Büyüleyici sesi ve zarafetiyle Keman, müziğe ve müzik teorisini öğrenmeye yeni başlayan kişiler için en sık tercih edilen enstrümanlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır..Ritim, müzik okumayı öğrenmek veya sadece keman çalmayı öğrenmek isteyenler için başlangıç olarak müzik teorisi dersleri almak en doğru seçenek olacaktır. Bir işe başlamadan önce, o işin teorisini öğrenmek, iş hakkında belli başlı bilgilere sahip olmak sürecin devamı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunu bir dağa tırmanmak isteyen bir dağcının güzergahı hakkında bilgi sahibi olmak istemesi ve tırmanacağı kısım hakkındaki olası tehlikelerden haberdar olmak istemesi gibi düşünebilirsiniz. Tırmanacağı dağ ve güzergahı hakkında bilgi sahibi olmayan bir dağcı için tırmanış süreci olası tehlikeler ve yolunu kaybetme olasılığı açısından oldukça büyük riskler barındırır. Bundan dolayı, ilgi duyduğunuz enstrümanı öğrenmeye başlamadan önce müzik teorisi hakkında bilgi sahibi olmamız oldukça önemlidir.

Yaylı çalgıları çalmayı öğrenmeye başladığınızda, müzik teorisi ve tekniklerini (yayı doğru tutmak ve sadece akort etmek gibi) öğrenmek cesaret kırıcı olabilir ve birçok öğrenci bir orkestranın yanına varmadan çok önce bu durumdan dolayı pes eder. Yeni başlayanlar için kemanın neden öğrenmesi en zor enstrümanlardan biri olduğunu tüm bu sebeplerden dolayı anlayacaksınızdır. Elbette bu gözünüzü korkutmasın. Bir enstrüman olarak keman, öğrenmesi zor olmasına rağmen öğrenildiğinde tatmin duygusu çok yüksektir.

Keman çalmaya başlamak isteyen bireyler için kolay keman şarkıları çalarak öğrenmeye başlamak en doğru seçenek olacaktır. Elbette hangi parçanın kolay hangisinin zor olduğunu size gösteren bir keman hocanızın olması ya da bu bilgiyi edineceğiniz bir platformun olması önemlidir. Burada keman çalmaya yeni başlayanların yaptığı en önemli hatalardan birisi de nispeten zor keman parçaları çalmaya başlayarak öğrenme sürecine girişmektir. Bu hata birçok keman öğrencisine motivasyon kaybı ve kemandan yavaş yavaş uzaklaşma olarak geri dönmektedir. Bu yüzden bir profesyonel ile çalışmak başlangıç için en doğru adım olacaktır.

Keman Becerilerinizi Geliştirmek

Keman öğrenmenin zor olduğunu inkar edilemeyecek bir durumdur. Ancak iyi bir keman öğretmenine sahip olduğunuzda kemanın zor bir enstrüman olması bir anlam ifade etmeyecektir. Öğrenmenin ilk haftalarında veya aylarında herhangi bir şarkı çalabilmek çok zordur ve bu süreçte de herhangi bi parçayı çalabilecek düzeye gelmeyi beklemek hayal kırıklığına yol açacaktır. Başlangıç sürecinin ilk kısmını daha çok keman tutuşu, duruş ve müzik teorisini öğrenmek olacaktır. Başlangıçta, sol elinize odaklanmak, kemanı parmaklarınızla sarmayı öğrenmek ve keman tellerinde iyi notalar çalmak başlangıç için önemlidir. Bazı insanlar için bu birkaç yıl sürebilecek bir adımdır. Ek olarak, keman yayı yeni başlayanlar için hantal gelebilir ve keman çalmayı ilk öğrendiğinizde, boğulan bir kedinin sesini çıkarırsanız şaşırmayın. Bir zamanların ünlü kemancılarının da sizin yaptığınız hataları yaptığını unutmayın.

Keman çalmayı daha hızlı öğrenmenize yardımcı olabilecek birçok ipucu ve püf noktası vardır; örneğin parmaklarınızı nereye koyacağınız konusunda ünlü keman virtüözlerinin verdiği tavsiyeleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca parmak boy ve kalınlığına göre tutuş yöntemlerini araştırabilir kendi parmaklarınıza en uygun tutuş stillerini öğrenebilirsiniz. Hangisi olursa olsun bir müzik aleti öğrenmek, çoğu zaman çocukların tekerlemeleri ve ninnileri çalınarak öğrenilebilir. Bunlar basit melodilerden yapılmıştır ve tomurcuklanan kemancılar için çok kullanışlıdır. Ancak, muhtemelen  “Sibelius Keman Konçertosu D minör” gibi inanılmaz zor bir parçayı öğrenmekten zevk alan çok insan yoktur.

