Üniversite ya da yüksek lisans eğitimi alan bir öğrenci iseniz mezun olmadan önce pek çok İngilizce makale yazmanız gerekebilir. Daha önce bir İngilizce kompozisyon yazmadıysanız başlarda oldukça ürkütücü gelebilir ve zorlayıcı olabilir. İngilizce makale yazmanın temel noktalarını bilmeden yazıya başlamak bile ilk başlarda size korkutucu bir iş gibi görünebilir.

İngilizce kompozisyon yazmak aslında herhangi bir akademik makaleden veya Türkçe kaleme adlığınız herhangi bir makaleden farklı değildir. İngilizce makaleler de tıpkı diğer akademik makaleler gibi derin bir literatür araştırmasına dayanan, profesyonel ve akademik dil kullanılan, yeterli ve mantıklı bilgilere sahip bir makale biçimidir. Kaynaklarınız da İngilizce olursa makalenizin temelini oluşturacak yeterli teknik bilgiyi İngilizce olarak kullanabileceğiniz güzel bir makale yazabilirsiniz.

Bu yazımızda da İngilizce kompozisyon yazmanın püf noktalarına ve önemine değineceğiz.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Neden İngilizce Uzun Yazılar Yazmayı Öğrenmelisiniz?

Dil becerilerinizi geliştirmek, size hayatta birçok fırsat sunar. Dünya çapında iş fırsatı bulma, İngilizce konuşulan yeni bir pazarda kendi işinizi yapabilme, yeni insanlar ve kültürler tanıyarak bağlantılarınızı güçlendirme ve tabii kişisel hobi veya uğraşlarınızda kullanabileceğiniz daha derin bir bakış açısı kazanmak İngilizce becerilerinizi geliştirerek edinebileceğiniz fırsatlardan sadece birkaçı. Bu fırsatlara erişebilmek için İngilizce uzun yazılar yazabiliyor olmak hem dil becerinizin gelişmesine fayda sağlar hem de dil becerilerinizin ne kadar üstün olduğunu göstermenize yarar. Bu noktada İngilizce makale yazabilmek İngilizce öğrenirken es geçmemeniz gereken bir beceridir. Bu beceri de günlük konuşma İngilizcesiyle değil; akademik İngilizce ile yazılarak kazanılabilir.

Write ideas fikir siyah ajanda
Aklınıza gelen her fikri yazıya dökebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Akademik dil, günlük konuşma ve yazışma dilinden oldukça farklı ve profesyonel bir dildir. Teknik terimlere fazlaca yer verilen, dilbilgisi kurallarının çok önemli olduğu ve ciddiyeti olan resmi bir dildir. İngilizce kompozisyon yazarken bu akademik dili kullanabiliyor olmak, İngilizce dilinde kabiliyetli ve üst seviye olduğunuzu gösterir. Dolayısıyla İngilizce seviyeniz İngilizce makale yazabilecek seviyede değilse öncelikle ingilizce dersleri almanızı veya online ingilizce eğitimi sürecine girişmenizi tavsiye ederiz. Online olarak bulacağınız özel İngilizce öğretmenleri bile size bu süreçte yardımcı olacak bilgileri paylaşabilirler.

İngilizce Essay Yapısı

Eğer İngilizce kompozisyonunuzun konusunu belirlemede kontrol sizde ise mümkün olduğunca araştırmaktan keyif alacağınız ve mutlaka uzmanlık alanınıza giren bir konuyu seçmeye özen gösterin.  İlgi ve uzmanlık alanınıza uygun bir konu seçtiğinizde araştırma yapmak için ekstra bir motivasyonunuz olacak ve bu da daha kaliteli içerikler üretmenizi sağlayacaktır.

