay değildir.

İspanyolca öğreniminizi geliştirmek için kitaplar, online yazılar, eğitici makaleler okuyabilir ve dil becerilerinizi geliştirecek oyunlar oynayabilirsiniz. Tabii ki internetteki milyonlarca kaynak arasından seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Bu noktada dil kursundaki öğretmenlere veya İspanyolca özel ders öğretmeninize danışabilirsiniz.

İspanyolca öğreniyorsanız ve akıcı bir şekilde konuşmak istiyorsanız şunlara dikkat etmelisiniz:

  • İspanyolcayı hayatınızın bir parçası hâline getirin. Yeni bir dil öğrenen çoğu kişinin yaptığı en büyük hata o dili günlük hayatta pratiğe dökmemektir. Peki, bunu nasıl mı yapacaksınız? Bilgisayarınızın, tabletinizin veya telefonunuzun dilini İspanyolca yapın. İspanyolca dizi ve filmleri İspanyolca altyazılı izlemeye çalışın. Her gün İspanyolcaya dair bir şeyler yapın: Her gün 5 yeni kelime öğrenebilir, uyumadan önce gün içinde yaptıklarınızı kısa cümlelerle bir kâğıda yazabilir, İspanyolca oyunlar oynayabilirsiniz. Duolingo gibi bir uygulamada geçireceğiniz 10 dakika İspanyolca öğreniminize büyük katkıda bulunacaktır.
  • İspanyolca konuşmaya çalışın. Videolar, diziler veya filmler izlerken videoyu durdurup söylenenleri siz de söylemeye çalışın. Kelimelerin telaffuzlarına alışın. Siz de o dizide oynuyormuş gibi rol yapın! İster aynanın ister kameranın karşısına geçin; konuşabildiğiniz kadar İspanyolca konuşun!
  • Sabırlı olun ve kendinizi sık sık ödüllendirin. Kendinize çok fazla yüklenmeyin. Birkaç günde çok fazla çalışmak yerine düzenli ve kısa süreli çalışmaların daha çok faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz. Bir başarı yakaladığınızda kendinizi ödüllendirin. Bir kelimeyi hatırladığınızda, sözlüğe bakmadan kısa bir diyalog kurduğunuzda, izlediğiniz dizide konuşulanları anladığınızda kendinize bir ödül verin!

İspanyolca öğrenme sürecinizi zorlaştırmamalısınız. Her yeni şey gibi bunu da öğrenmesi zaman alacaktır. Bir konuyu anlamadığınızda moralinizi bozmayın, pes etmeyin! Teknolojiyi de kullanarak İspanyolca öğreniminizi eğlenceli hâle getirin.

Superprof ile İspanyolca Dersleri

Özel dersler gittikçe daha da popüler hâle geliyor. Bu da onları herkes için daha ulaşılabilir kılıyor.

Özel ders almanın birçok farklı sebebi olabilir: Okuldaki derslerinizde başarılı olmak, sınavlardan yüksek notlar almak, çocuğunuzun öz güvenini tazelemesini sağlamak için özel dersler alabilirsiniz. Kalabalık sınıflarda her öğrenci aynı performansı gösteremeyebiliyor. Ve tahmin edebileceğiniz gibi her öğrencinin öğrenme hızı da farklıdır. Biri hemen konuyu kavrarken diğerinin birkaç tekrar daha yapması gerekebiliyor. Özel derslerle bu gibi sorunların üstesinden gelebilirsiniz!

Superprof, bu noktada size tam da aradığınız hizmeti sunuyor. Türkiye'deki milyonlarca öğretmeni tek çatı altında toplayan Superprof sitesinde Almanca, İtalyanca, matematik, kimya, örgü örme, gitar çalma, şan dersleri alabilirsiniz. Ve tabii ki İspanyolca dersleri!

Eskişehir'deki özel ders öğretmenlerini birkaç tıkla bulabilir, profillerinde aldıkları eğitimleri görebilir ve hatta daha önce ders verdikleri öğrencilerin değerlendirmelerini okuyabilirsiniz. Superprof'taki özel ders öğretmenlerinin en güzel yanı ise ilk derslerin ücretsiz olması! Böylece bir anlaşma yapmadan küçük bir deneme dersi yapabilir, öğretmen ve dersleri işleyişi hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Superprof'ta Eskişehir'deki İspanyolca özel ders öğretmenlerinin saatlik ücreti ortalama 55 TL.

Tabii ki Eskişehir'de olsanız da İstanbul, Antalya, Ankara, Bursa, İzmir, Konya ve Adana gibi farklı şehirlerdeki öğretmenlerden de İspanyolca online ders alabilirsiniz.

Kahve laptop
Online İspanyolca dersleri ile eğitiminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz! | Kaynak: Unsplash

Online özel derslerle başka bir yere gitmenize gerek kalmadan, evinizin konforunda İspanyolca öğrenebilirsiniz! Özellikle yoğun bir programı olanlara bu seçenek daha cazip gelebilir.

İspanyolca gibi bir yabancı dili öğrenmek için gördüğünüz gibi önünüzde birçok seçenek var. Siz de geç kalmadan İspanyolca öğrenmeye hemen başlayın!

Ne demiş İspanyollar; Caminito comenzado, es medio andado.

Yani başlamak bitirmenin yarısıdır!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.