Orkestra nota kağıtları
Nota okumayı iyi bilmek tüm müzikleri ve parçaları öğrenebilmek için temel şarttır. Kulağınıza fazla güvenmemenizi tavsiye ederiz. | Unsplash

Yine de bu konuda endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur. İnternet sayesinde keman çalmanın inceliklerini öğrenebileceğiniz birçok platform mevcuttur. Örneğin YouTube'da birçok kişi yeni başlayanlar için eğitim videoları yayınlamaktadır. Öğrenmek istediğiniz şarkıyı küçük bir aramayla burada mutlaka bulacaksınız. Kolay keman notaları içeren parçalar çeşitli Youtuberlar için en çok tercih edilen parçalardır çünkü kendi izleyicilerine en basit ve yalın şekilde anlatabilecekleri parçalar bulmak zorundadırlar. Youtuberların kolay çalınan keman notalarını kendi videolarına almasının bir diğer nedeni ise tüm dünyadan izleyicilere ve her düzeyden keman öğrencilerine hitap ettiklerini biliyor olmalarıdır. Örneğin sadece keman başlangıç şarkıları şeklinde bir arama yapsanız dahi yüzlerce başlangıç düzeyinde keman parçası örneği ile karşılaşırsınız. Bazı videolar, tıpkı bir Guitar Hero oyunu oynamak gibi, herhangi bir anda parmaklarınızın klavyede tam olarak nerede olması gerektiğini gösterir. Seviyenize göre çok zor görünen şarkıların bile çalınabilmesi için basitleştirilebileceğini unutmamalısınız.

Sevdiğiniz şarkıları çalmayı öğrenmek sandığınızdan uzun bir zaman alabilir. Bu şarkılar size başarmanız için bir hedef oluşturabilir. Sevdiğiniz şarkıyı en iyi şekilde çalabilmek için bundan daha iyi bir motivasyon olamaz sanıyoruz. Bu gerçekten yeni başlayanlar için oldukça motive edici bir başlangıç biçimidir. Şarkılar aynı zamanda yeni teknikleri öğrenmek için bir fırsattır. Aklınızda net bir hedef varsa, pes etme olasılığınız çok daha düşüktür. Ulaşmak istediğiniz hedefe ulaşmadan yarıda kesmemek için muhtemelen o süreci tamamlayana kadar bırakmayacaksınız.

Çalmakta olduğunuz şeyin tadını çıkarmak, işler zorlaştığında enstrümanı çalmaktan keyif almaya devam etmenin harika bir yoludur. Kemanınızı almaktan ve en sevdiğiniz şarkılardan bazılarını çalmaya başlamaktan mutlu olacağınız zamana kadar biraz zorluk çekeceğiniz aşikardır. Ancak sevdiğiniz bir parçayı sevdiğiniz insanlar etrafınızdayken onlara çalmak, verdiğiniz emeğin karşılığını size hayranlıkla bakan gözlerde fazlasıyla bulacaksınız. Belirli bir şarkıyı çalmayı öğrendikten sonra, neden arkadaşlarınıza çalmayasınız? İkinci bir görüş isteyin ve geliştirebileceğiniz kısımlar olup olmadığına bakın. Ayrıca kendinizi eleştirmelerini isteyin böylece hatalarınızı bir başka göz tarafından teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz. Kulağı iyi olan arkadaşlarınızın ritminizi puanlamasını söyleyin. Böylece ritim konusunda da eksikleriniz varsa önceden görüp düzeltme imkanınız olacaktır. Müzisyen olmasalar bile fikirleri sizin için faydalı olabilir. Kendinizi yargılamadığınızda objektif olmak genellikle daha kolaydır. Eleştiriyi geliştirmek için kullanabileceğinizi unutmayın.

Şarkıda mükemmel bir şekilde ustalaştığınız ortaya çıkarsa, onu izleyicilere göstermekten daha iyi ne olabilir. Tekerlemeler eğlenceli olsa da, onları çalarak ünlü olmanız pek olası değildir.

Müzik seçerken seviyenize göre iyi keman parçaları seçtiğinizden emin olmalısınız. Örneğin, yeni başlayan biriyseniz, çok fazla vibrato, pizzicato veya diğer orta ve ileri teknikleri içeren parçalardan kaçınmanız gerekir. Bunları öğrenebileceğiniz bir öğretmeni yanıbaşınızda tutmak ve size rehberlik etmesini sağlamak en doğru seçenek olacaktır.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İrem
5
5 (19 yorum)
İrem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (19 yorum)
İrem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Kemana Yeni Başlayanlar İçin Klasik Müzik

Klasik müziğe ilgi duyan gençleri bulmak giderek zorlaşıyor gibi görünse de, hala rock ve RnB gibi türleri tercih eden insanlar fazla olduğu bir gerçek. Bu tür müzik tarzlarından hoşlananlar için keman repertuarında yeni başlayanlar için öğrenebilecekleri pek çok şarkı mevcuttur. Yani aslında buradan kemanın ne kadar zamandan ve çağın eğilimlerinden bağımsız bir enstrüman olduğunu görüyoruz. Keman asla modası geçmeyecek ve yeni müzik tarzlarına her zaman uyum sağlayacak bir enstrüman olarak kalacaktır. 