Detaylı araştırmalarınızı yaptıktan sonra genel bir ana hat hazırlamaya başlayabilirsiniz. Topladığınız tüm makaleler, oradan elde ettiğiniz ve araştırmanızda kullanmaya karar verdiğiniz bilgileri beyin fırtınası yaparak analiz edin ve ne şekilde yararlanacağınıza karar verin. Hangi bilgilerin başlangıç kısmında hangi bilgilerin literatür, metot, bulgular ya da sonuç kısmında ele alınacağı hususlarını netleştirin ve buna ilişkin taslağınızı oluşturun ve adım adım takip edin. İngilizce essay yazmaya başladıktan sonra bu taslağın ve ana hattın işinizi ne kadar kolaylaştırdığını anlayacak ve bir ana hat oluşturmakla ne kadar doğru karar verdiğinizi göreceksiniz.

Ayrıca, araştırmanızı gerçekleştirmek için mümkün olduğunca tenha ve sessiz bir yer tercih edin. Bunun yanı sıra, kaynaklara erişim için Google Scholar, Academia ve ResearchGate gibi online araçlardan da faydalanabilirsiniz. Araştırma sırasında hatırlanması gereken en önemli şey, içeriğe ilişkin kaynakları iyi taramak, özgün kaynakları incelemek ve yararlı bilgileri asla ihmal etmemektir.

İngilizce essay, her zaman bir girişle başlamalıdır ve konuyu doğru bir şekilde tanıtıp onu ele alacağınız yer burasıdır. Bu, essay'in bağlamını ortaya çıkarmaya yardımcı olur ve okuyucuya neyden bahsedeceğinize dair küçük bir tanıtım yapar. Yazınızla vermek istediğiniz mesajı desteklemek için bu alana bir alıntı da ekleyebilirsiniz. Birkaç paragraf içinde asıl konuşacağınız noktaya gelmelisiniz.

Essaydeki konuları ayırmanın mükemmel bir yolu, soruları alt başlıklar olarak kullanmaktır veya İngilizce kelime dağarcığınızı kullanarak harika başlıklar kullanabilirsiniz. Makalenizi bölümlere ayırmanız, hem yazmanızı hem de okumayı kolaylaştırması açısından önemlidir. Alt başlıklar ayrıca okuyucunun fikirlerinizin gelişimini takip etmesine yardımcı olur.

Kompozisyonun tüm bölümlerini yazdıktan sonra sonucu planlamanız gerekir. Bu da makalenin girişi kadar önemlidir. Sonuç paragrafı, makaleye son noktayı koyduğunuz, vermek istediğiniz mesajı tekrardan kısaca ve net şekilde vurguladığınız ve sorularınıza cevap getirdiğiniz bir yazıyla tamamlanmalıdır. İngilizce mektup arkadaşı edinerek de yazım becerilerinizi geliştirebilirsiniz!

Arkadaş ortamı buluşma
Tek başına çalışmayı sevmeyenlerden misiniz? Herkes tek başına yazmak zorunda değil! Arkadaşlarınızla toplanıp çeşitli konular üzerinde kompozisyon yazabilir ve yazdıklarınızı değerlendirebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