Şimdi sizlere kemana yeni başlayanlar için önerebileceğimiz parçaları sıralayacağımız bölüme geldik.

Shostakovich'in İkinci Valsi

André Rieu denilince akla bu şarkı gelir. Eğer aşinaysanız, öğrenmesi daha kolay olacaktır. Bu notaları hatırlaması oldukça kolay ve yeni başlayanlar için oldukça ideal bir parça olduğunu söylemeliyiz.

Orkestrada yaylı çalgı grubu
Yaylı çalgılar grubundan keman, orkestraların en vazgeçilmez çalgılarındandır. | Unsplash

Palchelbel'in Canon'u

Klasik müzik gerçekten aşina olduğunuz bir müzik olmasa bile bunu kesinlikle duymuşsundur. Birkaç yıl önce YouTube videolarında elektrikli kemanlarda ünlü bir şekilde çalındı (insanoğlunun bildiği hemen hemen her enstrümanın versiyonları da vardı). Bu iyi bilinen şaheseri oynayarak arkadaşlarınızı etkileyebilir dinleyicilerin tüylerini diken diken eden bir performans sergileyebilirsiniz.

Für Elise

Beethoven'ın Für Elise'i sadece piyanistler için değildir. Kemancılar da bu güzel şarkıyı çalmayı öğrenebilirler. Tabii ki, versiyonunuz daha basit olmalı, ancak şarkıyı oluşturan notalar, müzisyenlerin öğrenmesi için en basit notalardan bazılarıdır.

Keman ve Rock Müzik

Klasik müzik, kemanın kullanıldığı tek tür değildir. Son yıllarda elektrikli kemanın ortaya çıkmasıyla birlikte müzisyenler enstrümanı çalmanın yeni yollarını bulmuşlardır. Bu, yeni başlayanlar tarafından birçok çağdaş müziğin çalınabileceği anlamına gelir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi keman zamandan ve mekandan bağımsız bir enstrümandır.

Coldplay - Viva la Vida

Bir kez daha, bunun için YouTube'da bir keman eğitimi videosu bulabilirsiniz. Bu eğitim videoları ile, herhangi bir anda parmaklarınızın nerede olması gerektiğini size söyleyeceklerinden, müzik teorisi uzmanı olmanıza gerek kalmayacak. 

Lindsey Stirling - Crystallize

Lindsey Stirling bir keman ve dans uzmanıdır. Sadece kemanın en büyük hitlerini coverlamakla kalmıyor, aynı zamanda kendi özgün müziğini de besteliyor. 2012 yılında çıkan Crystallize ise kendi parçalarından biri. İlk bakışta karmaşık görünse de yeni başlayanlar tarafından çalınabilir. Tabii ki, iyi bir öğretmenle birlikte öğrenilmesi çok daha verimli olacaktır.

Kemana Yeni Başlayanlar İçin Fransız Müziği

Bu güzel enstrümanı kullanan birçok Fransız sanatçı var. Catherine Lara'dan Louise Attaque'a, keman çalma listenize eklemeniz gereken birçok şarkı var. Debout sur le Zinc, 1995 yılında kurulmuş bir Fransız grubudur. Rock ve çingene müziğinin karışımından ilham alan şarkılarının birçoğunda keman bölümü vardır. Onlar için YouTube'da keman eğitim videoları bulmak zor olsa da, şarkıları için keman notaları veya tablatürü bulabilirsiniz.

arc de triomphe fransa
Kemanın ilk gelişim yıllarına baktığımızda Fransa, İtalya ve İspanya'nın büyük etkilerini görürüz. | Unsplash

Je t'emmène au vent şarkısını dinlediğiniz an, bir keman almak isteyeceksiniz. Louise Attaque'nin şarkısı mutlak bir melodidir ve yeni başlayanlar tarafından keman sekmeleri veya notalar yardımıyla öğrenilebilir.

Catherine Lara hem kemancı hem de şarkıcıdır. Küçük yaşlardan itibaren keman öğrenmiştir. Ancak şarkıcılık kariyeri yükselişe geçtiğinde keman çalmayı asla bırakmamıştır. Nuit Magique de dahil olmak üzere şarkıcının şarkılarının çoğu onun kemanını içermektedir.

Yeni başlayanlara önerebileceğimiz keman parçaları ve keman sanatçıları bu kadar. Umarız sizlere bu yolculuğunuzda yardımcı olabilmişizdir. Keman çalmak büyülü bir yolculuğa çıkmak gibidir. Yolun sonuna kadar gitmenizi mutlaka öneririz. Yolun sonunda sizi bekleyen şey kesinlikle hayalkırıklığı olmayacağını söyleyebiliriz. Sanatın en büyülü dalı olan müzik ve müziğin de en duygu yüklü enstrümanı olan kemanın hayatınıza oldukça büyük bir değer katacağı gerçeği size keman öğrenme konusunda büyük bir motivasyon kazandırmalıdır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.