İngilizce Essay Yazmanın Püf Noktaları

 1. Birinci tekil şahıs olarak yazmayın. “Ben,” “beni,” “bana,” gibi kendi bakış açınızı yansıtan kişisel kelimeleri kullanmamalısınız. Öznel yerine nesnel ifadelere yer vermelisiniz.“I think that this experiment is beneficial” (“Bence bu deney faydalı”) demek yerine, “It is proven that the experiment is beneficial because…” (“Bu deneyin faydalı olduğu kanıtlandı çünkü…”) yazın.
 2. Duygusal ifadelerden uzak durun. Akademik makaleler gerçeklerle ilgilidir. Örneğin, bir şeyin “bad” (“kötü”) veya “terrible” (“berbat”) olduğunu söylemek yerine, “inadequate” (“yetersiz”) veya “poor” (“zayıf”) diyebilirsiniz.
 3. Kısaltma kullanmayın. Örneğin, “don’t,” yazmak yerine, “do not,” yazın.
 4. Argo veya halk dilinde ifadeler kullanmamaya özen gösterin. Örneğin eğer “freak (tuhaf)” kelimesini kullanmak yerine, “uncommon” kelimesini kullanabilirsiniz.
 5. İngilizce makalenizin kapsam ve amacını net bir şekilde giriş paragrafının son cümlesinde ortaya koyun
 6. Sözlük kullanın
 7. Aynı kelimeleri sık sık kullanmaktan çekinin; eş anlamlılarını kullanın
 8. Bol bol örnek ve daha önce yapılmış çalışmaları veya deney sonuçlarını kullanın
 9. Dikkat çekmek için okuyucuyu düşündürecek sorular sorup cevabı direkt olarak vermeyin. Okuyucunun makale içerisinde okudukça cevapları görmesini sağlayın.
 10. Kısa cümleler kullanmaya özen gösterin
 11. Yazma stilinizi erkenden bulmaya çalışın, motive olmanıza yardımcı olacaktır
 12. Noktalama işaretlerinizi ve dilbilgisi kurallarını doğru kullanın
 13. Konu dışına çıkmaktan kaçının ve ana temaya sadık kalın
 14. Tez konularınızı birçok farklı kaynaktan İngilizce dilinde araştırın
 15. Yazının sonundaki yazıyı tekrar okuyun ve özet geçtiğinizden emin olun
 16. Makalenin giriş, gelişme ve sonuç kısmını belirgin şekilde ayırın
 17. İngilizce konuşan veya ana dili İngilizce olan bir öğretmene erişiminiz varsa, kompozisyonunuzu okuyup okuyamayacaklarını sorun ve daha iyi yazı akışı için bazı geri bildirimler isteyin
 18. Disiplini kullanın ve araştırmanızı referanslarla tanımlayın
 19. İngilizce writing geliştirmenize yardımcı olacak kaynakları takip edin.

Aşağıdaki kelimeleri bağlaç olarak kullanabilirsiniz:

Kompozisyonunuzu zenginleştirecek bağlaçlar:

 • Additionally: Ek olarak
 • Furthermore: Dahası
 • What is more: Dahası
 • For Instance: Örneğin
 • Such as: Gibi
 • Like This: Bunun gibi
 • On the other hand: Diğer taraftan
 • As a result: Sonuç olarak
 • Consequently: Bu nedenle
Dolma kalem not alma
İngilizce essay yazarken gerekli yerlerde doğru ve etkili bağlaç kullanımınız metninizi daha okunabilir kılar. | Kaynak: Unsplash
 • Therefore: Bu yüzden
 • Generally: Genellikle
 • In contrast: Aksine
 • However: Ancak
 • In summary: Özetle

Aşağıdaki kalıpları da kapanış paragrafı için kullanabilirsiniz:

 • To sum up: Özetlemek gerekirse
 • In conclusion: Son olarak
 • As a result: Sonuç olarak

Bu bağlaçları kullanarak aklınızdaki her cümleyi birbiriyle ilişkili hale getirebilirsiniz. Yerinde kullanılan bağlaçlar yazdığınız essay'in çok daha profesyonel görünmesini sağlayacaktır. Bu, yalnızca "writing" için değil; "speaking" becerileriniz için de önem taşır. Örneğin, TOEFL ya da IELTS gibi dört temel becerinizin test edileceği sınavlara hazırlanıyorsanız essay yazarken olduğu kadar konuşurken de bağlaç kullanımına dikkat etmelisiniz. İngilizce niyet mektubu yazarken de buna özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Akademik kariyer planlıyorsanız hedeflediğiniz yere gelebilmek için 2 tez ve bol bol da essay yazmanız gerekecek. Bu nedenle, yazdığınız makalenin türü ne olursa olsun yazım becerilerinizi her zaman geliştirmeye odaklanmanız gerekir. Bol bol kitap okudukça sizin de ufkunuz genişleyecek ve yazarken çok daha rahat hissedeceksiniz.

Başarılar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!